Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Atentie mare se fac delicte cu carduri

  1. #1 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar

    Atentie mare se fac delicte cu carduri

    Buna,

    Poate vi se pare auirea ca va scriu chestia asta, dar m-am gindit ca sint oameni mai creduli si chiar vor incerca. Daca primiti un mail ciudat de la Raiffeisen Bank, ca cel din attach, sa nu-l deschideti sau sa completati datele in interfata respectiva pentru ca va va frauda informatiile personale.

    Sper ca v-am fost de folos si-mi cer scuze ca am postat in aceasta arie, va doresc o zi buna.
    Attached Images Attached Images delict.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu cel puțin 10 primesc zilnic și tot Raiffeisen. Mă uit acum să văd și eventual pun aici adresele de pe care am primit. Wtf?...

    ...securizare cont, schimbare baze de date cam așa sună mailurile. Bă frate da nu se mai opresc...ce naiba.

    Cam de...o lună primesc.

    ***later edit***

    Ce-am primit azi și n-am apucat �ncă să șterg:

    Autentificare nereusita - Access Online suspendat
    Raiffeisen Bank <[email protected]>
    (poza 1).

    ...iar linkul duce spre un site aiurea

    http://felema.eol.com.er/icons/small/q.html

    Revin cu alte mailuri.
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    se vede clar adresa de mail [email protected]
    E destul de evident ca e teapa, mai ales ca serviciul de online nu cred ca il folosesc aia care transpira pe la cozi prin banci. Aia tot la cozile alea au ramas.

    Cat despre fraudele pe internet, come on.. te-ai nascut ieri?

    Am auzit cum ca cineva a platit la benzinarie si inainte sa-i treaca cardul prin aparat, vanzatoarea a sters cardul de ea (avand pe sub haine un aparat de clonat carduri).
    Daca e sa fii furat in Romania, ti-o iei inevitabil. Precautiile doar iti prelungesc agonia.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tiberiu_sim: este cred cea mai simpla metoda de phishing dar si cel mai usor de detectat. Cu un client de email destept, e necesar doar sa treci cu mouse-ul pe deasupra linkului
    Code:
    https://www.raiffeisenonline.ro/eBankingWeb/login
    ca sa vedeti ca de fapt este
    Code:
    http://www.mv.undp.org/Images/online.php.htm
    (sau orice altceva). So, daca sunteti atenti pe ce dati click inainte, nothing bad will happen. Oricum, cei de la Raiffeisen "vaneaza" in mod frecvent astfel de site-uri, asa ca sunt de obicei slabe sanse sa mai gasiti site-ul "clona" in viata.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mda... si eu am primit mailuri de la ei... imi tot jura ca am o problema cu cardul...

    Problema este una clara: eu nu am card la ei... practic, pe numele meu nu am absolut nici un card...

  6. #6 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Nu am zis ca e usor sau nu de detectat, se vede foarte clar si adresa de unde a fost trimis, am postat ca sa ajut si pe altii. Eu unul nu deschis nici un fel de mail-uri ciudate.

  7. #7 SP
    Senior Member huber's Avatar
    thx eu am card la ei si nu am primit nimica pana acuma , dar niciodata nu o sa deschid un email care vine de la raiffiesen. citesc doar mesajele care mi le lasa in contul online.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pana acum parca era mai mult bun simt. Pe vremea mea se facea doar phising pentru straini... (mai un cont de Paypal, ebay sau Citibank) si majoritatea celor care se ocupa cu astfel de chestii sunt pusti de 15-16 ani.

    Aceasta noua generatie se pare ca a pierdut si ultimul strop de moralitate in ceea ce priveste neamul. Se stia o vorba inainte: "la romani nu te bagi"

  9. #9 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    nu se stia nici o vorba Khan, doar ca romanii nu aveau atunci carduri ca acum si deaia faceau doar la straini .. se lucra unde statistic era sansa de reusita mai mare, logic.. oricum bani de pe card sunt asiguratzi nu ? in caz de o problema "cumpara ceva cu el" faci plangere la banca si iti primesti banii inapoi

  10. #10 SP
    Manager paul's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Scam ?..

    Primesc si eu astfel de mail-uri de la un timp incoace.

  12. #12 SP
    Manager paul's Avatar
    E phishing.

    MonkY ce client de email folosesti ?

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    �ncă un mail: Raiffeisen Bank <[email protected]>

  14. #14 SP
    Diesel k1du's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    Buna,

    Poate vi se pare auirea ca va scriu chestia asta, dar m-am gindit ca sint oameni mai creduli si chiar vor incerca. Daca primiti un mail ciudat de la Raiffeisen Bank, ca cel din attach, sa nu-l deschideti sau sa completati datele in interfata respectiva pentru ca va va frauda informatiile personale.

    Sper ca v-am fost de folos si-mi cer scuze ca am postat in aceasta arie, va doresc o zi buna.
    Si eu am primit multe.Oricum eu n-am cont la Raiffeisen Bank.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    E phishing.

    MonkY ce client de email folosesti ?
    TheBat! - de vre-o 10 ani. Acelasi soft de email de acum 10 ani imi tine mailurile tot de atunci. Vorbim de cateva milioane de mailuri si zeci de conturi. Totul cu key de criptare hardware, modul antispam si antivirus integrat, filtre, etc. Un soft facut de romanii nostrii de peste Prut. Nota 10 !

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    �ncă unul:

    Autentificare nereusita - Access Online suspendat - Raiffeisen Bank <[email protected]>

  17. #17 SP
    Member cloud's Avatar
    mda. eu sunt client raiffeisen de ceva timp. nu m-am inregistrat la ei cu nici o adresa de email (cand completezi formularu' lu' peste). ai bifa parca acolo sa fii anuntat telefonic si sa mergi la cea mai apropiata agentie (parca era si una cu suma tranzactionata daca e mai mare decat ....). oricum prostii din astea am primit si eu, dar wtf...
    e bine ca ai dat linkul. m-am inregistrat si eu la ei. cu niste credentiale speciale.

  18. #18 SP
    Diesel k1du's Avatar
    Inca 2 mailuri -> [email protected](5.03), [email protected](9.03)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Atentie la stapanii prosti! By MonkY in forum Pets
    Replies: 31 Last Post: 17-05-2015, 07:05
  2. Atentie la promotii!! By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 35 Last Post: 23-02-2011, 19:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts