Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Evitati Posta Romana

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Evitati Posta Romana

    Am decis sa deschid acest topic la aniversarea celui de-al 2-lea pachet pierdut de Posta Romana din Buzau.
    Prima oara au pierdut 2 reviste dar asta e , mi-au dat valoarea pe ele pentru ca erau doar 7 lei ambele.
    Acum mai nou , oamenii "capabili" de la Posta mi-au ratacit un Nfs Shift 2 LE pentru Xbox 360 care valora 60 de lei dar spun ca nu o sa imi dea niciun ban pentru ca este prea mult.Chiar daca am specificat pe foaia aceea ca valoarea produsului este 60 si mi-au luat mai mult la transport , tocmai pentru ca stiam ca se poate intampla ceva.Ce sa mai.Am pierdut 60 lei jocul + 10 lei transportul si plicul cu bule.

    Prin intermediul acestui topic vreau sa atrag atentia tuturor si sa vad deasemenea daca s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta.

    Sent from my GT-I5500

  2. #2 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    De unde primeai jocul?

  3. #3 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    De unde primeai jocul?
    Il trimiteam spre Bucuresti

    Sent from my GT-I5500

  4. #4 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Eu am trimis si am primit muuuulte pachete prin posta romana si nu mi s-a intamplat sa se piarda... poate calitatea depinde de judet.

  5. #5 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Eu am trimis si am primit muuuulte pachete prin posta romana si nu mi s-a intamplat sa se piarda... poate calitatea depinde de judet.
    Posibil.Azi sa trec iar sa vad ce au facut inteligentii.

    Sent from my GT-I5500

  6. #6 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Il trimiteam spre Bucuresti

    Sent from my GT-I5500
    Nu e mai simplu si mai sigur sa il trimiti prin curier? Diferenta de bani nu este asa de mare si, in plus, ai siguranta ca iti ajunge jocul intreg si mult mai repede. Eu chiar nu inteleg de ce va mai complicati viata cu puscaria asta de posta romana.

  7. #7 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Nu e mai simplu si mai sigur sa il trimiti prin curier? Diferenta de bani nu este asa de mare si, in plus, ai siguranta ca iti ajunge jocul intreg si mult mai repede. Eu chiar nu inteleg de ce va mai complicati viata cu puscaria asta de posta romana.
    Eu incercam sa scot un pret mai mic si pentru cumparator pentru ca stiu cum este viata aici in Rommania si orice leu conteaza.Oricum este ultima oara cand colaborez cu ei.De acum caut o firma de curierat.Ideas?

    Sent from my GT-I5500

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eheee... la cate belele am avut cu Posta Romana, as putea sa povestesc o zi intreaga. Din pacate la multe din jocurile trimise de afara nu am de ales...
    Insa atunci cand am de ales, merg pe FanCurier. Nu zic ca sunt perfecti (nimic nu e in tara asta), dar in atatia ani nu mi-au pierdut niciun colet, a ajuns totul la timp (hell yeah, pana si living fishes & shrimps am primit prin ei - desi nu au voie sa transporte asa ceva). Din pacate, preturile foarte bune cred ca le au doar daca faci contract cu ei... iar contract cred ca nu poti decat ca firma (sau poate PFA).

  9. #9 SP
    Member Ares's Avatar
    bai fratilor,dc tot folositi posta in locul firmelor de curierat,cumva din cauza costurilor?
    firmele de curierat au destule avantaje ......deci dc?

  10. #10 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    ^ cost transport posta romana: 5 lei
    cost transport curier rapid: 15 lei (3x costu' mai mare decat prin posta)

    cand trimiti un joc in valoare de 30 de lei sau alte chestii de valoare mica crede-ma ca te uiti la fiecare leu pt transport

  11. #11 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    ^ cost transport posta romana: 5 lei
    cost transport curier rapid: 15 lei (3x costu' mai mare decat prin posta)

    cand trimiti un joc in valoare de 30 de lei sau alte chestii de valoare mica crede-ma ca te uiti la fiecare leu pt transport
    Si aduci de ce va mai plangeti daca aduceti argumente pro posta romana?

  12. #12 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    ^ cost transport posta romana: 5 lei
    cost transport curier rapid: 15 lei (3x costu' mai mare decat prin posta)

    cand trimiti un joc in valoare de 30 de lei sau alte chestii de valoare mica crede-ma ca te uiti la fiecare leu pt transport
    corect,dar ptr 10 lei in +,dormi linistit.

  13. #13 SP
    Member D3evil's Avatar
    Nu e vorba de cel care trimite coletul ci de client/destinatar, daca omul vrea prin posta nu ai ce face. Orice argument ii aduci e egal cu zero.

  14. #14 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Ba e vorba si de cel care trimite coletul. Daca nu ajunge la destinatar ai cam pierdut banii (+timp +nervi, etc).

  15. #15 SP
    Member Ares's Avatar
    se poate discuta pana maine si parerile sunt impartite insa mie personal imi pare rau ptr accidentul nefericit al lui marinake,tot ce am vrut sa spun este ca ptr 10 lei in + eviti asta,acum depinde de scara valorica a fiecaruia

    cele bune...

  16. #16 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Si aduci de ce va mai plangeti daca aduceti argumente pro posta romana?
    Ma vezi pe mine sa ma plang? Casca ochii te rog.

  17. #17 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Am fost la Posta ai mi-au zis ca mi-au gasit pachetul undeva in drum spre Timisoara iar eu am trimis la Bucuresti.Ca le-am dat datele cu care am trimis si spun ca au verificat.Astept sa primesc maine raspunsul.Tare imi e frica sa nu intoarca din drum pachetul care l-am trimis catre divayo.

    Sent from my GT-I5500

  18. #18 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Ma vezi pe mine sa ma plang? Casca ochii te rog.
    SIR, YES SIR!!


  19. #19 SP
    Member D3evil's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Ba e vorba si de cel care trimite coletul. Daca nu ajunge la destinatar ai cam pierdut banii (+timp +nervi, etc).
    Din pacate esti pus in astfel de situatii si iti asumi riscul. Aici e vorba de un colet cu valoare relativ mica, dar sunt firme/persoane fizice care isi vand produsele online iar cea mai selectata modalitate de transport este Posta Romana. Nu poti refuza expedierea coletului!

  20. #20 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    Hai sa invadez si eu topicul ca sa nu fac altul nou..
    Are cineva idee cu ce vin coletele de pe amazon.co.uk mai nou?
    Acolo scrie asa:
    Dispatch estimate: 5 Aug 2012
    Delivery estimate: 17 Aug 2012 (More about estimates)
    1 package via Deutsche Post DHL

    Delivery Option:
    Standard

    Inseamna ca vine cu DHL? Sau vine prin Posta Romana?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16 Last Post: 18-02-2014, 18:01
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Vanzari/schimburi prin posta By RaverX in forum Offtopic
    Replies: 14 Last Post: 06-12-2011, 18:31
  4. Thread nou, nu pot posta in el By viezure in forum Help Desk
    Replies: 4 Last Post: 06-04-2011, 22:20
  5. Problema posta romana By urioc in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-08-2009, 17:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts