Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 113

Thread: Bere

  1. #1 SP
    Member lukecelmare's Avatar

    Bere

    Sunt pasionati de aceasta licoare magica pe forum? nu ma refer la berea facuta industrial care in 2 zile trece prin tot procesul de fabricatie ci la cea artizanala/craft .


    De vreo 2 ani si in Romania a inceput sa se dezvolte acest segment de piata , aparand micro berarii , cele mai cunoscute sunt Zaganu , Sikaru , Ground Zero si Hophead din Cluj .


    Cea mai buna bere romaneasca pana acum pentru mine a fost Morning Glory de la Ground Zero .

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu cunosc informatii destule despre tipul de bere pomenit de tine, poate vii cu mai multe detalii. Berea ne place cam tuturor

  3. #3 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Morning Glory este un India Pale Ale de inspiratie americana (se foloseste mult hamei , este o bere amara ) , este produsa in Bucuresti de 2 frati care si-au facut berarie din banii castigati de unul din ei la poker .


    o scurta descriere a berariei si a ce vor ei sa faca . Matache berarul: Vreau sa schimb meniurile de bere din Romania! | Vulpescu


    o sticla de 0.33 costa cam 12-15 lei prin puburi .

  4. #4 SP
    Member marv's Avatar
    de la Hophead mi-a placut Immigrant.

  5. #5 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Din cele amintite mai sus am încercat doar Zăganu. Foarte bună, mai nou două (blondă și brună) dintre cele patru sortimente se găsesc și în magazinele Mega Image.

    Știam de Sikaru, însă Ground Zero și Hophead nu-mi spun absolut nimic, le voi încerca sortimentele cu prima ocazie.

  6. #6 SP
    Member westy9009's Avatar
    Incercati Zaganu . Daca aveti posibilitatea sa beti odata ... o sa cautati pe internet de unde va puteti cumpara cu naveta . Este cea mai buna bere romaneasca si cam a 2-a din viata mea bauta dupa cele din Praga .

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu cred ca am trait sub o roca pana acum. In afara de cateva nefiltrate nemtesti si cehe n-am incercat nimic mai "exotic" precum ce amintiti voi aici.

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Zaganu am băut si eu, foarte buna intr-adevar. Eu mai trec din când în când pe la 100 De Beri, in centrul vechi, si-mi mai iau o bere random. E o roscata cehă acolo... Mama mama!

  9. #9 SP
    Member westy9009's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu cred ca am trait sub o roca pana acum. In afara de cateva nefiltrate nemtesti si cehe n-am incercat nimic mai "exotic" precum ce amintiti voi aici.

    Dupa cum am spus ... poti sa incepi cu Zaganu - pe la a 3-a bere o sa ii rogi ospatarul sa mai bage inca 3 in frigider

  10. #10 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    eu ultima data am comandat Ground Zero de aici . Berero - Rescriem traseul berii din România. . au cam toate artizanalele din Romania mai putin Hophead. Data viitoare cand ajung prin Cluj sper sa ajung pe la Hophead.


    un articol despre Hophead http://actualdecluj.ro/doi-soti-fac-...i-in-manastur/

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am comandat si eu un pachet cu Zaganu de pe siteul de mai sus, sa vedem daca vine.

    PS: si eu ca Tudy, mi-e si rusine dar n-am auzit in viata mea de berile astea. Io ziceam ca Nenea Iancu e exotica

  12. #12 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    eu nu stau in Buc. a doua zi l-am primit . Ai comandat si noile sortimente de Zaganu? sunt curios cum sunt , nu am avut inca ocazia sa le incerc.

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am comandat 2 pachete la fel, cu cate 4 beri de diferite sortimente: ale, blonda, rosie parca. Va anunt dupa ce le gust, abia astept. Nici eu nu sunt in Bucuresti.

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Iubesc berea Beau mai multa bere ca toti cei care au postat in acest topic + inca 10 dupa postul meu

    In (Auchan) Cluj am gasit bere japoneza are un gust...interesant dar n-as bea asa ceva regulat (nu-i poza mea).
    Attached Images Attached Images 12418790_1265593970123479_6154607725111344606_o.jpg

  15. #15 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am luat și eu două pt probă din Mega
    uploadfromtaptalk1452352318060.jpg

  16. #16 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Cheers.
    Attached Images Attached Images 20160109_184435-01.jpeg

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am băut acum ambele beri, în Praga am mai băut așa ceva, 10 de la mine. Hai noroc!

  18. #18 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am luat și eu două pt probă din Mega
    Attachment 262488

    N-am inteles de unde le-ai luat. Ce-i aia Mega?

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mega Image.

  20. #20 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am băut acum ambele beri, în Praga am mai băut așa ceva, 10 de la mine. Hai noroc!
    Hai ca mai facut curios . Astazi le voi testa si eu. Iti recomand sa le incerci si pe acestea : O nouă bere artizanală, produsă local de francezul Arnaud Dussaix | magazinulprogresiv.ro tot la Mega Image le poti gasi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. BioWare renunta la Mass Effect pentru bere By MiniEmotion in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 30-01-2013, 21:55
  2. Cum ne c�știgăm banii de bere By Zniper1 in forum Offtopic
    Replies: 12 Last Post: 01-09-2012, 15:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts