Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 63

Thread: Facultatea in afara tarii

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Facultatea in afara tarii

    Astazi am fost in Cluj la Riuf (Romanian International University Fair ) care s-a tinut la Casa de Cultura a Studentilor, in speranta ca voi gasi cateva raspunsuri legate diferitele facultati din Anglia(si nu numai) .

    Am fost si in Bucuresti acu doua saptamani la o agentie numita "Study Abroad" in care mi-au recomandat cele mai bune facultati din Marea Britanie din domeniul ales de mine(poate cativa ati ghicit deja, e vorba de game design/game development). Cele mai recomandate au fost :Bradford, Essex, Huddersfield si Sunderland. Criteriile de admitere nu pot sa spun ca sunt exagerat de mari( peste 8 sau 9 la BAC si sa am A sau B la Cambridge). Singurele chestii ce m-au ingrozit au fost taxele (de scolarizare, de trai, etc). Multe facultati ofera burse dar acestea sunt de doar 500-1000 de lire (maxim)...destul de putin avand in vedere ca tu va trebui sa platesti in jur de 10 mii de lire pe an.

    Ma gandeam ca avem pe forum oameni care sunt (sau au fost) la diferite facultati din afara tarii, si de aceea as vrea sa ii intreb cum au rezolvat aceasta "mica" problema. Din cate am inteles se pot lua diferite imprumuturi de la stat sau chiar de la facultate iar acestea pot fi platite dupa absolvirea facultatii. Sincer imi place ideea, da parca suna mult prea frumos ca sa fie adevarat. Trebuie sa fie o smecherie. Dobanda oare cat de mare va fi? Daca nu pot sa platesc dobanda respectiva atunci ce se va intampla?

    De asemenea, trebuie sa completez pt aceea agentie cateva foi in care va trebui sa scriu ce optiuni am ales, sa scriu un eseu motivational in care se le explic de ce am ales domeniul respectiv(i'm still working on that one) si o recomandare de la un profesor. Oricum sper ca o sa pot sa trimit toate datele necesare pana la sfarsitul saptamanii.

    Ma rog, poate cativa deja se intreaba de ce am creat acest thread si unde vreau sa ajung. Motivul e simplu: m-am gandit ca poate ma vor putea ajuta cativa membrii de pe forum care sunt la diferite facultati din afara tarii(sau au diferite cunostinte acolo) si ca imi vor putea raspunde la cateva intrebari. Deci vreau sa vad aud : La ce facultate sunteti? Cum e acolo? Merita? Cum ati rezolvat cu inscrierea?(si aici ma refer din toate punctele de vedere, mai ales financiar). Am auzit ca daca ai media la BAC mai mare de 9,50 ,atunci taxele vor fi platite in intregime de facultate. E adevarat ?

  2. #2 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Hmmm PM cosminhards ... el a intrat anul asta la fac. acolo !

  3. #3 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Salut.

    Nu pot sa-ti raspund din perspectiva unui admis la o facultate din UK, dar in schimb m-am informat extensiv pe aceasta tema fiind momentan in clasa a XIIa si fiind interesat de perspectiva plecarii in afara.

    In primul rand, sa nu uiti ca pe 15 Ianuarie se termina inscrierile la majoritatea facultatilor si pana atunci trebuie trimis dosarul. Cel mai probabil o sa iti dea o oferta conditionata: adica te accepta daca o sa iei la BAC peste nota x. Care de obicei e 8 la majoritatea facultatilor si 8.5 la un subiect particular (de ex. matematica la Finante). Ma rog, astea sunt detalii.

    Acel imprumut scolar chiar este foarte real si nu e nicio smecherie. Iti plateste statul integral studiile (~�3500/an) si tu te apuci sa le platesti inapoi doar dupa ce ai terminat facultatea si castigi peste �15.000/an (�1250/luna). Dobanda este 0%, dar se mai ajusteaza suma in functie de inflatie si daca in 15 (sau 25, nu mai stiu exact) de ani nu ai reusit sa le platesti suma intreaga deoarece nu ai avut salariul necesar, se anuleaza.

    Partea cu banii e un pic mai complicata. Fiecare univesitate are propriile burse si scolarships si le ofera pe diverse criterii. De ex. Essex ofera �1000 la toti cei admisi din zona est-europeana si mai ofera ~�800 la toti care sunt admisi si au cerut imprumut de la stat. Problema e ca acesti bani facultatea tii da abia la inceputul celui de-al doilea semestru (Ianuarie, facultatea incepand in Octombrie). De asemenea, in al doilea semestru poti sa iti iei un part-time job, majoritatea studentilor de acolo facand asta. Poti sa lucrezi maxim 20 ore/saptamana si salariul minim e ~�5/ora. Depinde de felul in care cheltui bani s-ar putea sa reusesti sa te descurci asa, problema fiind la inceput cand ajungi acolo deoarece patru luni nu ai voie nici sa lucrezi si nici nu primesti vreo bursa/scolarship de la universitate.

    Faza cu peste 9.50 la BAC s-ar putea sa fie adevarata la anumite facultati, dar nu este ceva general valabil.

    Daca te mai intereseaza ceva intreaba aici (poate mai intereseaza si pe altcineva) si daca stiu o sa-ti raspund. Daca nu stiu eu, stie tray.

    Or what Ovidiu said.

  4. #4 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Ma intereseaza si pe mine asa ceva. O sa fiu atent la topic, dar daca afli ceva mai mult, da-mi un PM Ma interesa ceva pe partea de modelare 3d/design. Ai gasit o facultate buna de game design?

  5. #5 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu e neaparat o regula cu "+8 in bac"
    Romania | University Of Chester
    Uite un exemplu, si facultatea este in top 50 la "Computer science"
    Cat despre faza cu banii este un pic cam inselatoare.Adica ar fi mai bine sa te indrepti spre alte tari in caz ca nu stai asa bine cu banii.Spre exemplu Olanda ofera multe burse, sau facultatea americana din Grecia daca ai peste 9 iti plateste cam 80% din costurile facultatii, iar cazarea este in Grecia 150 euro/luna.Mai sunt tarile Nordice care au cursuri gratuite.Spun ca este riscant cu Anglia deoarece se pot intampla multe, mai ales ca e aproape garantat ca nu gasesti in primul semestru de lucru,iar sa intrii in datorii apoi sa nu poti face fata, ar fi o mare pierdere.

  6. #6 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Nu uita sa iei in consideratie si traiul de acolo.E mai scump sa traiesti in Anglia decat in Romania.Am un prieten care s-a dus anul acesta la Essex la Mecanica si mi-a spus ca s-a imprumutat la banca ca sa poata sa-si plateasca facultatea(taxele).Mai trebuie sa iei in consideratie si faptul ca poate nu iei peste 9-9.50 la BAC.Din ce m-am interesat eu anul acesta(si a fost un interes minim sincer,dupa ce am aflat) pentru facultatea de Drept din Londra e ca statul iti plateste facultatea INTEGRAL daca ai conditiile necesare(mediile de la BAC/BAC-ul international/Cambridge etc.) numai ca TU dupa ce termini facultatea trebuie sa muncesti obligatoriu 2 ani acolo unde iti ofera ei(sau unde gasesti tu),important este sa muncesti 2 ani in Anglia si in fiecare luna se sustrage x% din salariu.Eu am lasat-o balta cu facultatea in afara avand in vedere ca este mult prea scump pentru buzunarul meu.Sunt prea multe "variabile" care-ti pot distruge planul,din pacate,daca nu ai o situatie financiara destul de mare.Bafta multa si sper sa-ti gasesti,o sa urmaresc si eu threadul acesta,poate ma razgandesc.


    LE: @ Tray,ori faci o facultate buna,ori stai acasa si o faci aici.

  7. #7 SP
    Senior Member tray's Avatar
    te inseli, faci medicina sau drept- faci in RO
    faci altceva-faci afara.
    Garantez ca orice facultate in top 50 din Anglia la Computing este peste Politehnica
    Am prieteni care au plecat afara, poate colegii lor din Anglia nu stiu sa faca integrale, dar au in spate experienta, au colaborat cu mari companii


    LE:normal ca nu toate sunt A+, dar se presupune ca daca te-a dus capul sa te inscrii la o facultate, sa faci portofoliul si sa iti depui dosarul, te duce capul si sa iei 7,5-8 + in BAC, ceea te duce la o facultate buna.
    Cunosc pe cineva care a avut un portofoliu atat de interesant incat i-au cerut la oxford peste 9 la BAC.

  8. #8 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Dreptul,daca vrei sa-l faci in Romania si vrei sa te duci in afara sa muncesti nu ai cum,ca difera,spre exemplu sa te duci in Anglia si invers.Despre restul,iti dai seama ca daca este o facultate buna se merita mai mult sa o faci in afara decat in Romania,dar nu toate facultatile lor sunt A+++.

  9. #9 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu am asistat saptamana trecuta la o prezentare a Universitatii Sheffield. Tipul care facea prezentarea (era englez, domiciliat in Londra) ne spunea sa nu facem greseala sa mergem la o facultate in Anglia decat daca ne lafaim in bani. Preturile sunt extrem de mari... In schimb ne-a recomandat tot Universitatea Sheffield, dar din Grecia. Practic e acelasi lucru, tot aceeasi materie, profesori englezi, e identica cu cea din Anglia... doar ca e mult mai convenabil si preturi mult mai accesibile. De asemenea, se poate castiga o bursa care iti plateste toate studiile pe parcursul anilor scolari sau burse care platesc doar primul an. Iar Universitatea Sheffield nu e de ici de colo... e printre cele mai bune. Acum nu stiu daca are ce cauti tu Tudoran (game design/game development), dar stiu ca are o specialitate in informatica si calculatoare, doar ca nu mai stiu exact cu ce se manca.

  10. #10 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    stiu ca ieri cand am fost la Riuf , cei de la Shefffield promovau facultatea din Grecia. Nu stiu ce sa zic...facultatile care mi-au fost recomandate sunt toate in Anglia si oricum o sa mai vorbesc cu cativa prieteni care sunt in Anglia si o sa mai cer sfaturi . Mai am timp sa ma documentez... Eu speram sa platesc taxele prin toate metodele posibile (bursa , imprumut , slujbe part time ...you name it ).

    Btw multumesc tuturor celor care au raspuns . Daca aflati mai multe lucruri, va rog nu ezitati sa postati aici

  11. #11 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Grecia?
    i lol'd care e sansa sa te angajezi in Grecia? Grecia e intr-o receziune crunta,daca are cineva curaj sa mearga acolo,il felicit.
    iti dai seama ca aia isi promovau facultatea, ce sa zica si ei.E mai ieftin in Grecia,dar faza cu lafaitul in bani mi s-a parut exagerata. Eu zic ca iesi pana in 8000 lire/an, iar daca te angajezi ai minim 400 lire/luna

  12. #12 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Grecia?
    i lol'd care e sansa sa te angajezi in Grecia? Grecia e intr-o receziune crunta,daca are cineva curaj sa mearga acolo,il felicit.
    iti dai seama ca aia isi promovau facultatea, ce sa zica si ei.E mai ieftin in Grecia,dar faza cu lafaitul in bani mi s-a parut exagerata. Eu zic ca iesi pana in 8000 lire/an, iar daca te angajezi ai minim 400 lire/luna
    cam asta zic si eu: poate au bagat cateva strambe cand vine vorba de Anglia numa ca sa mergi la ei in Grecia . eu zic ca se pot acoperi o parte din cheltuieli : bursa pana la 1000 de lire + cel putin 400 de lire pe luna de la slujba part-time(si avand in vedere ca o sa lucrezi vreo 7-8 luni , o sa castigi in jur de 3000 de lire ). Costurile de trai conteaza foarte mult in zona in care o sa locuiesti (daca e mai la sud de Londra atunci va fi mai scump ... la nord in schimb e mult mai ieftin ...diferenta intre nord si sud poate fi si de 1000-1500 de lire ).

    oricum pt moment, tot la Anglia ma gandesc (i know ...i`m really stubborn)

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sincer, fa-ti calculele altfel. Nu lua in socoteala sume magice pentru slujba part time. Ca nu ai nici cea mai mica siguranta ca gasesti asa ceva sau, mai bine, ca rezisti 7-8 luni. Daca vrei sa fie cu adevarat o optiune, trebuie ca parintii tai (sau sponsorii tai) sa isi permita sa iti plateasca TOATE cheltuielile. Ai mancare, care poate sa ajunga la 10-20 de lire pe zi, ai diverse cheltuieli, daca o sa ai masina, pui si benzina, mai sunt petreceri, filme, unde o sa cheltuiesti bani in continuare. Degeaba spui "castig 400 de lire pe luna" daca tu dai 350 pe alte cheltuieli.

    Nu te baza pe cioara de pe gard, verifica vrabia din mana ta, mai bine.

  14. #14 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Corect, ce este sigur este cazarea, cel putin la manchester , salford e 2500 lire eu am mai pus inca 5500 de cheltuiala adica 550 lire/luna.Faza cu masina pica, trebuie sa ai minim de un an carnet ca sa poti circula in afara.

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu stiu ce are omul. Eu aveam colegi care aveau in mana carnetul de 1-2 ani in momentul bacului.

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu bagau strambe, din moment ce e in intereseul lor sa mergi in Anglia ca sa faca bani mai multi nu?! Ar fi lipsit de logica sa te sabotezi singur. Dar tipu a zis ca in Grecia, facultatea te ajuta sa obtii slujba part-time la hoteluri, au contracte cu nu stiu ce lant de hoteluri pe cand in UK te chinui de-ti sar capacele sa gasesti o slujba.
    Si omu a spus ca doar cazarea te costa 200 de lire pe luna. Ia mai baga cati bani dai pe manuale si alte chestii scolare si cati mai dai si pe mancare, distractie, etc... Toate astea pe langa banii de studiu (daca nu ai bursa). In Grecia e mult mai convenabil, nu e chiar asa de rau precum se crede.

  17. #17 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Si eu vreau sa ma duc in Anglia la facultate. M-am interesat putin si ce stiu sigur pana acum e ca trebuie sa iau Cambridge-ul cu A sau B, BAC-ul cu 8 sau mai mult, ca taxa e in medie vreo 3500 de lire pe an si ca mai trebuie inca vreo 4000 pentru strictul necesar. Eu vreau Modern Music Performance, am gasit cateva facultati, dar daca aveti vreo sugestie o astept.

    Nu uitati de UCAS: UCAS - Home

  18. #18 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    ConsoleGames ia cu asalt Anglia !

  19. #19 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Si eu vreau sa ma duc in Anglia la facultate. M-am interesat putin si ce stiu sigur pana acum e ca trebuie sa iau Cambridge-ul cu A sau B, BAC-ul cu 8 sau mai mult, ca taxa e in medie vreo 3500 de lire pe an si ca mai trebuie inca vreo 4000 pentru strictul necesar. Eu vreau Modern Music Performance, am gasit cateva facultati, dar daca aveti vreo sugestie o astept.

    Nu uitati de UCAS: UCAS - Home
    criteriile de admitere sunt destul de mici spre surprinderea mea. Avand in vedere ca multe facultati din Anglia sunt in top 500 din lume si totusi iti cer doar 8-9 la bac si A sau B la Cambridge ... nu e cine stie cat de greu. Si apropo tipa de la agentia din Bucuresti mi-a spus ca mai bine dadeam Toefls sau Ielts in loc de Cambridge. Ambele sunt mai usoare decat Cambridge dar sunt recunoscute in mult mai multe locuri. Eu mi-am dat seama de treaba asta prea tarziu . Am dat banii la British Council si nu mai pot sa imi recuperez banii. Oh well...deci o sa dau in Decembrie CAE-ul. Fine with me

  20. #20 SP
    Senior Member tray's Avatar
    @tudoran, exista si facultati in top 50 care iti cer sa ai peste 6 la bac si asta standard,pana sa iti citeasca CV-ul.Totul este sa alegi cu atentie si sa iti faci un bun dosar.Unele facultati (din ce am auzit si eu de la o agentie) au fost placuti impresionati de elevii din Romania si au scazut mediile de intrare.Personal te sfatuiesc sa pui 1 facultate din primele 15, 2 de mijloc si 2 mai slabe, un "safe bet" ca sa zic asa.Oricum, arunca un ochi in topul asta
    University guide | University league tables for 2011 | Education | guardian.co.uk


    Cat despre examenul de engleza este recunoscut de orice facultate IELTS, la unele Cambridge nu este trecut pe site si trebuie facuta un fel de conversie.Eu de IELTS iti pot spune ca este destul de accesibil daca sti engleza la nivel avansat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Apple si Samsung bat palma in afara US. Microsoft nu! By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 16-08-2014, 19:48
  2. Replies: 1 Last Post: 17-09-2012, 14:29
  3. Replies: 2 Last Post: 19-10-2011, 16:34
  4. Ce pot face pe o consola (in afara de gaming) By RaverX in forum Console Club
    Replies: 46 Last Post: 23-03-2010, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts