Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Putin ajutor la 2 citate de explicat..daca se poate

  1. #1 SP
    Member steauacroitoru's Avatar

    Putin ajutor la 2 citate de explicat..daca se poate

    Astazi m-am confruntat cu 2 probleme la psihologoie.Am de explicat 2 citate la care chiar nu le vad sensul..: - Cine isi uita trecutul,este condamnat sa-l retraiasca
    -Spune-mi ce tii minte ca sa-ti spun cine esti

    Daca aveti ceva sugestii/opinii astept aici.Multumesc anticipat

    ---------- Post added 05-11-2009 at 02:59 PM ----------

    chiar nu stie nimeni? am nevoie urgent pana maine

  2. #2 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nu prea ma pricep la explicat dar iti spun ce inteleg :

    La primul : Daca uiti greselile stramosilor si modul in care l-au rezolvat va trebui sa gresesti si tu si sa iti gasesti singur o rezolvare .
    Al doilea : Daca iti deschizi mintea si vorbesti despre tine fara frica celuilalt o sa ii fie usor sa afle cine esti .

    La explicatii dalea de 5 pagini nu ma pricep .


  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    1. Cine nu isi recunoaste originile, starea de sine, greselile si trecutul, va repeta la nesfarsit si la nesfarsit exact lucrul de care fuge.
    2. Daca esti atent si retii, acest lucru inseamna ca iti pasa indeajuns de un anume lucru/ persoana.

  4. #4 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    1. Cine nu isi recunoaste originile, starea de sine, greselile si trecutul, va repeta la nesfarsit si la nesfarsit exact lucrul de care fuge.
    2. Daca esti atent si retii, acest lucru inseamna ca iti pasa indeajuns de un anume lucru/ persoana.
    La primu sunt de acord cu tine dar la al doilea cred ca e diferit.Se refera la caracterul persoanei cu care vorbesti.La scoala de exemplu, lectia de geografie, unu retine elementele importante(straturile Pamantului, geosfera...) iar altu retine fundul profesoarei.
    Automat cand zice ''ca sa iti spun cine esti'' se refera strict la caracterul personei cu care vorbesti.

  5. #5 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Multumesc mult baieti.raman dator

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu sunt ala care tine minte fundul profesoarei ca dau istorie la bac

  7. #7 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Uuu, am si eu nevoie de ajutor, tot in legatura cu un citat !

    "Sunt unii oameni pentru care viata este un miracol. Altii, in schimb traiesc miracolul vietii."

    Si trebuie sa scriu o compunere la romana despre asta. De obicei sunt plin de idei, dar la asta am ramas . Sugestii ?

  8. #8 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    hm hmmm... sa vedem..
    eu ma gandesc asa: desparte citatul in 2 ...asa o sa faci compunerea mai usor..si mai lunga.
    vorbeste despre prima parte: " sunt unii oameni pentru care viata este un miracol"..
    eu spun ca pentru aceia viata reprezinta un lucru extraordinar dar pe care incearca mereu sa-l inteleaga, sa il transforme in ceva ce nu e al lor (stiu ca suna ciudat, dar asa ma gandesc eu..), sa-l priveasca din exterior.
    cea dea doua parte:"altii, in schimb traiesc miracolul vietii"..
    eu cred ca se refera la cei care fata de ceilalti, nu gandesc asupra vietii lor ca asupra unui fenomen (ceva..), ci o iau ca atare si actioneaza zi de zi asa cum vor ei cu adevarat, traiesc toate momentele cu intensitate fara a cugeta prea mult asupra lor.

    cam asta e "viziunea" mea asupra citatului spusa in cuvinte...pentru mine e cam clar la ce se refera, dar mi se pare ciudatel s-o comentez.
    sper ca am ajutat cu ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Un vot daca se poate :) By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 26-07-2014, 02:25
  2. Replies: 15 Last Post: 03-04-2012, 15:18
  3. Putin ajutor dc se poate By cezaryon in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 02-08-2010, 09:56
  4. Putin ajutor la 5.03 GEN-C Final , se poate??? By Zebastian in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 16 Last Post: 16-06-2010, 13:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts