Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Operatii - ce ati facut si ce sfaturi oferiti

  1. #1 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

    Post Operatii - ce ati facut si ce sfaturi oferiti

    e cam nasparliu subiectul, dar se intampla ca unii sa facem si d-astea si ma gandeam sa vedem daca ne putem ajuta cu sfaturi in cazul in care inca mai sunt probleme sau are cineva de facut o operatie asemanatoare in viitorul apropiat.
    eu, de exemplu am facut:
    -operatie la apendic
    -chist pilonidal (pe undeva in zona de sfarsit a coloanei)...de 2 ori!
    -polipi (cea care mi-a indus teama de doctori)

  2. #2 SP
    Member octav's Avatar
    eu am facut o operatie la degetul de la picior...aveam o infectie cu puroi de vreun an...doctorul a fost tatal unui coleg...a fost super ok si mi-a dat drumul seara acasa...ce pot sa spun...o saptamana a durut ca naiba...simteam cum imi pulseaza...Grrr...am avut 10 copci(multe, toti cunoscutii au avut 4-6)...oricum per total a fost bine...am facut anestezie locala si m-am trezit in pat

  3. #3 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu cand m-am trezit dupa operatia de apendicita nu puteam sa vorbesc si vedeam in ceata..ai mei vorbeau cu o prietena asistenta si nu au vazut ca m-am trezit..am incercat sa dau din mana, dar cand am vazut ca mi-e aproape imposibil, m-am culcat la loc

  4. #4 SP
    Member octav's Avatar
    eu dupa operatie eram incredibil de ametit, toata lumea ma sfatuia sa dorm, dar eu ma jucam pe PSP...in camera mai era un baiat de vreo 18 ani operat de apenticita...dupa operatie plangea si zicea ca nu s-a simtit niciodata asa de rau...ziceai ca delireaza

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Eu am avut parte de o singura operatie in viata mea.

    Am facut-o cand eram la gradinita, si a fost de indepartare a amigdalitelor ( sau amigdalelor, cum naiba s-o zice ) si polipilor ( in acelasi timp ). Cand am ajuns in sala eram speriat, si mi-a aratat mama cu ce instrumente o sa ma opereze ( erau niste intrumente pe perete ). Cand am vazut ca era ceva ce semana cu o foarfeca am zis "aaa, mare branza. imi taie alea din gat si gata ".
    In secunda urmatoare m-am trezit cu cea mai mare siringa cu cel mai mare ac care l-am vazut vreodata cum imi intra in cerul gurii pentru anestezie. Problema era ca eram complet treaz. A trebuit sa ma abtin de la inghitit si sa scuip sange, si din cine stie ce motiv am plans dupa bunica-miu. lol

    Partea cea mai buna este insa ca dupa operatie am mancat o groaza de inghetata, woooo !

    Ah, awful times... awful times...

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    pe mine m-a echipat ala ca pe o mumie si m-a invartit in niste suluri de bandaje din cap pana in picioare, dupa care m-a bagat intr-o camaruta cu 5 asistente...nici nu mai stiu cat a durat, dar a fost groaznic. ma simteam ca in filmele de groaza.

  7. #7 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    -chist pilonidal
    am facut si eu recent o operatie la un astfel de chist

  8. #8 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Cum a fost operatia de polipi ? Ca mi-au zis multi ca e posibil sa am si eu ca eu decat vara pot sa dorm fara sa imi dau cu Olynth dar iarna cand e frig si stau din raceala in raceala nu pot.
    Deci cum a fost operatia ?

  9. #9 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu am facut de apendice, polipi si amigdale. Pot spune, cu parere de rau, ca cea la polipi a fost tragica si dureroasa. Am simtit totul pe viu si a fost cea mai trista experienta din viata mea. Am auzit ca daca nu este facut corect operatia in ani se refac. Daca la mine se vor reface cu siguranta nu ma voi mai opera din nou. Pot sa-mi iasa pe nas si urechi!

  10. #10 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Stau si ma gandesc... operatia de polipi a fost cea mai nasoala experienta medicala pentru toti (cand mam operat nu sia facut efect anestezicul, si ia ghiciti cine a simtit tot... da, eu )?... am mai facut o operatie la apendice si cam atat...

  11. #11 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Muthu Raoul View Post
    Stau si ma gandesc... operatia de polipi a fost cea mai nasoala experienta medicala pentru toti (cand mam operat nu sia facut efect anestezicul, si ia ghiciti cine a simtit tot... da, eu )?... am mai facut o operatie la apendice si cam atat...
    Exact asa am patit si eu si inca 2 prieteni care au trecut prin asta. Anestezicul = efect zero. Am simtit tot pe viu. Parca imi scoteau matele (nu exagerez cu nimic). Inca am traume dupa 12 ani.

  12. #12 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Stiu... e groaznic... dar ironia face ca in momentul in care am iesit din operatie anestezicul incepuse sa ma adoarma )... sistemul nostru era la pamant, este la pamant si va fi la pamant in continuare.

  13. #13 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Eu am facut generala pentru Polipi, n-am avut niciun stres.

  14. #14 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Lucky one!

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sfatul meu nr 1: mergeti la ceva privat sau mergeti la stat DOAR DACA AVETI RELATII SIGURE, gen doctorul x care este cel mai bun din tara si este prieten de familie, etc. M-am operat de apendicita, a trebuit sa fiu taiat iar ca au uitat tifon inauntru. Am avut o taietura mare pe mana, m-au tarat de la spital la spital si am pierdut sange in ultimul hal, cand m-au primit in final la Grigore Alexandrescu, m-au carat in brate ca nu mai puteam sa ma tin pe picioare.

    In schimb, am fost la Life Memorial pentru o operatie la ochi, s-au purtat cu mine de parca eram zeu. Conditii extra, profesionalism, desi nu era nevoie, mi-au dat si rezerva cu tv si ps3, sa ma recuperez linistit. Tot ce mi-am dorit! Vroiam ciocolata, imi aduceau ciocolata. Factura a fost 400 ron cu tot cu consultatiile de inainte si dupa si medicatia pentru dupa. La stat.. nu vreau sa ma gandesc cat ma costa numai spaga...

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    In schimb, am fost la Life Memorial pentru o operatie la ochi, s-au purtat cu mine de parca eram zeu. Conditii extra, profesionalism, desi nu era nevoie, mi-au dat si rezerva cu tv si ps3, sa ma recuperez linistit. Tot ce mi-am dorit! Vroiam ciocolata, imi aduceau ciocolata. Factura a fost 400 ron cu tot cu consultatiile de inainte si dupa si medicatia pentru dupa. La stat.. nu vreau sa ma gandesc cat ma costa numai spaga...
    nu stiu ce operatie ai avut tu la Medlife cu 4 mil. eu am incercat anul trecut sa ma operez de amigdale si in mod clasic (injectie si smuls alea) ma costa 7 mil operatia + 150 ron spitalizarea pe noapte sau cu plasma si plecam dupa 30 min, dar era 22 mil.

    eu am asigurare medicala la ei de la wrk, dar asta nu include decat, in cel mai bun caz, consultatia si analizele anuale. in rest, totu din buzunar.

    nu zic ca nu sunt buni. cred ca sunt cei mai buni, cei mai civilizati si cu cel mai curat spital din buc (cred ca e valabil la toate policlinicile/spitalele private), dar sunt ai naibi de scumpi.

  17. #17 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    observ ca noi consolistii suntem cam traumatizati
    eu nici acum nu am scapat de chistul ala...tot mai trebuie sa fac o operatie dar de data asta va trebui s-o fac si sa o lase deschisa, sa se vindece de la sine. de-asta trebuie sa gasesc un moment prielnic si mai ales un doctor cu echipament calumea( nu mai vreau sa o fac si a 4-a oara) ca sa fiu macar 80% ca scap..acum nici abdomene ca tot omul pe jos, fara o perna sau ceva nu mai pot sa fac pentru ca ma doare..in rest, fac volei si miscare dar daca stau prea mult jos incepe sa ma deranjeze..si plus ca scot manunchiuri de FIRE de par din gaura de acolo.. horror

    ---------- Post added 02-12-2009 at 11:28 PM ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    nu stiu ce operatie ai avut tu la Medlife cu 4 mil. eu am incercat anul trecut sa ma operez de amigdale si in mod clasic (injectie si smuls alea) ma costa 7 mil operatia + 150 ron spitalizarea pe noapte sau cu plasma si plecam dupa 30 min, dar era 22 mil.

    eu am asigurare medicala la ei de la wrk, dar asta nu include decat, in cel mai bun caz, consultatia si analizele anuale. in rest, totu din buzunar.

    nu zic ca nu sunt buni. cred ca sunt cei mai buni, cei mai civilizati si cu cel mai curat spital din buc (cred ca e valabil la toate policlinicile/spitalele private), dar sunt ai naibi de scumpi.
    chestia e ca la noi isi cam permit...daca vrei sa te simti si tu ca un om normal trebuie sa platesti calumea...daca nu, welcome to Rromania!

  18. #18 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Tibia + Peroneu rupt ..adica atarna picioru doar de carne...a trebuit sa imi puna placuta ceramica.Din fericire am avut parte de anestezie totala iar dupa operatie nu am simtit nimic..totu a fost ok.Mai naspa a fost la inceput de tot cand mi-au indreptat oasele fara anestezie ...cea mai mare durere din viata mea.Iar dupa 2 luni cat timp n-am avut voie sa merg...mi sa atrofiat muschii la picior si durea ca dracu cand calcam.

  19. #19 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    aaa....stiu cum e si atrofierea muschilor..
    dupa operatiile alea 2, stateam vreo 4-5 zile fara sa ma ridic din pat si ma intorceam de pe o parte pe alta in pat cu ajutorul cuiva ca ma durea rau daca incordam prea multi muschi.
    simteam ca sunt amortit total cand ma ridicam prima data din pat.ma miscam cu jumate de metru/5 minute.

  20. #20 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    nu stiu ce operatie ai avut tu la Medlife cu 4 mil.
    Chalazion Nu e o chestie mare dar eram in una din situatiile in care se rezolva doar chirurgical, nu dadea inapoi singur.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Joc Android Facut de Romani By dimmu123 in forum Android
    Replies: 0 Last Post: 06-05-2014, 00:47
  2. Ce impresie v-a facut E3 2012? By MonkY in forum Polls
    Replies: 34 Last Post: 07-06-2012, 00:49
  3. Ce v-a facut sa va doriti o consola ? By zinodaur in forum Console Club
    Replies: 64 Last Post: 25-03-2010, 22:28
  4. Replies: 87 Last Post: 02-03-2010, 16:40
  5. Idei de facut bani... By MonkY in forum Funny
    Replies: 21 Last Post: 28-02-2010, 20:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts