Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Recomandare aparat de aer conditionat?

  1. #1 SP
    Member Solozaur's Avatar

    Recomandare aparat de aer conditionat?

    Doresc sa imi iau un aparat de aer conditionat ceva pentru uz in camera, dar nu stiu exact ce sa cumpar! Mentionez ca nu vorbeasc de alea fixe la care trebuie unitate exterioara, dar ceva mai mic si mobil ?

    Fratele meu si-a cumparat anul trecut un aprat care parea sa faca fix asta prin punerea unor sticle ce au fost tinute in congelator inainte ( ca la lazile frigorifice) dar nu prea isi face treaba, il tinea deschis si parca era la el in camera lafel de cald ca la mine si mai facea si mult zgomot!

    Stie cineva de un aparat ce se gaseste de cumparat la noi care ar putea indeplini dorintele mele?

    PS: Sa nu imi spuneti de ventilatoarele obisnuite, orice altceva!

  2. #2 SP
    Member Devergo's Avatar
    Asta isi face treaba excelent,am asa ceva la casa cu 5 camere si vreau sa-ti spun ca daca il las vara 3 ore cand intru in casa simt nevoia sa ma invelesc cu ceva.Iar in ce priveste aspectele negative,e destul de mare si cam zgomotos si are un consum cam maricel.Oricum,vara e absolut necesar daca nu vrei unul fix.
    Attached Images Attached Images 58102.gif

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, n-o sa gasesti nimic de camera care sa faca fata cu brio si sa nu fie zgomotoase. Cu cat vrei sa circule mai mult aer, cu atat vor fi mai zgomotoase. Va recomand sa nu va luati dupa ce specifica ei in decibeli si a le testati inainte. Unele valori n-au nici-o legatura cu realitatea.

  4. #4 SP
    Member Mindscrewy's Avatar
    din cate am vazut aparatele de genu asta (mobile) au si un tub mai maricel deobicei da intr-o aerisire sau afara?! e obligatoriu sa ai o aerisire de genu asta sau se poate folosi si fara tub?

  5. #5 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Mda! se pare ca am sa mai sufar un an, mi-asi pune dinala de perete dar sper sa ma mut singur cat mai curand si ezit sa fac asa o investitie!

    Iar astea mobile din cate am mai citit sunt si zgomotoate si incomode, poate daca am sa am ocazia sa testez unu la un prieten acasa am sa ma mai gandesc, dar asa pe "neve" nu risc!

  6. #6 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu acum am un Samsung "de perete" care isi face treaba excelent. Inainte am avut un Whirpool "mobil" si nu am fost multumit pentru ca nu facea destul de rece in casa "trebuia sa il las destul de mult" si facea si era si mai zgomotos. Oricum sincer recomand fara dar si poate pe cel "de perete".

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot va luati un AC "de perete" va recomand sa aruncati o privire si peste modelele care au mai multe sisteme de filtrare. Vazusem pe la Samsung modele care au inclusiv generator de ioni (fac praful sa se aseze, sa nu mai stea in aer) si lampa UV (bun pentru ca omoara bacterii, ciuperci, virusi)... Din pacate, nu pot sa va recomand modele pentru ca n-am vazut asa ceva decat pe-afara. Dar, cautam

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mindscrewy View Post
    din cate am vazut aparatele de genu asta (mobile) au si un tub mai maricel deobicei da intr-o aerisire sau afara?! e obligatoriu sa ai o aerisire de genu asta sau se poate folosi si fara tub?
    Acel tub se poate pune pe geam.. sau catre orice are o iesire catre exterior. Daca il lasi in casa... o sa arunce tot aerul cald inauntru...

  9. #9 SP
    Member Mindscrewy's Avatar
    pey cam asta era problema vroiam sa il pun intr-o camera fara sa mai dau gauri in pereti si sa inshir tubul... pe geam daca l-asi pune ar insemna sa stea deschis si nu e prea viabil ca intra aeru cald

  10. #10 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Ştie cineva cam c�t mi-ar lua montajul unui aparat de aer condiţionat ?
    Tocmai am achiziţionat unul, bye caldură...

  11. #11 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Ştie cineva cam c�t mi-ar lua montajul unui aparat de aer condiţionat ?
    Tocmai am achiziţionat unul, bye caldură...
    In jur de 200lei, dar vezi ca s-ar putea sa vina peste 1 luna sa ti-l monteze.

  12. #12 SP
    Member LeGenD's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Ştie cineva cam c�t mi-ar lua montajul unui aparat de aer condiţionat ?
    Tocmai am achiziţionat unul, bye caldură...
    mai cheama-ti un pretin si monteazal....si cu 2 mil iti iei 1-2 jocuri de exemplu.

    l.t: si mai mult poate fi...depinde de unele lucruri

  13. #13 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Il am montat de 1 saptamana... multumesc pt. raspunsuri. Din cate vad, de cand l-am instalat s-a facut frig

    Mi l-a montat un amic care lucreaza la Domo si a fost moka (o sticla de wiskey)

  14. #14 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by LeGenD View Post
    mai cheama-ti un pretin si monteazal....si cu 2 mil iti iei 1-2 jocuri de exemplu.

    l.t: si mai mult poate fi...depinde de unele lucruri
    Eu din pacate nu am putut sa-l montez singur. Nu detin aparatura necesara sa dau ditamai gaura prin perete (cred ca burghiul era cat incheietura mea de gros). Si mai stau si la 7.

  15. #15 SP
    Junior Member idcatalin's Avatar
    Vei fi dezamagit de cele mobile. Ori nu fac fata, ori se strica foarte repede. Daca vrei un aparat de aer conditionat singura optiune ramane pana la urma tot unul fix. Eu am gasit cateva recomandari si sfaturi utile in acest domeniu pe : Recomandari Aparate aer conditionat ieftine altex

  16. #16 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Lapte... brazna... mujdei aveti?

  17. #17 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Lapte... brazna... mujdei aveti?
    Ai vrut sa faci pe desteptul, sau ce?

  18. #18 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Ai vrut sa faci pe desteptul, sau ce?
    Nu vreau sa fiu rau, dar faci pe prostu'?

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Avatarele voastre o sa se ia la bataie imediat

    LE: Nici al meu nu e prea breaz.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare aparat foto compact By FishyBon3 in forum Foto & Video
    Replies: 3 Last Post: 26-07-2012, 13:34
  2. Recomandare aparat foto digital (compact) By Devergo in forum Foto & Video
    Replies: 7 Last Post: 14-04-2012, 18:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts