Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Asigurare de sănătate ?

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Question Asigurare de sănătate ?

    Salut băieți, am și eu c�teva intrebări dacă vă pricepeți.

    Am făcut 18 ani acum c�teva zile și vreau să știu care-i treaba cu asigurările de sănătate. Am nevoie de o operație de 20.000 de euro in Berlin ( care evident că nu mi-o permit nici in ruptu' capului ) și vreau să știu dacă e vreo asigurare care imi acoperă asta, și c�t m-ar costa, cum functionează chestiile astea.

    fără c�rcotași, vă rog. e o chestie serioasă pentru mine.

    mersi anticipat

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Parintii tai lucreaza? Esti student sau elev? Din cate imi amintesc, daca ai > 18 ani, automat ai asigurare, si daca esti student si daca esti elev. Totusi, nu cred ca acopera operatii "in deplasare", indiferent de costul lor. Doar asigurarile private acopera, caz in care trebuie sa dai telefoane pe la asiguratori.

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Elev. Părinții lucrează, dar nu cred că au...

    M-am interesat la o asigurare privată, care are cică posibilitatea să te pună in orice spital, nu știu ce, dar au spus că nu acoperă condițiile deja existente...

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Asta e cam logica... e ca si cum te-ai duce sa iti faci un Casco avand masina busita... Nu stiu care este problema, dar daca poti face astfel incat sa dispara in momentul "constatarii", o sa fie totul bine. Altfel, nu o sa iti faca nimeni asigurare privata, sau o sa se aplice pentru alte viitoare probleme.

    Asigurarile care ar putea sa iti acopere aceasta problema te trateaza doar in Romania.

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Nu am nicio șansă să fac să "dispară". E vorba de Pectus Excavatum ( stern infundat ).

    well, guess I'm f*cked...

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ai incercat si la doctorii romani si nu face nimeni operatia de reconstructie? eu zic prima oara sa te interesezi in romania sigur vei gasi un medic serios si foarte bune, trebuie doar sa cauti bine

  7. #7 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Asta e cam logica... e ca si cum te-ai duce sa iti faci un Casco avand masina busita...
    Exact asa ceva mi-a venit si mie in minte cand am citit detaliile. Daca s-ar putea face asigurare pt ceva ce s-a intamplat deja nimeni n-ar mai face asigurare. Asta e ideea asigurarii clasice: platesti un pic, iar in cazul in care ai probleme beneficiezi de mai mult. Tu risti sa platesti si sa nu beneficiezi de nimic in schimb, asiguratorul risca sa plateasca mult daca tu patesti ceva.


    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    ai incercat si la doctorii romani si nu face nimeni operatia de reconstructie? eu zic prima oara sa te interesezi in romania sigur vei gasi un medic serios si foarte bune, trebuie doar sa cauti bine
    Acelasi sfat ti-l dau si eu, insa cu o mica precizare: incearca la clinicile private din Romania, nu la spitalele de stat. Sunt doctori buni si la spitalele de stat, insa problema mare sunt conditiile de acolo (curatenie care lasa de dorit, aparatura invechita, consumabile si medicamente slabe calitativ, etc).

    Depinde insa si de tine si de situatia financiara a parintilor tai (ca banuiesc ca la 18 ani tu n-ai cum sa ai banii tai). Daca esti un tip mai sensibil si nu-i o povara mare pt parintii tai sa scoata din buzunar niste bani mergi pe clinica privata. Daca esti mai "calit" poti incerca si la stat, dar ai grija sa fie bun medicul care face operatia.

    Spun asta pt ca eu sunt mai sensibil si foarte recent am fost la cineva in vizita intr-un spital de stat timp de o saptamana. Nu spun ca era oribil, dar eu nu cred c-as fi rezistat acolo, sunt 4 persoane in salon, unele pot fi mai in varsta si se vaicaresc non stop, aerul e un pic cam inchis, asistentele te trateaza cu raceala, vin, executa rapid si fara pasiune ce-i de facut si pleaca. Daca le dai o mica atentie se schimba situatia, dar nu radical, iar sa le dai o atentie mai mare n-are sens, asa mai bine mergi din stat la privat si dai banii aia acolo.

  8. #8 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Partea cu spitalele asa este, insa la doctori, peste jumate care lucreaza la Munincipal lucreaza si la privat.

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Partea cu spitalele asa este, insa la doctori, peste jumate care lucreaza la Munincipal lucreaza si la privat.
    Eu zic ca procentul este si mai mare, dar ce folos ca te opereaza acelasi doctor daca foloseste aparatura invechita, are "consumabile" slabe (pansamente, solutii de anestezie, etc) si daca lucreaza mai "fara tragere de inima" (la fel si asistentele), plus ca mediul nu e asa de steril, etc, etc.

    Eu tot pe clinica privata as merge, mai ales daca e nevoie si de o mica perioada de internare, nu doresc nimanui sa ramana internat noaptea in saloanele din spitalele de stat cu inca 3 colegi de camera.

  10. #10 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Problema omului era cu banii... Stiu ca s-a schimbat recent legislatia in Romania si spitalele particulare se deconteaza cu asigurarile de stat... dar nu stiu in ce procent. Pana la urma, conteaza doctorul si nimic altceva. Aparatura nu este chiar atat de jalnica in Bucuresti, doar conditiile "de cazare" sunt groaznice...

  11. #11 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Aveți idee cam cum sunt condițiile la Budimex ? Am auzit că acolo e un doctor, Burnei, care cică e destul de bun și pasionat in legătură cu ceea ce face.

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    domnul profesor Burnei e foarte bun, e unul dintre cei mai buni medici din Romania, a aparut si la protv intr-un reportaj. pe langa faptul ca este un medic foarte talentat si priceput are si o inima mare si stiu ca a ajutat foarte multi copii cu probleme grave de sanatate, fie ei saraci sau bogati. eu chiar iti recomand sa mergi si sa vorbesti cu domn profesor, nu o sa regreti

    1 Decembrie: Gheorghe Burnei, medicul care face miracole pentru copii
    Gheorghe Burnei, medic:
    Gheorghe Burnei, urma

  13. #13 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Poate recomanda cineva o clinica cu sectie de dermatologie buna in Bucuresti? de preferabil privata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-10-2009, 20:52
  2. Replies: 6 Last Post: 10-02-2009, 15:26
  3. Sony retrage o jumătate de milion de laptopuri By Wargasm in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 05-09-2008, 10:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts