Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 49

Thread: Oficial nu mai rezist! Caut sniper sau alternative!

  1. #1 SP
    Member Snake's Avatar

    Angry Oficial nu mai rezist! Caut sniper sau alternative!

    Deci serios acum, sunt cativa ani buni de cand am incercat sa scap de problema. Cum ce problema? Ba manelistul care se trezeste la 4 dimineata si da drumul la ce-i place lui mai mult (si nu pot spune ca e macar muzica, mare parte e mai mult despre cati bani ia cutarica si cutarica), ba unul care vrea sa devina mare cantaret de saxofon si falseaza pe balcon cand ti-e somnul mai dulce, ba un nebun care reuseste sa puna aceeasi melodie timp de 8-9 ore la rand, ba niste baieti veseli care se strang la masina si-si asculta pe rand casetele de la nunta...

    Am incercat prin diverse metode. Pana si politia cred ca are rude printre ei, ca altfel nu-mi explic. Si pana la ajunge sa angajez un sniper care sa-i ia pe rand, am zis ca poate postand aici (dupa ce m-au trezit IAR din somnul dulce), gasesc pe la voi ceva idei care sa ma ajute sa-i "deranjez" si eu la randul meu.

    M-am gandit ca trebuie sa existe o modalitate (in afara de a ma muta sau muri cu ei de gat). Poate exista un generator de sunet (cum sunt cele anti-caini), o portavoce cu semnal puternic directional or something. Un EMP ar fi perfect (desi cred ca tipul cu saxofonul scapa)! Prin metode clasice nu prea am cum sa incerc (gen pungi cu apa sau cartofi) pentru ca stau la mama naibii (etaj 8) si e complicat.

    Orice idee e binevenita! Doamne Ajuta! Pentru ca daca ajung sa o mai tin asa un an doi, ma vedeti la TV, la stirile de la ora 17:00!

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Eu as merge pe alta idee, adica mi-as izola fonic camera, termopane de calitate + un strat de izolator fonic pe toti peretii ar trebui sa rezolve problema.

  3. #3 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Pentru ce sa se cheltuie asa mult? Pentru niste nenorociti, care nu au treaba cu nimeni si cu nimic pe lumea asta ? Nop, cum spune si Snake mai sus, trebuie gasita alta modalitate, una care sa-i tulbure si pe ei, desi e greu sa te pui la mintea lor...
    Acelasi lucru il patesc si eu de ani buni, fix dupa miezul noptii, jumatate de etaj nu mai putem dormi, din cauza unor ciumpalaci, care pur si simplu asculta manele si urla in fel si chip...

  4. #4 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Ideea lui RaverX este realizabila. La mintea alora nu te poti pune si nu ca este greu... este foarte greu... aia sunt odihniti.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca-l ajuta termopanele. Si eu am aceeasi problema (din cand in cand - deh, stau "dupa blocuri") si asta desi am niste nebunii cu nu stiu cate camere, sticla dubla si alte minunatii. In plus, sa fim seriosi... nu poti sa stai fara aer, inchis intr-un fel de seif, doar pentru ca niste dobitoci se cred inca la ei la sat...

    Si eu ma gandeam la ceva gen o portavoce sau o boxa directionala legata la un generator de sunete de foarte inalta frecventa. Cred ca dupa 10 minute de auzit tziuituri, ar cam trebui sa renunte. Din pacate, n-am idee ce fel de jucarie poate sa bata atat de mult... si mai ales sa fie si usor de folosit si de "ascuns" (trebuie sa avem in vedere ca daca te pui cu nebunii, te trezesti cu ei la usa)...

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Maro in punga si-i dai foc la usa lor, hit 'n run!
    Dar acum serios, nu poti fi singurul din bloc cu problemele astea. Presupun ca daca majoritatea locatarilor se plang si fac reclamatii peste reclamatii la politie, nici mama rudelor nu i-ar mai putea ajuta . Strangeti-va mai multi si mergeti peste ei cu torte si furci (metaforic vorbind).

  7. #7 SP
    Member leo_cosmin's Avatar
    Ai incercat, pur si simplu, sa vorbesti cu ei? Acum, omul asculta ce vrea si nu cred ca e nicio dovada de incultura sau nesimtire daca lui ii place vreun anumit ritm, sau nu il deranjeaza dezacordurile intr-o melodie, cum pe unii critici literari nu ii deranjeaza pleonasmul numit "arta poetica".... problema intervine atunci cand deranjeaza pe cei din jur si in cazul de fata, tu nu mai poti dormi. Poate chiar nu realizaeaza ca deranjeaza si ca se aude asa de tare....
    Ai incercat sa vorbesti cu cei care te deranjeaza? Ma refer sa vorbesti frumos si sa ii explici, poate chiar se poate discuta cu ei.

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Dar acum serios, nu poti fi singurul din bloc cu problemele astea. Presupun ca daca majoritatea locatarilor se plang si fac reclamatii peste reclamatii la politie
    Ai fi surprins cata ignoranta exista in blocuri, majoritatea sunt si ei cocalari si nu-s deranjati de restul cocalarilor.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu cred ca-l ajuta termopanele.
    Nu stiu ce zgomote ai acolo, dar pt mine termopanele s-au dovedit foarte eficiente, au redus enorm zgomotele (stau chiar cu "vedere" la un bulevard foarte circulat). Dar trebuie izolati si peretii, tavanul, etc. Si izolati fonic, nu termic.

    Quote Originally Posted by iry View Post
    Pentru ce sa se cheltuie asa mult? Pentru niste nenorociti, care nu au treaba cu nimeni si cu nimic pe lumea asta ? Nop, cum spune si Snake mai sus, trebuie gasita alta modalitate, una care sa-i tulbure si pe ei, desi e greu sa te pui la mintea lor...
    Acelasi lucru il patesc si eu de ani buni, fix dupa miezul noptii, jumatate de etaj nu mai putem dormi, din cauza unor ciumpalaci, care pur si simplu asculta manele si urla in fel si chip...
    Si ai gasit modalitatea de care vorbesti? Ca de "spus" toti sunt buni, "de ce sa cheltui, arde-i", etc, etc. Insa cand trebuie aplicat e mai greu. Eu i-am zis ceva concret ce poate sa faca.

  9. #9 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Si deasupra mea erau tigani(presupun ca orice bloc trebuie sa aiba vedete ca astea),iar cand dadeau drumul la muzica foarte tare,tata se ducea si le scotea siguranta din panoul de la etajul patru,apoi voilaPana cand s-au mutat si am scapat de ei.Nu mai zic ca in unele nopti incepeau sa se bata de venea politia la ei;venea unu' drogat pe 1 noaptea si incepea sa urle,sa sparga tot gasea...altu anul trecut s-a aruncat pe geam....numai nebuni

  10. #10 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Singura problema este ca un strat de izolare fonica (panouri) izoleaza doar sunetele grave, ma tem ca sunetele inalte se vor auzi in continuare... O izolare fonica care sa reduca numarul de decibeli astfel incat sa nu mai deranjeze presupune si o "perna", un strat de aer, adica un tavan fals... Asta daca-ti permite spatiul... Fara sa mai discutam de felul in care betonul conduce reverberatiile...

    Cu politia ce s-a rezolvat? Chiar nimic?

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E aiurea ca tot tu sa cheltui bani pentru a scapa de ei. Eu am avut un vecin care noaptea la 1-2 taia lemne la ceva aparat. Facea o galagie infernala. In fiecare seara cand facea treaba asta, am sunat la politie. Dupa ce a venit politia de vreo 4 ori, l-au amenintat cu dosar penal si l-au linistit. Insista cu politia. Cum i-ai auzit, i-ai sunat. Ori se muta de acolo ori se opresc. Nu te lasa, in felul asta mai face si politia ceva pentru populatie.

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Indiferent de ce spun unii, politia chiar te poate ajuta,eu am avut unul pe scara de tăia cu polidiscul tevi de metal doar dupa ora 23

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  13. #13 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu zic sa incerci cu un anunt, pe internet. De genul: caut malac din moldova sa rezolve o treaba pe cale neprietenoasa, ofer suma X.

  14. #14 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Eu zic sa incerci cu un anunt, pe internet. De genul: caut malac din moldova sa rezolve o treaba pe cale neprietenoasa, ofer suma X.
    ))

  15. #15 SP
    Member Snake's Avatar
    Guys, eu am incercat cu frumosul (chestie care a rezultat cu amenintari si cu masina zgariata si plina de porcarii). Am facut n reclamatii la politie (si mi s-a spus ca nu sunt singurul) si degeaba. Din pacate e o zona mai "rau famata" si sursele sunt mai multe (de exemplu azi la 3 dimineata il apuca pe manelistul de la 6, maine la 23:00 pe manelistul de la 2 - cateodata am impresia ca de fapt ei fac un fel de concurs gen "care are cea mai proasta muzica"). Chiar nu vreau sa ma lupt cu toti si veniturile nu-mi permit sa ma mut. Si sincer, nu as vrea sa renunt eu pana nu incerc toate cele.

    La un moment dat am zis ca-mi fac un fel de capac la balcon, imi iau pusca cu aer comprimat si ii iau la bile. M-am razgandit gandindu-ma ca Dzeu stie pe cine lovesc si unde lovesc. Or fi bilele non-letale, dar nu-mi permit sa risc sa-i scot vreun ochi unuia. In plus, daca pentru o discutie amicala am patit ce-am patit, nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca pateste vreunul din ei ceva.

    La un alt moment am zis ca raspund la foc cu foc si am dat si eu la maxim la boxele mele. I-a deranjat atat de rau incat au tinut-o pana dimineata.

    Prin urmare, trebuie sa gasesc o solutie care sa-i enerveze atat de rau incat fie sa-si inchida geamurile, fie sa se mute (cel mai problematic e atunci cand se aduna la masini si aculta muzica de pe la nunti, incep sa urle si sa chiuie de zici ca nu-i adevarat).

    Prin urmare am inceput sa caut pe google chestii gen "sonic weapon", "sound gun", "noise generator" si vedem ce iese. Stiu ca vazusem pe Discovery cum testau o arma sonica pentru pirati. Era criminala (de la cateva mile o luau razna) insa era o chestie atat de mare incat nici nu stiu daca ar incape in casa. Mai caut, nu ma las.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, cred ca tu vrei ceea ce se numeste LRAD Sound Weapon (folosita in unele cazuri pentru a dispersa manifestantii - si care va fi "arma" de baza la Olimpiadele din UK). Din pacate, nu cred ca exista asa ceva de vanzare. Dar sincer as vrea sa pot inchiria o masina d-asta macar 10 minute. Sau, cum le place lor "fara numar, fara numar, faraaaaa numaaaaaaar!"


  17. #17 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Effects of Infrasound on the Ears | eHow.com
    Prolonged exposure to high frequency infrasound can create a disruption in the normal functions of the middle and inner ear. This disruption can lead to nausea, impaired equilibrium and disorientation. Mild doses can lead to illness but intense infrasound exposure can lead to death.
    ..dar..
    On the other hand, some low frequency infrasounds may cause a euphoric state. Mild exposure can elevate the heart rate and blood pressure, causing a release of endorphins which lead to an adrenaline response.
    Vazusem asta intr-un documentar.

  18. #18 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, cred ca tu vrei ceea ce se numeste LRAD Sound Weapon (folosita in unele cazuri pentru a dispersa manifestantii - si care va fi "arma" de baza la Olimpiadele din UK). Din pacate, nu cred ca exista asa ceva de vanzare. Dar sincer as vrea sa pot inchiria o masina d-asta macar 10 minute. Sau, cum le place lor "fara numar, fara numar, faraaaaa numaaaaaaar!"

    Jesus! Chestia aia-i super tare! Cand baga vecinii muzica lor, bag si eu "muzica" mea.

  19. #19 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Poate te ajuta cu ceva:
    Ultrasonic Devices

  20. #20 SP
    Member TheSpider's Avatar
    )) criminal thread-ul asta.imi place cum ganditi

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Xbox 360 la preturi mai mici - oficial By MonkY in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 07-09-2008, 18:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts