Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: Recomandare prima masina

  1. #1 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

    Recomandare prima masina

    Urmeaza sa dau pentru carnet si ma gandeam ce masina imi pot lua daca il iau. As vrea sa fie pana in 4000 de euro si bineinteles la mana a2-a (ma indoiesc ca gasesti nou-nouta la pretul ala). Si ma gandeam sa fie ceva care sa nu consume mult si sa fie destul de fiabila, dar in acelasi timp sa fie mai trendy, nu orice rabla si sa fie comfortabila si sa ma urc cu placere la volanul ei. Any ideas?
    Pana acum m-am gandit doar la un Golf din 2002, dar astept si alte sugestii.

  2. #2 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Skoda Fabia/Renault Megane , dar as merge pe Golf.Sunt fan .

  3. #3 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Smart, be smart!

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Au ai tai masina? Sfatul meu numarul 1 este sa stai linistit pana dupa ce treci de un prag magic: 2-3000 km in oras. Apoi mai vorbim de preferinte, ca masina sa iti cumperi poate dupa 6000 km. Ca una e condusul din timpul scolii, alta e cand esti singur in masina. Daca vrei masina de imediat ce ti-ai luat carnetul... n-ai ce face cu banii.

    Ca o paralela, nu stiu cat te-ai gandit la factorul intretinere. Pe o masina nu dai doar pretul de cumparare ci si multi alti bani de intretinere precum revizii (foarte scumpe, mai ales ca la o masina SH nu ai garantii ca totul e atat de impecabil pe cat pare. de exemplu, sa schimbi distributia te costa ~40 milioane ROL la Reno), taxe sau benzina.

    Eu unul strang bani de ceva timp, ca sa imi permit o masina... si ca sa cumpar ceva de 4000, am pusi deoparte 7000. Intelegi ideea...

    Ce ti-as recomanda pentru bugetul tau este o Honda Civic EG. Gasesti pe la 1500 euro, deci iti raman restul banilor pentru reparatii si intretinere.

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ti-a explicat trickz foarte bine . nu te avanta cu capul inainte si sa-ti cumperi masina imediat dupa ce ti-ai luat carnetul. eu 2 luni am condus masina lui taica-meu alaturi de el (ca sa castig putina incredere), dupa am primit un fiat punto de la un prieten care are service de masina (prima mea experienta pe benzina). am "experimentat" cu ea timp de 3 luni, am condus singur, noaptea, pe ploaie, in trafic, cu prietenii in masina (crede-ma ca atunci e cel mai greu sa conduci, galagie, muzica, vorbeste lumea cu tine, e foarte greu sa fii atent la drum). dupa 8 luni am condus masina lui maica-mea, toyota yaris pe benzina, cand nu avea ea nevoie de masina.

    de un an si 5 luni am o toyota corolla din 2007, masina proprie , si chiar ma bucur ca nu m-am grabit sa-mi iau masina personala, acum stiu cu ce se mananca si pot sa am grija de ea. my advice: astepata sa iei carnetul si sa faci cativa km pentru experienta inainte sa-ti achizitionezi o masina. bafta

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu o sa imi iau imediat, ci cam intr-un an-doi, iti dai seama ca nu am ce face cu ea. Dar sa stiu pe viitor, plus sa stiu cam cati bani strang ca-mi va lua ceva sa strang atatia bani. Si tata are ultimul Lancer si a zis ca nici mort nu-l da pe mana mea cel putin deocamdata...

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Masinile se tot schimba. Acum un an era la moda E30, acum este deja prea invechit. Daca iti faci planuri pentru mai mult de 3 luni pierzi timpul.

    Munceste cat poti la vara, trage bani din toate partile si chinuie-te sa strangi ~ 7000 euro si mai ales sa ai o slujba stabila pentru benzina si alte cheltuieli. Ca or sa fie o gramada. Apoi, cu bugetul in mana, mai discutam concret.

    Cat despre Lancer, stai linistit, dupa ce ai carnetul te va lasa. Dupa ~ doua luni, vor renunta sa faca ei multe drumuri suparatoare si ti le vor pasa tie. O sa tot ai timp si ocazii sa conduci. Succes la examen si spor!

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    lancer, nice. inseamna ca o sa ai ceva putere, eu ma chinui cu 90 de cp, dar macar are consumul foarte mic . urban: 6-6.5 l/100lm, extraurban: 4-4.5 l/100km

  9. #9 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Am si io o recomandare. Ii mult mai veche decat celelalte - 1995 da' parerea mea ii ca-si merita banii. Audi a4 - ii foarte fiabila, din pacate varianta pe benzina de 1,8(~120CP) consuma cam mult ~ 8-10 la suta mixt. Varianta diesel nu stiu sigur. Ideea ii ca si mie si lu' taica-meo o ajuns sa ne placa mai mult decat un peugeot 307. Ii foarte comoda si sprintena(foarte sprintena). Daca te uiti la suspensie o sa fii uimit cat de complicat si eficient ii facuta . Inca un mare plus ii tabla galvanizata si la cat ii de veche are chestii pe care multe masini noi nu le au.
    Pe langa asta cred ca o gasesti mai ieftin decat bugetu' tau .

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ok, thank you all! O sa tin cont de tot ce mi-ati zis (mai putin faza cu smartul, nu ma incumet sa conduc intr-o conserva). Deocamdata ramane Golf-ul ca o prima alegere, dar voi lua in considerare si Audi-ul sau Honda Civic. Si nu cred ca o sa fie asa invechite peste vreo 2 ani, mereu sunt la moda genul asta de masini, mai ales ca o prima masina. Pana atunci - trag tare, economii si mai putine jocuri pt PS3. Glumeam la faza cu jocurile.

  11. #11 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Cei care au parinti fara masina, cum procedeaza?

  12. #12 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    merg cu taxi-ul.

  13. #13 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    La tine in oras te lasa sa conduci taximetristu' ?

  14. #14 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Poti alege un opel astra sau vw polo.Consumul nu este mare, pretul la fel...

  15. #15 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Nu stiu daca se incadreaza in buget, dar personal as merge pe un 147 .

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    VW 147?
    Attached Images Attached Images vw_fridolin.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Nu. Frumusetea asta..
    Attached Images Attached Images dezmembrez-alfa-romeo-147-2001-benzina-hatchback17582-alfa_romeo_147.jpg

  18. #18 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Frumusetea aia te distruge psihic si financiar...

  19. #19 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Prima masina trebuie mereu sa fie una dupa care sa nu-ti para rau, pe care sa iti faci "mana" - nu cred ca este un singur sofer (Bucurestean mai ales) care sa nu fi atins macar odata masina anul asta, din cauza aglomeratiei, lipsei parcarilor, bordurilor mult prea inalte (eu am Peugeot 206 care are in fata o aparatoare - cu care inevitabil ating bordurile mult prea inalte montate in capitala, sau daca parchez pe trotuar este o adevarata echilibristica sa cobor fara sa ating cu aparatoarea respectiva)

    Se poate intampla sa te atinga altii pe tine - eu am avut 3 accidente in trafic, 2 ori lovit in spate, odata lataral (spate), de 2 ori din 3 STATEAM PE LOC (coloana) si istetul din spate s-a gandit ca 1. are el loc sa treaca pe langa mine, 2. poate sa treaca prin mine (masina mea fiind imateriala, doar o proiectie) practic idiotul a intrat de pe banda 2 pe 1 in mare viteza crezand ca masina lui poate opri in cativa metrii, a constatat ca nu poate opri. Nu mai zic de zgarieturi in parcare, ala mic care a invatat sa deseneze pe masina mea cu un obiect ascutit, doamna sau domnisoara care isi face loc la AIGO lovind masina din spate si cea din fata desi are mai mult de 7 m necesari unei parcari laterale, cumparatorul de la supermarket care deschide portiera lasand'o sa "curga" in inertie si oprindu'se fix in portiera ta, nu mai vorbim de pietrele din trafic aruncate de camioane care iti retuseaza vopseaua, nenea pandele de la bloc care si-a montat pe bordura o teava sa nu cumva sa ii ia cineva locul de parcare "de la strada" pentru care nu plateste nimic dar este a lui pentru ca asa vrea el, baietii de la spalatoria auto care sunt mult prea "inistenti" cu carpele dupa ce tu ai mers prin praful din bucuresti (sau te-a prins o ploaie) si exemplele pot continua.

    Sincer eu, pentru Bucuresti, nu recomand o masina mai scumpe de 20.000 EU, ideal ar fi 10-15.000 EU - apropiat si de puterea de cumparare (hai sa zicem venitul unei familii in medie pe an).

    Pe langa costurile masinii propriuzise (dupa cum bine a specificat Trickz) exista multe alte costuri.

    1. benzina - te poate costa intre 100 - 400 EU pe luna (depinde de cat si cum mergi) deci nu neaparat de consumul masinii ( a mea pe carte zice 5.6 parca si imi haleste cam 6.5 - 7) am facut insa cu ea Bucureti - Brasov - Arad (deci drumuri de rahat) ~ 620 KM si am consumat ~ 4 % (nu mai gasesc bonul dar am pus benzina de vreo 60 ron la Arad) apoi Arad - Szeghet - Praga (adica 120 KM drum de rahat si restu de 680 autostrada) si am consumat peste 5 % (adica aproape un plin ) deci un pic mai mult decat zice la carte (si am mers blana 130 a 5-a, cu AC si masina full de lucruri).

    2. intretinerea - e bine sa duci masina la un service macar 1 data pe an (inainte de sezonul rece) sa iti verifice toate cele - evident daca o duci mai des ( de ex sa ii schimbi penurile cele de vara cu unele de iarna si apoi viceversa, sau sa iti schimbe uleiul, sau vizita intermediara de 6 luni, revizia anuala, ITP odata la 2 ani - etc) - te poate costa in functie de masina intre 100 - 500 EU (in caz ca nu ai nimic la ea si evident exponenial mai mult daca exista probleme)

    3. asigurarea - RCA (optional CASCO) - RCA stie toata lumea cum se calculeaza minim 50 EU pe an (daca ai o masina peste 5000 EU la SH, inseamna ca valoarea de catalog poate fi de pana la 15000 EU - e bine sa iti faci CASCO, nu poti sti niciodata, recomand FARA FRANCIZA - este o taxa pe care o platesti suplimentar in caz ca faci accident sub un anumit plafon, de obicei 1000 EU, iti scade valoarea politei, adica platesti mai putin la casco, insa nu te mai poti duce cu orice zgarietura din parcare sa o faci pe casco, daca nu se poate ... faci cu fraciza)

    4. impozitul anual - asta e tot in functie de capacitate - daca nu ai peste 2500 cm cubi n-ai de ce sa iti faci griji este destul de putin - cam tot 50 EU

    5. consumabilele - sparcalici parbriz (in functie de cat mergi, zona in care mergi, zona in care ai masina parcata) automat stergatoarele (decat sa iei unele ieftine si sa le schimbi des, mai bine unele scumpe dar cat mai "ne-branduite" o sa ramai fara daca scrie marca la vedere), odorizant, produse de curatat (pentru interior) etc - cam 100 EU pe an tot te costa oricum o dai

    Deci - daca aduni toate astea inseamna - pretul masinii (sa zicem 2000 EU) + alti 1500 EU la MINIM (pentru primul an) presupunand ca masina este perfect functionala (adica nu are nevoie de inlocuiri - bielete, amortizoare, frane, penuri (restul de lichide, filtre etc sunt cuprinsi la capitolul service)

    Eu ti-as recomanda o masina diesel (in general sunt mai putin pretentioase la intretinere, motorul e mai fiabil, au putere mai mare la turatii mici - ideal pentru incepatori, consuma in general mai putin) oricum in ziua de azi nu mai e asa mare diferenta intre benzina si diesel (poate doar la partea cu puterea la turatii mici). O sa vezi ca pe o masina diesel simti forta motorului pana in a 3-a (unde poti avea 60 - 70 KM pe ora mult prea mult pentru oras) apoi a 4-a si a 5-a sunt degeaba

    Evita pe cat poti masinile frantuzesti - de preferat sa te orientezi spre cele nemtesti, chiar daca optezi pentru una mai veche urmareste sa ai:

    1. aer conditionat (vara vei lesina fara)
    2. abs sau alte sisteme de asistenta la franare
    3. esp sau alte sisteme de asistenta la viraj
    4. airbag uri (macar sofer) cu cat mai multe cu atat mai bine
    5. un sistem de sunet care sa se auda clar - am vazut ca multi isi pun sute de watti pe masina (este ABSURD) vei avea probleme cu becurile, de la vibratii se vor arde intr'o veselie - conteaza sunetul iesit din boxe sa fie CLAR nu PUTERNIC si gajait.
    6. scaune cat mai comode (cel de la volan in mod special) - la drum lung nu vrei sa ramai anchilozat sau sa te trezesti ca te doare in niste locuri pe care nici n-ai stiut ca le ai
    7. incearca pe cat poti sa-ti iei o masina de oras (adica de preferat 2 usi, cat mai mica, care sa consume cat mai putin, care sa nu necesita intretinere aproape deloc, care sa fie usor de curatat, care sa te duca din punctul A -> B intr'un stil cat mai placut pentru tine) spun asta pentru ca in Romania exista urmatoarele prejudecati:
    - masina trebuie sa aibe porbagaj incapator (de ce ai nevoie de asa ceva ?) mai ales cand alegi o masina de incepator/oras - doar nu vei merge mai mult de 4-5 persoane si in nici un caz plini de bagaje. A daca vrei sa cari porcu de la tara, vinu, sacu de cartofi sau varza - da domne ia combi, esti mama cu 5 copii - ia space wagon, esti vreun manager sau director care are de aparat un renume (nu prea ai avea nevoie de sfaturile noastre pe aici) dar ia o limuzina sau o super-sportiva exotica.
    - masina trebuie sa aibe 4 usi - alt stereotip - presupun ca esti tanar/adolescent, nu cred ca se vor simti prietenii tai ofensati daca vor trebui sa astepte inca 10 sec in plus sa le dai la o parte scaunul sa poata cobora, pentru ei e mai important sa se plimbe cu masina pe care ei nu o au
    - masina trebuie sa fie spatioasa in spate, alta prostie, tu conduci din spate ? cei care merg in spate sa zica mersi ca nu merg cu picioru si gata (stiu ca suna rautacios dar este foarte adevarat) - doar nu te faci taxi sa cari in fiecare zi pe cineva cu masina.
    plus ca aste sunt sfaturi pentru prima masina a unui incepator, nu al unui familist cu 2-3 copii si o soacra pe cap

    Si ultimul sfat - testeaza masina inainte sa o cumperi, mergi cu ea, vezi cum e comporta, daca iti place tie nu conteaza ce zic altii (ca e urata, ca are nu stiu ce culoare, ca tapiseria e cu dungi/patratele/bulinute etc) masina este un loc unde trebuie sa te simti bine nu sa fii frustrat, datorita frustrarilor se fac accidente si nimeni nu doreste asta.

    Bafta si asteptam poze cu masina. (nu de alta dar sa stim sa o zgariem cu cheia daca o vedem parcata pe undeva)

  20. #20 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Un simplu thanks nu e de ajuns pt tot ce ai scris mai sus . Intr-adevar sunt perfect de acord cu tine, oricum nu planuiam sa-mi iau neaparat ceva cu 4 usi sau un cazan imens de familie. Si cu pozele... mai rabdati un an-doi . Dar o sa pun o poza cu carnetul .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. O masina in fiecare zi By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 114 Last Post: 28-10-2020, 15:00
  2. Masina Consolistului! By DonAdryan in forum Auto & Moto
    Replies: 511 Last Post: 28-02-2017, 13:39
  3. Recomandare PRIMA chitara ! By Anderul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 3 Last Post: 20-05-2011, 21:11
  4. Ce nebunie de masina e asta? By MonkY in forum Auto & Moto
    Replies: 10 Last Post: 03-04-2011, 11:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts