Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: User Review: Killzone 2

  1. #1 SP
    Senior Member h0stile's Avatar

    User Review: Killzone 2

    Datorie, prietenie, dreptate, loialitate, razbunare, intristare sunt doar citeva din sentimentele care te incearca pe parcursul unui joc precum Killzone 2. Exista insa ceva mai presus de toate, iar ea da putere, ea este cel mai greu de combatut. Ea este ura. Ura a pus in miscare maretul imperiu Helghast, ura i-a determinat sa ocupe Vekta si tot ea le da acum puterea sa se apere. De partea cealalta a baricadei, tu, protagonistul, esti manat de patriotism, datorie sau camaraderie militara. Tu nu simti ura, nu o cunosti, insa nici macar nu ai idee ce te asteapta la destinatie. Killzone 2 nu este exact jocul care sa-ti ofere de la inceput raspunsuri pentru toate intrebarile pe care le-ai avea de pus, ci dimpotriva, este genul care te pune in mijlocul actiunii. Shoot and ask questions later.

    ISA, pe numele ei Interplanetary Strategic Alliance, este pe cale sa lanseze un atac asupra Helghan, planet mama a imperiului Helghast. De sus, din orbita, lucrurile par simple, insa de jos perspectiva este radical diferita. Sev, personajul principal, contribuie la invazia orasului Pyrrhus alaturi de camarazii sai. Protagonistul primelor doua jocuri din serie, Jan Templar, nu mai este un simplu capitan, ci colonel la cirma navei The New Sun, cea cu care Sev si restul echipei au sosit pe Helghan. Toate bune si frumoase numai ca, surprize, surprize, inamicul are o arma secreta, iar contraatacul este pe masura. Ce urmeaza, se transforma foarte repede dintr-o invazie, intr-o lupta pentru supravietuire si uite asa afli pentru ce te zbati.

    Primii pasi pe Helghan sunt marcati de o lipsa de orientare acuta. Totul se petrece atit de repede in jurul tau incit ori te trezesti la realitate, ori musti din tarana. Killzone 2 nu te ia incet, nu te lasa sa te obisnuiesti si nu iti pune arma in mina ca sa te simti smecher. Killzone 2 te pune sa lupti, iar primele momente sunt efectiv o lupta cu tine insuti. Distrugerea din jurul tau, haosul si nebunia cu care gloantele iti dau tircoale sunt elementele care formeaza o realitate dura. Apararea Helghan este foarte bine pusa la punct.

    Killzone 2 nu este un joc de tipul run and gun. Daca ai facut asta, sa fii sigur ca vei relua nivelul. Daca ti-ai ales schema de control potrivita si ti-a intrat in reflex sa apesi d-pad UP, atunci esti pe calea cea buna. Vei observa insa ca personajul tau se misca mai greu si nu este cel mai sprintar soldat. Ei bine, asa va fi jocul pe tot parcursul sau, deci obisnuieste-te. Fa-ti un obicei din a analiza situatia si a alege cele mai bune locuri sau metode de a avansa. Nu te grabi sa o iei inainte pentru ca inamicul ori sta grupat, ori e bine pozitionat ori raspunde in forta si avanseaza, moment in care esti mincat. Mi-a placut foarte mult faptul ca pe masura ce avansezi, inamicii devin din ce in ce mai agresivi pina la un punct in care ei avanseaza si tu esti fortat sa te aperi cum stii sau poti mai bine, iar daca pina atunci nu stapanesti controlul analoagelor cum trebuie, esti ras imediat de pe fata pamantului. Aici contribuie cu succes si familiaritatea pe care o ai cu o anumita arma. Sfatul meu ar fi sa nu va obisnuiti exclusiv cu prima arma pentru ca, pe parcurs, jocul va va schimba arma la inceputul fiecarui nivel (incepi chiar si fara nici o arma), asa ca veti fi obligati sa folositi ceea ce veti culege de la inamici. Armele speciale precum flame-thrower sau lightning gun sunt amuzante insa reduc destul de mult placerea de juca pentru ca sunt mult prea eficiente. Normal ar fi sa va obisnuiti cu armele de foc pentru ca ele sunt baza si in multiplayer, iar acolo, munitia fiind foarte limitata, de multe ori te vezi nevoit sa iei de pe jos ce apuci. Chiar daca m-am asteptat ca acest joc sa impresioneze prin multiplayer, faptul ca in singleplayer el nu dezamageste, este o dovada a efortului si pasiunii acestor developeri.

    Sa nu va asteptati totusi la o poveste foarte complicata. Cum o comparatie cu Gears of War este inevitabila, pot sa va spun cu mana pe inima ca din punctul acesta de vedere, Killzone 2 paleste rapid. Drama necesara lipseste si, cu toate ca spre final exista citeva rasturnari de situatie care te motiveaza sa duci lucrurile la bun sfirsit, ele nu sunt atit de profunde precum cautarea Mariei din Gears of War 2. Cu toate acestea, avem o poveste simpla care reprezinta scheletul intregii campanii. E ca si cum Guerilla Games ar fi mers la sigur, fara sa isi asume vreun risc in ceea ce priveste acest aspect. Motivul pentru care au facut asta este pentru ca si-au asumat riscuri in ceea ce priveste al aspect al jocului, mult mai important din punctul meu de vedere, si anume gameplayul. Au impins jocul din punct de vedere vizual la maxim, au pus la punct un sunet care te copleseste, iar in toata nebunia asta care te inconjoara au avut tupeul sa-ti limiteze libertatea de actiune, felul in care te misti, durata de timp necesara sa reincarci, durata de timp necesara sa arunci o grenada, durata de timp necesara sa te intorci 180 de grade sau greutatea pe care efectiv o simti in momentul in care sari. Esti ca intr-un Matrix intors pe dos si de aici disperarea cu care te agati de fiecare coltisor care te protejeaza de gloantele inamice. Din acest punct de vedere, datorita senzatiei de camp de lupta dusa la extrem si datorita curajului de care au dat dovada developerii, Killzone 2 este FPS 2.0, Killzone 2 este pragul peste care toate titlurile viitoare vor incerca sa treaca, Killzone 2 este dovada ca next-gen nu este o exprimare depasita de situatie, ci una cit se poate de reala. Inchei aici mica mea incursiune in ceea ce priveste campania single-player din Killzone 2, nu inainte de a multumi Flamingo International pentru amabilitatea de care a dat dovada pentru ca eu sa pot juca acest titlu inca de la lansare. Colaborarea cu ei insa nu se va opri aici. Avem destul surprize planificate pentru voi (inclusiv o competitie Killzone 2 cu premii promise din partea Flamingo/Sony), insa detalii veti afla la momentul oportun.

    Acestea fiind zise, ma mut o sectiune mai jos in meniul jocului si intru in multiplayer. Din pacate, press kitul primit de mine nu a permis accesul multiplayer, insa tin sa-i multumesc lui Webpredator pentru copia retail (US) care mi-a permis sa ma dezlantui. Multiplayerul din Killzone 2 este class based. Asta inseamna ca teoretic iti poti alege un anumit rol, cel care in viziunea ta te prinde cel mai bine (rifleman, engineer, medic, scout, assault, tactician si saboteur). Practic, incepi cu o singura clasa (rifleman) si pe masura ce avansezi dobandesti experienta, cresti in rang si astfel poti accesa noi arme sau clase (inclusiv o clasa custom unde poti combina abilitati care in mod normal apartin unor clase diferite). Jocul vine cu 8 harti, suport pentru maxim 32 de jucatori precum si posibilitatea de a-ti crea propriul clan care poate contine maxim 64 de membri. Din punct de vedere al gameplayului jocul nu este cu nimic schimbat. Te misti la fel ca in singleplayer, tragi la fel si folosesti aceleasi arme. Cum eu sunt la inceput nu stiu daca arme precum flame thrower sau lighting gun vor fi disponibile pe parcurs, insa asa cum am spus si mai sus, ele sunt atit de eficiente incit ar fi practic un cheat sa le folosesti. Ce stiu cu siguranta este ca voi putea folosi sniperul, prezenta lui fiind obligatorie pe anumite harti.

    Killzone 2 vine cu 5 moduri de multiplayer care se succed pe parcursul unei runde - Assassination, Search & Retrieve, Search & Destroy, Bodycount si Capture & Hold. Bineinteles, exista servere cu un singur mod sau cu o parte din ele, insa ideal ar fi ca la inceput sa le jucati pe toate pentru a avansa si a va obisnui cu ele. Bodycount este traditionalul Team Deathmatch, Search & Destroy presupune sa plantezi C4 intr-o anumita locatie (sau sa o protejezi), Capture & Hold desemneaza trei locatii pe care trebuie sa le ocupi si sa le protejezi, Assassination te vrea mort (daca esti tinta) sau te vrea asasin pentru o tinta aleasa din echipa adversa iar Search & Retrieve este o lupta dusa pentru o serie de obiecte care trebuie luate dintr-un loc si duse in altul. Faptul ca aceste moduri se succed pe parcursul rundei, este o abordare ce te determina sa-ti revizuiesti mereu tactica si sa fii in alerta tot timpul, mai ales in momentul in care esti ales tinta in Assassination. Din pacate, jucatorii fiind la inceput sunt putin dezorientati. Jucam de exemplu Search & Retrieve, capturez obiectul, moment in care doi dintre coechipierii mei incep sa se departeze de mine in loc sa ma asiste in drumul spre locatia desemnata. Sfirsitul a fost tragic. Tot probabil datorita faptului ca majoritatea suntem la inceput, nu am gasit jucatori care sa fie organizati intr-un squad. Acesta permite membrilor sa comunice separat, sa se vada intre ei si sa reintre in joc linga leader, daca el este in viata asa ca, in timp ce avantajele de a juca in formatie sunt evidente, vointa lipseste cu desavarsire. Concluzia insa este ca per total partea de multiplayer ne va tine in priza mult timp de acum incolo, iar daca punem la socoteala faptul ca probabil vom vedea si vehicule adaugate printr-un DLC ulterior, atunci cred ca tabloul este complet iar experienta de neuitat. See you in-game! Join RSA!

    PS Nu vreau sa dau nota jocului. Daca ii dau 10, imi sariti in cap ca abuzez (am dat 10 lui Flower insa acolo e pe bune), daca ii dau 9 iarasi imi sariti in cap ca ii scad un punct. Ca sa ii dau 9.5 habar nu am unde si ce trebuie sa scad sau as avea impresia ca ii caut nod in papura asa ca ideal ar fi sa va multumiti cu recomandarea de a achizitiona acest joc. Killzone 2 este un must buy pentru orice posesor de PS3. Daca aveti PS3 si nu cumparati Killzone 2, sorry, dar e cazul sa vindeti consola pentru ca o aveti degeaba. Cei care nu au un PS3 inca, ar fi bine sa puneti deoparte ceva banuti si sa mai asteptati putin pentru ca Sony planuieste un bundle PS3 80GB/Killzone 2, iar el se va gasi inclusiv la noi in tara. Orice ar fi, nu ratati ocazia de a juca Killzone 2, chit ca sunati un prieten si va faceti rezervare la el acasa pentru urmatorul weekend. Nici un pret nu este prea mare, iar asta cred ca spune tot.
    Attached Images Attached Images kz2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca de obicei, un review impecabil. Asteptam un mic update si dupa ce intri pe multiplayer. Sunt curios daca experienta din multi ii va scadea sau ii va aduce puncte

  3. #3 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai ultimele 2 paragrafe despre asta sunt. nu l-ai citit pe tot?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pai ultimele 2 paragrafe despre asta sunt. nu l-ai citit pe tot?
    Scuze... am comis-o. Ti-am trecut review-ul printr-un "notepad" (yeah, laughs in the background) si am mancat 2 paragrafe la c/p). Fixed now. Phew.

  5. #5 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Un rewiew impecabil mai ales pt. mine ca vreau sa i-au jocul si eram interesat de un rewiew.Deci la toata lume ii place si toti sunt multumiti de el nu am auzit pe nimeni sa se planga de el.

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Vroiam eu sa fac review-ul, dar scrie mai bine h0stile!

  7. #7 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Excelent review

  8. #8 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Adevarat FPS 2.0 Excelent review keep the good work.

  9. #9 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Felicitari! Un review precum jocul, de nota 10!

    O mica observatie: armele mentionate de tine ca fiind overpowered nu se regasesc in multiplayer, iar pe dificultatile veteran si elite nu mai par atat de "mighty".

  10. #10 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Excelent !
    Desi nu am jucat jocul...i will...

  11. #11 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Frumos review h0stile!
    O mica precizare - din cate stiu eu, in multiplayer nu exista cover sistem

  12. #12 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    good point, nici nu am incercat cover system in multi. verific diseara. ce vroiam sa zic de fapt este ca nu au schimbat viteza in multiplayer, deci feelingul cu care te obisnuiesti in single este si in multi. asta e sensul frazei.

  13. #13 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    o adevarata lectura

    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    Nu vreau sa dau nota jocului.

  14. #14 SP
    Senior Member huber's Avatar
    un review de nota 10 . felicitari

  15. #15 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    PS Nu vreau sa dau nota jocului. Daca ii dau 10, imi sariti in cap ca abuzez (am dat 10 lui Flower insa acolo e pe bune), daca ii dau 9 iarasi imi sariti in cap ca ii scad un punct. Ca sa ii dau 9.5 habar nu am unde si ce trebuie sa scad sau as avea impresia ca ii caut nod in papura asa ca ideal ar fi sa va multumiti cu recomandarea de a achizitiona acest joc.
    Felicitari inca o data!

    Puteai sa-i dai 10 linistit, ca si asa nu ai zis nimic rau despre el... Nici eu n-as avea ce sa-i reprosez, inafara de faptul ca e shooter! Pacat ca mai nou toate eforturile de productie se indreapta in aceasta directie...

  16. #16 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Nu mai pot,trebuie sa maresc bugetul de gaming incurand,toata noaptea trecuta m-am uitat la diferite filmulete cu Gameplay-ul care este fenomenal,aveam in plan mai intai MGS 4 dar cum il termin il i-au si pe asta.Cred ca este unul dintre jocurile care va aduce noi cumparatorii de PS 3.

  17. #17 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Foarte bun review.Azi am facut si eu comanda la Web,sper saptamana viitoare sa-mi ajunga impreuna cu un DS3 care-mi lipsea din dotare.

  18. #18 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Excelent review, hostile style babyget used to it

  19. #19 SP
    Member Vami's Avatar
    Frumos Review.

  20. #20 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    cel mai bun review pe care l-am citit !!! Felicitari

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Killzone 3 By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 28-04-2011, 15:21
  2. User Review: Killzone 2 By IceBlast13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 27-04-2011, 21:23
  3. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts