Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Day of the Tentacle Remastered - PS4

  1. #1 SP
    Member AzFaust's Avatar

    User Review: Day of the Tentacle Remastered - PS4

    Day of the Tentacle. Spre rusinea mea de gamer, nu stiam nimic de acest joc. Cum s-a intamplat acest lucru, nu am nici cea mai vaga idee. Nu am mai jucat un point-and-click de la Syberia si acest joc a sosit in cel mai oportun moment. Chiar imi era dor de un point-and-click. Jocul a fost lansat in 1993 si acum a fost remasterizat de Double Fine Productions, care este studioul unuia dintre dezvoltatorii initiali si anume Tim Schafer. Tot acest studio ne-a adus anul trecut remasterizarea Grim Fandango. Day of the Tentacle este disponibil pentru PS4, Vita, Windows, Linux si OS X cu pretul de 67 lei. Eu cred ca pretul este destul de acceptabil.

    Story
    Povestea incepe cu doua tentacule vorbitoare, Mov si Verde, langa un rau contaminat si Mov are minunata idee de a bea din rau. Si ce credeti ca se intampla? Acest tentacul devine mega extra destept si vrea sa conduca lumea. Acum este de competenta unora dintre cei mai prostanaci oameni posibili sa salveze lumea, pe numele lor Bernard, Laverne si Hoagie (nume de sandwich).
    Le zic prostanaci pentru ca:
    - Bernard este un tocilar, insa o sa va dati seama ca de fapt nu este cu mult mai destept decat ceilalti doi
    - Laverne este o fata dezaxata mintal, studenta la medicina si care vrea sa taie orice animal pe care il vede
    - Hoagie este un caraus de echipament audio pentru o trupa rock si evident ca il intereseaza doar lucruri legate de sunet, plus ca pare fumat tot timpul si vorbeste ca un surfer american.

    La un moment dat ei ajung sa calatoreasca in timp ca sa-l opreasca pe Mov, dar se intampla ceva neasteptat si Bernard ajunge inapoi in prezent, Laverne 200 ani in viitor si Hoagie 200 ani in trecut. Din acest moment incepe aventura si tu trebuie sa faci in asa fel incat cei 3 sa fie din nou impreuna. Cand esti cu Hoagie in trecut, intalnesti oameni ca Benjamin Franklin sau John Hancock.

    Jocul are si cateva momente comice, cum ar fi intalnirea cu un cal pe care il intrebi ce face si dupa ce iti raspunde, conversatia este in felul urmator:
    Hoagie: Wow, you can talk
    Cal: Wow, so can you. What a coincidence

    Povestea nu este ceva care sa te dea pe spate, insa asa cum este pe mine m-a binedispus si cred ca asta conteaza la un joc de genul asta, care nu vrea sa-ti bata capul cu povestea, ci cu puzzle-uri.

    Gameplay
    Puzzle-uri. Aici jocul devine extrem de interesant si a fost si partea care mi-a placut cel mai mult. Sunt o multime care trebuie rezolvate si nu oricum. Unele din ele te pun bine la gandit si daca nu esti atent la joc, nu o sa le dai de cap. In fiecare perioada de timp (prezent, trecut, viitor), ai diferite personaje pe care trebuie sa le iei la intrebari ca sa afli ce trebuie sa faci. Trebuie sa fi foarte atent la ce zic acestia si sa epuizezi toate conversatiile. De exemplu il iei la intrebari pe Franklin, care este cu un zmeu in aer si incearca sa prinda un fulger. Tu vrei sa stii in ce consta tot experimentul lui, insa acesta iti raspunde pe bucati si tu ii tot pui acceasi intrebare pana cand iti spune tot si se enerveaza.

    Pe parcursul jocului adunam diferite obiecte care trebuie combinate intre ele ca sa le putem folosi. Unele din ele trebuie sa le trimitem celorlalti prieteni prin ajutorul dispozitivelor de calatorit in timp, iar acest lucru este o parte importanta din joc. Trebuie sa fim foarte atenti ce lucruri trebuie sa trimitem si cui. Daca Bernard nu are la ce sa foloseasca un pliant de exemplu, i-l trimitem lui Hoagie. Daca nici Hoagie nu are ce sa faca cu el, i-l trimitem Lavernei. Eu asa am facut si sunt convins ca asa o sa faceti si voi. Sau unele puzzle-uri trebuie rezolvate in trecut si au efect in viitor. Dupa cum am spus, Day of the Tentacle iti pune mintea la contributie destul de bine. In timp ce ne jucam sau ne gandim la rezolvari, putem sa schimbam cu ce eroi sa jucam in orice moment. Multe din rezolvarile puzzle-urilor sunt dintre cele mai neasteptate.

    Avem si trofee, inclusiv platina si chiar daca nu sunteti completionisti, va recomand sa incercati sa faceti 100% pentru ca unele trofee sunt foarte comice si au niste cerinte destul de nebune, plus ca asa va bucurati mai mult de joc.

    Pentru cei nostalgici, cu apasarea touchpad-ului se schimba grafica la cea din '93 sau cand esti in prezent cu Bernard, mergi la un calculator si poti sa joci Maniac Mansion.

    Lucrurile care m-au deranjat cel mai mult au fost momentele cand face autosave, pentru ca jocul se blocheaza cateva secunde si momentele cand faceam cate o salvare manuala, pentru ca dura aproape 1 minut.

    Grafica & Sunet
    Grafica este frumos desenata si plina de culoare, practic zici ca te uiti la desene animate. Si soundtrack-ul este unul destul de bun, cu melodii in genul celor din Tom & Jerry sau Looney Tunes, care se potrivesc perfect cu atmosfera jocului, plus vocile carora nu am ce sa le reprosez.

    Concluzie
    Day of the Tentacle Remastered a 'imbatranit' foarte bine si eu nu am avut impresia ca ma joc ceva din 1993. A fost o placere sa vad ce rezolvari au toate puzzle-urile.

    Story: 8
    Gameplay: 9
    Grafica: 9
    Sunet: 9
    Nota finala: 8.7


    Multumesc Dant3 & CG pentru aceasta ocazie!
    Attached Images Attached Images day-tentacle-remastered-07.jpg day-tentacle-remastered-06.jpg day-tentacle-remastered-05.jpg day-tentacle-remastered-04.jpg day-tentacle-remastered-03.jpg day-tentacle-remastered-02.jpg day-tentacle-remastered-01.jpg

  2. #2 SP
    Member marv's Avatar
    Quote Originally Posted by AzFaust View Post
    Jocul are si cateva momente comice.
    Cateva? E ca si cum ai spune ca God of War are cateva momente de actiune.

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Corect ar fi - jocul este plin de momente comice

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Felicitări pentru recenzie, te mai aștept pe aria "Review Codes"!
    Ai găsit

  5. #5 SP
    Member AzFaust's Avatar
    L-am gasit si chiar am zis de el mai spre final . Nu am considerat ca este asa mare spoiler, sper

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu cred ca am fost foarte atent

  7. #7 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Day of the Tentacle este chiar succesorul lui Maniac Mansion, actiunea petrecandu-se la 5 ani dupa evenimentele din acesta. Jocul din joc este un omagiu adus acestuia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Day of the Tentacle Remastered By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 11 Last Post: 28-03-2016, 12:33
  2. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 12:20
  3. User Review: The Fall - PS4 By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 22-08-2015, 20:11
  4. User Review: Grim Fandango Remastered (PlayStation 4) By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 30-03-2015, 07:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts