Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: Preview: Mario + Rabbids Sparks of Hope

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Preview: Mario + Rabbids Sparks of Hope

    Cei de la Ubisoft mi-au oferit ocazia sa le vizitez sediul din Bucuresti, pentru un hands on preview de aproximativ 1.5h cu noul joc Mario + Rabbids Sparks of Hope, continuarea deja celebrului joc Mario + Rabbids Kingdom Battle lansat in 2017 exclusiv pentru consola Nintendo Switch.
    De mentionat faptul ca studioul Ubisoft Bucuresti nu participa la dezvoltarea acestui joc, ci a fost doar locatia aleasa pentru acest hands on.

    Voi incepe prin a spune ca l-am jucat pe un monitor de ~22” de la o distanta de ~1 metru de ecran, dar nu stiu in ce rezolutie – desi presupun ca era 1080p.

    Am avut ocazia sa ma plimb prin 2 lumi diferite si sa-mi incerc norocul intr-un boss battle cu o pisica mare (Giant Wildclaw) si desi mi s-a oferit inregistrarea sesiunii de playtest, din lipsa de timp dar si pentru ca stiam ca va fi plin internetul de astfel de videos, am ales sa fac doar un text preview care contine print screens facute de mine din acele videos oferite.

    Primul impact pe care l-am avut este faptul ca nu parea ca ruleaza in rezolutie nativa, totul fiind destul de pixelat si putin deranjant, dar tin minte ca la fel mi s-a parut si primul jucat pe TV, motiv pentru care l-am jucat 90% din timp in mod handheld unde arata mult mai bine.
    Daca se pastreaza reteta primului, atunci vom avea iar un 720p in mod hand held si 1080p docked.

    Personajele sunt superb realizate, la fel cum au fost in prima parte, iar sunetul este la acelasi nivel, atat pentru personajele din Mario, iepuroi, pentru lume dar mai ales cu melodiile specifice din boss battles, asa cum a fost cazul in prima parte – inca tin minte melodia de fundal din batalia cu Phantom of the Bwahpera, acel cantaret de opera (tenor cred ca-I zice).

    De data asta avem o camera mult mai libera, ce ne permite sa o mutam chiar si putin in spatele personajelor, ca si cum ar fi 3rd person shooter iar explorarea primei lumi, unde ploua, m-a dus cu gandul la Mario Odyssey.
    Totodata, asta ne permite sa vedem mai bine personajele care ne urmeaza, de regula inca 1 sau 2, pe langa acel robotel pe care-l controlam direct cand nu suntem in combat.

    Lumile sunt cam la fel de mici ca in primul joc, dar pline de activitati, de la colectat monede sau alte lucruri, la side missions si chiar unele puzzles pentru ajuns in locatii unde putem colecta alte lucruri.
    Iar odata ce incercam sa atacam sau suntem atacati de un inamic, jocul ne transporta intr-o arena unde are loc o batalie pe ture, in genul X-com, unde fiecare personaj se poate pozitiona in zona permisa si ataca unul sau mai multi inamici.
    Si chiar daca noi vedem in lume un singur inamic mic, in momentul in care suntem transportati in arena, vom avea de infruntat mult mai multi inamici asemanatori, dar nu numai.

    Pe partea de combat, mie personal mi s-a parut foarte bun Kingdom Battle si nu m-am plictisit sau frustrat nicio secunda.
    Arenele sunt foarte bine gandite cu multe zone de cover, dar si tuneluri pentru a schimbat unghiul de atac.
    Iar noi ne putem misca liberi intr-o zona delimitata, astfel ca putem alege orice cover dorim, sau de unde sa atacam oponentii, cu mentiunea ca odata ce atacam, nu ne mai putem misca, deci ideal ar fi sa gandim in avans si sa gasim intai o pozitie buna pentru cover care sa ne ajute la un posibil atac al oponentilor, si apoi sa tragem in inamicii care sunt descoperiti sau unde avem macar 50% sansa de lovit.

    Desi nu mai tin minte exact ce move set aveam in 1, acum am descoperit ca daca un coechipier este in zona ta de miscare iar tu vrei sa ajungi mai departe de cat iti permite acea zona, te poti folosi de el pentru a sari iar apoi vei deschide un fel de mini elicopter facut din robotelul tau, cu care poti face un mic glide in directia dorita, distanta acestui glide putand fi upgradata din meniu.

    Astfel te vei putea pozitiona mai bine fata de inamici sau vei ajunge in anumite locuri pentru a putea apasa niste butoane, in cazul in care acestea exista.

    Fiecare personaj pe care-l controlezi are 2 functii mapate pe ZL si ZR, fie ca e vorba de un atac sau un healing pentru tine si coechipieri, o putere speciala mapata pe L, care poate da un boost de power pentru next hit, dar si acces la ghiozdanul unde pastrezi diverse componente pe care le poti cumpara sau gasi in lume – ciuperca pentru viata, un ceas care permite resetarea timpului de asteptare pentru puteri, un fel de grenada facuta dintr-un cub din lumea lui Mario pe care scrie POW si probabil multe altele.

    Pe parcursul jocului vom intalni si debloca noi personaje care se vor alatura echipei noastre si pe care le vom putea alege in combat daca dorim, astfel ca inca din acest demo am intalnit-o pe Edge, o iepuroaica putin emo, ce ma duce cu gandul la Final Fantasy, cu parul negru cu verde si cu o sabie mare cu care poate arunca in combat.
    Dar fiecare personaj are propriile atacuri, astfel ca trebuie sa jucam cu toti pentru a vedea care este potrivit pentru stilul nostru de joc, eventual sa-I schimba in combat in functie de situatie.

    Personal m-am inteles foarte bine cu Mario care are 2 pistoale si Rabid Peach care are un atac cu rachete dar si puterea de Heal pe oricine este in raza ei de actiune.

    Mentionasem mai devreme ca boss-ul intalnit a fost o pisica mare (Giant Wildclaw) si pot spunde ca desi am incercat de 3 ori acea batalie, nu am reusit sa o dobor, jocul fiind mult mai greu decat imi aminteam sa fi fost 1, iar acum l-am jucat tot pe nivel mediu de dificultate.

    A doua zona in care am ajuns a fost plina de zapada, tevi si tuneluri, la fel de plina de lucruri de colectat, misiuni secundare si unele mini games.

    Din pacate nu am avut la disponizitie decat 10 minute in aceasta lume, dar mi-a placut faptul ca am intalnit inamici noi dar si arene de combat destul de mari si cu mai multe tipuri de inamici.

    Overall mi s-a parut foarte distractiv si este, cu siguranta, o gura de aer proaspat intre jocurile super serioase si foarte grele cu care ne pierdem timpul – cel putin in cazul meu care am terminat la rand Sekiro, As Dusk Falls si The Last of Us Part 1 iar acum joc Elden Ring.

    Astfel ca acea ora si jumatate a fost un moment cu adevarat amuzant si special si astept cu interes sa pun mana pe jocul final pentru a mai schimba putin atmosfera jocurilor cu “greutate”.

    Recomand cu drag jocul oricui a indragit prima parte sau iubitorilor de jocuri Mario mai diferite, precum si celor care le plac jocurile cu batalii pe ture.

    Mario + Rabbids Sparks of Hope este dezvoltat de Ubisoft, se lanseaza pe 20 Octombrie 2022 si va fi disponibil in exclusivitate pentru Nintendo Switch.
    Attached Images Attached Images mrsh-main-image.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-07.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-03.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-05.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-06.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-01.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-02.jpg mario-rabbids-sparks-hope-screenshot-04.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Abia astept sa il joc, day one pentru mine!

    Intotdeauna un joc de genul acesta pe Switch vine ca un pansament de relaxare dupa care un grind pe Xbox/PS, cateodata uit cat de chill este sa joci ceva fara sa te intereseze trofee sau nivel de dificultate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Mario + Rabbids: Sparks of Hope By paul in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 11 Last Post: 21-06-2023, 19:19
  2. Mario + Rabbids: Kingdom Battle By OEE in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 13 Last Post: 14-11-2019, 12:46
  3. Schimb Mario+Rabbids Kingdom Battle - Switch By _Engel_ in forum Bazar Nintendo: Jocuri Console
    Replies: 4 Last Post: 12-10-2017, 20:04
  4. Replies: 0 Last Post: 13-06-2017, 00:10
  5. Replies: 0 Last Post: 12-06-2017, 23:35

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts