Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User review: Need for Speed: Most Wanted (A Criterion Game)

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    User review: Need for Speed: Most Wanted (A Criterion Game)

    In 2010 am asistat la prima incercare a celor de la Criterion Games, cunoscuti pentru seria Burnout, de a readuce seria Need for Speed (de care pana acum se ocupau diverse studiouri din componenta Electronic Arts) pe picioare, cu NFS Hot Pursuit, un reboot al jocului lansat in 1998. De data asta cei de la Criterion ne prezinta un reboot al unuia dintre cele mai iubite jocuri din seria NFS, Most Wanted (lansat in 2005).

    Prezentare si Gameplay
    Most Wanted este un open world racing game, care combina cele mai bune elemente ale vechiului Most Wanted, noului Hot Pursuit si ale lui Burnout Paradise. Actiunea jocului se petrece in Fairheaven City, un oras fictiv care este patria curselor ilegale de masini. In Fairheaven tu ii vei intalni pe cei mai cautati piloti de curse ilegale si scopul tau este sa ii invingi pe toti pentru a deveni "the Most Wanted".

    In joc sunt 41 de masini diferite, de la Lancia Delta si Ford Focus, la Lamborghini Aventador si Bugatti Veyron. La acest capitol jocul incearca ceva nou, in loc sa-ti cumperi fiecare masina cu bani castigati in-game, jocul iti ofera aproape toate masinile din start, tot ce trebuie sa faci e sa le gasesti in oras si sunt ale tale. Acest lucru are parti bune, dar si parti rele: partea buna e ca poti conduce de la inceput tot ce iti doresti, fara a trebuie sa joci ore in sir pentru a ajunge la un Lamborghini sau Porsche. Dar ce nu mi-a placut e faptul ca dispare acel sentiment de implinire pe care il ai cand dupa multe ore de joc reusesti sa cumperi masina dorita. De asemenea customizarea masinilor este foarte simpla si se rezuma la schimbarea anumitor componente ale masini, dar nimic vizual.

    In singleplayer cursele sunt de mai multe tipuri, Sprint si Circuit Race cursele clasice pe care le intalnim in aproape toate jocurile din serie, Speed Run, in care trebuie sa mentii o anumita viteza medie si Ambush, in care trebuie sa scapi de politie intr-un anumit timp. Fiecare dintre ele iti deblocheaza anumite piese pentru masina, dar acestea vor functiona doar pe masina cu care ai facut cursa, deci cu alte cuvinte va trebui sa deblochezi componentele pentru fiecare masina in parte. La toate astea se adauga Most Wanted Races care sunt curse 1 vs 1 contra celor mai rapide masini din Fairheaven. Odata ce ai invins un Most Wanted driver daca ii distrugi masina ea devine a ta si o poti folosi in alte curse. Un lucru care nu mi-a placut e ca fiecare masina are doar 5 curse, mi-as fi dorit sa fac mai multe curse cu masinile mele preferate. Locurile in care gasesti masinile sunt numite Jackspot-uri si in tot orasul sunt 123 (mai multe pentru fiecare masina), odata ce ai ajuns la unul din ele, poti lua imediat masina care se afla acolo. Politia te va urmari automat in anumite curse, iar intre curse te vor urmari daca mergi cu o anumita viteza sau ii lovesti, la primele level-uri e destul de usor de evadat cu o masina rapida, dar la ultimele o sa petreci chiar si zeci de minute incercand sa scapi. Daca esti prins vei fi trimis la Jackspot si vei pierde punctele acumulate pe parcursul urmaririi.

    Controlul masinilor nu este unul realist, dar nici unul foarte simplu sau arcade-ish. Fiecare masina se controleaza diferit si poti sa simti greutatea si inertia atunci cand virezi. De cele mai multe ori o sa iei curbele in drift, lucru care la inceput pare destul de dificil, dar dupa putin timp devine foarte placut. In timpul curselor esti indemnat sa distrugi masinile adversarilor, altfel or sa te distruga ei pe tine. Un alt lucru care nu mi-a placut a fost efectul de "rubber-banding" al adversarilor: inteleg ca face jocul mai competitiv, dar e enervant sa fi prins din urma, desi erai aproape sigur sa o sa castigi cursa. Cam atat am avut de spus la acest capitol, sper ca nu am omis nimic important.

    Grafica si Sunet
    La capitolul asta jocul sta foarte bine, grafica e superba, totul arata asa cum ar trebui, iluminarea face totul sa para real si masinile arata foarte bine. Orasul nu e foarte mare, dar e destul de variat, o sa intalnesti atat strazi inguste si umbrite din centrul orasului, dar si drumuri de munte si autostrazi si nu o data o sa incerci sa te opresti sa admiri peisajele. Un lucru pe care nu l-am inteles e de ce sunt drumurile aproape tot timpul ude, pentru ca nu ploua niciodata. Dar in rest atentia la detalii e foarte mare si e foarte placut sa te plimbi prin Fairheaven. Cu siguranta e unul dintre cele mai aratoase jocuri nu masini aparute pana acum.

    Sunetul e si el extraordinar, fiecare masina suna diferit si o sa fi uimit de sunet atunci cand intri intr-un tunel. Muzica dupa parerea mea e aleasa foarte bine si adauga la atmosfera jocului.

    Deci, asa cum spuneam, grafica si sunetul sunt de nota 10 si sentimentul de viteza care ti-l ofera e extraordinar.

    Multiplayer
    Multiplayer-ul e probabil lucrul cu care se laudau cel mai mult cei de la Criterion si in mare parte cam aveau dreptate. Jocul are o versiune imbunatatita a sistemului Autolog din Hot Pursuit (2010). Acesta formeaza un clasament pentru aproape orice lucru pe care il poti face in joc. Viteza maxima avuta pe langa un radar, lungimea sariturii printr-un billboard, numarul de masini gasite, timpul obtinut in toate cursele, toate vor fi comparate cu alte prietenilor, lucru care face jocul mult mai competitiv, atunci cand vezi ca un prieten a reusit un timp mai bun intr-o cursa sau a facut o saritura mai mare, parca te indeamna sa incerci sa-l invingi.

    Spre deosebire de singleplayer, in multiplayer nu exista politie, deci nu va fi nimeni care sa te deranjeze in timpul curselor. Aici vei intalni aceleasi tipuri de cursa din SP, dar si tipul Challenge, in cadrul caruia trebuie sa indeplinesti anumite sarcini, de exemplu: cea mai lunga saritura, cel mai lung drift, cea mai mare viteza pe langa un radar etc.. . In MP masinile sunt deblocate odata cu cresterea in nivel si componentele masinilor sunt deblocate la indeplinirea unor cerinte.

    Per total multiplayer-ul e foarte fun si o sa ai parte de multe ore de distractie cu prietenii prin Fairheaven City.

    Concluzie
    Si de data asta Criterion a reusit sa faca unul dintre cele mai bune jocuri cu masini aparute generatia asta. Cu mici exceptii, tot ce si-au propus sa faca in acest joc a iesit foarte bine. Sa speram ca si urmatoarele jocuri pe care le vor face vor iesi la fel de bune ca acesta, poate vom vedea chiar si un NFS original facut de ei, nu un reboot al unui joc mai vechi. Nu pot decat sa ii felicit pe cei de la Criterion Games pentru ca au reusit sa readuca seria Need for Speed la popularitatea de alta data.

    Gameplay: 9
    Grafica: 9
    Sunet: 9
    Multiplayer: 9.5
    Nota finala: 9
    Attached Images Attached Images 64ab2c5a554fe15658e471f400778fb6.jpg autolog_mostwanted_029_cropped.jpg mostwanted_032_cropped.jpg new-nfs-most-wanted-video-screenshots-show-off-more-cars-gameplay-2.jpg new-nfs-most-wanted-video-screenshots-show-off-more-cars-gameplay-3.jpg nfs_most_wanted_aventador_03.jpg racesimcentral-need-speed-most-wanted-screenshots-13.jpg

  2. #2 SP
    Member b615dub's Avatar
    felicitari paunstefean pentru un review excelent.

    Am avut parte doar de varianta demo, momentan nu-mi permit jocul full. Am intalnit multi oameni care se plangeau de controlul masinii ca ar fi naspa, dar cand am testat demo-ul am ramas umit de cat de bine se poate controla, adica fiecare masina are un control specific. Si cum ai mentionat si tu, sunetul cand intrii intr-un tunel este incredibil.

    Un joc reusit, asteptam un Underground 3 pentru ca seria "rebooturilor" sa fie completa.

  3. #3 SP
    Junior Member mayo92's Avatar
    Am descarcat si eu demo-ul si pot sa zic ca am ramas placut surprins, nu pot sa zic un lucru care mi-a placut in mod deosebit, insa per ansamblu jocul arata bine, ca un minus as putea spune despre controlul masinii care dupa parerea mea nu este chiar grozav, este intarziat, greoi si dupa ce ai luat o curba, tinzi sa virezi ulterior in partea opusa curbei (astfel intri in goblaj, respectiv pierzi controlul) sincer dupa 10 minutele m-a cam luat durerea de cap.
    Jocul o sa-l cumpar, pentru ca ps3-ul la capitolul jocurile racing sufera spre deosebire de xbox, asadar astept prea mult pentru un joc bun, il iau mai mult pentru traditia evolutiva a seriilor NFS, care nu mai are succesul de alta data.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 08-04-2013, 15:29
  2. Replies: 0 Last Post: 19-12-2012, 12:59
  3. Replies: 0 Last Post: 19-11-2012, 13:19
  4. User Review: Need for Speed Most Wanted 2012 By GabiCutlac in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 07-11-2012, 17:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts