Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Far Cry 4 Xbox One

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    User Review: Far Cry 4 Xbox One

    ...plecasem din sat de vreo 10 minute, mergand incet pe drumul prafuit si privind pierdut cum soarele diminetii lumina prin frunzisul padurii, iar zapada de pe munte stralucea feeric. Si tot acest peisaj mirific nu reusea sa imi scoata din cap ingrijorarea, intrebandu-ma constant: oare imi ajunge munitia?...

    Pentru cei nedumeriti ar trebui sa incep cu inceputul, povestea jocului Far Cry 4 ne duce de data asta in Kyrat, o regiune din Nepal (Asia), Himalaya si ne pune in pielea lui Ajay Ghale, proaspat sosit ca turist al carui interes de a vizita zona este de a implinii ultima dorinta a mamei lui: aceea de a-i fi imprastiata cenusa in regiunea Lakshmana.

    Si daca totul ar fi fost in regula atunci probabil Ajay s-ar fi intors acasa in US, sufletul mamei ar fi fost fericit in rai si ultima criza mondiala ar fi fost data uitarii. The End... Dar nu este chiar asa, deoarece Ajay nici nu ajunge bine la granita Kyrat-ului ca lucrurile iau o intorsatura urata, autobuzul in care era este capturat de fortele militare ale dicatorului Pagan Min, iar Ajay este eliberat de catre membrii fortei de eliberare a Kyratului, sub denumirea de Golden Path, urmand ca pana la finalul jocului sa ajute la eliberarea intregului tinut de sub asuprirea lui Pagan Min.

    De-a lungul povestii vom intalni aliati (Sabal si Amita printre cei mai importanti), dusmani (Pagan Min fiind dusmanul suprem, personalitatea lui insotindu-ne de-a lungul intregii povesti prin mici franturi audio), dar si personaje interesante care nu pot fi incluse in nici o categorie (Hurk si Yogi & Reggie fiind cei mai reprezentativi).

    Pentru cei slabi de inger pot spune ca jocul are niste secvente cinematice deosebite, existand enorm de multe momente in care am uitat sa mai fac diferenta intre joc si un film artistic, de asemenea povestea are o fluiditate si momente tensionante in care uiti multe din injuraturile adresate Ubisoft-ului pentru belele din toamna trecuta pentru AC Unity si The Crew. Peisajele te lasa masca, pur si simplu sunt momente in care mergi pe drum si nu faci altceva decat sa privesti peisajul.

    Iar peisajul este de o frumusete mortala. Mortala la propriu, deoarece zona paduroasa a muntilor Himalaya ascunde unele din cele mai periculoase animale: tigrii, gheparzi, ursi bruni, lupi, rinoceri, crocodili, pesti demon si....dihori. Da... dihori, unii din cei mai enervanti membrii ai regnului animal. Alaturi de albine ucigase si vulturi (de care in timpul jocului am capatat si o fobie de altfel, acum doua zile conduceam linistit spre servici si cand am vazut un vutur invartindu-se pe cer mi-a venit sa fac cale intoarsa...). De altfel in joc daca nu ai tu probleme cu animalele, vor avea altii asa ca tot de tine va depinde sa-i salvezi.

    Dar ce te faci daca un joc exceleaza prin grafica dar are un gameplay jenant? Aici nu este cazul, orice jucator se adapteaza repede la stilul jocului si la control, masinile se conduc relativ simplu, la fel si elicopterul, deltaplanul, barcile, ATV-urile, elefantii (da, elefantii pot fi calariti, ba inca pe deasupra pot fi pusi sa omoare dusmanii, sa distruga masinile, etc). Partea de impuscaturi este... ei bine asa cum v-ati obisnuit pana acum, existand varianta "Rambo" cu intrarea in forta, sau varianta "Stealth" in care elimini inamicii unul cate unul cu arcul de la departare. Ca paranteza spun ca varianta silentioasa este cea care va recompenseaza cel mai bine sub forma de experienta acumulata.

    Sunetul in joc este... impecabil. Stiu, nota 10 cu felicitari, elicopterele, masinile, animalele, vantul, impuscaturile, dialogurile, toate sunt la inaltime. Bravo Ubisoft, dati dovada ca daca va straduiti reusiti sa faceti un joc foarte bun.

    Daca grafica este la inaltime, povestea extrem de interesanta si sunetul realist, este obligatoriu sa avem si un multiplayer reusit. Si aici Far Cry 4 se ridica la nivelul asteptarilor jucatorilor, 2 gameri pot jucaa impreuna misiuni, se pot plimba pe harta, pot elibera avanposturi, pot face schimb de are, pot intra pe o harta creata de unul din ei, etc... Si aici pot spune ca au fost foarte putine momentele in care ceva nu a mers cum trebuie, jocul realizand foarte usor o conexiune co-op online.

    Daca ar trebui sa laud jocul as face-o pentru:
    - poveste, excelent povestita, imersiunea realizandu-se foarte bine, tot timpul stiid ce ai de facut si de ce faci anumite actiuni
    - peisajele foto-realiste, de la padurea de la poalele muntelui, pana in varful muntelui Himalaya unde oxigenul este rarefiat si esti obligat sa porti masca de oxigen, de la imprastierea focului prin vegetatie, la fundul lacurilor si intunericul pesterilor budhiste
    - sunetul care mareste imersiunea din joc, vulturii cand te ataca, animalele padurii, viscolul de pe varful muntelui
    - open-world, o lume fara loading, excelenta realizata
    - elefantii ca mijloc de miscare si tigrul din Shangri-La pe post de animal de companie
    - loot (piei, diamante, prezervative, plante, reviste Playboy, etc), necesar de altfel pentru marirea inventarulul

    Pe partea negativa nu as mentiona decat ca jocul in anumite momente te forteaza sa iti calculezi foarte bine munitia, drumul abordat, stilul de a omora anumiti inamici si alergatura dupa anumite lucruri dintr-un cap al hartii in altul. Bug-uri extrem de putine, majoritatea problemelor intampinate in joc au fost din cauza neitelegerii questului.

    Notele de final nu fac decat sa intareasca recomandarea mea, jocul este un "must play" pe 2015 daca inca nu l-ati jucat!

    Poveste: 9
    Grafica: 9.5
    Sunet: 9.5
    Gameplay: 9
    Multiplayer: 8

    Nota finala: 9
    Attached Images Attached Images far-cry-4-online-play.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    GJ djleo, imi place review-ul tau!

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Leo, poate jucam si noi un Co-op, ca n-am apucat pana acum si as fi curios de o fortareata d-aia

  4. #4 SP
    Junior Member PsychoKnot's Avatar
    Season Pass: 4. De ce spun asta? Deoarece Ubisoft nu au fost destul de isteti sa ne anunte ca intamplarile din DLC-uri se petrec in mijlocul storyline-ului, si nu dupa ce s-a terminat. Practic trebuie sa re-joc toate misiunile ca sa ajung la cea pe care am cumparat-o. Dezamagitor, mai ales conceptul unor DLC-uri, unde nu faci altceva decat sa te plimbi, sa aduni arme ca sa omori niste inamici si sa pleci cu elicopterul.

    Jocul a fost grozav, insa cred ca mi-am irosit banii pe Season Pass.

  5. #5 SP
    Junior Member mayo92's Avatar
    Psychoknot - dlc-urile si season pass se recomanda a se folosi la inceputul jocului, nu dupa ce il termini, asta fiind regula generala defapt!!!

    Jocul excelent - felicitari DJleo666 un review pe masura!

  6. #6 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    nu inteleg. eu am jucat toate misiunile din DLC dupa ce am terminat jocul. si aici ma refer la The Syringe, misiunile lui Hurk, Escape from Durgesh Prison, cea cu diamantul etc.

    PS: cateva detalii in plus legate de joc, pentru cei care nu l-au inceput inca (si fara spoilere):

    - jocul ofera un sistem de karma points (folosite pentru upgrades) si pe care le dobandesti prin anumite misiuni specifice; in acelasi timp obtii XP care deasemenea pot fi folosite pentru upgrades; karma scade in joc daca intreprinzi actiuni reprobabile (cu sau fara voia ta): spre exemplu daca impusti un membru al Golden Path sau daca treci din greseala cu masina peste un civil. mai mult, cei din golden path se pot intoarece impotriva ta pentru scurta vreme daca ii calci pe bataturi;
    - exista mai multe situatii in timpul jocului unde trebuie sa faci anumite alegeri cu privire la aliatii tai, si pe care dintre ei doresti sa ii sprijini;
    - tot legat de asta exista vreo 9 posibilitati de a termina jocul (de fapt in sine sunt 5, dar ajung sa fie 9 prin combinatiile intre alegerile pe care le faci pe final de joc);
    - pe parcursul jocului in anumite situatii poti chema aliati (AI) care sa te sprijine intr-o lupta;
    - legat de MP asa cum a spus si Leo se pot juca co-op misiuni din joc. ca o noutate jocul ofera atat posibilitatea de a juca offline, cat si online, pentru online avand oricand disponibilitatea de a te cupla cu un alt jucator in timpul jocului.
    - exista si un mod de joc Arena, unde evident te poti lupta cu valuri de adversari (oameni si animale) in diverse conditii si cu diverse arme. modul face parte si din main story, dar in mare ofera posibilitatea sa obtii: bani, trofee (achievements) sau sa dai unlock unor arme.
    - totodata exista si un companion app legat mai ales de Arena. si aici mi se pare notabil faptul ca spre deosebire de app-ul ptr Unity, acesta ptr FC4, chiar e fun si te ajuta in mod real si rapid sa iti cresti nivelul in Arena din joc, pentru a obtine trofeul si arma mentionate mai sus;
    - ca un element foarte amuzant (desi repetitiv) il amintesc si pe DJ-ul Rabby Ray Rana, care iti va umple capul cu tot felul de aberatii cand te afli la volanul vreunei masini (dar care iti ofera si cateva misuni secundare);
    - in fine, e interesant cum acest joc te poate face la sfarsit, aproape indiferent de alegerea facuta, sa ai impresia ca nu e cea corecta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Far Cry 2 (PS3) By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 11 Last Post: 02-04-2009, 23:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts