Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Go digital - copacii iti vor multumi cu siguranta!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Go digital - copacii iti vor multumi cu siguranta!

    Incep acest articol tarziu in noapte cu un singur gand: "Uite ca am mai facut ceva bun in viata!". Nu de alta, dar nu cred ca sunt prea multe lucruri despre care sa putem spune cu tarie: "Ceea ce am facut acum poate in timp salva planeta asta mica". Mai exact, astazi dupa incercarea de a face ordine prin coltul meu de rai, m-am trezit ca stau si ma minunez la tonele de hartie care constituie o colectia imensa de carti, reviste si comic books... Si ma bucur ca am ajuns la varsta si traiesc intr-o vreme in care in sfarsit pot sa fac ceva pentru a schimba acest lucru. Mai exact, incepand de azi am hotarat: "Ajunge cat am stricat! I'm going digital!".

    Prin urmare, mi-am dat Cancel la toate abonamentele (atat din .ro cat si de afara - da, sunt maniac si m-am abonat la reviste de specialitate de-afara). O sa spuneti probabil "Si acum ce faci? Renunti la mijloace de informare doar pentru a salva 2-3 copaci?". Well, nu e chiar asa. Daca pentru carti exista slava Domnului o groaza de solutii (iBooks, Google Books, kobo, Kindle, etc...), problema cea mai mare o aveam pentru reviste. Prin urmare m-am pus pe cautat... si dupa o groaza de teste (si bani aruncati aiurea in unele cazuri), am gasit in sfarsit o solutie care mi se pare super ok: Zinio.

    Well, nu stiu cati ati auzit despre ei (desi sunt pe piata de mai bine de 10 ani), insa sunt un fel de promotori ai distributiei digitale. Cert este ca am ramas impresionat de faptul ca au client atat pentru iOS (iPhone, iPad, iPod), pentru Android, cat si pentru PC si Mac. Totul este facil, este necesar doar un cont creeat si gata, puteti trece la citit revista preferata.

    Partea cea mai frumoasa vine de-abia acum: vizualizarea pe iPad e o placere, in special pentru faptul ca multe reviste au pagini interactive. Dar cel mai frumos este pretul revistelor sau abonamentelor. Mi-am luat la rand revistele favorite (din arii incepand de la HiFi pana la Gaming si PC Tech stuff) si am ramas frumos surprins de pretul variantei digitale. Nu numai ca este mai cheap, dar in unele cazuri abonamentul mi-a iesit chiar si cu 82% mai ieftin decat in varianta "pe hartie". Unde mai pui ca ai la dispozitie instant numarul respectiv, nu te mai temi ca nu ajunge la tine revista, sau ca postasul va reusi sa indoaie/rupa ceea ce tu asteptai cu sufletul la gura.

    In plus, in varianta digitala aveti avantajul ca puteti face zoom, ca puteti face search, puteti pune bookmarks, face screenshots, and so on. Unde mai punem si faptul ca nu ocupa spatiu in casa (ceea ce la mine a devenit o mare problema). Ce sa mai... singurul dezavantaj este ca nu simti mirosul hartiei si a cernelii... lucru fara de care se poate trai.

    Sunt sigur ca veti intreba "Pai, pe mine ca gamer cu ce ma incalzeste? Nu am suficiente site-uri la dispozitie?". Well, cu totii stim exclusivitatile din reviste precum PSM, Edge, Gameinsider, Gameinformer, Xbox Magazine and so on. Cu totii stim ca aceste publicatii platesc bani grei pentru informatii pe care din pacate cu greu le gasim si pe web. Unde mai punem ca vorbim despre editii offline, pe care le poti citi oriunde, oricand... Iar preturile sunt super ok. Sa luam de exp. revista Gameinsider ajunge la 5 RON, un pret exceptional dupa parerea mea (avand in vedere ca revista este doar in US si acolo ar fi cam 12 RON).

    Exista cateva mii de reviste disponibile, pentru toate gusturile si toate genurile... de la Playboy, Cosmopolitan, National Geographic pana la TopGear. Deci aveti de unde alege.

    Aplicatia este free, exista si cateva sample-uri pe care le veti primi gratuit... astfel incat va puteti forma o opinie (desi recunosc ca sample-urile free nu au o calitate extraordinara). Ceva mai multe detalii sunt sigur ca veti gasi pe site-ul oficial: Zinio Digital Magazines & Books sau pe iTunes: Zinio for iPhone, iPod touch, and iPad on the iTunes App Store

    Apropos, sa va dau si un mic sfat: faceti cont pe US via iTunes si platiti via iTunes. Mie mi-a iesit mult mai ieftin decat via PayPal (probabil sunt adaugate si taxe).

    Stiu ca nu am descoperit eu acum apa calda, dar serios... think about it for a minute! Facem impreuna un lucru bun (salvam copacii in primul rand si nu mai vorbim de poluare si alte materiale folosite la productie), platim mai putin si avem o groaza de avantaje. So (vorba celor de la Nike), just do it!
    Attached Images Attached Images lets_go_digital.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos aveti si ceva screenshots de pe iPad. Enjoy!
    Attached Images Attached Images zinio_03.jpg zinio_04.jpg zinio_05.jpg zinio_06.jpg zinio_07.jpg zinio_08.jpg zinio_11.jpg zinio_12.jpg zinio_01.jpg zinio_02.jpg zinio_09.jpg zinio_10.jpg

  3. #3 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Cate reziduri toxice au rezultat in urma producerii iPad-ului ?!
    E mult mai complicat de cat atat, sa renuntam la cartea scrisa.
    Numai o somare a organizatiilor internationale si a guvernelor de pe tot Globul pentru reducerea emisiei gazelor cu efect de sera mai pot salva planeta.
    Sigur ca si individul, bla, bla, bla...
    Stiu ca fiecare la nivel personal, daca ar avea o constiinta eco, etc, etc.

    Cooperarea globala e foarte importanta in aceasta ecuatie, si tocmai asta e foarte greu de realizat.

  4. #4 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Personal, imi doresc ca totul sa devina digital, desi nu inseamna in totalitate ECO, dar ajuta. In cazul de fata ma intreb:

    CARE COPACI?

    Secolul I: - Teritoriul Romaniei de astazi era acoperit de paduri in proportie de 80%,insemnand aprox. 18 mil ha.
    Secolele II � III: - Romanii fac defrisari masive in regiunea Olteniei pentru fortificatii sidrumuri pavate cu lemn de stejar.
    Sec. X � XVIII (cca 4-6 mil ha): - Defrisari in campii, pentru cresterea suprafetei agricole.Circa 40% din suprafata Romaniei ramane acoperita de paduri.
    1829 � 1859 (cca 1 mil ha): - Dupa pacea de la Adrianopole, principatele au dreptul la comert exterior. Se fac defrisari pentru a cultiva grau pentru export.
    1864 � 1914 (cca 1mil 300 ha): - Dupa reforma agrara a lui Cuza, se impropietaresc taranii si cu terenuri impadurite, o parte fiind defrisate pentru agricultura.
    1918 � 1935 (cca 1 mil 500 ha): - Regele promite pamant soldatilor si dupa razboi se tine de cuvant. Se defriseaza masiv in urma legii de reforma agrara din 1920.
    1948 � 1989 (cca 550.000 ha): - Se defriseaza paduri si pasuni impadurite pentru alimentarea marilor combinate de prelucrare a lemnului si a exporturilor.
    1990 � 2005 (cca 200.000 ha): - Creste mult ponderea taierilor ilegale si scade controlul statului, mai ales in cazul padurilor retrocedate.

    2011 ........

    Absolut tot ce ne inconjoara, tot ce folosim ca si produse de consum, are un echivalent in resurse naturale (petrol, lemn, gaz, etc). Procesul este ireversibil si nu poate fi incetinit, nici nu mai vorbesc de stopat. Cum spune si postul de mai sus, constiinta comuna nu mai exista.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Cate reziduri toxice au rezultat in urma producerii iPad-ului ?!
    Ti-ai gasit si tu de ce sa te iei, de un produs Apple (care este unul dintre cele mai "enviromentally friendly" produse de pe piata, fara mercur sau arsenic, cu aluminiu reciclat si sticla)... De PC-urile ale caror deseuri or sa ajunga sa ne dea afara din orase nu te puteai lua, nu? Ca vorba aia, ce mai conteaza un upgrade la fiecare 6 luni la PC... Apple e de vina!

    Btw: "One of my favorite eco-geeks, Al Gore, was in the audience at today's Yerba Buena presentation to hear all about Apple's newest product, the iPad. Falling in line with the rest of the Apple family, the iPad is eco-friendly — coming stocked with arsenic-free display glass as well as a mercury-free LCD screen. Thankfully, the entire device is free of any toxic BFR and PVC chemicals, while the body of the iPad is enclosed with recycled aluminum and glass, so you know your iPad won't do any damage to mother earth. Damage to your wallet? Now that's a different story. Either way, I think Al would approve."
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Personal, imi doresc ca totul sa devina digital, desi nu inseamna in totalitate ECO, dar ajuta. In cazul de fata ma intreb:

    CARE COPACI?
    Cei care au mai ramas... si cei care or sa mai vina. Sa nu uitam ce capacitate de regenerare are micuta planeta... Eu ce sa zic, am facut un pas. Nu e nimeni altcineva obligat sa-l faca... dar sunt sigur ca mai sunt pe-aici si alti maniaci ca mine care se uita cum arunca zeci de Kg de hartie pe luna, hartie care nici macar nu ajunge la reciclare (pt. ca noi suntem romani, si nu ne trebuie "sortarea gunoiului").

    Anyway, eu am propus doar o solutie... mai departe it's upto you. Daca macar nu luati ideea ca pentru salvarea unor copacei, folositi-o ca sa puneti mana pe reviste care pe langa faptul ca sunt greu de gasit la noi, sunt si al naibii de scumpe. De exp. in Mall vazusem T3 la 50 RON (si erau numere vechi). Parca suna mult mai bine 15 RON per numar si chiar 8 RON daca faci subscription pe un an.

  6. #6 SP
    Member Mythul's Avatar
    Bravo ! Ti-ai facut curat doar la reviste, sau ai trimis la reciclat si cartile ?

    Apropo eu zic ca se merita sa mai asteptati putin, in toamna asta cu iOS 5 vine aplicatia Newsstand de la Apple (incorporata in pachetul de baza). Va dati seama de cantitatea imensa de reviste ce vor fi disponibile !

    Apple - iOS 5 - See new features included in iOS 5.

    Ipadul este perfect pentru e-reading. Mai ales la reviste dupa cum ai precizat. Eu personal astept iPad 3 cu Retina display pana sa merg digital. In cazul revistelor este chiar indicat sa le reciclam si sa mergem pe digital. Sa fim seriosi, cati dintre noi mai citesc numere vechi de reviste? Eu singurele care le mai tin sunt National Geographic + reviste de specialitate (arhitectura), pana cand voi trece pe iPad in viitorul apropiat.

    Problema ar fi cu, cartile. In primul rand momentan sunt disponibile doar in engleza (cele mai multe). Va trece ceva timp pana vor aparea carti in romana publicate digital (eu personal nu am gasit). Nu e acelasi lucru sa citesti in engleza vs romana, plus ca nu gasesti greii literaturii romane pe iPad/iBooks. Cititul pe iPad mi se pare intuitiv, dar cati dintre noi isi permit unul? E un produs de lux. Eu personal, sa citesc pdfs pe laptop nu pot, pur si simplu nu ma pot concentra, plus nu stau intr-o pozitie fireasca de citit (pat/canapea), laptopul mai si sufera de overheating, deci numai la firul epic nu ma gandesc.

    O alta problema ar fi cartile de specialitate, va trece mult timp pana vor aparea online carti pentru profesionisti. Eu am nevoie de carti de arhitectura, constructii, multe vechi de 10-20 ani, carti ce greu le gasesti, carti ce probabil nu le vei gasi niciodata digital, doar daca se oboseste cineva sa le faca pdf. La fel ar fi si cartile de medicina, vechi care raman in continuare actuale.

    Cu romanele e f ok sa mergi digital, dar parca e alta senzatie cand citesti in romana fata de engleza. Inainte sa 'moara' cartile eu astept sa se renunte la DVD, sa se mearga pe digital. Stickul usb de 16 gb > DVD.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intr-adevar, e mai complicat un pic cu cartile... dar doar cu cele in limba romana. Si cum in ultima vreme prefer sa citesc originalele care nu s-au pierdut prin traduceri... nu am prea mari probleme. La mine insa marea problema erau revistele de specialitate (de la gaming, pc tech, macos, pana la photo si auto). Ca idee, numai CHIP-urile si XTremePC-urile ocupa un dulap intreg, mai inalt ca mine

    Astept si eu cu nerabdare sa vad cat de ok va fi NewsStand-ul din iOS5... insa personal am indoieli ca vor fi la acelasi nivel cu Zinio din start. Ma gandesc ca una e sa te chinui de peste 10 ani sa faci contracte, sa digitalizezi toate cele... si alta e sa o iei de la zero. Noroc ca Apple e pe val, si poate vedem tot + extra. Nu stiu cu exclusivitatile cum va fi...

    Sper insa ca NewsStand-ul din iOS5 sa aiba si omologul sau via iTunes si pe PC, altfel va fi egal cu zero. Pentru ca eu vreau un produs care sa fie multiplatform. Daca vor ignora Androidul (ceea ce cred ca se va intampla), macar pe PC si MacOS sa poti citi ceea ce ai achizitionat din iOS.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja femeia s-a scos. Abonamentul la revista Elle (12 numere) - 6.99 USD (deci cam 1,7 RON per numar).
    M-am scos si eu cu Home Theater Magazine, care per numar este 5.99 USD iar pentru 12 numere este 9.99 USD. That's the spirit!
    Daca mai gasiti astfel de oferte, postati aici va rog. Sau daca recomandati ceva anume...

  9. #9 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Thanks chief ! Ca sa ai un feedback sa zic asa, intentionez sa imi iau o tableta si sa apelez la Zinio anul asta, desi initial intentionam sa imi fac abonamente la cateva reviste in UK.

  10. #10 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deja femeia s-a scos. Abonamentul la revista Elle (12 numere) - 6.99 USD (deci cam 1,7 RON per numar).
    M-am scos si eu cu Home Theater Magazine, care per numar este 5.99 USD iar pentru 12 numere este 9.99 USD. That's the spirit!
    Daca mai gasiti astfel de oferte, postati aici va rog. Sau daca recomandati ceva anume...
    zi-mi si mie man unde ai gasit oferta ca pe site Elle este $14.99 US / 12 ISSUES

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    zi-mi si mie man unde ai gasit oferta ca pe site Elle este $14.99 US / 12 ISSUES
    Acum ceva ore am luat de pe iPad... am verificat si acum 5 minute si tot 6.99 este. Uite si un screenshot.

    P.S. Vad ca intr-adevar daca vrei sa-l iei de pe PC spune ca este 14.99... poate se prinde ca nu esti din US si adauga taxe (desi ar fi cam mari taxele - aproape dublu)...
    Attached Images Attached Images elle.jpg

  12. #12 SP
    Member cristian77's Avatar
    Vroiam si eu sa-mi fac cont pe site-ul respectiv,super reviste la preturi excelente.Problema e ca nu am paypal,am incercat sa-mi fac dar imi cere detalii de card,nu exista posibilitatea sa alimentezi paypal prin transfer bancar sau ceva de genul?

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cristian77 View Post
    Vroiam si eu sa-mi fac cont pe site-ul respectiv,super reviste la preturi excelente.Problema e ca nu am paypal,am incercat sa-mi fac dar imi cere detalii de card,nu exista posibilitatea sa alimentezi paypal prin transfer bancar sau ceva de genul?
    Nu exista asa ceva... cu transfer bancar. Se procedeaza ca la majoritatea site-urilor: PayPal sau credit card (international). Ce poti face insa, daca ai iPad/iPhone/iPod... este sa-ti creezi contul de-acolo (sau sa-l folosesti acolo) si sa cumperi cu iTunes points (gasesti carduri pe ebay, amazon, site-uri dedicate, etc.). Practic iei un card de 10, 25, 50, 100 USD, dai Redeem code pe iPhone (probabil merge la fel si pe Android, i'm not sure), si din aplicatia Zinio cand cumperi iti trage automat din acei bani, nu-ti mai cere card sau PayPal. Avantaj Apple... i know

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, am purtat cu cineva o discutie referitoare la salvarea copacilor... in care persoana respectiva incerca sa-mi explice cat de mult se polueaza la realizarea unui iPad. Personal cred ca e o comparatie fara rost. Si ca sa dau un exemplu: revista Elle are nici mai mult nici mai putin de 410 pagini. In cazul in care tii un iPad 5 ani de zile, timp in care faci subscription la 10 reviste gen Elle, ajungi sa compari in jur de 250.000 de pagini A4 (plus cerneala aferenta) cu ceea ce se polueaza la realizarea unui iPad. Cum am spus mai sus, cred ca nu are rost o astfel de comparatie, totul fiind favorabil in favoarea iPad-ului.

    Si din punct de vedere economic, 10 subscriptions via Zinio pe 5 ani ar insemna aproximativ 350 USD, pe cand varianta "pe hartie" ar fi aproximativ 4000 USD, plus faptul ca mai intarzie postasul sau iti vine revista facuta franjuri... Nu mai vorbim de spatiul ocupat, sau de faptul ca la noi inca nu exista un sistem de reciclare a hartiei.

    In final, fiecare este liber sa aleaga. Eu unul am zis ca e o idee buna, si merg pe ea. Pentru toate celelalte exista Mastercard

  15. #15 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Corect. Este clar ca o tableta polueaza mult mai putin decat o tipografie, DAR daca te iau ca exemplu, poti folosi Zinio pe PC. Presupunand ca ai acces la un PC, nu vad nimic green in a cumpara inca un device. Sa recunoastem ca toti umplem planeta cu tot felul de rahaturi, pentru ca ne simtim bine. Vrei si cazul meu? Doua televizoare, doua telefoane, doua console, doua masini. Mai conteaza ca aleg sa triez gunoiul cand il arunc la pubele? probabil...

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Zinio pe PC este infect (parerea mea - poate este din cauza ca foloseste Flash/Air). In plus, PC-ul consuma sute de Watts, iPad-ul doar cativa Watts

    Si da, cred ca in final conteaza toate micile alegeri pe care le facem. Poate la nivel micro pare putin, dar la nivel macro in cativa ani vom fi obligati sa facem asta sau ne dam singuri foc la planeta.

    Sa luam un exemplu. Daca si alti 100.000 de insi din tara asta ar face ca mine (100.000 din 23 milioane cred ca nu e mult), deja nu ar mai fi ceva micro si neimportant. Daca in loc sa cumparam fiecare 50 de reviste a cate 100 de pagini pe an am trece pe digital, in 10 ani am salva 5.000.000.000 de pagini A4 doar cu asa ceva. Ti se pare putin? Mie nu.

  17. #17 SP
    Junior Member nnnnkjuil's Avatar
    @Monky, ai gasit cumva si reviste romanesti pe Zinio?

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nnnnkjuil View Post
    @Monky, ai gasit cumva si reviste romanesti pe Zinio?
    Din pacate, nu am gasit decat niste editii din Playboy... e posibil sa fie mai multe, dar sincer nu prea m-au interesat.

  19. #19 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Sunt de acord cu aceasta initiativa - totally embraced , e mult mai practic (dpdv al spatiului) sa citesti pe un tablet / ebook reader - decat sa ocupi juma de metru patrat pentru 20 carti
    Plus partea eco , bineinteles....absolut rationala daca ne uitam un pic ce se intampla cu lumea din jurul nostru
    MonkY pt thread & initiativa !

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci Web pentru apreciere!

    Si dupa cum am promis, revin cand mai gasesc super oferte (feel free to do the same!).
    De data aceasta: RollingStone (care in numarul actual vine cu un articol superb despre Steve Jobs). 26 de numere la 19.99 USD!!! (In mod normal ar costa 129.74 USD!). Asta inseamna cam 2.4 RON per numar. So, ce mai asteptati? Go get it!
    Attached Images Attached Images oferta_zinio_3.jpg oferta_zinio_4.jpg oferta_zinio_2.jpg oferta_zinio_1.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 04-09-2014, 16:03
  2. Replies: 4 Last Post: 10-07-2013, 11:52
  3. Ce consola iti doresti? By MonkY in forum Polls
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2012, 11:15
  4. Ce iti place (acum) ! By mariuck in forum Offtopic
    Replies: 55 Last Post: 29-01-2010, 14:23
  5. Dragon Age va aparea cu siguranta pe console By Khan in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 06-08-2008, 19:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts