Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 74

Thread: PlayStation 4: Anunt, lansare sau doar o amanare?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    PlayStation 4: Anunt, lansare sau doar o amanare?

    Sincer, nici nu stiu cum sa incep genul acesta de articol. Am asteptat alaturi de alti consolisti sa vina ora 01:00 cand trebuia sa vedem marea dezvaluire de la Sony, si am sperat din tot sufletul ca de data aceasta sa nu o faca "de oaie". Scriu aceste randuri fiind foarte obosit, si foarte suparat. E posibil ca dimineata sa nu mai fiu atat de "inrait" pe ceea ce s-a intampla la conferinta Sony, prin urmare imi cer scuze in avans. Cum spuneam, speram ca Sony sa preia modelul celor de la Apple, Samsung & Co, si sa prezinte un produs, un pret, ceva titluri, si sa ne spuna la sfarsit "available tommorrow". Sau "next month"... Am vazut un panou de genul "Available Holliday 2013", insa fiind vorba de Sony, nu se stie daca atunci va fi lansat doar in Japan, sau doar in US, urmand ca alte zone sa primeasca in 2014. Sau 2015.

    Well, modul in care au procedat cei de la Sony mie unul mi s-a parut super mega jenant. Nu doar ca nu au venit cu un pret... nu doar ca nu au venit cu o data, dar... au prezentat doar un nume: PlayStation 4. Si atat! Ba mai mult, au pus jar pe foc prezentand doar gamepad-ul si spunandu-ne ca avem o consola care va merge pe arhitectura x86 (ca pe PC) si ca avem 8GB GDDR5 ca RAM. Si punct!

    Cum poti sa vii sa anunti un produs fara ca macar sa arati o schita a lui... fara ca macar sa estimezi un pret (ca omul sa se pregateasca)... fara sa estimezi o data (din punctul meu de vedere, asa cum au pus problema, poate fi lansata foarte "usor" chiar si in 2014-2015)?!?

    Mai rau este ca majoritatea celor prezenti parca au avut "datoria" de a-si prelungi discursurile pe cat de mult posibil si cat mai artificial. Am ascultat atatea povesti si blah blah-uri cum nu s-a intamplat la nici-o conferinta de presa legata de gaming sau gadget de pana acum. Unii chiar isi prezentau jocurile cu lacrimi in ochi... Sincer, in afara filmuletelor din jocuri, restul de 90% a fost boring.

    Dar haideti sa incercam sa le luam pe rand. Prima parte (si cea mai plictisitoare) a fost despre prezentarea functiilor sociale ale noii console. Despre cum poti folosi butonul de Share dedicat pe gamepad, despre cum poti sa-ti uploadezi in background ultimele n secunde de gameplay, si alte chestii care tin mai mult de Facebook & Co decat de gaming.

    Ne este prezentata arhitectura x86, cu ceva diagrame, ni se spune ca avem 8GB RAM GDDR5, GPU si CPU dedicate (whatever that means), si cam atat. Vedem dupa aceea noul gamepad, care personal cred ca este foarte non-ergonomic (se apropie de design-ul "renumit" de boomerang). Mai ales ca touchpad-ul este pozitionat deasupra celor doua analog sticks... lucru care mi se pare ca e aproape la fel de enervant precum folosirea tastaturii atasate la gamepadul de PS3.

    Dupa care, avem prezentate ceva jocuri. Dintre acestea, Watch Dogs si Killzone Shadow Fall au iesit in evidenta si mi s-au parut superbe. Sper (inca sper) ca nu am vazut un pre-render, ci ingame stuff (am mai patit asta la PS3 cu Killzone 2, asa ca suflu si in iaurt). Capcom ne-a prezentat deasemenea un trailer la un nou IP (Deep Down) realizat cu noul lor engine (numit Panta Rhei)... un RPG care arata senzational.

    Cireasa de pe tort a fost impartita intre 2 surprize: prima poate fi considerata jocul Destiny, produs de cei de la Bungie (take that Microsoft). Iar cea de-a doua supriza a fost aparitia celor de la Blizzard... (pauza)... Dap, pentru prima oara (dupa extrem de mult timp), cei de la Blizzard vin cu un joc pentru PS4. Ba chiar si pentru PS3 (ca doar e foame de bani): Diablo III. And it looks amazing (they say - pentru ca nu avem gameplay, trailer, nimic).

    Mai avem ceva prezentari de jocuri pentru un racing game (Driveclub - care arata a fi un fel de Forza killer), o continuare la inFamous (Second Son), un puzzle game de la creatorii lui Braid (The Witness)...

    Cei de la Quantic Dream vin si ne spun cum ca in 1999 un caracter avea aproximativ 350 de poligoane, in 2005 aproximativ 1.500, in 2010 (Heavy Rain) aproximativ 15.000, in 2012 chiar 20.000, si in final, cu puterea de procesare a noului PS4 (pe care nu l-am vazut, repet), se poate ajunge la 30.000 de poligoane per caracter. Nu suna chiar atat de rau, dar totusi... daca vii si-mi spui ca ai o putere de procesare de 4-5 ori mai mare, de ce numarul de poligoane nu se raporteaza la acea putere?

    Si daca tot suntem la capitolul despre "putere", nici macar un singur cuvant nu am avut despre rezolutie, despre FPS-uri, despre 3D, 4K or whatever. Parca s-a prezentat o consola de jocuri unde nu conteaza nimic altceva, decat controller-ul si social media.

    Ah, si sa nu uitam prezentarea legata de Gaikai, cei care au fost cumparati anul trecut de catre Sony. Asa cum s-a banuit, acestia au fost achizitionati pentru un simplu motiv: intrucat PS4 are o arhitectura complet diferita de consolele anterioare, absolut niciun joc deja detinut nu mai este compatibil (da, nu puteti introduce jocurile de PS3, PS2, PS in PS4, pentru ca nu se va intampla nimic). Iar solutia Sony este: online streaming. Cu alte cuvinte, daca aveti deja 2-300 de jocuri de PS3, PS2, PS... nici-o problema, le mai cumparati odata de pe PSN Store daca doriti sa le jucati. Si doar cand sunteti conectati online, desigur! Mie unul prezentarea de la Gaikai mi s-a parut de parca ar fi fost reclama la OnLive. Pentru cei care nu stiu, detalii aici: OnLive.com..

    Un mare fail mi s-a parut partea celor de la Square Enix. Nu doar ca au prezentat un tech demo vechi de anul trecut pentru engine-ul Luminous (chiar un render de fapt), dar referitor la urmatorul titlu din seria Final Fantasy ni s-a spus "frumos" sa revenim la E3-ul de anul acesta si vom afla mai multe. Penibil din partea unora pentru care aveam tot respectul. Au venit... ca sa ne spuna sa revenim mai tarziu.

    Un alt fail a luat fiinta in momentul in care am vazut ca se distreaza oamenii de la Media Molecule cu o bizarerie de joc la care se foloseste vechiul Move (desi pentru o fractiune de secunda am observat acolo o "stereo camera" - despre care bineinteles ca nu s-a discutat nimic)... asta in timp ce Naughty Dog, Electronic Arts sau Sony Santa Monica au lipsit cu desavarsire.

    Ar mai fi multe de scris, insa pur si simplu dorm pe tastatura... si chiar nu pot indeparta gustul amar ramas dupa conferinta. Avem o consola care inca nu exista, despre care nu stim mare lucru (dpdvd hardware - in afara de zvonuri si de faptul ca avem x86 si 8GB RAM), nu stim cand va fi lansata, cat va costa, cum va arata (doar controller-ul).

    Daca ar fi sa dau o nota, i-as da 5 din 10 (si toate cele 5 puncte ar fi doar datorita unor trailere despre care nici macar nu stiu daca sunt ingame sau pre-renders). Daca sunt totusi ingame si ruleaza in 1080P la 60FPS, asta e tot ce am nevoie, si chiar daca nu am vazut consola, ii pot acord nota 9 din 10 (chiar nu pot da 10 pentru ceva inexistent). Din pacate, nu cred ca este asa pentru ca: in primul rand, la Killzone Shadow Fall am vazut atatea efecte si nebunii ruland simultan, fara pic de framedrop, tearing, fara sa vad macar o textura aiurea sau un colt unde mai trebuia un pic de filtering, lucru care repet, ma duce cu gandul la pacaleala cu KZ2; si in al doilea rand, la Watch Dogs, cei de la Ubisoft au folosit Sync Off (probabil pentru a face fata), lucru care a rezultat intr-un tearing pe care nu credeam sa-l mai vad la o consola next-gen. Si la toate acestea adaugam faptul ca nevazand nici-o consola, putem presupune ca tot ce s-a jucat "Live" a fost fie pe un super PC, fie pe un devkit mai special, fie pe Dzeu stie ce...

    Cam asta ar fi prezentarea din partea mea, si sper sa-i ajute pe cei care nu au urmarit live. Sunt chiar curios ce impresie v-a lasat voua acest "announcement", pentru ca eu, obosit si amarat, ma duc sa ma gandesc ca poate Microsoft nu va face aceeasi greseala. Intre timp voi lista si un mic tabel comparativ:

    Sony PlayStation 3Sony PlayStation 4Diferente notabile
    CPU IBM Cell 7 coresCPU AMD Jaguar 8 coresDe 9x mai rapid
    GPU nVidia 7800 (400 Gflops)GPU AMD Radeon (1.84 Tflops)De 5x mai rapid
    RAM 256MB XDR + 256MB GDDR3RAM 8GB GDDR5De 16x mai multa memorie
    BluRay 2xBluRay 6xDe 3x mai rapid
    WiFi b/gWiFi b/g/nDe 5x mai rapid
    USB 2.0USB 3.0De 10x mai rapid
    DualShock 3 610mAhDualShock 4 1000mAhDe aproape 2x mai mult juice
    PSEye 640x480 @ 60fpsPlayStation 4 Eye 1280x800 @ 60fpsDe 3.3x mai mare rezolutia
    HDMI 1.3HDMI 1.4Ethernet channel, ARC, 4K, Full3D
    Bluetooth 2.0Bluetooth 2.1EIR + SSP (Extended Inquiry Response + Secure Simple Pairing)

    Multumesc pentru atentie si fie-mi iertate greselile. Promit ca pe ziua sa corectez prostioarele pe care in mod sigur le-am scapat pe-aici.
    O zi buna!

    P.S. Mai jos aveti cateva din trailerele pe care le-am gasit intr-un timp atat de scurt trecut de la conferinta. Enjoy! Mai multe detalii si discutii sunt ferm convins ca veti gasi pe threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...aystation-4-a/

















    Later Edit: la nici macar o zi distanta, puteti deja urmari conferinta completa, si in HD:

    Attached Images Attached Images ps4_gamepad.jpg

  2. #2 SP
    Member kpy_here's Avatar
    i'm buying the new Xbox

  3. #3 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Toate informatiile oficiale despre PlayStation 4 pot fi gasite in comunicatele de presa:

    Despre consola: http://www.scei.co.jp/corporate/rele.../130221a_e.pdf
    Despre DUALSHOCK 4 si PlayStation 4 Eye: http://www.scei.co.jp/corporate/rele.../130221b_e.pdf
    Despre jocuri: http://www.scei.co.jp/corporate/rele.../130221c_e.pdf

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Knack screens
    Attached Images Attached Images _bmuploads_2013-02-21_1468_0215_knack_trailer_1_tif.jpg _bmuploads_2013-02-21_1469_0215_knack_trailer_2_tif.jpg _bmuploads_2013-02-21_1470_0215_knack_trailer_3_tif.jpg _bmuploads_2013-02-21_1471_0215_knack_trailer_4_tif.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Watch Dogs PS4 screens (va fi launch game)
    Attached Images Attached Images wd_relaunch_beautyshot_canal.jpg wd_relaunch_hackfusebox.jpg wd_relaunch_jumpontrain.jpg wd_relaunch_police_takedown.jpg watch_dogs_aiden.jpg wd_relaunch_vigilantetakedown.jpg

  6. #6 SP
    Member momi's Avatar
    Mda...slaba prezentare ...a lipsit tocmai esenta...cum arata consola ?...probabil ca nici ei nu sunt hotariti.

    Data de lansare a fost mentionata la final ..."holly days" 2013...sau mai pe romaneste...la pastele cailor...

    Reprezentantul ubisoft a confirmat ca watch dogs a fost rulat de pe un PC cu caracteristici asemanatoare viitorului "PC4" , asa ca ne putem astepta la orice ...fiind o consola cu arhitectura de pc mai mult ca sigur ca sony asteapta mutarea microsoft pentru a face eventuale modificari , s au ars prea tare cu PS3 in primi ani de la lansare asa ca sufla si in iaurt.

  7. #7 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Poze oficiale cu DUALSHOCK 4 si PlayStation 4 Eye: http://www.flickr.com/photos/playsta...n/photostream/


  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Felicitari pt efortul de la ora asta.
    Mie mi-a placut conferinta asta, poate si pt ca nu aveam asteptari prea mari. Am urmarit-o cu sfintenie.
    Jocurile prezentate au fost frumoase, chiar spectaculoase.
    Cum am spus, nu aveam asteptari deosebita de la eveniment, ca atare pe mine nu m-au surprins lipsa unor chestiuni ca prezentarea propriuzisa a consolei, pret, data de lansare. E devreme, zic eu. Se gandesc ca nu e cazul sa vorbeasca de pret ca poate pana la lansare se mai ieftinesc componentele alea si le da AMD mai ieftin si ne trezim cu un "next-gen" pe la 300$.

    Cel mai aiurea sau exagerat mi s-a parut demonstratia cat de puternica e PS4 aratand moaca mosului respectiv.
    Da, foarte impresionant dar hai, zic, sa punem moaca pe un corp sa mai punem mediul inconjurator cu efectele aferente sa vedem daca nu cumva PS4 isi da duhul. Eh...
    Eu, unul, nu pun pret pe demouri de genul asta, vrajeala. Mai vedem cand o fi sa fie, ca sa zic una profunda.

    LE: Ah da, geniala ideea de a prezenta ceva inaintea lui Microsoft. Mi-e greu sa cred ca Microsoft vor straluci prin comparatie. Cu ce ?!

  9. #9 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Head-set mono inclus in pachet si cross-game chat confirmate (conform comunicatelor oficiale postate mai sus):

    Combined with the Mono Headset that will be bundled with PS4, gamers will also be able to chat with friends playing online, while hearing sound effects from the controller in hand.
    Furthermore, users can connect their Facebook account with Sony Entertainment Network account. Through PS4, users are able to deepen their connections through co-op play or “cross-game chat”.

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    MonkY, ai spus cam tot ce era de spus, dar eu nu sunt atat de dur, le dau un 8, daca imi aratau cutia si pretul aveau 10. Felicitari pentru stire, un rezumat foarte bun

  11. #11 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Ca sa v-o zic pa de-a dreapta, neavand toate elementele si detaliile legata de "scula", si cu toate minusurile sau plusurile vazute in dimineata asta, oful meu mare e ca o sa am consola in casa peste un an si ceva. Doamne fereste, am si eu o varsta !

  12. #12 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    incredibil... cica nu au aratat sistemul ca sa pastreze ceva nou pentru mai incolo (E3 clar). sa nu care cumva sa ne plictisim in iunie.

    Why Didn't We See The Actual PlayStation 4 Tonight? Sony's Boss Explains.

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    incredibil... cica nu au aratat sistemul ca sa pastreze ceva nou pentru mai incolo (E3 clar). sa nu care cumva sa ne plictisim in iunie.

    Why Didn't We See The Actual PlayStation 4 Tonight? Sony's Boss Explains.

    asta am spus si eu: daca ne aratau consola, spuneau data de lansare, pretul consolei, ii aduceu pe cei de la Santa Monica, Polyphony Digital, Naughty Dog si aratau si jocurile lor (ca sigur lucreaza si ei la ceva pt PS4), atunci la E3 poate cei de la... Konami/Unisoft/whatever aveau mai multe jocuri de prezentat decat Sony.

    Eu sincer ii dau un 8 bine meritat pt ca nu am primit pret si alea alea (da am zis de ce nu m-a deranjat absenta lor) si pentru ca Square Enix nu a adus nimic nou (ba chiar mai mult trolau despre un nou FF pentru PS4 deci sa ne asteptam la Versus, XIV sau chiar un remake la VII la E3).

    Le-au dat peste nas celor de la Microsoft cu exclusive content-ul de la Destiny, faza cu "We didn't build just a box" si faptul ca au prezentat toate acestea inaintea lor. La conferinta MS foarte multa lume o sa fie ceva de genul: "A..touch screen la maneta..ca si la Sony" sau alte chestii de genul.

    Ca sa nu vorbim de chestii penibile pt un event care nici nu ar comparat cu E3. Unde anu trecut Nintendo a aratat chiar la sfarsit "cum arata artificii peste Wii U Land" sau cum se numea desi toti fanii se asteptau la un nou Zelda HD sau un Metroid. Sau Microsoft care au sufocat gamerii cu Kinectimals, Just Dance sau alte chestii. Sony a avut si el acele momente jenante precum "Riiiidge Racers.." sau faza cu "the Giant Crab". Acelea au fost conferinte jenibile cand ai ajuns sa spui ca Ubisoft sau EA a maturat pe jos cu acesti trei uriasi ai gaming-ului.

    Tot ce pot spune e: sa asteptam E3-ul de anul acesta. Am o presimtire ca Blizzard s-ar putea sa mai anunte ceva pt PS3 (project Titan sau ceva nou) iar SE cu siguranta vor anunta un Final Fantasy (exclusive sau nu).

  14. #14 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar

  15. #15 SP
    Junior Member codra's Avatar
    Mie nu mi s-a parut dezamagitoare conferinta, intr-adevar nu au aratat consola, probabil mai au de stabilit unele detalii privind aspectul si nici nu au mentionat pretul, insa ce e important e ca ps4 se prezinta bine: CPU x86-64 8 core-uri, GPU cu o putere de procesare de 1.84 tflops, ceea ce e bine mai ales pentru o consola, 8gb gddr5.
    In legatura cu numarul de poligoane prezentat de david cage, cand a mentionat 30000 de poligoane per caracter se referea la ps3 si anume la beyond: two souls, in legatura cu numarul de poligoane per personaj la care se poate ajunge in cazul ps4 nementionandu-se o cifra exacta, lasand doar sa se inteleaga ca acesta este mult mai mare, jucatorul dandu-si seama dupa mimica personajelor mult mai usor de emotiile traite de acestea.
    In legatura cu watch dogs, acesta nu a rulat pe ps4, ci pe un pc cu specificatii asemanatoare ps4. Informatia vine de la un developer ubisoft, versiunea ps4 a jocului nefiind suficient de dezvoltata pentru a fi rulata pe ps4.
    Unii dintre co-fondatorii epic games s-a aratat foarte incantat de ps4 si cand a fost intrebat ca nu e asa ca nu va fi o diferenta atat de mare intre ps4 si ps3 cum a fost intre ps3 si ps2 acesta a negat si a spus ca ps4 este un mare pas inainte si a insistat pe faptul ca in cazul actualei generatii de console developerii au fost foarte limitati de cantitatea foarte mica de memorie ram, acest lucru ingreunandu-le munca considerabil.

  16. #16 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    I told you so.

    Oricum, geniali astia de la Sony, au prezentat PS4 fara sa prezinte PS4. Well played Sony, well played.

  17. #17 SP
    Junior Member TwiXXXie's Avatar
    Apreciez efortul tau Monky, mai sunt unii asa ca mine care au pierdut live'u de aseara, frumos rezumatul...Cat despre Sony ce sa zic bine ca am luat xbox'u.
    Deci watch dogs va fi disponibil numai pe ps4?

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda... Killzone-ul ala nu arata asa nici pe 5 PS4 legate intre ele.

    Sincer, game of the show, IAR, Watch Dogs. Este pur si simplu genial de bine facut. Grafica, iluminare, animatii...superb

  19. #19 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Am vazut si eu conferinta si din partea mea au nota 9/10, am fost foarte multumit de aproape tot ce am vazut si le-asi fi acordat nota 10 daca incheiau seara in forta la fel cum au inceput, si anume ori cu un joc super tare exclusiv ori sa fi aratat consola.
    Insa e clar ca trebuiau sa mai lase ceva si pt E3, m-au surprins cat de putin au vb de noul controler, nu au mentionat mai nimic de noul touchpad, abia astept E3-ul de la vara.

  20. #20 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Am vazut pe GSMArena, care teoretic n-ar fi o referinta in domeniu, cum ca s-ar putea rula si jocuri sh. Confirmari ceva?

    LE: Nevermind, am gasit si alte surse

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 24-10-2008, 10:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts