Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum vi s-a parut anul 2019 in materie de gaming?

Voters
68. You may not vote on this poll
  • A fost cel mai bun an pentru gaming!

    10 14.71%
  • A fost OK, dar se putea si mai bine.

    39 57.35%
  • A fost doar mediocru.

    10 14.71%
  • A fost un an slab.

    6 8.82%
  • A fost cel mai slab an pentru gaming.

    0 0%
  • Nu stiu, nu sunt din localitate.

    3 4.41%
Results 1 to 13 of 13

Thread: Cum vi s-a parut anul 2019 in materie de gaming?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cum vi s-a parut anul 2019 in materie de gaming?

    Mi s-a atras atentia ca am intrat in noul an 2020, prin urmare e momentul sa facem un refresh la poll-ul principal, si sa aflam cum vi s-a parut anul 2019 in materie de gaming. Desigur, nu ar strica sa ne spuneti ce anume v-a facut sa dati nota respectiva. Multumim si va dorim un an 2020 mult mai bun (mai ales ca anul acesta vom avea noile console atat de la Microsoft cat si de la Sony)!
    Attached Images Attached Images best_games_2019.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Fabulos. Am avut jocuri fantastice de toate felurile.

    Big games: Sekiro, DMC 5, Death Stranding, W3EE 4.0
    Nintendo: Super Mario Maker 2, Luigi's Mansion, Astral Chain
    Indies: Katana Zero, Baba is You, Sayonara Wild Hearts, Disco Elysium
    MMO: Shadowbringer

    Un an in care m-am simtit presat de timp de prea multe jocuri bune pe care am vrut sa le termin. Sa tot avem perioada ca asta.

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    N-a fost rau, as zice ca a fost anul surprizelor pentru ca am ramas foarte placut impresionat de jocuri la care nu ma asteptam sau nu stiam mai nimic despre ele precum Death Stranding, Disco Elysium, Baba is You sau Innocence Plague Tale. Also a fost revenirea mea in CoD cu noul MW, dupa vreo 5 ani de absenta, feels good to be back .

    De asemenea a fost si invers, jocuri pe care credeam ca sigur o sa le devorez m-au dezamagit cumplit, gen Outer Worlds/Wilds (ambele m-au dezamagit si m-am dat batut), dar si Metro Exodus unde mi s-a adeverit temerea ca open world a fost o greseala.

    Inca n-am bagat Sekiro sau Luigi's Mansion, asta doua mai sunt pe lista si termin cu 2019-le.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    A fost un an decent si in mod clar era loc de mai bine dar cel mai probabil majoritatea dev-ilor se focuseaza pe next gen.

    Un top 3 pentru mine anul asta ar fi urmatorul (desi prefer Xbox-ul pentru jocurile multiplatform si multiplayer, am in top niste exclusive Sony si Nintendo) :

    1. Days Gone - pentru cine nu intelege de ce ar fi pe primul loc il invit sa citeasca review-ul de aici. Pe scurt, a fost exact ce trebuia, atmosfera, poveste, personaje, acting, grafica, lume, hoardele si overall desi nu este un joc perfect, este un joc facut cu suflet iar asta se simte cand il joci.
    2. Death Stranding - pentru un joc diferit, ceva nou, ceva facut cu cap si care reuseste sa te tina prin simplitatea si felul sau twisted, zeci de ore lipit de ecran si cu controller-ul in mana.
    3. Luigi's Mansion 3, un joc ce mi-a adus aminte de copilarie, de micile placeri pe care le aveam cu un side scroller nu prea greu dar fun, amuzant, bine facut, bine scris, bine interpretate in care am avut impresia ca sunt intr-un film de Pixar

  5. #5 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Thx, Monky.
    A fost un an bun, asta e sigur, dar cum spunea @razvanrazy mai sus devii sunt pusi pe next-gen si s-a resimtit bine anul asta.Am ramas cu anumite asteptari (Switch Pro) dar in rest a fost ok.
    Microsoft a relansat One S sub forma digital-only (iar eu mi-am vandut Xbox-ul asta vara), Nintendo au lansat Switch Lite, care e mai mult decat decenta, iar $ony s-au tinut si ei de treaba.Despre jocuri s-a vorbit mai sus, pe mine unul cel mai mult m-a impresionat Nintendo anul asta pe partea de exclusive : Luigi 3 (dupa 6 de neglijenta asupra seriei), Mario maker 2 (un port misto), Link's Awakening (superb remake) si cel mai important anuntul cu Zelda BotW 2...ce sa mai vrei?
    In plus anul asta am "lucrat" la jocuri retro.Am luat Castlevania la rand, am trecut prin seria Metroid, m-am luat putin si de Resident evil, am rupt PS Classic in doua si am terminat ieri Zelda Ocarina of Time - apropo, de ce spune lumea ca e "best game ever"?E un joc bun, dar departe de nivelul asta.Astept si eu o explicatie, sa nu mor prost

    ---------- Post added 04-01-2020 at 14:50 ----------

    Despre Stadia prefer sa nu vorbesc

  6. #6 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    A fost un an bun! Am avut jocuri de jucat, unele pe gustul meu, altele nu. Sa speram la fel sau chiar mai bine anul asta cu noua generatie dar si pe current gen... mai ales ca peste cateva luni vom avea The Last Of Us, Cyberpunk 2077 etc. Am avut si dezamagiri ce-i drept, The Outer Worlds for example, Stadia epic fail samd dar si jocuri bune gen Sekiro & Days Gone, remake precum CTR...

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu inteleg de ce tot continuati sa spuneti ca Stadia a fost un epic fail din moment ce:

    1. Serviciul nu s-a lansat oficial. Ce exista momentan e un preview/open beta impachetat ca "versiunea pre-finala" si inca nu are implementate functiile de baza (gen sa dai play direct de pe youtube si multe altele). Momentan cred ca este doar un 30% din capabilitatile Stadia. + multe lucruri care se vor schimba in momentul in care se va incepe dezvoltarea cu Stadia in minte, nu doar o portare simpla si nici aia facuta bine.

    2. Stadia este un mega win, din moment ce face exact ce si-a propus. Merge. Poti face stream de jocuri oriunde ai date mobile. Nu e perfect, dar este jucabil. Mai bine decat isi putea imagina oricine in urma cu 2-3 ani. Ca nu este true 4k inca sau ca nu merge sub nu stiu cati Mbs conteaza prea putin. Stadia merge.

    Mai jos o imagine reprezentativa.

    Si ca sa revenim on toppic, Stadia pentru restul oamenilor se lanseaza in 2020, deci ne vom putea pronunta in legatura cu acest serviciu la finalul lui 2020.
    Eu tot sper sa reusesc sa pun mana pe el.
    Attached Images Attached Images pvjv25556l541.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu s-a lansat in noiembrie? Așa zice Google. Na, uneori mai și greșește, dar m-aș aștepta să știe când se lansează Stadia.





  9. #9 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Stadia, cel putin personal, imi provoaca un vibe à la early access game: promisiuni peste promisiuni, marketing cat incape dar cand te uiti obiectiv la succesul pe care l-a avut/il are atunci putem observa ca serviciul la ora actuala este cel mult mediocru. Nu mi se pare a fi ceva ultra revolutionar asa cum Stadia era/este laudat sa fi fost si sincer nu vad game-streaming-ul sa fie viitorul, cel putin nu in viitorul foarte apropiat. Ma rog... poate sunt eu super conservativ + o doza de scepticism din partea mea. Pentru mine, Stadia la momentul de fata este epic fail.

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Nu s-a lansat in noiembrie? Așa zice Google.
    Ba da, pentru cine a avut Founders Edition, o versiune mega limitata. Google nu spune cate au fost disponibile, dar in mod clar un procent fff mic de oameni au avut acces la Stadia, comparativ cu lansarea "normala" din aprilie.

    Cat de Stadia, e clar ca nu e pentru oricine (me included momentan) dar fail era daca nu mergea sau daca mergea si era efectiv nejucabil. Dar el de fapt chiar merge daca ai un net decent (ei spun 30MBs pentru 4K, noi 30MBs avem pe 4G, ei atat au pe wi-fi) iar delay-ul este aproape insesizabil, mult mai mic decat la concurenta, artefactele de compresie la fel iar lumea deja-l foloseste in tot felul de locatii unde altfel nu ai avea cum sa joci anumite jocuri AAA (tren, aeroport, plaja, samd).

  11. #11 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    @razvanrazy, asta e parerea ta.Am avut ocazia sa testez Stadia anul asta in strainatate si mi s-a parut jalnic...sincer.Si crede-ma ca persoana la care am jucat avea conexiune la internet incredibil de buna.Deci mai au mult de lucrat, foarte mult.
    Pt mine nu va inlocui niciodata pc-ul sau consola.Punct.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai vorbim in cativa ani.

    Astept ceva pareri pe threadul dedicat referitor la ce ti s-a parut jalnic

  13. #13 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Pentru mine anul 2019 a fost un an bun cu urmatoarele mentiuni:

    Pro:
    1. Metro Exodus, Division 2, Gears 5, Call of Duty Modern Warfare, Days Gone si Death Stranding sunt fara indoiala jocuri superbe care m-au tinut cu sufletul la gura atat pre cat si post launch, adevarate motive pentru a fi gamer in 2019.
    2. Un mare pas inainte a fost ca, pentru prima oara pe consola, am vazut limba romana atat pe copertile unor jocuri cat si in-game, fie doar si ca subtitrare -> Division 2 si Fifa 20.
    3. Din nou o premiera, campionatul romanesc de fotbal, desi aflat intr-o mizerie fara precedent in viata reala, a fost pentru prima oara licentiat si inclus intr-un joc Fifa.

    Cons:
    1. Ceea ce ar fi putut fi jocul unei generatii ca si potential si proiect/idee in spatele ecranului, Anthem, a fost un fail total dpdv tehnic, fapt ce l-a aruncat in mediocritate si l-a ucis inca de la nastere. Pacat. Sa le fie rusine celor in costume negre, echipa tehnica din spatele jocului nu a meritat toata mizeria.
    2. Fara a enumera toate titlurile aici, am simtit parca mai mult ca niciodata ca a fost un an plin de jocuri mediocre lansate parca pe o banda din aceea pe care curg tomatele... jocuri pe care le uiti inca de la lansare... primele care imi vin in mine fiind Far Cry New Dawn si Rage 2...

    LE: Inca nu am jucat Devil May Cry 5 si Control, dar din ce am vazut/citit cred ca se vor adauga usor punctului 1 de la sectiunea 'Pro'.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  2. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  3. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  4. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts