Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

Voters
186. You may not vote on this poll
  • Da, sunt de acord cu plata unei taxe in Bazar.

    82 44.09%
  • Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar.

    55 29.57%
  • Prefer sa donez sau sa licitez (ma abtin).

    45 24.19%
  • Alte idei (postati in thread).

    4 2.15%
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 124

Thread: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    Exclamation Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Pentru ajutarea platii hostingului CG.ro se discuta introducerea unei taxe (ca idee 5-10 lei per thread) la deschiderea anunturilor deschise pe aria Bazar. Votati varianta care v-ar conveni sau veniti cu propuneri aici pe thread.

  2. #2 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    5-10 RON per thread s-ar putea sa ii sperie pe multi dar taxa de membership premium pe un an ar fi perfect - 20EUR = 7,5 RON pe luna. Mai mult decat decent...

  3. #3 SP
    Senior Member tray's Avatar
    1 euro ar fii ok, ebay cere o lira.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    10 RON pe luna, sa fie rotund.

    Sfat: Ar trebui pus poll-ul asta pe homepage sa intre cat mai multi pe el.

  5. #5 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    A3a varianta - prefer sa donez sau sa licitez, e in plus. E ca si cum ai zice ca te abtii si nu aduce nici o valoare adaugata poll-ului.

  6. #6 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    on: 10 ron pe luna e super, cum zice tudy.
    off: Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar - 5 pana acum. AHAHAHAHA

  7. #7 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Daca fortezi absolut toti membrii sa plateasca 10 ron pe luna - nu mai ramanem nici 50 de insi pe aici. Ce servicii oferi pt. cei 10 RON?

    In schimb, daca taxezi vanzatorii e reteta perfecta - nu omori "vad-ul" de clienti care vor doar sa cumpere dar nu vand niciodata si in acelasi timp atata timp cat oferi un vad bun de clienti pana la urma trebuie sa platesti pt. platforma pe care iti postezi vanzarile.
    Asa mi se pare cel mai ok...

    Quote Originally Posted by iry View Post
    on: 10 ron pe luna e super, cum zice tudy.
    off: Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar - 5 pana acum. AHAHAHAHA

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai aici se vorbeste despre cei care vand si au thread-uri pe bazar. Nu restul.

  9. #9 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Stiu ca de asta se vorbeste - dar nu am inteles ce a vrut iry sa zica...

  10. #10 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    M-am referit la acei 10 ron pe luna, strict pentru cei care vor sa foloseasca aria bazar, nicidecum pentru toti userii de pe forum.
    Si iarasi m-am amuzat un pic, la acele 5 voturi contra. Cam atat.

  11. #11 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu care imi vand jocurile destul de rar si ca atare nu fac din asta un business, consider ca 10 lei ar fi mult/thread. 5 lei cred ca e ok.

  12. #12 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    @iri - Ok, make sense now.

    Eventual taxa se poate aplica doar pt userii cu threaduri active din luna respectiva. Nu are rost sa "taxam" anumiti selleri, care nu au avut activitate pe nici un thread intr-o luna - adica selleri care fie nu au deschis nici un thread in 30 de zile fie nu au dat nici un "up!" in 30 de zile. Seems fare!

    ---------- Post added 17-12-2012 at 05:39 PM ----------

    Oricum vad doua solutii pana acum:

    1. "Taxarea" per thread deschis. O singura data, la deschiderea thread-ului cu o suma fixa ce variaza intre 5-10 RON. Oricum va dati seama ca acest cost se va reflecta in pretul total al produsului - dar macar asa se alege si CG cu ceva, dc. tot mai vindem din cand in cand cate ceva aici.

    2. "Abonament lunar" - atata timp cat ai threaduri active.

    Dezavantaje:

    Varianta 1: ce te faci cand un seller adauga sa zicem 50 de jocuri intr-un singur thread.
    Varianta 2: Sa zicem ca vrei sa vinzi un joc cu 50 RON, dar nu il vinzi in 5 luni de zile pt. ca nu exista interes. Pana la urma il vinzi in a5a luna cu 50 RON. Daca abonamentul este de 10 RON pe luna atunci sellerul nu se mai alege cu nimic.

    Riscuri:
    1. Scade numarul de vizitatori/selleri/posturi daca taxa este prea mare.
    2. Cum se va face colectarea taxelor?

    Ideea generala este sa fie o "taxa" suficient de mica sa nu deranjeze pe nimeni dar prin numarul mare de useri care vor adera sa se asigure bugetul de hosting, servere etc.

    ---------- Post added 17-12-2012 at 05:44 PM ----------

    Se poate posta thread-ul si ca stiri pe prima pagina - ca sa strangem un numar mai mare de "votanti". Si sper sa fie restrictionat voting-ul doar la userii inregistrati nu si guests (care nu au nici o treaba si nu stiu istoricul...)

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu stiu daca ar fi corect sa se plateasca pentru un thread deschis pe Bazar, cat un comision fix (procentual) din produsul vandut.

  14. #14 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Dar nu ai control asupra pretului si asupra produsului vandut (mie nu-mi convine sa am exclusivitate de vanzare doar pe CG, mai pun si pe okazii)! Vezi practicile de pe okazii cand fiecare seller are deschisa o vanzare cu 100 de produse la 1 RON pt a-i obtine datele de contact si dupa isi vand linistiti.
    Taxa unica per thread mi se pare mai ok, avand in vedere scopul.

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu stiu daca ar fi corect sa se plateasca pentru un thread deschis pe Bazar, cat un comision fix (procentual) din produsul vandut.

  15. #15 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Taxa cu 5 ron pe thread de vanzare sunt de acord , dar pentru a face thread sa cumpar ceva nu

  16. #16 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Mi se pare ok taxa pentru thread. In felul asta vom avea mai putine thread-uri si va fi si mai usor de cautat prin ele...

  17. #17 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    Mi se pare ok taxa pentru thread. In felul asta vom avea mai putine thread-uri si va fi si mai usor de cautat prin ele...
    Da , dar ar fi absurd sa platesti taxa pentru ca vreau sa cumpar ceva...Cum am spus , pentru vanzare nu sunt deranjat de o taxa de 5 ron

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar fi foarte complicat sa taxezi pe cineva "per thread". Vbulletin-ul nu prea accepta decat chestia cu Subscriptions, care pot fi lunare, trimestriale, anuale (cum am facut pentru Premium si VIP). Si majoritatea or sa vrea prin SMS (unde am tot cautat solutii, si ori sunt prea scumpe, ori sunt imposibile de realizat - gen "daca nu faceti 500 de tranzactii pe luna, platiti"). Desi in ziua de azi, e atat de simplu (internet banking, paypal sau o vizita la cea mai apropiata banca)...

    Eu cred ca totusi cea mai simpla modalitate este cea de plata lunara, trimestriala, anuala pentru aria de Bazar... din pacate insa, n-am avea cum sa diferentiem vanzatorii de cumparatori. Adica, nu vad o posibilitate prin care sa-l limitezi doar pe vanzator, si pe cumparator nu (n-ai de unde sa stii ce fel de thread va deschide)

  19. #19 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    O taxa de 5 euro anual daca vrei sa fii membru CG e super ok pt toata lumea, cu libera trecere pe orice sectiune aici pe forum, nu 10 ron pt sectiunea X, alti bani pt premium member s.a.m.d.+ de asta vad ca ba comision d'acolo, ba de dincolo, o taxa unica pt toata lumea fara atatea batai de cap cu X comisioane si tot asa.

    ---------- Post added 17-12-2012 at 06:37 PM ----------

    Vad ca pe primul loc e ''sunt de acord cu plata taxei pe aria bazar'' dar eu intreb, oare acolo nu au votat cei care nu-si deschid thread mai deloc sau chiar deloc acolo?

  20. #20 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Initial am fost de acord cu cei 5-10 lei pentru aria de bazar, dar dupa cum a spus si divayo, au fost de acrod cei ce nu prea deschid thread-uri in arie, cum e si cazul meu .
    Tot el a spus de cei 5 euro anuali care mie unu' mi se par mai mult decat ideali. Suntem 20 de mii si ceva de utilizatori daca imi aduc bine aminte, o sa ramanem 500-1000 probabil dupa toata chestia asta, goal-ul anul asta e de 2000 de euro. Daca ceea ce am zis eu e corect, s-ar strange intre 2.500 de euro si 5.000 . Hostingul e platit, iar de restu' ...caramele, tombole, concursuri cu premii, etc.

    Asa ca big up divayo pentru idee !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 01-03-2014, 20:00
  2. Replies: 30 Last Post: 17-12-2009, 11:24
  3. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts