Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: Primul Joc din Viata Ta

  1. #1 SP
    Member QuestionArtist's Avatar

    Primul Joc din Viata Ta

    Care a fost primul joc din viata ta(un fel de prima iubire) pe care ai pus mana sau care a trezit in tine pasiunea pentru gaming si ce efecte a avut acesta asupra ta?

    Deoarece memoria te mai lasa odata cu varsta sunt nevoit sa incep cu primele 3 jocuri cu care am facut cunostiinta pentru prima oara.Este vorba despre Pitfall(Atari),Super Mario Bros 2 Yoshi's Island(SNES) si The Punisher pe care l-am descoperit la o sala de arcade.Cel mai mare impact asupra mintii mele fragede(intr-un mod mai mult negativ decat pozitiv) l-a avut The Punisher in urma caruia in mine s-a creat o dependenta....dependenta care avea ca urmari furtul banilor de buzunar al colegilor din primele 2 clase pentru a putea petrece cat mai mult timp la sala de jocuri(un fel de Bully-ing)tinand cont ca pe unii am ajuns sa ii amenint sau sa ii bat pentru acei bani si toate astea au tinut vreo 6 luni pana in momentul in care am fost prins........am trecut de la o bataie zdravana la pedepse,rusine si ignoranta din partea familiei......cu toate astea m-am lecuit.......m-am facut baiat mare,m-am copt la minte si acum platesc pentru jocurile pe care pun mana )) am ramas doar cu amintirile si pasiunea enorma pentru gaming(voi avea ce povestii la nepoti )) That's my story and im stickin to it!!!!E RANDUL VOSTRU.......TELL YOUR STORY!!!!
    Attached Images Attached Images tumblr_static_i-love-gaminggames-high-definition-lowdefinition-quality-wallpapers-page-12-uhdx.jpg

  2. #2 SP
    Member ymess's Avatar
    Primele 3 de care imi aduc aminte si au fost marcante pentru mine: Mortal Kombat 4, Tekken 3 si Ski Free
    .mortal_kombat_4_character_selection_screen.png1089405-emumaniatekken301bigtt3.jpg667394.jpeg

  3. #3 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Am bagat si eu niste poze cu ''vinovatele''!
    Attached Images Attached Images super-mario-world-2-yoshis-island.jpg pitfall-mayan-adventure-review-20090413101720509_640w.jpg punisher-arcade.png

  4. #4 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Era tare enervant Yeti ala din Ski Free ))))))

  5. #5 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Ăsta...
    Attached Images Attached Images hercules-1.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Stiu ca aveam la bunica-mea la dispozitie un HC (acel computeras cu dischete 2,5", facut de ICE Felix), erau cateva jocuri care mi-au ramas in minte.

    Primele insa cred ca au fost DOOM si Cosmo's Cosmic Adventure, asta era prin '93-'94. Good times...

  7. #7 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Aveam 3 ani cand m-am jucat prima data pe un Terminator la un vecin. Tocmai venise din armata.
    Attached Images Attached Images 13209-1680x1050.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Nu mai stiu sigur dar cred ca primul a fost Contra, pe o clona de Nes adusa de prin Ungaria parca...
    Attached Images Attached Images contra.jpg

  9. #9 SP
    Member nutzule's Avatar
    ehehei dragii mosului, cu astea am inceput:







    cate emotii la ultimul cu scafandrul si caracatita, chiar il consideram horror.

  10. #10 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Primul joc pe care l-am jucat a fost Street Fighter 2 in clasa a 2-a prin '96. Un var mai mare a primit de craciun o consola SNES si Street Fighter 2 era singurul joc pe care il avea. Apoi dupa cateva luni de cersit mi-au cumparat ai mei o replica 'de la rusi'.

  11. #11 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Cred ca marea majoritate a avut cel putin o replica de la rusi )) si erau al naibii de bune si alea(batranul Terminator).Chiar vreau sa imi iau unul in viitorul apropiat asa pentru colectia proprie.

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Exceptand clasicele clone de tetris, primul joc cu care m-am intalnit in viata a fost Starcraft 1, pe la frageda varsta de 6 anisori. Programatorii de la firma la care lucra mama obtinusera o copie si era extrem de mare valva legata de joc. Cu greu m-au lasat si pe mine sa vad despre ce e vorba.

    Dupa asta a urmat arhicunoscutul Terminator, cu Duck Hunt si Mario.
    Attached Images Attached Images starcraft.png

  13. #13 SP
    Junior Member pcboy2006's Avatar
    ehheee, e bine sa ma gandesc inapoi cand eram pustan.. prin '94 sau '95 - aveam 6-7 ani. Ma furisam pe la firma unde tata avea un PC-486, si acuma imi amintesc clar primere jocuri pe care jucam, si am pierdut multe seri pe la birou -jocuri dos - LHX si STUNS
    Dupa care Ski Free imi amintesc clar si cum zicea si QuestionArtist - al darcului era yeti-ul- Dupa care alte jocuri cunoscute cum ar fii Supaplex, Aladdin, Prince of persia, Seria Goblins, seria DUNE care era ceva de vis jocu la vremea respectiva, ajungeam sa stau si cate 12 ore in fata lui.
    Attached Images Attached Images lhx.gif stunts1.gif

  14. #14 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by nutzule View Post
    ehehei dragii mosului, cu astea am inceput:

    ##############

    cate emotii la ultimul cu scafandrul si caracatita, chiar il consideram horror.

    Ca fapt divers jocurile alea le puteti juca si aici:

  15. #15 SP
    Junior Member Florinakke's Avatar
    In afara de jocurile alea tetris si cele spuse de nutzule, printre primele jocuri "serioase" au fost Mario, Tanks, Tiny Toon, Sonic si Street Fighter, Mortal Kombat - in acea faza doar chiuleam la ore si faceam foamea pentru ca banii erau directionati catre salile de jocuri.
    Apoi perioada Playstation 1 - cu NFS 2, 3 4, Tekken 2 si 3, Mortal Kombat si Twisted Metal 2 - in aceasta faza eram in clasamentul salii. Daca la Tekken si MK eram in primii 15, la NFS si in special Twisted Metal ma bateam pt locul 1.
    Perioada PC... a inceput greu pt ca PC-urile imi erau in general antipatice pt grafica inapoiata si nenumaratele "butoane" si in afara de NFS Porsche si Delta Force nu-mi amintesc mare branza pt ca Doom, Duke Nuke si Diablo nu mi-au placut atunci.

    Care jocuri mi-au marcat inceputurile?
    1. Tiny Toon/Sonic - mi-au placut la nebunuie
    2. Twisted Metal 2 - visam sa-mi cumpar o masina ca a lui Spectre
    3. Return to Castle Wolfenstein - si acum il mai joc din cand in cand
    Attached Images Attached Images tiny_toon_adventures-_buster-s_hidden_treasure_-_1993_-_konami.jpg hqdefault.jpg carselect.jpg return-castle-wolfenstein-enemy-territory3.jpg

  16. #16 SP
    Junior Member diak's Avatar
    Nu stiu sigur care a fost primul. Insa de asta imi aduc aminte deseori cu placere.
    Jucat pe o clona romaneasca de ZX Spectrum - CoBra - Wikipedia
    Attached Images Attached Images chronos.png

  17. #17 SP
    Member daviddd's Avatar
    Primul joc pe care l-am jucat a fost:

    aom-wallpapers.jpg

  18. #18 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Need for Speed II Special Edition

    Attached Images Attached Images nfs-se-21.jpg

  19. #19 SP
    Member cyrax's Avatar
    Primele jocuri cu care am luat contact :












  20. #20 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Lode Runner pe un HC91 (cred ca asa se chema calculatorul).
    Attached Images Attached Images lode-runner.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 21-06-2014, 09:45
  2. Personaje din jocuri in viata reala By MonkY in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 28-02-2014, 18:39
  3. Replies: 6 Last Post: 12-02-2012, 22:50
  4. Replies: 40 Last Post: 04-08-2009, 13:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts