Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 100

Thread: Parinti impuscati de catre fiu pentru un joc

  1. #1 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar

    Parinti impuscati de catre fiu pentru un joc

    In pofida titlului gen Stirile de la ora x, cititi stirea asta daca aveti chef sa aflati ce se mai intampla prin comunitatea hardcore gamer-ilor... Am folosit cuvantul "hardcore" in mod sarcastic, omul acela fiind in mod clar bolnav mental.

    Existenta unor indivizi de genul asta este printre motivele de care se prevaleaza anumite autoritati atunci cand interzic jocuri in unele tari. Insa daca va uitati un pic la substrat, baiatul provenind dintr-o familie foarte religioasa, fapta lui se poate sa fi fost rezultatul a catorva ani de spalare a creierului nereusita (unii dintre americanii din statele mai redneck - vezi Ohio - sunt cunoscuti drept Jesus-freaks...).

    Ce parere aveti?

  2. #2 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Nu cred ca poti sa dai vina pe religie pentru prostia pustiului astuia. Mai degraba pe cultura tarii din care provine si pe parinti.

  3. #3 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Pai, nici n-am dat vina pe religia in sine, am spus doar ca provine, probabil, dintr-o familie de Jesus - freaks.

    Si nici nu e normal sa se dea vina pe jocuri, bineinteles, desi asta e unul dintre argumentele preferate folosite de comitetele de cenzura in toata lumea.

  4. #4 SP
    Member alalalt's Avatar
    Parerea mea este ca acel copil avea probleme mult dinainte.. Interzicerea jocului a fost doar picatura care a umplut paharul. Nu mi se pare normal ca cineva sa dea vina pe jocuri.

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Daca a facut asa ceva pentru ca i-a fost luat un joc inseamna ca avea probleme.

  6. #6 SP
    Member reborn2603's Avatar
    alalt. Ai perfecta dreptate. vina nu a fost nici a religiei, nici a jocului. VIna principala e a parintilor. Cum sa locuiesti cu copilul tau si sa nu iti dai seama ce ii poate capul, sau de ce ar fi in stare sa faca?

  7. #7 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Vina e si a legislatiei lor stupide, care permite oricarui dobitoc sa-si cumpere arme si sa le pastreze acasa in conditiile in care vrea el (in mare). Aici, de exemplu, ai nu stiu cate inspectii de la politie acasa daca iti cumperi arma de vanatoare (atentie, nu poti sa-ti iei AK sau pistoale, sau altceva, ca in State), pentru a vedea cum iti pastrezi arma (pentru ca modul de pastrare este standardizat).

    Ideea este ca, copiii tai de 17 ani sa nu poata lua arma cand vor ei. Ca poate te impusca .

  8. #8 SP
    Member Arslany's Avatar
    Taica-sau avea arme in casa si i-a dat cheia retardatului astuia? Eu il invinovatesc si pe tata ca face posibil contactul dintre baiat si arme, dar principalul vinovat este bolnavul asta mintal... Cum sa-ti impusti parintii ma? Doamne fereste! Mie daca mi s-ar interzice un joc mi-as gasi o alta preocupare gen iesit afara, prin oras, etc... dar sa le spun parintilor mei sa inchida ochii ca sa le fac o surpriza si apoi sa le fac o gaura in cap, nici gand...
    Bine macar ca nu sunt extrem de dese aceste cazuri.

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Nu, ideea nu este ca i-a dat cheia. Ideea este ca a avut acces la ea (in ce mod a avut acest acces nu conteaza atat de mult). Ideea este ca taica-sau pastra jocul si pistolul in acelasi seif portabil, cu munitia in acelasi loc cu arma... Ma rog, sunt mai multe idei de luat in seama aici, pe langa astea .

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    un retardat... si parintii si mai retardati... dumezeu sa o odihneasca in pace pe femeie, dar daca un copil a ajuns sa faca asa ceva, clar nu a stiut cum sa discute cu el... parca si vad ca era genul de copil lasat sa se uite la tv pana adormea sau sa se joace ca sa fie lasati in pace parintii

  11. #11 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Nu stiu, am o vaga impresie ca de cate ori incerca sa experimenteze ceva sau vroia sa se joace altceva decat jocuri gen Sonic the Hedgehog parintii lui il intrebau "What would Jesus do?"...

  12. #12 SP
    Member reborn2603's Avatar
    SublimingSun nu prea esti fan al religiei, huh?

  13. #13 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    nu este vorba de fan al religiei... dar sunt parinti care fac ce a scris el.... mai ales la americani

  14. #14 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Dj Mo ai dreptate, asa e...

  15. #15 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by reborn2603 View Post
    SublimingSun nu prea esti fan al religiei, huh?
    Da, ti-a raspuns Dj Mo la intrebarea asta.

    Nu am nimic cu religia atata timp cat nu este transformata in bigotism, fanatism si alte isme daunatoare libertatii de care ar trebui sa se bucure spiritul fiecaruia. Personal, sunt un om credincios. Asta nu inseamna ca aprob in vreun fel Cruciadele (doar un exemplu ).

  16. #16 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    E trist ca se intampla asa ceva , copilul nu putea sa fie normal sa isi impuste parintii , de vina nu este jocul (cum ar spune la stiri) ci este proasta crestere a copilului , intamplarea s-ar fi petrecut oricum dar in alt context.....

  17. #17 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Da, cred ca este posibil ca individul sa nu-si mai fi suportat parintii si intamplarea cu jocul sa fi fost doar un catalizator pentru ceea ce a urmat... Bineinteles ca nu jocul este de vina, ceea ce este trist este ca probabil intamplarea asta va fi folosita drept munitie de catre organizatiile care cenzureaza arta (pentru ca asta fac, in definitiv), in viitor, cand se va incerca lansarea lui, sa zicem, Afro Samurai in, sa zicem, Germania. Sau Australia.

  18. #18 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    oricum la nemti faza cu cenzurarea e o tampenie mare... adica cenzureaza Gears of War ca vezi tu domne are sange mult si nu cenzureaza GTA4... adevarul este ca in gta nici nu sunt posibile intamplarile

  19. #19 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    In Australia cenzureaza toate jocurile pentru adulti pentru ca nu este rating pentru ele (15 ani ii maxim) , parerea mea ca aceste cenzurari scad foarte mult din valoarea jocului.

  20. #20 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Mo, bineinteles ca faza cu cenzura e o tapmenie: cenzurezi un joc in care personajul principal face parte dintr-o grupare militara care lupta cu extraterestrii pentru supravietuirea planetei, dar nu cenzurezi un joc in care faci parte dintr-o banda care omoara oameni, scopul jocului fiind ca tu sa fii cel mai mare peste/ gangsta/ whateva din oras .

    Can I get an Amen?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pioneer vinde divizia home-theater catre Onkyo By djleo666 in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 07-10-2014, 15:43
  2. Seria Forza a fost inspirata de catre Pokemon? By Tudoran in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 20-09-2012, 21:26
  3. Replies: 1 Last Post: 10-03-2010, 17:55
  4. Problema orientare catre DDR By RobertDinu in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 31-10-2008, 15:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts