Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Imbunatatirea serviciilor Microsoft prin prisma Sony

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Imbunatatirea serviciilor Microsoft prin prisma Sony

    Pe scurt,

    Maine va avea loc o conferinta cu angajatii Microsoft Romania care sunt sau vor fi pe partea de console.
    Vor parerea concreta a unui gamer, ce vrea de la jocuri si console, parte online, etc.
    Trebuie maine sa tin o conferinta despre rivali, despre SONY PS3/PS4/PSV, avand ca scop imbunatatirea MS-ului.
    Am in cap ce trebuie sa spun, cel mai probabil voi face si o prezentare.

    Sunt curios si de parerile celorlalti, voi ce aspecte ati evidentia?

  2. #2 SP
    Member enemigo's Avatar
    Off the top of my head ar fi PS Plus. Mai exact, titlurile care vin ca bonus (tari si relativ noi).

  3. #3 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Clar, la el ma gandisem si eu.
    Voi mai puncta si ce mi-ati spus voi aici http://www.consolegames.ro/forum/f11...ml#post1059023 , legat de necesitatea PS Store RO.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Huh... Teo, ce spui tu aici?!! Stai ca am asa multe intrebari ca nu stiu de unde sa incep... Sa intelegm ca esti angajat Microsoft? Sau ca te cheama Microsoft Romania pt. prezentare, in ideea ca in sfarsit vor sa faca ceva legat de Xbox pentru Romania?

    Anyway, in primul rand, daca nu existi pe o piata, nu ai ce sa imbunatatesti. Asta ar fi cel mai important aspect. Mai exact, Microsoft trebuie sa-si faca simtita prezenta in Romania, prin care sa ofere tech support, service autorizat, servicii oficiale. Pentru gameri Microsoft Romania practic nu exista.

    In al doilea rand, Marketplace pe Romania. Sa nu mai fim nevoiti sa folosim proxy-uri si alte nebunii pentru a putea descarca ceva. Faptul ca nu exista tara noastra in lista din setup e un "mare pumn in fata".

    In al treilea rand, Sony pare a fi mult mai friendly cu presa si Romania in general. Chiar daca HQ-ul PlayStation este in Bulgaria, cu toate acestea am avut lansari oficiale, se mai trimit diverse prezentari, stiri oficiale, jocuri si game props pentru presa si comunitatile din Romania. Microsoft trebuie sa castige comunitatile de gameri de partea lor, daca vor sa aiba vreo sansa (in special acum ca vine SteamOS-ul). Eventual reclame pe site-urile de specialitate (le oferim un spatiu daca e nevoie).

    In al patrulea rand... din ecosistemul de gaming de la Microsoft lipseste (si a lipsit dintotdeauna) o consola portabila. Sony si Nintendo fac mult mai atractive solutiile lor pt. ca amandoua companiile ofera atat solutia portabila cat si cea "home". Si aici Sony puncteaza extrem de mult cu PS+ prin care ofera jocuri pentru toata gama de console, ceea ce ofera un plus cuiva care detine PS3, PS4 si PSV.

    Daca e nevoie de ajutorul meu, please let me know.

  5. #5 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu lucrez la ei, m-a sunat un prieten in seara asta rugandu-ma foc sa-l ajut ca managera lui are nevoie de cineva care sa faca cele de mai sus.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, ii dorim multa bafta prietenului. Daca mai are nevoie de extra ajutor, i'll be here. Poate se trezeste cineva la Microsoft Romania, chiar si in ceasul al 12-lea. La urma urmei, stii cum e situatia asta? Noi vrem sa le bagam bani in buzunar... sa le cumparam produsele, sa le facem reclama, sa le folosim serviciile... si ei nu si nu. Si e pacat.

  7. #7 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Cand ai spus ''Daca e nevoie de ajutorul meu, please let me know.'', te-ai referit la o eventuala inlocuire?

    Prezentarea este maine la ora 16. Tot a insistat sa facem o repetitie la 9:30 dar eu nu prea pot ajunge atunci, a ramas ca voi ajunge pe la ora 15. Daca ai vrea sa te duci, lasa-mi de stire sa vad daca pot modifica ceva. Vrea si o prezentare powerpoint.

    Eu ma descurc foarte bine cu vorbitul in public si prezentarea de idei insa nici nu stiu cu exactitate ce se vrea. Dansa era destul de ambiguu la telefon, imi spusese initial de playstation3, i-am spus ca e din 2006 consola si cel mai probabil se vrea discutia despre viitor, asta insemnand ps4 si psv, pe urma imi spusese doar de ps4, nu cred ca lucra in domeniu, era destul in ceata. Intr-un final a ramas sa discut despre toate 3.

    PS: prietenul acela al meu nici el nu are habar, eu voi tine prezentarea.

  8. #8 SP
    Member COD.221's Avatar

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: sorry, nu pot ajuta cu inlocuirea... in niciun caz in asa scurt timp (we have daily jobs unfortunately). Ma refeream ca daca aveti nevoie de informatii, statistici, comparatii, etc... just ask.

    Un alt lucru despre care ar merita vorbit in aceasta comparatie, ar putea fi cea legata de exclusivitati... unde desi Xbox 360 a inceput bine, a ajuns sa piarda teren in fata PS3-ului. In momentul de fata sta relativ bine X1 fata de PS4, dar ar trebui sa se marjeze pe ideea asta. Cu cat mai multe exclusivitati bune, cu atat mai mari sanse de a creste imaginea Xbox. Uite aici si lista: http://www.consolegames.ro/forum/f60...wii-u-ps3-ps4/.

    Si nu in ultimul rand, le trebuie un support mai friendly... Eu ultima oara cand am sunat la tech support pt. Xbox 360, mi s-a spus ca nu se stie nimic... dar nici nu mi s-a spus cu cine as putea sa vorbesc, sau daca voi primi informatii referitoare la un raspuns oficial. O speranta acolo cat de mica, n-ar fi stricat...

  10. #10 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post



    In al doilea rand, Marketplace pe Romania. Sa nu mai fim nevoiti sa folosim proxy-uri si alte nebunii pentru a putea descarca ceva. Faptul ca nu exista tara noastra in lista din setup e un "mare pumn in fata".
    Asta e de departe cea mai importanta chestie, cu care ar putea sa le ia fata celor de la Sony in doi timpi si trei miscari. Marketplace pe Romania, preturi in lei (deci plata cu carduri romanesti in lei, fara conversie valutara) si reclama agresiva pe chestia asta.

    Ar fi ura si la gara, piata ar vira imediat spre Microsoft daca Sony nu s-ar reorienta si ei, romanului ii place sa fie bagat in seama de marile firme.

  11. #11 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Jocuri gratis pe Gold..chestiile gratis si bune pot transforma si pe cei mai infocati fanboys Sony in multi-platform adopters (da, e termen inventat nu stiu cum sa-i spun altfel )
    A, si jocuri exclusive pe X1. Daca nu apar pe PC/PS si sunt capodopere (la nivelul gen Heavy Rain/TLOU) tot cumperi consola intr-un final.

  12. #12 SP
    Banned Venom's Avatar
    Eventual si console gratis. Sa vezi atunci ce de fan MS ma fac si eu.

  13. #13 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    :trollon:
    Nu pot sa ma abtin, platiti pe Morosanu intr-o mega-super-gala-grozavesti LocalKombat sa-si tatueze pe spate ,,XBox1"..va fi cam greu sa renunte la clasicul ,,Cotnari" dar ce nu face omul pentru bani..)))))
    :trolloff:

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Prezentarea a iesit mult mai bine decat ma asteptam. Pe langa MS, a fost prezent si un reprezentant Logitech care a facut o treaba exceptionala, pe langa prezentarea facuta, ne-a adus sa vedem cateva produse care urmeaza sa apara. M-am axat cel mai mult pe PS-STORE-XBOXLIVE, am dat exemplele cu DLC, VPN, conturi multiple, plata in lei, etc. Cei de la MS erau constienti de lipsa suportului in RO insa sunt sanse foarte mari ca pana la sfarsitul lui 2014 sa avem suport oficial.

    Va multumesc pentru sustinere!

    PS: am primit astazi un mail de la reprezentantul Logitech in care m-a rugat sa il ajut cu un anunt, se va deschide un spatiu de divertisment in Baneasa Shopping Center cu sali de Xbox si simulatoare auto. Urmeaza sa posteze dansul aici anuntul detaliat.

  15. #15 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    err parca era undeva aici pe site o discutie nu tocmai..fericita in legatura licentele oficiale pentru o sala de console
    interesanta tare asta ultima parte..

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: n-am mai primit nimic legat de Logitech. Oricum, sa ne tii la curent te rog cu ce se intampla la MS... poate vine si vreo veste buna

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 20 Last Post: 14-07-2013, 08:24
  2. Replies: 8 Last Post: 07-01-2011, 15:57
  3. Microsoft Xbox 360 intrece Sony PS3 By Daniel in forum Console Club
    Replies: 21 Last Post: 05-02-2010, 23:26
  4. Microsoft acopera prin garantie defectul E74 By cloud in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 21-04-2009, 18:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts