Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Jocuri originale

  1. #1 SP
    Junior Member Cosucj's Avatar

    Jocuri originale

    Mi-a placut intotdeauna sa colectionez. Fie carti care imi plac, filme, muzica etc.. Mi-ar placea sa am si o colectie de jocuri originale de xbox 360 . As vrea sa am un locsor pentru ele, sa mai admir artworku de pe cover si din manual si asa mai departe. Numa ca preturile is un pic cam piperate. Primul joc care am vrut sa-l iau ar fi fost Brothers in arms:hell's highway de la MG din polus (Cluj), numai ca era 2 milioane 600. Acuma, eu nu am niciun joc original.. Dar, sunt foarte curios, cei care vi le luati, cei care dati atatia bani pe ele, ce va place cel mai mult ? De ce dati atatia bani pe ele ? Honest question..

  2. #2 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    pai man daca nimeni nu ar cumpara jocuri cine le-ar mai face?normal ca jocul nu difera cu nimic insa e altceva cand il ai original,si vezi ca avea cineva aici pe forum brothers in arms sigilat la 60 lei..oricum nu isi are rostul threadull

  3. #3 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    sunt mai multe categorii:

    1. jucatorii, care apreciaza efortul producatorilor si cumparandu-le jocul, dovedeste ca ii respecta.
    2. colectionarii
    3. daca vecinul are, de ce sa nu am si eu?
    4. vecinul si-a luat un joc, stai ca imi iau eu doua ca sa fiu mai cu mot.

  4. #4 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Eu am descoperit ca daca ma limitez la 1-2 jocuri originale pe luna , cand le termin am satisfactia mult mai mare decat daca termin 10 jocuri piratate , in plus imi place foarte mult sa le colectionez

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    crede-ma cand iti vei lua primul joc original vei vedea ce bine te simti cand il vei juca, gandindu-te la ce sacrificii, mari sau mici, ai facut ca sa-ti cumperi acel joc. cand vei termina un joc original vei avea o satisfactie mult mai mare, decat un joc piratat. in plus poti sa-l vinzi si sa-ti recuperzi o mare parte din bani pentru achizitionarea unui nou joc. Asa ca nu te opreste nimeni sa-ti cumperi jocuri originale. uita-te pe aria de vanzari, vei gasi jocuri la un pret foarte rezonabil si poti oricand sa-ti cumperi jocuri din UK, unde sunt mai ieftine, prin intermediul lui Robert Dinu. Mai nou si Gameshop au preturi de invidiat, bafta.

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosucj View Post
    Mi-a placut intotdeauna sa colectionez. Fie carti care imi plac, filme, muzica etc.. Mi-ar placea sa am si o colectie de jocuri originale de xbox 360 . As vrea sa am un locsor pentru ele, sa mai admir artworku de pe cover si din manual si asa mai departe. Numa ca preturile is un pic cam piperate. Primul joc care am vrut sa-l iau ar fi fost Brothers in arms:hell's highway de la MG din polus (Cluj), numai ca era 2 milioane 600. Acuma, eu nu am niciun joc original.. Dar, sunt foarte curios, cei care vi le luati, cei care dati atatia bani pe ele, ce va place cel mai mult ? De ce dati atatia bani pe ele ? Honest question..
    In primul rand bine ai venit pe forum

    In al 2 lea rand - din pacate ai platit prea mult pentru joc, la gameshop.ro puteai sa achizitionezi (saptamana trecuta) respectivul joc cu doar 59.9 RON (plus alte jocuri de Xbox 360 cum ar fi Shaun White Snowboarding, Naruto The Broken Bond, End War, Armored Core For Answer .. etc)

    In al 3 lea rand - exista mai multe cateogorii de gameri (cum au spus si colegii forumisti) - eu o sa ma rezum la categoria colectionari (din care consider ca fac parte)

    Cei care colectioneaza jocuri sunt la randul lor de cateva feluri:

    1. cei care colectioneaza doar anumite platforme - adica doar jocuri pe o anumita platforma si incearca sa faca FULL SET pe aceasta platforma -

    2. cei care colectioneaza doar anumite jocuri (indiferend de platforma) - de ex jocuri dintr'un anumit gen, RPG uri - in cele mai multe cazuri

    3. cei care colectioneaza doar jocurile care le plac (indiferend de platforma)

    4. cei care colectioneaza tot ce le pica -

    De obicei odata cu colectionatul de jocuri vine si dragostea fata de aceastea si de cele mai multe ori toate cele 4 categorii se contopesc odata ce colectionarul ajunge foarte aproape de scopul propus, de ex daca vrei sa colectionezi doar RPG uri si aproape ai reusit simti nevoia sa te reorientezi si ori alegi alta categorie (gen action-adventure .. ori te apuci ori sa faci fullset pe o anumita platforma, sau chiar fullset in general)

    Dupa cum am mai spus si in trecut - pe vremurile cand nu exista internetul una din cele mai importante modalitati in alegere a unui joc era cover art ul - evident existau si alte moduri de alegere(de ex review in cele cateva reviste de profil, sau "review" uri ale prietenilor care au deja respectivele jocuri)

    Oricum ce nu s-a inteles foarte bine in Romania, datorita lipsei traditiei in domeniu este ca nu trebuie ca toti sa fim colectionari - unii sunt doar gameri care au o colectie de cateva jocuri pe care le "ruleaza" - adica le joaca, le termina, apoi le vand si obtin bani pentru a achizitiona urmatorul joc .. si tot asa.

    De asemeni datorita pasiunii mele am incercat sa caut explicatii si in occident, sa vad cum de acolo a fost posibil iar in tara noastra nu. Evident primul lucru, mai mult decat evident, care a iesit in evidenta a fost puterea de cumparare, pur si simplu cei care traiau in SUA sau in orice alta tara civilizata isi permitea sa cumpere jocuri, culmea este ca in trecut (ma refer aici la epoca atari, nes, snes .. etc) copii primeau in general jocuri doar cu 2 ocazii - da ati citit bine - un copil care traia in America in general primea un joc de ziua lui si un joc de Craciun - jocul era ales cu FOARTE mare grija (ma refer evident la copiii care nu munceau pentru "pocket money" ... ci la cei care se bazau pe parinti pentru a le cumpara jocuri) De asemeni ce nu stim noi - este ca jocurile costau mult mai mult decat costa acum, acum putem spune ca pragul MAXIM al pretului unui joc (versiune normala) e undeva la 60 $ (sau 60 EU) insa pe vremea NES pragul era undeva la 70 - 80 $ pentru un joc iar pe vremea SNES/Genesis (meda drive) urcase undeva la 100 - 120 $ pana si pe vremea N64 jocurile costau spre 70-80$ - motivele sunt simple, aceste jocuri veneau pe faimoasele cartrige uri, al caror cost de productie era MARE (datorita si memoriei necesare) Odata cu aparitia CD ului ca mediu principal de stocare - pragul a scazut ENORM (spre 40 - 50 $ - pentru jocuri de PSX) si a urcat ulterior la cel din ziua de azi. Cu alte cuvinte un copil avea de ales intre un joc pe N64 (sa zicem Resident Evil 2) care costa cam 90 $ si aceelasi joc pe Playstation care costa 40 $ ... probabil ca alegerea e la mintea cocosului, de aici si caderea libera a consolei N64 - care a fost cea mai puternica consola la acel moment - insa datorita pretului cartrige urilor si a calitatii limitate (tot datorita limitarii mediului de stocare) aceasta a decazut incet incet.

    Sa revenim la oile noastre, daca tu iti doresti sa colectionezi jocuri de Xbox 360 pot spune ca ai ales cel mai bine, datorita faptului ca Xbox 360 este o consola pe care se pirateaza usor in general cererea de jocuri este scazuta (ma refer aici la jocuri mai vechi sau jocuri second hand) De obicei avem aici 2 categorii de gameri - cei care isi cumpara jocul imediat cum apare, il joaca pe net impreuna cu prietenii si apoi dupa un timp il vand pentru a putea sa-si cumpere alt joc pe care sa-l joace pe net - de aici vine un pret relativ redus (mai ales odata cu deschiderea granitelor in cumparaturi online) zona occident are niste preturi excelente (comparativ cu zona autohtona). Exista de asemeni si cei care joaca tot ce e nou (nu neaparat online) ei joaca jocurile pe banda rulanta si in general preturile cu care le re-vand sunt apropiate de cele din magazin/magazine online din occident pentru ca ei au nevoie de material rulant - insa aceasta categorie vinde jocurile mult mai repede (fata de prima) adica ei cumpara jocul - il termina, fac maxim la achivments si ... cam asta e -> next game pls.

    Eu iti urez succes in demersul tau si pot spune din experienta proprie ca eu am cumparat ~ 70 - 80 jocuri la un pret mediu de 40 - 50 RON/bucata (unele au fost noi din magazin 20 - 30 % - unele au fost SH de la magazin 20 - 30 % - marea majoritate au fost la SH ... )

    Bafta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts