Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Apologia inocentei

  1. #1 SP
    Banned nurv's Avatar

    Apologia inocentei

    In febra lansarii noilor generatii de console, in febra pixelilor, a rezolutiilor 1080p si 4k, astazi mi-am luat putin timp pentru... pentru a sta si a ma gandi la ieri. Iar ieri era 2006, cand s-a lansat PlayStation 3, sau acum nu stiu cati ani cana ma jucam Wolfenstein 3D si exploram labirintele alea in 256 de culori.

    Astazi am rejucat primul MotorStorm, va mai aduceti aminte, unul din jocurile de lansare ale lui PS3 alaturi de Resistance. Si ma intrebam de ce Apocalypsa in 1080p nu mi-a oferit aceeasi satisfactie ca prima versiune.

    Astazi m-am gandit la Bad Company 2. Avea o grafica prafuita in comparatie cu ultimul Battlefield 4 de astazi, dar in jocul ala puteam sa fac gauri intr-un zid ori de cate ori imi facea placere, pentru a ma ascunde de unu altu sau doar de distractie. Iar astazi in afara de un peisaj fotorealist nu mai vad nimic.

    Astazi m-am gandit la primul F.E.A.R. Jocul care m-a impresionat prin AI-ul care era implementat. In punctele de respawn, inamicii niciodata nu actionau la fel. Daca era un scripting era destul de transparent. Imi aduc aminte de inteligenta cu care se ascundeau, ma invaluiau, iar uneori nici nu le puteam prevedea miscarile.

    Imi aduc aminte de DOOM3. Jocul pe care il jucam cu bucile stranse pentru ca nu stiam daca in spatele usii care se deschide sunt doar umbre sau un alt motiv pentru un preemtiv atac de cord.

    Imi aduc aminte de Crysis 1 si de fizica pe care o avea. Caut fizica de astazi in Crysis 3 si nu o gasesc. Gasesc doar imagini fotorealiste care in afara de spectacolul vizual nu imi ofera nimic.

    Imi aduc aminte de Far Cry 1 si de cum exploram jungla aceea tropicala si ma uit azi la Far Cry 3 care nu e decat o copie palida a trecutului. Ma joc NFS RIVALS si vreau sa imi aduc aminte de Burnout, cand sareau bucati de masini in toate directiile. Caut distractia de atunci, caut masinile care se loveau spectaculos una de alta si nu le mai gasesc.

    Caut frentismul cu care jucam primele Call of Duty, cand ma simteam pe front si intre poligoanele de rezolutie mica eu eram un soldat care avea o misiune. Iar astazi ma simt doar un spectator care admira fumul si cladirile care se darama, fara sa mai simt nimic. Caut farmecul lui DESCENT cand exploram cavernele alea interminabile si ma minunam de libertatea de miscare.

    Caut distractia din Duke Nukem 3D care a facut deliciul multor seri petrecute pedepsind alienii care ne-au furat gagicile cu tzatze mari. Eram eu si cu DUKE. Caut lumea de altadata si nu gasesc decat peisaje fotorealiste care in afara de un spectacol vizual nu au nimic de oferit. Sunt lipsite de viata. Caut hoarda de victime din Painkiller si Serious Sam, caut universul din Shadow of the Collosus, caut dementa din Carmageddon si nebunia din Destruction Derby. Si caut zilele in care chiuleam de la scoala pentru a ma juca la manete TEKKEN.

    Unde sunt ideile si jocurile de altadata si de ce in locul lor am acum doar poze randate in 1080p care nu ma mai fac sa simt nimic?

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Traim in vremuri in care consumul este la putere! Ne-am obisnuit sa nu mai mestecam, sa primim totul deja digerat si asta se vede si in experienta de joc pe care o cumparam. Asta s-a intamplat...

  3. #3 SP
    Banned nurv's Avatar
    Prefer totusi o masa traditionala care sa imi incante simturile servita pe o stergura de la tara si pe o masa de lemn, decat o voma servita intr-un restaurant de 5 stele pentru care trebuie sa ma aranjez la 4 ace pentru a intra in local...

  4. #4 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nu te uiti unde trebuie. Intr-adevar, multe serii s-au dus in jos, ultimele titluri nu se compara cu primele, care poate aduceau ceva nou, inovator, dar avem si jocuri noi la fel de bune. De exemplu, in ultimii 3 ani: Red Dead Redemption, Portal 2, Heavy Rain, Skyrim, Mass Effect 2, The Last of Us, noul Tomb Raider, L.A. Noire, GTAV (dupa parerea mea e cel mai bun din serie). In plus, jocurile alea le-ai jucat probabil acum multi ani si cu cat trece timpul iti amintesti numai partile bune si devin "obscured by the clouds".

  5. #5 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Nu te uiti unde trebuie. Intr-adevar, multe serii s-au dus in jos, ultimele titluri nu se compara cu primele, care poate aduceau ceva nou, inovator, dar avem si jocuri noi la fel de bune. De exemplu, in ultimii 3 ani: Red Dead Redemption, Portal 2, Heavy Rain, Skyrim, Mass Effect 2, The Last of Us, noul Tomb Raider, L.A. Noire, GTAV (dupa parerea mea e cel mai bun din serie). In plus, jocurile alea le-ai jucat probabil acum multi ani si cu cat trece timpul iti amintesti numai partile bune si devin "obscured by the clouds".
    Te contrazic. Am jucat azi primul Motorstorm si e mai bun decat al 3-lea [Apocalypse]. Zilele trecute am rejucat Far Cry 1 si e mai bun dpdv al gameplay-ului decat Far Cry 3. Sigur, n-are DirectX FotoRealist. Si acum cateva luni am rejucat FEAR 1 si DOOM 3. Sunt sterse dpdv graphic, dar au ceva ceea ce Battlefield 4, Ghosts, Crysis 3 si multe altele de azi, nu au. RIVALS e o copie palida a lui Burnout de pe Xbox 360 care grafic e mult inferior dar ce am vazut acolo n-am mai vazut de acolo inainte.

    Nu diminuez meritul titlurilor exclusive PS3 si X360 care in lipsa altui cuvant sunt exceptionale. Seria Uncharted, Killzone, God of War si mai noul The Last of Us au fost, sunt si vor ramane, TITLURI.

    Dar Ghosts in DX11, Crysis 3 cu shaderi si poligoane extraterestre, Battlefield 4 cu fotorealismul lui si altele nu sunt decat tech demo-uri. Eu am savurat Bad Company 2 pe PS3 pana la ultima picatura. Iar Battlefield 4 il am pe PC de 2 saptamani si nu am trecut de primul nivel. In afara de faptul ca m-a uimit visual cum arata, nu m-a facut sa simt nimic.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nurv: erau si alte vremuri si trebuie sa recunoastem ca la inceputuri, ceea ce se pierdea prin realism (calitatea texturilor, a graficii) de obicei se suplinea prin originalitate (story, muzica, suspans, elemente de gameplay). Acum, cu greu mai vezi o idee cu adevarat originala... multi developeri si publisheri reusind doar sa incalzeasca acelasi bors vechi in fiecare an.

    Mai este si o alta componenta pe care trebuie sa o luam in calcul. Pe vremuri jucam o chestie pixelata care se numea erou, si asta ne punea imaginatia la contributie. Jucam o chestie din sprite-uri dar in mintea noastra aveam o imagine mult mai completa si mai complexa. Acum, cand jocurile tind din ce in ce mai mult spre realism (ca grafica ma refer), imaginatia nu prea mai lucreaza... si asteptam sa vina totul "de-a gata".

    In rest, cum a spus si trickz, traim intr-o lume unde piata de consum dicteaza o mare proportie. Uitati-va la 99% din jocurile facute dupa filme sau carti celebre. Sunt incredibil de proaste, dar asta se cere de catre piata. Si sa iasa foarte repede la vanzare, in aceeasi zi cu filmul sau cartea daca e posibil...

    paunstefan a puctat foarte bine insa... eu unul fiind multumit de titlurile bune din ultimii ani. Imi pare rau insa ca am ajuns sa le numar pe degete. Pe de alta parte, nici nu mai am timpul liber de alta data... deci pt. mine e arhisuficient. Chiar m-as enerva daca ar iesi 5-6 jocuri extrem de bune pe luna... Ar fi bugetul praf...

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pozele vb. de la sine:
    Attached Images Attached Images 1350693459605288.jpg now_698995_2191443.jpg url.jpg video-games.-then-now_f1d130_3117408.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Te contrazic. Am jucat azi primul Motorstorm si e mai bun decat al 3-lea [Apocalypse]. Zilele trecute am rejucat Far Cry 1 si e mai bun dpdv al gameplay-ului decat Far Cry 3. Sigur, n-are DirectX FotoRealist. Si acum cateva luni am rejucat FEAR 1 si DOOM 3. Sunt sterse dpdv graphic, dar au ceva ceea ce Battlefield 4, Ghosts, Crysis 3 si multe altele de azi, nu au. RIVALS e o copie palida a lui Burnout de pe Xbox 360 care grafic e mult inferior dar ce am vazut acolo n-am mai vazut de acolo inainte.
    Cum am spus, sunt multe serii vechi care nu mai au farmecul pe care il aveau, dar avem jocuri noi/IP-uri noi care sunt la fel de bune. Jocurile evolueaza, daca o serie de jocuri incearca sa pastreze aceleasi elemente de gameplay/design pentru 10 ani, lumea se plictiseste(exemplu CoD, NFS), ca o serie sa supravietuiasca trebuie sa evolueze (exemplu MGS, care se schimba la fiecare titlu).

  9. #9 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    nurv: erau si alte vremuri si trebuie sa recunoastem ca la inceputuri, ceea ce se pierdea prin realism (calitatea texturilor, a graficii) de obicei se suplinea prin originalitate (story, muzica, suspans, elemente de gameplay). Acum, cu greu mai vezi o idee cu adevarat originala... multi developeri si publisheri reusind doar sa incalzeasca acelasi bors vechi in fiecare an.

    Mai este si o alta componenta pe care trebuie sa o luam in calcul. Pe vremuri jucam o chestie pixelata care se numea erou, si asta ne punea imaginatia la contributie. Jucam o chestie din sprite-uri dar in mintea noastra aveam o imagine mult mai completa si mai complexa. Acum, cand jocurile tind din ce in ce mai mult spre realism (ca grafica ma refer), imaginatia nu prea mai lucreaza... si asteptam sa vina totul "de-a gata".

    In rest, cum a spus si trickz, traim intr-o lume unde piata de consum dicteaza o mare proportie. Uitati-va la 99% din jocurile facute dupa filme sau carti celebre. Sunt incredibil de proaste, dar asta se cere de catre piata. Si sa iasa foarte repede la vanzare, in aceeasi zi cu filmul sau cartea daca e posibil...

    paunstefan a puctat foarte bine insa... eu unul fiind multumit de titlurile bune din ultimii ani. Imi pare rau insa ca am ajuns sa le numar pe degete. Pe de alta parte, nici nu mai am timpul liber de alta data... deci pt. mine e arhisuficient. Chiar m-as enerva daca ar iesi 5-6 jocuri extrem de bune pe luna... Ar fi bugetul praf...


    Si de ce nu putem avea cu grafica de acum, un joc cu originalitatea lui Burnout, cu atmosfera din Shadow of Collosus, cu tensiunea din FEAR 1 si DOOM 3 si cu dementa din Carmageddon? De ce daca tot am evoluat, in BF4 am mai putina libertate de distrugere a mediului fata de Bad Company 2 iesit cu ani in urma?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, nu pot sa vorbesc despre BF4 pentru ca nu sunt fan al seriei... si al FPS-urilor in general (dar au fost foarte multe exceptii). Insa pot sa vorbesc despre un GTA V, care a evoluat din toate punctele de vedere. Pot sa ma bucur in continuare de seria Final Fantasy care de la joc la joc devine mai bun (cu mici exceptii). Pot sa ma delectez cu Forza Motorsport sau Gran Turismo pentru ca nu am ce sa reprosez fata de seriile anterioare. Nu mai vorbesc despre Uncharted, The Last of Us, Bioshock Infinite, Metal Gear Solid, Xcom, Mass Effect, God of War and so on.

    Pe mine sincer nu ma atrage asa mult ideea de "distrugere a mediului"... nu ma pasioneaza ca jocurile sa ajunga sa fie o copie fidela a vietii de zi cu zi. Cand se va intampla asta, probabil ma voi intoarce la arcade-uri si old classics. Mai mult ma atrage un story interesant, un gameplay bun, decat faptul ca pot sa fac gauri in zid sau nu.

  11. #11 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    nurv: erau si alte vremuri si trebuie sa recunoastem ca la inceputuri, ceea ce se pierdea prin realism (calitatea texturilor, a graficii) de obicei se suplinea prin originalitate (story, muzica, suspans, elemente de gameplay). Acum, cu greu mai vezi o idee cu adevarat originala... multi developeri si publisheri reusind doar sa incalzeasca acelasi bors vechi in fiecare an.

    Nu stiu despre voi , dar eu vreau inapoi jocurile de tip " quest " ... si pentru cei malancolici ... aduc aminte doar asa : The Dig , Quest for Glory , Police Quest samd ... grafica pixelata , story nota 10 ++ , originalitate si inovativitate nota 10 ++

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Snick: am vazut ca foarte multe questuri bune apar pe tablets & smartphones (unde probabil se preteaza mai bine)... dar trebuie sa recunosc ca si "questurile" gen The Walking Dead imi plac la nebunie.

  13. #13 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Dap , Walking Dead a fost ... o experienta ... s-a facut recent un review la ceva cu ... wolf something ( sunt obosit si de la munca ) ... si acela promite din cate am vazut ... dar comparativ cu anii aceia cand aveai o varietate pe acest domeniu ... s-a mai scos un Secret Files Tunguska ... si .. damn it .. lapsos ... acel joc in 2 parti ( primul avea 4 cd-uri ) .... odata la un an .. poate 2 ... un joc BUN ...

    O mica concluzie ... as putea sa trag ... ca ideile originale ... devin din ce in ce mai rare ... lucru care afecteza absolut tot la un joc ...

    LE : Lapsos = The longest journey

  14. #14 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    nurv: erau si alte vremuri si trebuie sa recunoastem ca la inceputuri, ceea ce se pierdea prin realism (calitatea texturilor, a graficii) de obicei se suplinea prin originalitate (story, muzica, suspans, elemente de gameplay). Acum, cu greu mai vezi o idee cu adevarat originala... multi developeri si publisheri reusind doar sa incalzeasca acelasi bors vechi in fiecare an.
    Problema cred ca se punea invers: din cauza ca grafica era cum era, developerii stiau ca trebuie sa-si bata capul cu gameplay-ul. Practic la inceputuri nu puteai sa atragi publicul cu eye-candy, deci daca vroiai profit trebuia sa vii cu o idee buna, sa o implementezi in mod inteligent etc etc.

    In plus, publicul tinta era cu totul altul decat in ziua de azi. Nu ma refer la PS3 ci la chestii mult mai vechi, ganditi-va cine avea PC pe vremea lui CIV (1991) sau chiar Dune 2 (1992). Sigur ca erau si copii, dar nu asta era tagetul principal, trebuia sa vii cu lucruri care sa "prinda" la adulti cu studii superioare samd.

  15. #15 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Snick: Sunt multe jocuri adventure facute de indies (Broken Sword 5, Cypher, The Raven etc..)

  16. #16 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    La bf4 raspunsul e simplu...s-a renuntat la distrugerea totala in favoarea unor harti urbane(nu poti sa faci tot shanghaiul una cu pamantul) cu design-uri mai complexe...dar si a introducerii unor gadgeturi si mecanici de joc noi...totusi sunt si harti in care distrugerea este la nivelul celei din bc2(golmud railway,guilin peaks,etc)

  17. #17 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Cred ca oricine de pe forum care a prins inceputurile lui PS3, ale lui PS2, ale PS1, si ma pot duce cu enumeratia pana la primele console, 286-uri, HC-uri (ICE Felix, remember?) etc., vor simti aceeasi melancolie. Asta nu tine de faptul ca jocurile de azi ar fi proaste, fara "suflet", fara imaginatie..

    In primul rand, asa e natura umana. La orice m-as gandi, parca trecutul e mai "romantic" si mai drag fata de prezent. Dar mai lasa cativa ani sa treaca, si o sa vezi ca in prag de PS5 o sa-ti aduci aminte cu drag de GT5-6, Forza 4-5, Batman AA/AC/AO, GTA 4-5, Last of Us s.a.m.d.

    In al doilea rand, e greu sa mai fii impresionat de cate ceva, cand ti-au trecut prin mana sute de jocuri, mii de idei care la vremea lor erau originale.
    - Noua generatie ar trebui sa le permita producatorilor sa implementeze mecanici noi de joc, dar sincer in afara de o simulare cat mai realista a legilor fizicii nu prea vad tehnic unde pot evolua jocurile. Deja am inceput sa avem in jocuri engine-uri foarte bune care simuleaza de exemplu mecanica fluidelor. Apa din AC4.. Engine-ul aerodinamic din GT6.. Un domeniu foarte complex, cu modele de calcul care dau doar rezultate aproximative. Sa vezi asa ceva la lucru in timp real in jocuri, cand aplicatiile de calcul au nevoie de ore, zile, ca sa dea rezultat, e deja o realizare extraordinara.
    - Cat despre idei originale, again, e greu sa fii impresionat cu adevarat de ceva, dupa ce ai vazut atatea. Avansul tehnologic poate o sa deschida si calea catre noi posibilitati artistice. Nu poti sa tragi concluzia anti-next-gen dupa 2 saptamani. La fel cum nu poti sa bagi in aceeasi oala jocurile care chiar mai surprind si in ziua de azi, impreuna cu jocurile care urmeaza reteta Call of Duty - wash, rinse, repeat.

    Eu chiar am incredere ca, dupa cum a spus-o si Sony, greatness awaits.

  18. #18 SP
    Banned nurv's Avatar
    greatness awaits.

    Dar ar trebui sa vad si altceva decat ce tehnologii grafice Next Gen are un joc. Le vreau si pe alea, dar nu e un sistem de simulare a realitatii virtuale, nu e un demo tehnologic. E un JOC care trebuie sa distreze si de aici se pierd din vedere o gramada de lucruri.

    Crysis 3, Battlefield 4, Far Cry 3, sunt tech demo-uri care arata cat de misto poate fi randata realitatea virtuala. Doar ca pe mine nu ma distreaza cu nimic. Cat timp doar pleiada de tehnologii implementate primeaza si se uita ca produsul final e un JOC, nu un tech demo, distractia va fii deloc catre zero.

    Imi place si mie sa admir grafica fotorealista dar mah, cand faci un joc, fa un JOC. Daca dupa ce ai facut un joc, imi arati un engine grafic la superlativ, sarumana. Dar fa-mi dom'le un JOC!

    Nu stiu daca m-am facut inteles. Nu ar trebui sa prefer sa joc ceva de acum X ani in defavoarea unui titlu de 2013, serios. Si nu e din cauza ca HW-ul nu duce..

    Propun un thread de genul - Jocuri care au ramas in mintea gamer-ului, trecand peste generatii, tehnologii si motoare 3D. Pentru ca la finalul zilei, am ramas tot noi, cei care ne-am bucurat de patratelele din DUNE 2 dar care pentru noi erau un intreg univers.

  19. #19 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Sunt mai multe variabile care intervin, varsta, nr de jocuri jucate. Ganditi-va acum ce sentiment de uimire am fi avut prin 2001 daca vedeam o experienta de joc ca Alan Wake/ TLoU, dar in acelasi fel ma gandesc la cineva mai tanar care incearca pentru prima data Half-Life 2, desi are 10ani vechime si in prezent ar lasa cu gura deschisa gamerii mai tineri.
    Am trait in perioada cand un joc mi se parea ca are o grafica buna daca ramaneau urmele de la gloante pe pereti, ce sa mai vorbesc de umbra personajelor, cat de bine era facuta in Hitman2.
    Ma deranjeaza la jocurile actuale toate indiciile pe care ti le dau, inainte mai te gandeai cum sa faci sa deschizi o usa si era un sentiment pozitiv cand iti dadeai seama.
    Am jucat de curand Time Splitters 1/2/3 si am retrait bucuria din copilarie cand ma jucam, am incercat sa-l recomand cat am putut. Ma gandeam la un thread cu jocuri vechi care trebuie neaparat jucate dar nu stiu ce succes ar avea.

    LE: ai fost ceva mai rapid, mie mi-a luat mai mult sa scriu, cam de aceiasi idee spuneam si eu putin mai sus, Jocuri care au ramas in mintea gamer-ului.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Propun un thread de genul - Jocuri care au ramas in mintea gamer-ului, trecand peste generatii, tehnologii si motoare 3D. Pentru ca la finalul zilei, am ramas tot noi, cei care ne-am bucurat de patratelele din DUNE 2 dar care pentru noi erau un intreg univers.
    http://www.consolegames.ro/forum/f60...erul-din-tine/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts