Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Decizie next-gen, X1 sau PS4

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Decizie next-gen, X1 sau PS4

    Am un prieten bun care isi doreşte o consola next-gen. Stiu ca ideal ar fi sa isi cumpere ambele console, in trecut a avut PS3 si X360, acum însa vrea doar o singura consola sau divorţ Astept in primul rand sfatul celor care au ambele console. In cazul in care se încing spiritele se poate închide topicul, in acest caz(sper sa nu fie nevoie) astept părerile voastre prin pm. Multumesc anticipat!

    PS: eu i-am spus sa aştepte E3 si apoi sa cântărească mai bine opţiunile dar nu mai are răbdare
    Attached Images Attached Images ps4_vs_x1.jpg

  2. #2 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    PS4 dar nu acum... Sa mai astepte...nu ai ce juca pe NEXT GEN. Vorba ta E3 poate se anunta jocuri, cred ca acolo tot PS4 va avea mai multe de oferit.

  3. #3 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    Eu am fost din prima pro PS4, apoi am oscilat spre XBONE si tot asa mai departe fiindca inca nu ma pot hotari de care exclusive sa profit prima oara. La un moment dat voi avea amandoua, dar mai spre finalul ciclului. Momentan tind spre XBONE datorita faptului ca sunt pasionat de sim-uri auto si Forza e mai in forma ca si prezentare decat GT. Insa nu m-a momit niciuna destul cat sa votez cu cardul, motiv pentru care astept E3 sa vad what's what pentru a lua o decizie. Poate si pentru el E3 va fi un moment in care decide viziunea carei parti o adopta.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: e foarte simplu momentan. Sa ia frumos lista jocurilor exclusive si sa vada exact ce si-ar dori sa joace... Daca e fan multiplayer, sa ia in calcul si prietenii sai, unde stau mai multi? Pe Xbox Live sau PSN? Cred ca momentan aceste doua puncte sunt decisive...

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  6. #6 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    cele mai bune jocuri de acolo sunt si pe generatia actuala, in rest sunt jocuri la care doar daca ai 5 ani si te impresioneaza strict grafica merita jucate

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dant3: e foarte simplu momentan. Sa ia frumos lista jocurilor exclusive si sa vada exact ce si-ar dori sa joace... Daca e fan multiplayer, sa ia in calcul si prietenii sai, unde stau mai multi? Pe Xbox Live sau PSN? Cred ca momentan aceste doua puncte sunt decisive...
    Nu prea joaca MP, i-am spus de Titanfall dar ala il poate juca si pe PC/X360.
    O sa incerc sa-l conving sa mai aştepte desi nu cred ca reuşesc

  8. #8 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Wii U .

    Eu as merge cu PS4 datorita PS+ Instant Game Collection ( care peste un an va fi mai mult decat jocuri indie ) si a exclusivitatilor.

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Exclus WiiU, deocamdată PS Plus nu oferă ceva interesant, stie de la mine lista cu jocuri pt PS4.
    Cred ca in ritmul asta o sa fie de acord cu mine pana la urmă

  10. #10 SP
    Member ymess's Avatar
    Daca eram in alta tara (USA, UK) care sa beneficieze de toate functiile, as fi zis Xbox One. In rest, ambele sunt destul de similare, un mic avantaj pentru PS4 la capitolul pret, iar la jocuri exclusive, nu stiu ce sa zic, tine de gusturile fiecaruia. Nu m-as baza pe diferenta de performata, fps, rezolutie, adevaratele diferente se vor vedea in timp, dar ma indoiesc sa fie substantiale avand in vedere hardware-ul foarte asemanator.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Spike View Post
    cele mai bune jocuri de acolo sunt si pe generatia actuala, in rest sunt jocuri la care doar daca ai 5 ani si te impresioneaza strict grafica merita jucate
    Serios? Deci Infamous: Second Son, Killzone Shadow Fall, Dead Rising 3, Forza Motorsport 5, Ryse: Son of Rome sunt jocuri pt. 5 ani si n-au decat strict grafica? Nasol atunci... inseamna ca DriveClub, The Order: 1886, Uncharted, Quantum Break, Fable Legends si ce o mai veni... vor fi pentru maxim 3 ani. Pfft...

    ---------- Post added 22-04-2014 at 22:28 ----------

    Dant3: eu zic sa-l impingi inspre alegerea majoritatii... daca te uiti pe forum, si in general in .ro, ai mai multe avantaje cu PS4. Lasand exclusivitatile deoparte, ai garantie oficiala, ai PS+ cu mai multe oferte, ai o consola mai rapida totusi, e HDD-ul upgradabil usor, e pretul mai mic. Pana si titlurile exclusive anuntate sunt mai multe... deci n-ar trebui sa-i para rau.

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    PS4 dar nu acum... Sa mai astepte...nu ai ce juca pe NEXT GEN. Vorba ta E3 poate se anunta jocuri, cred ca acolo tot PS4 va avea mai multe de oferit.
    te inseli..Killzone Shadow Fall,Infamous Second Son,Assassins Creed Black Flag,Battlefield,NFS Rivals,iar luna viitoare apare Watch Dogs..destul cat sa te tina ocupat pana in toamna cand vin Batman Arkham Knight,AC Unity,Dragon Age Inquisition

  13. #13 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Monky eu ma refeream la story.

  14. #14 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Are ceva dreptate Spike, am jucat pana acum atat noul Killzone, Assassin's Creed Black Flag, cat si inFamous Second Son dar nu pot zice ca in afara de grafica frumoasa am vazut ceva interesant. No story, no new gameplay elements, no blockbuster game. Despre restul jocurilor nu ma pronunt insa comparand asteptarile mele in privinta next-gen-ului, aceste jocuri lasa de dorit. Deocamdata ma simt mult mai bine butonand jocuri de PS3 pana apare ceva cu adevarat worthy pe noua generatie. Totusi nu pot sa le insum comparandu-le cu kiddie games dar hai sa recunoastem, sunt mediocre cu indulgetna.

  15. #15 SP
    Member colossus's Avatar
    Nu am next-gen inca ,insa in locul lui as cumpara Ps4 din magazin ,sincer din cauza pretului (pentru ceva timp ,sa vad ce e cu el ,daca e potrivit stilului meu) ,iar apoi l-as da la schimb pe Xbox One (bineinteles de la o persoana serioasa , cu garantie si toate cele ) ,si-n cele din urma voi alege una dintre ele.

    * Stiu ca e cam ciudat insa asta e , trebuie incercate amandoua.
    * Jocuri bune sunt pe ambele platforme ,depinde de gusturi.
    * SAU poate sa vanda PS4 ,si cu acei bani (+ o mica diferenta) sa cumpere X1.

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Stai linistit ca pe parcurs iti vei permite ambele console. Acum e super simplu de ales: alegi consola care-ti ofera jocurile pe care vrei tu sa le joci. Eu de ex: daca vreau sa ma joc dead rising 3 apoi n-am ales PS4 ca sa ce? Sa ma uit la el? Intelegi cum zic? Tu daca vrei sa joci Killzone clar iei PS4

    Vezi? Simplu

    *p.s.

    Cu cat stai mai mult sa te gandesti cu atat e mai grea decizia

  17. #17 SP
    Banned asperas's Avatar
    Nu e grea de loc decizia fiindca chiar nu merita next gen, cel putin in clipa de fata..!Imi puteti spune si mie de ce am luat sute(..) jocuri pt PS3 iar pt PS4 am luat in jur de 6 jocuri pana acum?Dant3 tu parca ai PS4 asa ca ai putea sa-i arati prietenului cam despre ce este vorba cu asa zis'ul ''nextgen''.

    ps:cand a aparut(luna,ziua) Infamous Second Son,in ce zi suntem azi..se misca bine nextgenu' nu?De aia auzim numai de remake-uri la unii dintre ei(nu-i enumar acum) iar restul raman ancorati in vechiul gen..

  18. #18 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu am nicio consola next-gen, eu deocamdată am alta părere, coincide cu a ta, i-am spus sa astepte E3 sa vedem ce anunţă si apoi poate spre sfârşitul anului

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De-aia se vinde asa bine PS4 (si chiar si X1), pt. ca nu ai ce juca pe ele? Exagerati si voi cateodata, asta in timp ce rafturile sunt goale... Da, normal ca nu se compara cu libraria de la PS3 sau Xbox 360... dar totusi au trecut doar cateva luni de la lansare. Normal ca nu ai sute de jocuri de PS4... give it time. Diferenta de pret oricum nu va fi, indiferent daca-l cumperi acum sau la sfarsitul anului. Prin urmare, de ce sa nu te bucuri acum de ceea ce exista pe next-gen si ce motiv ai sa astepti?

    Pe de alta parte, asa cum am mai spus-o... eu mi-am luat Xbox One doar ca sa joc Ryse, DR3 si FM5... PS4 sa pot juca Infamous si AC4 asa cum trebuie... sau NFS, Tomb Raider, Injustice, etc. Nu mai vorbesc despre TitanFall, Killzone, BF4, CoD sau alte alea, pentru ca nu sunt fan FPS-uri. Dar sunt sigur ca un adevarat fan Killzone sau BF4, isi va cumpara PS4... nu se va chinui cu PS3. Asa cum un fan AC4 sau Tomb Raider va fi in extaz pe next-gen

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am luat PS4 din prima zi. Daca aveam insa de ales, probabil ca luam Xbox One pentru ca avea jocurile mai interesante: Forza 5 si Ryse. Pe PS4 chiar pot spune ca nu a fost niciun titlu care sa ma faca sa cumpar consola, insa pe Xbox One au fost si inca sunt. Eu inca astept sa se lanseze si Xbox One oficial unde sunt acum, pentru ca desi pot lua cu garantie, faptul ca nu pot folosi consola la capacitatea sa maxima ma pune pe ganduri.

    Avand in vedere ca in Ro situatia e cam aceasi indiferent ca e vorba de PS4 sau Xbox One (inca nu m-am hotarat cum sa-l prescurtez) eu as lua consola cu jocurile care ma atrag. Cum zicea si Ronan mai sus. Dar da, si chestia cu E3 e foarte valabila.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16 Last Post: 10-03-2015, 20:23
  2. Replies: 8 Last Post: 08-10-2014, 11:15
  3. Next Gen Engines By nurv in forum Console Club
    Replies: 11 Last Post: 17-12-2013, 20:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts