Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Top 5 Xbox One - PlayStation 4 - Switch

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Top 5 Xbox One - PlayStation 4 - Switch

    Azi ma întreba un prieten care sunt pentru mine cele mai bune jocuri pe care le-am jucat generația asta.

    Dacă tot suntem aproape de finalul ei, sunt curios dacă aveți vreun top personal pentru a recomanda mai departe sau de ce nu, sa încerc ce poate am ratat.

    Eu o sa scriu 5, 3 medalii și doua mențiuni

    1. TloU Part 2
    2. Death Stranding
    3. The Witcher 3
    4. Red Dead Redemption 2
    5. Uncharted 4

  2. #2 SP
    Member codpin's Avatar

    Top 5 Xbox One - PlayStation 4 - Switch

    Topurile mele nu se refera la exclusive per platforma, ci la ce jocuri mi-au placut cel mai mult si pe ce le-am jucat, fara o ordine a preferintelor anume (le-as rejuca pe fiecare cu placere, oricand). Deci e cam asa:

    PS4:

    - God of War
    - Bloodborne
    - The Witcher 3
    - TLoU 1 (2 inca nu l-am jucat, astept PS5)
    - RDR 2

    ——- mentiuni PS4
    - Days Gone
    - Nier Automata
    - Sekiro
    - Metro Exodus


    Nintendo Switch:

    - Zelda BotW
    - Slay the Spire
    - Dragon's Dogma
    - Hollow Knight
    - Binding of Isaac

    —— mentiuni NS
    - Enter the Gungeon
    - Dead Cells

    Nu toate titlurile sunt definitorii pentru generatia asta si clar nu toate titlurile se joaca cel mai bine pe platforma postata de mine, dar tot ce am postat MIE mi-a oferit cea mai buna experienta (mai putin Metro care are niste loading times monstruoase pe PS4 dar am insistat eu sa-l joc acolo).

  3. #3 SP
    Member morphine's Avatar
    PS4

    God of War
    Uncharted 4
    Spiderman
    The Witcher 3
    Death Stranding (RDR2, Senua's Sacrifice, Detroid Become Human etc nu m-am putut abtine)


    Tlou2 n-am jucat, probabil era in top.

  4. #4 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Acum, pus in situatia de a alege cele mai bune 5 jocuri pe care le-am jucat generatia asta, imi dau seama ca a fost o generatie extrem de buna.

    PS4:

    1.The Last of Us Part II
    2. Red Dead Redemption 2
    3. The Witcher 3
    4. Uncharted 4
    5. Marvel's Spider-Man

    Mentiuni PS4:
    1. God of War
    2. BloodBorne
    3. Horizon Zero Dawn
    4. Sekiro
    5. A Plague Tale: Innocence

    Am facut un top 10 mai voalat

    Top 5 Xbox:

    1. Sunset Overdrive
    2. Forza Horizon series
    3. Gears of War 4
    4. Cuphead
    5. Quantum Break

    Mentiuni Xbox:

    1.Titanfall
    2. Ryse: Son of Rome

  5. #5 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    PS4 :
    1. RDR 2
    2. TLoU 2
    3. GoW
    4. Horizon
    5. Ghost of Tsushima

    Switch :
    1. Zelda BotW
    2. Mario Kart 8
    3. the Binding of Isaac Afterbirth
    4. Mortal Kombat 11
    5. Witcher 3

  6. #6 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Top 5 combinat:

    1. RDR2
    2. God of War
    3. AC Odyssey
    4. Dragon Age Inquisition
    5. Gears 5

  7. #7 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nier Automata, de departe cea mai buna poveste spusa vreodata. Din pacate necesita niste background in filosofie existentialista clasica pentru a-l intelege si multa lume rateaza esenta povestii. Sa nu mai vorbim ca primele 20 de ore sunt mediocre din toate punctele de vedere, chiar daca necesare pentru final, motiv pentru care nu e atat de apreciat pe cat ar merita.

    Jocurile Naughty Dog pentru ca sunt intotdeauna state of the art din punct de vedere grafic. Prin atentia la detalii, animatiile incredibile si motorul ala nebun de fizici pe care il au, reusesc sa arate mai bine decat orice joc de pe orice alta platforma, inclusiv PC-uri de mii de euro.

    God of War e epic. Foarte epic. Cred ca lupta cu The Stranger a fost cea mai epica scena pe care am jucat-o.

    Spyro Reignited m-a facut sa imi retraiesc o parte din copilarie. Remake-ul arata exact asa cum imi aminteam eu ca arata originalul.

    Witcher 3. Nu cred ca e nevoie de explicatii.

    Combatul din Sekiro si Furi... Exceptional. Sunt jocuri pe care oricand le-as rejuca din nou doar de dragul experientei arcade pe care o ofera combaetul.

  8. #8 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    God of War e epic. Foarte epic. Cred ca lupta cu The Stranger a fost cea mai epica scena pe care am jucat-o.
    ...
    Witcher 3. Nu cred ca e nevoie de explicatii.
    .
    Intalnirea cu The Stranger ...OMG ! Deci , Epic si n-am cuvinte ! Foarte rare fazele astea ! dupa "intalnire" tin minte ca am pus pauza si am cautat tatuajele pe net ! vroiam si eu!

  9. #9 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    o sa postez si eu top 5 jocuri pe care le-am jucat pe PS4.
    • TLOU2
    • GOW
    • Destiny2
    • The Witcher 3
    • Horizon

    PS: ordinea pe care am pus-o este aleatorie.

  10. #10 SP
    Member ymess's Avatar
    Mie imi place un joc sa ma surprinda cu ideea din spate.
    Am sa mentionez ceva mai neobisnuit:
    - Subnautica: fenomenala ideea, un joc cu extrem de multe surprize. M-ai tinut mai focusat decat majoritatea jocurilor AAA.
    - Rocket League: fotbal cu masini. O idee care pare absolut tampita, dar rezultatul fantastic. Se poate juca split screen local, ador jocul asta.
    LE: daca nu va plac jocurile de masini, nu va place nici fotbalul, totusi, sunt sanse bune sa va prinda jocul asta.
    - A way out: asa da tata. Scurt jocul, dar aproape fiecare nivel e gandit cu o alta mecanica. Poti vedea de la kilometrii viziunea din spatele lui, e deschizator de jocuri de genul coop.
    - Forza Horizon: fix ce ii trebuia seriei Forza, un aer de festival.

    Imi place initiativa asta cu top de final de generatie. Ar fi tare sa fie si pe categorii.
    Eu vreau sa nominaliez cateva la best environment.

  11. #11 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Xbox One:
    1. Titanfall
    2. Gears of War 4
    3. Halo 5: Guardians
    4. Forza Horizon Series
    5. Ryse: Son of Rome

    Playstation 4:
    1. God of War
    2. The Last of Us Part II
    3. Death Stranding
    4. Horizon Zero Dawn
    5. Days Gone

    Multiplatform:
    1. Sekiro: Shadows Die Twice
    2. The Witcher 3: Wild Hunt
    3. DOOM Eternal
    4. Destiny 2
    5. Red Dead Redemption 2
    6. Battlefield V

    Best Overall:
    1. Sekiro: Shadows Die Twice
    2. God of War
    3. Titanfall

    Nota:
    Ma consider norocos ca am fost contemporan cu aceasta generatie.
    Sigur, am avut multe de reprosat uneori insa, acum facand topul, mi-am dat seama ce jocuri fenomenale au fost.
    Trebuie sa-mi fie rusine ca am lasat pe afara bijuterii ca Ori, Division 2, Hellblade: Senua's Sacrifice, Uncharted 4, Ghost of Tsushima, Metro Exodus, Darksouls 3, Shadow of the Colossus, Dragon Age: Inquisition... multe altele... OMG, ce generatie extraordinara, ce bijuterii am jucat...

    Daca XSX si PS5 vor beneficia de tot atatea titluri minunate cate am avut aceasta generatie, deja nu mai am nevoie de nici un review, pot doar sa ma complimentez ca am cel mai frumos hobby din lume!

  12. #12 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    1. Red Dead Redemption 2
    2. God Of War
    3. Marvel's Spiderman
    4. The Witcher 3: Wild Hunt
    5. Mordhau

    Mentiuni:

    Detroit: Become Human
    Days Gone
    Sea Of Thieves
    Dying Light
    Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands
    Assassins Creed: Black Flag (sper ca se pune, desi a fost cross-gen title)
    Fallout 4
    Rocket League
    A Way Out
    Playerunknown's Battlegrounds
    SCUM

    Anumite jocuri considerate "bune" de catre mai multi nu au fost mentionate in lista mea fie nu le-am jucat/terminat fie le-am considerat dezamagitoare dintr-un motiv sau altul.

  13. #13 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    @Xander Ro De acord 100%, când ma gândesc ca sunt oameni care spun ca generația asta a fost varza in comparație cu PS3...

  14. #14 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Varza nu dar sub ps3 in mod sigur. Hai sa ne aducem aminte niste jocuri: Gta iv si v, RDR, seria Uncharted 1-3, in special 2, killzone 2, Tlou, Heavy Rain, Bioshock-urile, Mass Efect 2 si 3, MGS 4, Dead Space, Heavenly Sword, Gow 3, Journey, Demon si Dark Souls, LA Noire, AC 2, Ratchet, seria Resistance, Motorstorm, etc. Superba perioada de gaming!

  15. #15 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Din pacate, vremurile alea au trecut. Pana la generatia a VII-a, dura relativ putin sa dezvolti si lansezi un joc. Motivele sunt evidente. N-o sa mai vedem in veci 3 jocuri precum Uncharted pe aceeasi generatie de console.

    Iar perspectivele nu sunt bune deloc. TES 6 se apropie cu productia de bariera celor 10 ani, RDR2 a fost lansat dupa aprox. 8 ani de munca, de GTA VI nici nu prea ne mai aducem aminte. E undeva, acolo.

    In conditiile astea, oare ce urmeaza? Cate un joc din seriile astea, o singura data la doua generatii de console banuiesc...

  16. #16 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am prins full si generatia Xbox 360/PS3 din prima zi si pentru mine generatia Xbox One/PS4 a fost mai buna.
    Chiar daca sunt jocuri in care s-a dat generatia asta, nu pot descrie nivelul de satisfactie avut in momentele in care am cucerit fiecare Raid din Destiny 1&2 cu prietenii. Apoi de la capat, pe hard. Am retrait momente ale adolescentei cand legam prietenii in WOW.
    Heck... chiar si cu necunoscuti cu care am dezvoltat o relatie de prietenie dupa ce am trait acele momente epice.

    Exemple sunt multe dar bineinteles, fiecare o simte in felul lui. De aceea sunt frumoase dezbaterile, pentru ca nu suntem toti la fel.

    Mai este un lucru. Noi ca si oameni, in orice domeniu nu doar in gaming, suntem genetic construiti sa fim nostalgici.
    Intotdeuna cand ne gandim la lucruri de multe apuse, la copilarie, la anii de liceu, la jocuri jucate acum 10-15-20 de ani (FU cat am imbatranit), intotdeuna ni se pare ca totul a fost minunat si best of the best dar uitam si lucrurile rele, iar prezentul pare a nu se ridica niciodata la nivelul 'mai tii minte cand?'.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 43 Last Post: 04-02-2019, 17:06
  2. Schimb Xbox one cu Playstation 4 By iGot Game in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 20-07-2017, 13:45
  3. Replies: 5 Last Post: 20-03-2016, 10:30
  4. Replies: 10 Last Post: 04-09-2013, 18:36
  5. Top 5-10 Playstation One Games By carcru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 09-04-2011, 12:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts