Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Judas

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Judas

    Dezvoltat de Ghost Story Games (Ken Levine), single-player narrative first-person shooter:
    A disintegrating starship.

    A desperate escape plan.

    You are the mysterious and troubled Judas. Your only hope for survival is to make or break alliances with your worst enemies. Will you work together to fix what you broke – or will you leave it to burn?

    PS5, XS, PC (EGS, Steam).
    Attached Images Attached Images ss_3c581572acb32fc09b20b63b3aa4bd970675c870.1920x1080.jpg ss_3ecd22c290fece65c42533ba8fd68cbd65b27842.jpg ss_914ab995bb6eb460b49c3cdcdd86fd210dd1e4b0.jpg ss_73c562393dbe8a782b904bef3b2fa2738949525a.jpg ss_10c525b18ebb40fbf44d6e0a4eff735f7172346c.jpg ss_eabbdbf9ca82f1c7ed6e6416ca017f86ec9c97b4.jpg ss_95295d7037e597f0669b43eb2e89169fbd584234.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Bioshock direct, bring it!

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pare foarte interesant
    Ma asteptam macar la un an de lansare, dar nimic... Eh well, sa lanseze cand e gata, dar macar sa fie doar pe current gen.

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Bioshock direct, bring it!
    Asta e ciudat.

    Levine lasa impresia ca vrea altceva si Judas pare ca e un BioShock in space, un fel de System Shock. (apropo, System Shock 3 e in limbo la Tencent)

    Cloud Chamber lucreaza la BioShock 4.

    De ce are Take-Two doua jocuri asemanatoare?

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cel mai probabil asta doar seamana cu Bioshock 1 si 2, dar 4 va arata diferit, cam cum a aratat si Infinite - adica diferit de 1 si 2.

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Story trailer:

  7. #7 SP
    Member olteanug's Avatar
    Sunt deja atâtea jocuri inspirate după Bioshock, sau mai bine spus, după System Shock (că după el s-a inspirat Bioshock), că parcă nu-mi mai doresc niciun Bioshock 4.

    E plină piața de jocuri care îmbină elementele horror cu decorul unei societăți distopice și mecanici de luptă fantasy sau SF.
    Dar neapărat să fie într-un loc unde ți-ai dorii să fii și de la care te aștepți să fie un paradis - precum un oraș în nori, un oraș subacvatic, un oraș spațial sau o stație spațială precum cilindrul O Neill. Poate și un oraș subteran - deși asta mai puțin. Metro nu l-aș pune, nu prea își dorește nimeni să stea în tuneluri și buncăre după un război atomic.
    Trebuie să fie paradisul transformat în iad, utopia în distopie!

    Și sunt următoarele:

    Dishonored 1/2- are magie, are o societate distopică după model victorian unde ar trebui să fie frumos, elegant, dar e devastată de epidemie și șobolani
    Prey - e înt-un oraș de pe Lună (bănuiesc că ați vrea unii să locuiți acolo), dar te fugărește un alien goo.
    Dead Space 2 - de ce nu? Se voia o societate spațiașă utopică.
    We Happy Few - utopia britanică Dieselpunk, transformată în infern
    Soma - iarăși un SF copiat după Bioshock
    Atomic Heart- „paradisul comunist care se voia egalitarian”, transformat în iad
    Aș nominaliza și Doom 2016, că de ce nu, fiind vorba de o colonie marțiană care visa să extragă energie din iad și coloniștii își vindeau sufletele, crezând că a fi posedați de draci e următoarea fază a evoluției umane, deci o utopie transformată într-un iad.
    Wolfenstein New Order/New Colossus - pentru unii, din păcate, nazismul e o utopie, dar în joc îți arată cum arată America sub naziști și cât de opresiv este.
    Cred că și Cyberpunk ar fi la categoria de utopie transformată în distopie și folosești mecanici de luptă SF și are ceva horror, dar e mai open-world.

    O parte din jocurile astea s-au lansat de la ultimul BioShock Infinity, în ultimii 11 ani, cu multe scenarii SF testate. Dacă Bioshock 4 nu vine cu ceva serios și original și de neimaginat, nu cred că mai are rostul să se lanseze.

    Judas văd că e ceva între DOOM și BioShock, care îmi dă flashback-uri de la modul Zombies cu tematică retropunk din Call of Duty Infinite Warfare.

  8. #8 SP
    Manager paul's Avatar
    Geoff Keighley impressions:

    Ken Levine interviews:
    IGN:

    Skill Up:

  9. #9 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Pare foarte interesant jocul, imi place ca incearca ceva original si un pic mai riscant. Videoul lui Skill Up de mai sus mi s-a parut cel mai informativ.
    IGN a facut un overview mai scurt:

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Arata vreunu din ele si new gameplay? Ca am inteles ca au avut 5h hands-on cu totii, dar videos de mai sus erau doar cu impresiile lor + interviu cu Ken Levine.

  11. #11 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    In Overview-ul de la IGN cred ca arata tot gameplay-ul lansat pana acum. Din cate am inteles inca nu e gata de preview, Ken nici macar nu a vrut sa confirme daca se va lansa in 2025 sau 2026.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts