Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: How do we make money for games ?

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    How do we make money for games ?

    M-am gandit sa deschid acest thread in baza unei intrebari personale . Vad lume care isi cumpara jocuri constant , console , gadgets etc . Ideea ar fi urmatoarea fiecare scrie cu ce se ocupa ce face cui cere ,cu cine se cearta pentru placerea lui persoanala . Cam cat % investim pe luna in jocuri din bugetul castigat ? O sa incep eu . Lucrez ca Manager Tehnic la o firma de inchirieri auto . Investesc lunar sincer sa fiu 10-20% (200-400 RON ) din castig in jocuri . Dar nu exista luna sa imi cumpar macar un joc . De ce ? Asta ma linisteste . Daca trece o luna si nu imi cumpar nici macar un simplu joc parca am muncit degeaba . Mie mi se pare o idee interesanta sa vedem daca prinde .

    De exemplu luna asta nu mi-am cumparat decat revista LEVEL . Vroiam sa imi cumpar NFS HOT PURSUIT dar l-am primit asa ca voi cauta RED DEAD REDEMPTION .

    Next please ......

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Daca trece o luna si nu imi cumpar nici macar un simplu joc parca am muncit degeaba .
    Fix asa e si la mine, doar ca eu mai cumpar si alte chestii (in special placi video de colectie). Dar principiul e cam acelasi : daca nu cumpar lunar ceva (un joc, o placa video, un accesoriu pt consola sau pc, etc) ma simt aiurea.

    Cat cheltui lunar ? Greu de spus, cateodata sub 100 lei, alteori si peste 1.000 lei. In medie cam 400-500 lei (2-3 jocuri si cateva placi video). Dar nu beau alcool, nu fumez, deci e ok Altii se distreaza de mine ca "arunc banii" pe jocuri si placi video vechi, eu ii compatimesc ca ei platesc sa se distruga cu tigari si alcool si arunca mai multi bani pe asa ceva.

  3. #3 SP
    Member maravela's Avatar
    Am o consola PS3.

    Eu cumpar un joc odata la 2 luni, luna asta mi-am cumparat Dead Space 2. Nu imi permit sa imi cumpar lunar unul nou, mai mult ma uit la piata de second, joc nou imi cumpar numai daca il astept de mult timp si sunt sigur ca o sa-mi placa. De ex. Uncharted 3 il voi cumpara de indata ce o sa apara, la fel si Rage.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    How do we make money for games ?
    ...it's easy as 1,2,3:

    1. - Emoticon

    2. Video



    3. Picture
    Attached Images Attached Images pussinboots.gif

  5. #5 SP
    Member zempty's Avatar
    Deocamdata pun la soseta cate 100 lei pentru vara asta cand planuiesc sa imi iau un xbox 1 , PS3 si daca nu ii cheltui un Tv mai mare . Restul de bani sunt investiti prin cluburi si fast fooduri ...

  6. #6 SP
    Member 573ph4n's Avatar
    Well..pai eu imi cumpar un joc la cateva luni.In principiu jocuri care pentru mine sunt foarte asteptate, dand cateva exemple am : gt5, uncharted 2, am avut fifa 11, urmeaza killzone 3 si uncharted 3 cu siguranta.
    Avand in vedere ca am doar 18 ani si nu am un loc de munca mai pun cate un ban deoparte si restul pana la 2 mil cam cat costa un joc nou de multe ori si o sa vi se para putin amuzant poate il pun din alocatia de elev .E o senzatie placuta cand iti aduci aminte "baa eu nu am mai scos alocatia aia de 3 luni".Cam asta e si probabil merita mentionat si faptul ca nici eu nu arunc banii pe tigari, mai bine le-as da foc decat sa dau 130 mii pe un pachet care sa imi faca numai rau, asa mai bine imi cumpar un joc din cand in cand.

  7. #7 SP
    Member PumaS's Avatar
    Interesant . Eu din pacate mai dau si 300-350 ron pe luna pe tigari ..............

    ---------- Post added 13-02-2011 at 12:26 PM ----------

    Oricum ar fi fost mult mai informativ sa spunem si cu ce ne ocupam si cati bani alocam jocurior din castigul respectiv . Pentru cei care muncesc .

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu tot 18 ani am, loc de munca n-am, dar imi intra in buzunar 160 ron pe luna. 40 alocatia mea + 20 jumate din alocatia lu frate-miu (e mic, ce sa faca cu atatia bani, oricum pe jocuri ii da si el lol) si restul de 100 de la ai mei special pentru jocuri. Dar nu imi cumpar asa des, imi iau doar "hit-uri" gen GT5, Killzone, Uncharted, etc etc (toate pe PS3). Pe langa astia 160 bineinteles ca mai primesc niste banuti de buzunar, mai ies cu prietenii la o bere, cu o fata la un suc, etc etc.

  9. #9 SP
    Junior Member efix's Avatar
    Apai eu student in ultimul an la istorie fara loc de munca dar cu un hobby zic eu destul de scump si anume cel care tine de PC.uri, console, telefoane si nu in ultimul rand jocuri si alte gadgeturi (scumpa treaba). Sa vezi cate achizitii o sa fac din viitorul salariu de profesor. Dar na pasiunea este pasiune. Momentan mai cumpar cate un periferic mai cate o bericica in fiecare zi(prost obicei, grija mare ca ingrasa!). Cheltui in jur de 150 ron pe luna ba pe inchirieri de jocuri, ba pe un nou periferic sau o componenta pc. S-au dus vremurile cand munceam si eu si bagam 3000ron intr-o configuratie pc, imi permiteam sa mai cumpar un joc un nou, telefon sau o noua componenta pc. Acum mai rar dar promit sa-mi revina, ca doar ambitie trebuie

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ia sa vii sa profesezi la mine in liceu, ar fi frumos un profesor gamer lol

  11. #11 SP
    Member tudort's Avatar
    Quote Originally Posted by efix View Post
    Dar na pasiunea este pasiune.
    Poate te angajezi la ubisoft ca si consultant/designer la future game sets precum cele din asassin's creed si alte titluri ce prezinta o remarcabila atractie pentru detaliile reconstituitive ale istoriei ! Stima si bafta in ceea ce faci !

  12. #12 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Lucrez pentru Electronic Arts, cumpar cam 1 joc pe luna (uneori 2).

  13. #13 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Eu sunt bugetar si imi cumpar de regula cel putin un joc de PS3 pe luna. Ma bucur sa va cunosc

  14. #14 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Lucrez la o multinationala si imi iau cel putin un joc pe luna(uneori 2 sau 3,daca gasesc preturi bune SH).Ca si buget ar fi in jusr de 300 de Ron.

  15. #15 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    Eu sunt bugetar
    razboi! lol Glumeam.

    Am practicat pana acum ceva vreme sportul nesanatos de a cumpara mai multe jocuri in acelasi timp si am ajuns sa am unele titluri bune (Assassin's Creed 2, Bayonetta) pe care aproape ca nu le-am jucat deloc. Nu ma ajuta nici faptul ca-mi piere repede cheful de un joc daca acesta nu ma prinde din prima ora, asa ca acuma incerc sa nu mai cumpar in functie de preferinte trecatoare (fcuk impulse buying lol) si ma rezum doar jocurile pe care stiu clar ca o sa le joc "din scoarta-n scoarta". In felul asta nu mai raman cu sentimentul ca am dat banii pe un joc doar pentru ca era mult hype in jurul lui, sau numai pentru ca a luat o nota buna la review-uri.

    Acum cred ca ma situez undeva la 0.5 jocuri cumparate pe luna. Excludem aici jocurile de pe PSN, acolo chiar nu ma pot abtine daca e vreo aparitie care pare ceva mai interesanta. Cred ca am vreo 20 de jocuri de PSN pe care le-am cumparat doar pentru ca mi se pareau pe moment a fi nnnnnemaipomenit de necesare colectiei lol

  16. #16 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    sunt bugetar ... lunar se duceau pe jocuri aprox ..300-350 ron ..spun se duceau pt ca a avut grija nenea Boc sa nu mai cumpar jocuri...asa ca acum mai cumpar un joc bun la 2 luni ..adica cam 150Ron la 2 luni...
    un exemplu clar pe anul asta ..Killzone 3 , Dirt 3 , Ghost Recon , Call of Duty MW3 , Shift 2

  17. #17 SP
    Senior Member Pastilutza's Avatar
    Sunt elev si cheltuiesc lunar pe jocuri 100-200 $ cu ajutorul domnului care a facut site-ul Mturk.com

    Dupa ce cumpar PS3-ul o sa incep sa cheltuiesc mai mult si din bugetul personal.

  18. #18 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Pastilutza View Post
    Sunt elev si cheltuiesc lunar pe jocuri 100-200 $ cu ajutorul domnului care a facut site-ul Mturk.com
    reclama bagata finut, nu cred ca s-a prins cineva.

  19. #19 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Ii fara refferali daca aia vrei sa zici. Si eu mi-am luat ps3 de pe amazon + gt5 collector's si alte jocuri multumita lui pastilutza lol nu tipului care a facut siteul.
    LE: Ultimu' joc - 3d dot game heroes l-am luat dupa o slujba pe odesk. Si is student.

  20. #20 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Eu am 17 ani si bani de jocuri as avea doar din alocatie.Banii de la parinti..si ei destul de putini se duc prin cafenele, uneori party-uri si destul de des pe echipamente si bascheti, care se rup cam repede- ciudat.
    Doamneee...ce as mai vrea sa-mi gasesc un loc de munca macar o luna!lol

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Make money with binary option By donatelo in forum Offtopic
    Replies: 14 Last Post: 28-05-2015, 13:41
  2. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 21:02
  3. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 21:00
  4. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 20:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts