Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 65

Thread: Consola pentru toata familia ?!?

  1. #1 SP
    Junior Member Libris's Avatar

    Consola pentru toata familia ?!?

    Salutare la toata lumea !

    Am si eu o problema. Baiatul meu implineste 7 ani, ocazie cu care eu si sotia am hotarat sa cumparam o consola de jocuri (mai greu a fost s-o conving ca asta nu are nici o legatura cu visele mele din copilarie ). L-am invatat sa mearga pe bicicleta, sa schieze si sa inoate, dar in materie de gaming nu am experienta, asa ca am nevoie de sfaturi. Iata datele problemei:
    - consola va fi folosita in special de catre copil (de catre noi adultii, doar ocazional)
    - daca e posibil, dorim sa poata juca simultan pe acelasi sistem (in echipa sau contra) doua sau mai multe persoane (nu stiu care este termenul corect)
    - sa aiba motion controller gen Xbox Kinect, PS Move sau Wii Remote
    - bugetul in jur de 1.500 ron
    - exista deja TV 32” Samsung HD ready LE32R8 si Home Theatre Blu-ray Disc Sony BDV-380.
    Tinand cont de faptul ca un copil este totusi un copil (nevoia lor de jocuri noi e mai mare decat a unui adult), lamuriti-ma va rog cum sta treaba cu Xbox Live respectiv PS Network. Merita ? Dupa ce imi fac cont si platesc un abonament, pot descarca jocuri pe hardul consolei ? Seamana cu Google Play pentru smartphone-uri ? Care sunt preturile ?

    Multumesc anticipat !

  2. #2 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Sa inceapa nebunia!

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Libris, bine ai venit pe CG!

    Legat de intrebarea ta, fiecare dintre alternative (Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii U) are avantajele si dezavantajele sale. Cel mai important lucru fiind acela ca va fi pentru copil, as putea fi inclinat sa-ti recomand un Nintendo Wii U (impreuna cu un pack de wiimote-uri pt. multiplayer). Insa nu o voi face, si iti voi recomanda sa mergi pe un Xbox 360 + Kinect + inca un gamepad.

    Ai extrem de multe titluri pentru copiii, ai Kinect-ul cu zeci de titluri bune (si nici nu ai riscul de a scapa controllerul fix in TV-ul de 32")... trebuie doar sa ai suficient spatiu pana la Kinect (minim 2.8m).

    Cat despre Xbox Live, acesta este fie de tip free (Silver - poti descarca demo-uri), fie de tip Gold (poti sa te joci in multiplayer online). Pretul este decent (poti gasi si la 150 RON pe an - vezi la RobertDinu sau Webpredator: Bazar Console - Vinzi, Cumperi sau Schimbi).

    Cu pretul la jocuri, aici e o alta discutie... Daca bugetul nu-ti permite, ti-as recomanda sa-ti iei cateva titluri bune... si sa faci schimburi cu colegii consolisti. In felul acesta, dupa investitia initiala, dai zero pe jocuri. Daca bugetul iti permite, iti recomand sa incepi cu titluri mai vechi (dar bune) pe care le gasesti pe aria de Bazar la preturi intre 30 RON si 50 RON. Dupa care poti trece linistit la cele ceva mai noi (intre 50 si 100 RON)... si in final, nebuniile de-abia aparute, titluri AAA care incep de la 100 RON.

    Pentru toate celelalte, verifica ariile dedicate consolei respective.

    P.S. Eu as alege Xbox 360... e decizie personala. Asta nu inseamna ca PS3-ul nu e mai bun sau Wii U nu ar oferi exclusivitati interesante. As fi fost tentat sa-ti recomand PlayStation 3 pt. ca are si BluRay... dar am vazut ca ai deja un BluRay player. Iar Move-ul de pe PS3 nu e prea interesant (la mine zace de multa vreme).

    P.P.S. Pentru un buget mult mai mic, ai putea incepe chiar cu un Nintendo Wii (nici macar Wii U). Nu ai acces la jocuri HD sau FullHD... insa pentru un copil sunt sute de titluri interesante.

    Bafta!

  4. #4 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Iti recomand PS3, deoarece cu PS Move se pot juca si shootere.

    PSN-ul e gratuit, poti sa descarci gratis demo-uri in PS Store. Xbox live gold e pe bani, xbox live silver e gratuit parca (cred ca poti descarca demo-uri gratuit).
    Ca sa joci online pe XBOX trebuie sa platesti abonament la Microsoft (XBOX live gold), iar pe PS3 e gratuit jucatul online prin PSN.
    XBOX live gold anual e pe la 40 lire sterline pe cont de UK.

  5. #5 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Din ce vad , cred cu un Ps3 ar fi bun , in mare parte pt Playstation Plus , iti faci abonament aprox 50£ si ai la dispozitie peste 40 jocuri Ps3 anual pt download , in plus alte jocuri PSN .
    Pe alta parte , cred ca pe cel mic l-ar incanta mai mult Kinect-ul de la Xbox. Dar online-ul la xbox nu e gratis, asa ca decizia iti apartine. Avantajele principale ale celor 2 sisteme astea ar fi din punctul meu de vedere. PS+, Online gratis contra Kinect.

  6. #6 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Xbox plus Kinect. Pare comboul optim.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    In primul rând să-ţi trăiască băieţelul, in al doilea rând iti recomand xbox plus kinect, daca se juca mai mult tăticul recomandam un ps3 cu abonament ps plus asa cum a spus si Dragos un pic mai sus. Bafta si bine ai venit pe forum!

    PS abonamentul ps plus e 40£ sau 50$ in funcţie de zonă, dar daca până la urma alegi ps3 iti recomand abonamentul de 40£(cont uk)

    LE @andreiaka vorbeşti un pic pe lângă subiect, am înţeles ca esti fanboy, incearca sa dai un sfat bun nu sa vii cu aberaţii de genul dai un ban dar stai in fata, asa poate sa vina MonkY sa spună ca a dat de vreo 8 ori bani pe consola xbox

  8. #8 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Recomand Xbox 360 cu senzorul kinect care e excelent pentru toata familia mai ales pentru micut.
    Xbox Live Gold o fi el pe bani ( 150 ron pe an , nu e nu stiu cine ce ) dar dai un ban si stai in fata.
    Iti dai si tu seama cum e xbox cu bani si cum e psn gratis !

    Deci decizia mea e XBOX !

  9. #9 SP
    Banned SWTFU's Avatar

  10. #10 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Afla intai si daca colegii/prieteni lui au console si ce anume au.
    Daca prietenii au xBox nu ar fi deloc placut ca el sa aiba PS3... (sau invers)
    Apoi analizeaza cele spuse de colegii forumisti. Daca te tenteaza o anumita consola, intra pe aria dedicata si vezi ce probleme si impresii sunt si acolo...
    Spor

  11. #11 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Vezi ca la XBOX controller-ul e mai mare decat cel de la PS3.

  12. #12 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Dar de ce trebuie sa vada ce are ceilalti ?
    Decizi singur !

  13. #13 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Wii U+Libraria imensa pe care o are Wii.Consider ca Xbox-ul si PS3-ul sunt pentru "big boys"

  14. #14 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Pentru 7 ani un Nintendo Wii sau un Playstation 2 sunt suficiente, au o librarie imensa de titluri pentru aceasta varsta.

  15. #15 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Pentru 7 ani un Nintendo Wii sau un Playstation 2 sunt suficiente, au o librarie imensa de titluri pentru aceasta varsta.
    Omu vrea cu motion controller, deci PS2-ul nu intra in discutie.

  16. #16 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Pentru 7 ani un Nintendo Wii sau un Playstation 2 sunt suficiente, au o librarie imensa de titluri pentru aceasta varsta.
    Sunt de acord.
    PS3 si Xbox360 sunt aproape de final, peste un an-doi te vei gandi sa cumperi urmatoarele console cand vezi ca toata lumea le are.
    Cu o consola mai veche investitia nu este asa de mare.

  17. #17 SP
    Member Smara's Avatar
    Salut,
    sa iti traiasca baiatul! Al meu are 11 ani si initial a avut un Nintendo Wii iar de un an si ceva beneficiaza de Xbox+Kinect.
    Daca acum as fi pus in situatia ta, as merge fara sa stau pe ganduri pe varianta Xbox+Kinect.
    Jocurile sunt extrem de captivante pentru varsta lor( al meu joaca cel mai des Kinect Sports), iar avantajul major pe care eu il vad, este motivatia catre miscare. Din pacate in zilele noastre nu mai ies copiii afara la joaca asa cum ieseam noi (nici nu mai sunt conditiile sociale de atunci este adevarat) si un plus de miscare este mai mult decat benefic. Pentru mine a contat foarte mult aspectul acesta, nu stiu cat de mult te intereseaza si pe tine .
    Se poate juca simultan cu alte persoane fara nici o problema.
    Sa se bucure copilul de ce o sa ii cumperi!

  18. #18 SP
    Junior Member Libris's Avatar
    Multumesc mult pentru raspunsurile voastre sincere si prompte !!!

    Pana acum am tras urmatoarele concluzii:

    XBox 360 Kinect este recomandat pentru usurinta utilizarii lui de catre un copil.
    Problema: intre TV si canapeaua de pe care urmarim filmele (si pe care nu o pot muta) exista un spatiu de 2,25 m., pe lateral ar fi cam 3,5 m.
    Ce parere aveti, este suficient ? pentru cel mic bineinteles !

    Wii este potrivit pentru paleta mare de jocuri existente chiar daca mai vechi si fara HD.
    Problema: merita investit intr-un sistem Wii U ? exista destule jocuri pentru el deja ? Am inteles ca a fost lansat destul de recent.

    PS3 Move e bun dar nu pentru o familie cu un copil de 7 ani.

    CONCLUZIE: cand implineste 10-12 ani luam un PS4 !!! Asta-i clar. Dar pana atunci ?
    Xbox 360 Kinect sau Wii U ??????????????????

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din proprie experienta iti spun ca daca ai mai putin de 2.8m distanta de la Kinect la locul unde te vei juca (pt. o singura persoana)... e prea putin. Din cate spui tu ai 2.25m... e foarte complicat. S-ar putea sa te ajute un produs de genul acesta: Nyko - Products - Zoom (desi din cate am inteles din reviews scade calitatea imaginii si a senzorului).

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Omu vrea cu motion controller, deci PS2-ul nu intra in discutie.
    Inseamna ca n-ai auzit de EyeToy

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Blu Ray Disk 3D Originale/Pentru toata lumea... By expiratul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 25 Last Post: 24-03-2012, 21:14
  2. Replies: 3 Last Post: 13-06-2009, 20:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts