Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 111

Thread: Jocuri,pasiune sau dependenta?

  1. #1 SP
    Member zaice's Avatar

    Question Jocuri,pasiune sau dependenta?

    Deschid acest thread subiect (sper sa nu para un cliseu)dar este un subiect comentat des in viata actuala,cotidiana.Tema subiectului este aceea de "Jocurile, pasiune sau dependenta?
    Chiar ieri am auzit la radio tema aceasta cu "Generatia internetului", ca si cum ai zice "Generatia
    care sta in casa si se izoleaza ".Ok.Diferendele de opinii intre generatia inainte de 1989 (cea care a fost total izolata si nu a avut deschidere spre nou,spre informatie, practic spre progres) si cea de dupa 1989 (care are "autostrada informatiilor" la un click distanta)exista si vor mai exista,deoarece se stie ca unde nu este contradictie nu este nici progres.
    Voi face o analogie intre "Generatia internetului" si "Jocuri,pasiune sau dependenta?".Pentru mine cel putin, jocul, reprezinta o pasiune controlata.Dependenta dupa definitie,parerea mea, este un fenomen scapat de sub control,in care practic pasiunea devine sangele care curge prin vene,aerul care umpla plamanii.(nu emit judecati de valoare si nu judec pe cineva care este dependet de un fenomen,este doar o definite).Nu pot sa zic ca ma joc zi de zi,dar jocul reprezinta una din pasiuniile mele,deci ocupa un timp fizic in viata mea.Industria aceasta a adus ceva care a umplut timpul din viata noastra cu ceva frumos,fie traind intr-un mod interactiv prin jucarea efectiva a jocului,fie transpunerea in "pielea personajului",fie trairea unor sentimente de bucurie ca "am batut si ultimul boss si am dus jocul la capat".
    Discutia as vrea sa o duc spre chintesenta tematicii,dependenta.Noi de ce ne jucam?Ne jucam pentru ca nu avem cu ce sa ne ocupam timpul?Ne jucam ca sa uitam de anumite greutati din viata?Ne jucam pentru ca ne place?Ne jucam pentru a ne face amici virtuali,posibili amici reali?Eu unul ma joc pentru ca imi place fenomenul, apreciez breasla de producatori de jocuri(de la primul programator pana la utlimul tester),apreciez breasla gameriilor, avand preocupari comune cat si schimburi de opinii, si apreciez jocul in sine,adica deviza "just do it",sau "enjoy it".Nu as vrea sa devin filozofic si sa credeti ca am decshis acest thread doar ca sa-mi expun eu talentele mele imperfecte in a exprima o opinie(in caz de gresli gramticale si exprimari agramate accept critici si cer scuze) ,ci doresc "sa va provoc", intr-un sens bun al cuvantului, sa va exprimati si voi pe acest site (care am vazut si pe traffic.ro ca are o mare audienta-top 35 din categoria Calculatoare,internet,cu ocazie care tin sa felicit pe toti care au contribuit la acest lucru)opinia legata de acest subiect cotidian,"NOI DE CE NE JUCAM?"

  2. #2 SP
    Banned Arsenal's Avatar
    interesat thread ... eu personal joc din pasiune

  3. #3 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Eu joc doar din placere ,pasiune dar mai este si putina dependeta cand ma prinde sfarsitul jocului si nu pot sa il termin si incerc de 20-30 de ori si tot il trec, asta ar insemna pentru mine dependenta dar pentru alti asa cum am vazut mai demult o stire cu un baiat care are 30 de conturi de WOW si joaca 20/24 asta chiar este dependenta pe care eu incerc sa o evit........................................

    ............. mai joc din placerea competitie sa ma antrenez singur si dupa aceea sa joc online sau cu inca un prieten sau chiar cu tata care inainte nici nu stia ce este aceea o consoala ai place la nebunie sa ne intrecem intr-un nfs pe canape la o pizza .

    Incerc sa evit dependenta printr-un numar de ore limitat cu controllerul in mana , dar recunosc caci uneori uit cat este ceasul dar acest lucru se intampla foarte rar.

  4. #4 SP
    Member Xristina's Avatar
    Dependenta e cand nu poti sa traiesti fara jocuri, nu poti sa respiri, sa mananci , nu ai chef de nimica (a heads up pentru cei care spun ca e dependenta).

    Gaming-ul e o parte din mine. Nu cred ca as putea sa o elimin vreodata sau sa spun "de acum incolo nu mai vreau sa am nimic de-a face cu ea". Este o pasiune pe care o practic in fiecare zi, fie prin faptul ca ma informez cu ce mai trebuie sa apara, fie ca citesc review-uri, fie ca aduc comentarii pe site-urile dedicate, fie ca ma joc. Nu cred ca a trecut zi in care sa nu intru pe ceva si sa nu fie legat de acest domeniu.

    Aceasta pasiune pe care o am de la 6 sau 7 ani a crescut atat de mult incat mi-a decis si cariera pe care o urmez.

    As vrea sa subliniez ca pentru mine pasionat de jocuri inseamna sa fi interesat 100% de ele, nu pe ici pe colo sau ca e cool. Una e pasiunea si alta hobby-ul.

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Jocurile sunt o pasiune,dar in acelasi timp si un mod de relaxare pentru mine.Nu ma consider dependent de jocuri.Pentru mine dependent este acela pentru care jocurile sunt pe primul loc.

  6. #6 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Dependenta e cand nu poti sa traiesti fara jocuri, nu poti sa respiri, sa mananci , nu ai chef de nimica (a heads up pentru cei care spun ca e dependenta).

    Gaming-ul e o parte din mine. Nu cred ca as putea sa o elimin vreodata sau sa spun "de acum incolo nu mai vreau sa am nimic de-a face cu ea". Este o pasiune pe care o practic in fiecare zi, fie prin faptul ca ma informez cu ce mai trebuie sa apara, fie ca citesc review-uri, fie ca aduc comentarii pe site-urile dedicate, fie ca ma joc. Nu cred ca a trecut zi in care sa nu intru pe ceva si sa nu fie legat de acest domeniu.

    Aceasta pasiune pe care o am de la 6 sau 7 ani a crescut atat de mult incat mi-a decis si cariera pe care o urmez.

    As vrea sa subliniez ca pentru mine pasionat de jocuri inseamna sa fi interesat 100% de ele, nu pe ici pe colo sau ca e cool. Una e pasiunea si alta hobby-ul.


    Xristina,crezi ca daca nu ti-ai fi descoperit aceasta pasiune de a juca ar fi luat o alta directie cariera ta in viata?Sau crezi ca ai fi optat pentru aceasi cariera dar care nu ar fi fost o cariera combinata cu pasiune ci ai face din aceasta o cariera obisnuita?

    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    Eu joc doar din placere ,pasiune dar mai este si putina dependeta cand ma prinde sfarsitul jocului si nu pot sa il termin si incerc de 20-30 de ori si tot il trec, asta ar insemna pentru mine dependenta dar pentru alti asa cum am vazut mai demult o stire cu un baiat care are 30 de conturi de WOW si joaca 20/24 asta chiar este dependenta pe care eu incerc sa o evit........................................

    ............. mai joc din placerea competitie sa ma antrenez singur si dupa aceea sa joc online sau cu inca un prieten sau chiar cu tata care inainte nici nu stia ce este aceea o consoala ai place la nebunie sa ne intrecem intr-un nfs pe canape la o pizza .

    Incerc sa evit dependenta printr-un numar de ore limitat cu controllerul in mana , dar recunosc caci uneori uit cat este ceasul dar acest lucru se intampla foarte rar.
    Huber,tu ai depasi aceasta pasiune si ai incerca sa ajungi un jucator profesionist si sa-ti castigi banii din competitie?Sau ai ramane la nivelul de pasiune si competite cu tine intr-un cadru privat?

  7. #7 SP
    Member Xristina's Avatar
    Nu cred ca as fi optat pentru aceeasi cariera,daca nu mi-ar fi placut. Nu imi place sa fac ceva de amorul artei, doar ca il face toata lumea sau ca e cool.

  8. #8 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    s-a mai discutat de nu stiu cate ori pe tema asta. Sincer mi se pare neinteresant subiectul. Dar e doar parerea mea.

  9. #9 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Quote Originally Posted by zaice View Post

    Huber,tu ai depasi aceasta pasiune si ai incerca sa ajungi un jucator profesionist si sa-ti castigi banii din competitie?Sau ai ramane la nivelul de pasiune si competite cu tine intr-un cadru privat?
    varianta doi

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu pot spune ca joc din placere tot timpul. Asta din cauza ca am ajuns sa joc unele jocuri doar pentru a vedea conceptele folosite in ele. De exemplu jocuri precum GRAW 2 sau Rise of the Argonauts le joc pentru a vedea ideile din spatele lor (control implementat, design al nivelelor, curba de dificultate, etc.)
    Si plecand de la premiza ca majoritatea acestor jocuri nu dezvaluie decat pe parcurs tot ce au de oferit, ma simt impins de la spate sa stau sa le termin.

    Asta pentru ca, asemanator Xristinei, si eu am inceput o cariera in industrie. Inceputul e mic, dar inca sunt tanar

  11. #11 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Nu pot spune ca joc din placere tot timpul. Asta din cauza ca am ajuns sa joc unele jocuri doar pentru a vedea conceptele folosite in ele. De exemplu jocuri precum GRAW 2 sau Rise of the Argonauts le joc pentru a vedea ideile din spatele lor (control implementat, design al nivelelor, curba de dificultate, etc.)
    Si plecand de la premiza ca majoritatea acestor jocuri nu dezvaluie decat pe parcurs tot ce au de oferit, ma simt impins de la spate sa stau sa le termin.

    Asta pentru ca, asemanator Xristinei, si eu am inceput o cariera in industrie. Inceputul e mic, dar inca sunt tanar
    Iti doresc succes in cariera ta si sper sa poti imbina pasiunea cu profesia.Cred ca fiecare isi doreste sa poata combina aceste lucruri,stiindu-se faptul ca o cariera doar de amorului artei e destul de aiurea.
    Offtopic Rise of Argonauts mi se parea mai interesant daca se facea un third person mai cu multa actiune

  12. #12 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    eu joc din pasiune

  13. #13 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Junnkie View Post
    s-a mai discutat de nu stiu cate ori pe tema asta. Sincer mi se pare neinteresant subiectul. Dar e doar parerea mea.
    Junnkie si eu ma intreb acelasi lucru.De ce se mai discuta in societatea de astazi acest subiect cliseu? Generatia noastra este una crescuta in fata PC si console.De ce se discuta acest subiect,pe toate canalele media?De ce tot se spune ca statul in fata calculatorului este ca si cum te-ai izola de societate,ca produce dependeta si alte cele?Adica se incearca ca sa se adopte din nou unele obiceiuri de dinainte de 1989,de exemplu cititu (eu personal citesc dar nu in masura in care se citea de dinainte de 1989, in sensul ca timpul fizic mi-l ocup si cu calculatorul).Ce se urmareste cu acest lucru?Atentionarea parintiilor ca PC dauneaza statutului social al copilului?

  14. #14 SP
    Member Xristina's Avatar
    In societate se discuta acest subiect pentru ca oamenilor le place sa dea vina pe un factor extern. Cele mai multe subiecte relatate de media vis-a-vis de industrie sunt legate de shootings and deaths. E mult mai comod sa dam vina pe ceva irelevant cat sa dam vina pe ceva relevant cum ar fi lumea in care traim si violenta.

    "No, video games are to blame for a kid shooting, like rock'n'roll, it's the devils tool." Nu din cauza asta :



    PC-ul nu dauneaza statului social, insa nici un bine maret nu e. Cel putin daca esti un om timid te izolezi si mai mult de oamenii din jurul tau.

  15. #15 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    In societate se discuta acest subiect pentru ca oamenilor le place sa dea vina pe un factor extern. Cele mai multe subiecte relatate de media vis-a-vis de industrie sunt legate de shootings and deaths. E mult mai comod sa dam vina pe ceva irelevant cat sa dam vina pe ceva relevant cum ar fi lumea in care traim si violenta.

    "No, video games are to blame for a kid shooting, like rock'n'roll, it's the devils tool." Nu din cauza asta :



    PC-ul nu dauneaza statului social, insa nici un bine maret nu e. Cel putin daca esti un om timid te izolezi si mai mult de oamenii din jurul tau.
    Are si PC parti bune cat si rele.Asta e clar.Parerea mea este doar o chestiune de a opta pentru un lucru sau nu.Copii trebuie supravegheati la o varsta frageda pentru a nu fi scapati si pierduti,dar deja cand ai o varsta in care poti decide asupra actiunii de a face sau a nu face ,e doar o chestiune de a alege.

  16. #16 SP
    Junior Member GameTime's Avatar
    eu joc din pasiune....bine, uneori poate intervine si dependenta

  17. #17 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    La mine si una si cealalta varianta !!

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Acum parca incep sa inteleg ce-a vrut sa zica Junnkie.

    E dezinteresant thread-ul pentru ca aici toti vor scrie ca se joaca din pasiune.

    Cei dependenti nu au timp sa scrie aici pe thread, SE JOACA

  19. #19 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Acum parca incep sa inteleg ce-a vrut sa zica Junnkie.

    E dezinteresant thread-ul pentru ca aici toti vor scrie ca se joaca din pasiune.

    Cei dependenti nu au timp sa scrie aici pe thread, SE JOACA
    Bine spus Khan .Ar fi interesant sa avem si pareri contra (pareri ale generatiei care nu are pasiunea de a se juca).E o discutie pro/contra care pana la urma arata ca fiecare ia optiunea care o considera cea mai buna.

  20. #20 SP
    Member Xristina's Avatar
    Cred ca a vrut sa spuna ca nimeni de aici nu va spune altceva decat ca ii place sa joace si ca e o pasiune.

    Poate vrei sa zici sa auzi parerea cuiva care considera gamingul un hobby si nu o pasiune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pasiune pentru locuri parasite By Teo in forum Offtopic
    Replies: 9 Last Post: 07-05-2014, 22:36
  2. Replies: 54 Last Post: 24-04-2009, 06:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts