Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Ce consolă să iau?

  1. #1 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar

    Ce consolă să iau?

    Salut! Sunt nou aici şi aş vrea să ştiu ce consola ar trebui să achiziţionez dintre Xbox 360 si PlayStation 3. Aş lua PS3 pentru că: Online Gaming este free, are blu-ray disc, are mai multe exclusivităţi, HDD-ul intern este de maxim 500GB, pe când la Xbox este de maxim 250GB, are PlayStation Home şi pentru că nu trebuie să cumpăr baterii pentru controller. Aş cumpăra Xbox 360 pentru că: Deşi Xbox LIVE nu este free, este o experienţă mai bună decât PlayStation Network, controllerul este mai confortabil şi mai bun pentru jocurile first-person-shooter, este mai ieftin, jocurile sunt şi ele mai ieftine, este mai populat şi original, şi părerea mea este că arată putin mai bine decât PS3 dar nu mă pot decide ce consolă sa îmi cumpăr. Îmi puteţi recomanda ceva?

  2. #2 SP
    Member JamiroQuai's Avatar
    Depinde ce vrei tu de la consola. Daca te intereseaza exclusivitatile in mod deosebit, atunci ar trebui sa-ti cumperi PS3. Sunt net superioare celor de pe Xbox. ( asta o auzi de la un detinator de X360 ) Totusi, eu sunt innebunit dupa seria Gears of War si desi nu am jucat nicio exclusivitate de pe PS3 pana acum, nu cred ca este vreuna care ma poate convinge ca este mai buna decat seria asta.

    Daca vrei o experienta de neuitat cu prietenii pe multiplayer, atunci iti recomand Xbox-ul. Intr-adevar, XBL-ul nu este gratuit, costa in jur de 170 de lei pe an, dar poti sta in party cu prietenii fie ca sunteti in acelasi lobby / joc, fie ca nu .

    Primordial pentru mine este sa pot tine legatura cu toti prietenii mereu, de aceea prefer consola asta. Ne jucam mereu, radem, povestim, iar pentru a face asta, nu trebuie decat sa dispui de serviciul GOLD si de conexiune la internet, spre deosebire de PSN, care cere sa fiti in acelasi lobby pentru a putea comunica verbal.

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sa inceapa show-ul!

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    PS3 e putin mai ieftin si mai fiabil decat XBOX.
    PS3 are exclusivitati mult mai bune si mai numeroase.
    Jocurile multiplatform se incarca (putin) mai repede pe PS3.
    Trophies > achievements.

    XBOX are o experienta online superioara fata de PSN.
    Controllerul de la XBOX e mult mai comod decat cel de PS3.
    Jocurile multiplatform arata (putin) mai bine pe XBOX.

    In alta ordine de idei, eu as opta pentru Sony. Ti-am prezentat obiectiv avantajele, iar despre dezavantajele fiecarei console pari destul de informat deja. Sper sa NU inceapa show-ul, totusi. ^-^

  5. #5 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Eu vreau să joc Uncharted, God of War dar şi Forza, Gears of War. Vreau să mă joc single player dar şi online. De asta alegerea e atât de grea, dar cei care aţi folosit consolele, recomandaţi-mi ceva.

    @EspiritusSanctus: Xbox-ul este mai ieftin cu 50 RON decât PS3-ul

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Salut! Sunt nou aici şi aş vrea să ştiu ce consola ar trebui să achiziţionez dintre Xbox 360 si PlayStation 3. Aş lua PS3 pentru că: Online Gaming este free, are blu-ray disc, are mai multe exclusivităţi
    Ţi-ai dat răspunsul singur

    PS nu mai deschide acelaşi topic pe arii diferite, superi moderatorii si userii

  7. #7 SP
    Member enemigo's Avatar
    Fiecare consola are avantaje si dezavantaje. Alege-o pe cea pe care o preferi mai mult, nimeni nu iti poate spune care e mai buna. Documenteaza-te si ia o hotarare, nu vad ce e atat de dificil. Daca nu esti multumit de decizie, o schimbi si gata. Eu am luat initial un xbox 360 slim, apoi dupa cateva luni am vandut-o si am luat un ps3 super slim. Cel mai bun sfat care ti-l pot da e sa alegi un hard mai mare, indiferent de consola: 250 gb, respectiv 500.

  8. #8 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Parcă îmi place mai mult PS3 ca consolă (la aspect aleg Xbox) dar eu ţin mult la gaming-ul online + că aş mai economisi ceva bani de la Xbox şi de la jocurile care sunt mai ieftine.

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Bun, eu prima data am avut xbox, prin 2006, l-am vandut pt ca imi doream sa vad si filme full hd, nu puteam pe xbox decat daca imi cumpăram un hd dvd separat pt el aveam online gratis. Doar 3 jocuri mi-au plăcut foarte mult pe xbox360 (seria gears of war, lost odyssey si alan wake). La capitolul jocuri exclusive PS3-ul sta mult mai bine. Cel putin in ultimii 2-3 ani, cei de la M$ nu prea au mişcat.

    PS seria Halo nu e pt mine
    PPS Cu banii pt un an de Live Xbox iti faci un abonament PS Plus si ai aprox 50 de jocuri gratis in fiecare an

    In concluzie te sfătuiesc sa alegi un PS3, cei mai mulţi useri de pe acest forum au PS3

  10. #10 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Deci îmi recomandaţi sa iau PS3-ul?

  11. #11 SP
    Member JamiroQuai's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Deci îmi recomandaţi sa iau PS3-ul?
    Ti-am spus.

    Better exclusivities -> PS3

    Better online experience -> X360.

    Simple as that.


    EDIT : Restul detaliilor, precum hdd-ul mai mare, controller-ul mai fiabil etc. sunt niste nimicuri ( dpmdv ) in comparatie cu cele doua mari aspecte la care am facut referire mai sus.

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Deci îmi recomandaţi sa iau PS3-ul?
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    PPS Cu banii pt un an de Live Xbox iti faci un abonament PS Plus si ai aprox 50 de jocuri gratis in fiecare an

    In concluzie te sfătuiesc sa alegi un PS3, cei mai mulţi useri de pe acest forum au PS3
    Citeşte si topicul de mai jos
    http://www.consolegames.ro/forum/showthread.php?t=26048
    PlayStation Plus

  13. #13 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Cred că am să aleg PS3 dar îmi pare rău că nu voi putea juca Forza, Halo 4 si Call of Duty: Black Ops 2 (multiplayer).

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Cred că am să aleg PS3 dar îmi pare rău că nu voi putea juca Call of Duty: Black Ops 2 (multiplayer).
    De ce nu poti? Cine te-a minţit?

  15. #15 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    De ce nu poti? Cine te-a minţit?
    Ştiu că pot şi pe PSN dar e mult mai tare pe Xbox LIVE.

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ti-am spus mai sus ce poti sa faci cu banii de live, ce spui tu e folclor, psn-ul nu mai e asa slab de vreo 2 ani. bafta in continuare

    PS Asteapta Black Friday(29 noiembrie), sigur prinzi un pret mai bun

  17. #17 SP
    Member JamiroQuai's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Ştiu că pot şi pe PSN dar e mult mai tare pe Xbox LIVE.
    Am inteles, tu le vrei pe ambele. Eh, acum, cu putin timp inaintea lansarii consolelor next-gen, cred ca n-ar fi asa o risipa mare de bani sa le achizitionezi pe ambele. Un X360 il gasesti la 400-500 lei, iar un PS3, cred ca are pretul tot pe acolo. Daca nu dispui de banii necesari pentru a le cumpara pe amandoua deodata, ar trebui sa incepi cu X360-ul, deoarece, cu trecerea timpului, vei gasi din ce in ce mai putini jucatori online, indiferent de joc. Pentru exclusivitati ai tot timpul din lume.

  18. #18 SP
    Junior Member Firefoxfl's Avatar
    Dar am auzit ca la Xbox ai mai mult FPS la GTA V decat pe PS3 si ca se vede mai bine.

    P.S: Imi place sistemul de pe PSN cu x% complet si cu trofee.

  19. #19 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Ps 4

  20. #20 SP
    Member JamiroQuai's Avatar
    Quote Originally Posted by Firefoxfl View Post
    Dar am auzit ca la Xbox ai mai mult FPS la GTA V decat pe PS3 si ca se vede mai bine.

    P.S: Imi place sistemul de pe PSN cu x% complet si cu trofee.
    La fel e si la Xbox. Ai sistemul cu achievements si iti arata, atat la fiecare joc, cat si overall, procentajul curent obtinut.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Nu booteaza - O iau razna By zinodaur in forum Hardware
    Replies: 27 Last Post: 14-09-2012, 20:04
  2. Cat iau pe 1101 By Miata in forum GSM
    Replies: 6 Last Post: 04-04-2011, 00:00
  3. Noi jocuri iau cu asalt XBLA By Bobby in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 12-10-2008, 18:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts