Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: De unde cumparati voi jocuri folosite ?

  1. #1 SP
    Member KiritoStefan's Avatar

    De unde cumparati voi jocuri folosite ?

    Va rog frumos fara olx , cand ii intreb pe baieti de acolo de transport fug ca de raie.
    Exemplu : Am vrut sa iau Assassin's Creed Origins PS4 de la un baiat din bucuresti cand a auzit transport ma blocat ...
    PS.Avea scris livrare cu verificare nu prea inteleg ce la suparat

  2. #2 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Din scurta mea experienta cu curieratul din Ro, stiu ca se plateste atat verificarea cat si transportul, fiecare in jur de 20 ron, depinde de greutate, etc.

    Chestiile astea trebuiesc negociate, cine plateste transport si cine verificarea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Member geo971986's Avatar
    Depinde de orasul in care esti, poti gasi si pe facebook grupuri de vanzari specifice. Stiu ca si aici pe forum existau la un mom dat threaduri specifice unor orase. Btw cel cu AC Origins era ala cu 160 de lei?

  4. #4 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by geo971986 View Post
    Depinde de orasul in care esti, poti gasi si pe facebook grupuri de vanzari specifice. Stiu ca si aici pe forum existau la un mom dat threaduri specifice unor orase. Btw cel cu AC Origins era ala cu 160 de lei?
    Numai stiu de ce ? Faza e ca am consola ps4 de putin timp si vroiam si eu Ac Originis dar din 4 anunturi toti au murit cand au auzit de transport

  5. #5 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Eu de multe ori cumpar de la baietii de aici de pe forum. Intr-o oarecare masura ii inteleg pe baietii care nu vor sa trimita, adica si eu prefer sa vand/cumpar din bucuresti pt simplu motiv ca nu am chef sa ma duc la posta sa verific daca e totu ok si draci laci.

  6. #6 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Daca doresti sa cumperi/vinzi un joc/podus de le olx, curieratul costa 25 ron pt un colet de maxim 5 kg. Nimic in plus sau in minus pentru specificatia "livrare cu verificare". Se cade de comun acord cu cealalta parte cine plateste transportul. De obicei cumparatorul. Iar banii pentru produs se ramburseaza vanzatorului fara nicio problema. Firma de curierat este Cargus.
    Banuiesc ca acele persoane car nu doresc sa trimita un produs in alte orase nu vor sa astepte, doresc banii imediat... Eu am folosit serviciul oferit de olx in ambele cazuri (vanzare/cumparare) si nu am avut nicio problema sau surpria naplacuta.
    Pe de alta parte, daca doresti sa faci un schimb de produs, aici este mai complicat. Din cate stiu, in afara de Fan Curier, nicio alta firma de curierat nu ofera acest serviciu. La Fan Curier se platesc in jur de 30 de lei la ridicarea produsului (cu verificarea sumara a produsului) si 30 de lei de catre cumparator la predare (idem verificare). Nu recomand schimbul de produse prin curierat, nu esti sigur de ce primesti, pentru ca nu se verifica starea de functionare, ceva amanuntit.
    Oricum, nu trebuie sa iti pierzi rabdarea, sunt destule persoane care accepta sa trimita jocuri. Trebuie doar sa mai cauti.
    Bafta

  7. #7 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    @Lotta sa inteleg ca “livrarea cu verificare” variaza ca pret de la curier la curier, la unii fiind gratuit? Mie Fancurier mi-au luat 30 RON pentru optiunea asta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Prin Publi24.ro e 10 ron expediere cu verificare, se plateste doar o taxa de ramburs. Prin OLX este 25 de ron si gasesti o graoza de useri care trimit prin curierat daca esti dispus sa platesti transportu. Uitate la anunturi de jocuri si din oras de la tine, e mai simplu sa le iei loco.

  9. #9 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Pagina olx iti ofera posibilitatea trimiterii unui produs pe care il ai la vanzare in alta locatie, iar acest serviciu costa 25 ron si nu exista decat varianta de e bifa optiunea livrare cu verificare. Practic in impun aceasta formula, ceea ce este f ok.
    Cred ca firma (olx) doreste sa se asigure ca nu va avea probleme (imi dau cu parerea), in cazul in care cumparatorul reclama ca a fost inselat. Contractual, este vina ta ca nu ai verificat starea produsului, mai ales ca ai semnat pt primirea acestuia si ai precizat ca totul este ok.
    Am pomenit despre Fan pentru ca am vrut sa cumpar ceva din alta localitate si costul transportului+verificarea ajunge pe la 30 ron. Ma indoiesc ca ofera cineva gratuit transport de curierat.

  10. #10 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu nu înțeleg de ce se ferește lumea asa tare de Posta. Transportul e aprox 10 lei la un joc cu plata ramburs și in 2-3 zile ajunge. Fac tranzacții prin posta de 7 ani si n-am avut nici o problema. Sunt si companii mai mari care au încredere sa trimita cu posta pachete mai valoroase (Avon, de exemplu), nu înțeleg de ce romanii nu au. Ma apuca toti dracii cand imi spune cineva pe OLX ca un joc de 40-50 lei mi-l trimite doar prin curier si transportul e undeva la 30 lei de obicei. Mai bine il iau din magazin asa.

    In alta ordine de idei, eu am mai luat jocuri de la Alvio (era activ si pe forum, in ultima vreme pe Facebook am vorbit). Am găsit si mai ieftin decât la el, dar degeaba, toti vreau doar curier deci tot acolo ajungeam. Cu Alvio stiu sigur ca nu e teapa. I-am plătit aproape tot timpul in avans si nu au fost probleme. Si trimite cu posta

  11. #11 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    De ce nu se apeleaza la Posta? Raspunsul este simplu: nu este vorba de incredere, ci de comoditate sau lipsa de timp. Cel care vrea sa trimita un pachet prin Posta Romana trebuie sa se deplaseze la un Oficiu, pe cand firmele de curierat vin unde le spui tu, chiar si la locul tau de munca. Evident comoditatea se plateste extra. Crezi ca in cazul in care si Posta oferea serviciul de ridicare a coletelor, nu avea alt tarif?

    Revenind la subiect, locurile de unde cumpar sau schimb jocuri sunt olx (preturi bune, pana acum nu am avut probleme) si playstation store. Cred ca poti incerca sa cauti jocuri si pe grupurile dedicate de pe socializare. Eu nu am incercat metoda, dar e de luat in seama.

  12. #12 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Poate nici nu am rabdare indeajuns ca am concediu si vroiam sa mai vad si alte jocuri , sau poate am dat doar de oameni lenesi
    Exemplu : Am vrut sa iau infamous second son 50 lei , persoana e din bucuresti ia fost lene sa mearga la curier si de o saptamana ma plimba ca nu are chef ,timp .

  13. #13 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Intr-adevar, pe olx trebuie sa ai rabdare .... si noroc! E abureala ca trebuie sa mearga la curier. E exact invers, vine el la vanzator. Daca tu esti de acord sa platesti cei 25 ron pt transport + plata jocului, nu vad dc ar fi probleme. Apropo de Infamous, vezi ca am vazut un anunt astazi, il vinde cu 40 ron. Este din Bucuresti, are bifat livrare cu verificare: https://goo.gl/fFpnwg. Sper sa iti fie de folos.

  14. #14 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by Lotta View Post
    Intr-adevar, pe olx trebuie sa ai rabdare .... si noroc! E abureala ca trebuie sa mearga la curier. E exact invers, vine el la vanzator. Daca tu esti de acord sa platesti cei 25 ron pt transport + plata jocului, nu vad dc ar fi probleme. Apropo de Infamous, vezi ca am vazut un anunt astazi, il vinde cu 40 ron. Este din Bucuresti, are bifat livrare cu verificare: https://goo.gl/fFpnwg. Sper sa iti fie de folos.
    Cum nu vezi de ce ar fi probleme ?Iti spun eu, ca eu nu mai trimit in tara si daca nu vand, dar tot timpul am reusit sa vand personal doar ca dureaza mai mult, tot trimiti si cand ajunge la baiat incepe sa iti ceara sa lasi din pret ca daca nu, nu il mai cumpara,Sunt si cei de treaba sunt sigur, dar eu am patit de cateva ori, si cu un iMac am patit, cere reducere ca daca nu, nu il mai ia, asta pe cand a ajuns la el ca i-ai pus livrare cu verificare, ii ofer acea reducere, dupa 5 minute suna iar sa mai las din pret,moment in care sun curierul sa aduca coletul inapoi ca nu mai vand nimic.Si inca un exemplu, dupa ani in care nu am mai trimis in tara, aveam o tastatura de vanzare undeva la vreo 300 lei, atata tot a insistat baiatul ca pana la urma m-a convins sa ii trimit in tara, dupa ce fac pachetul, imi trimite mesaj ca imi poate oferi 250 lei ca nu are mai mult,asta dupa discutii de ore in care a fost totul ok ca pret si etc...

  15. #15 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    E m-am referit la jocuri. Treaba e simpla, gasesti pe olx un anunt care te intereseaza, stabiliti un pret inainte sa trimiti/primesti produsul. In cazul in care esti vanzator trimiti numai daca ai stabilit clar detaliile, daca esti cumparator ar trebui sa stii de ce bani dispui.
    Iar curierul nu cred ca sta dupa negocierile partilor, nu primeste suma pt ramburs, returneaza coletul si gata. Problema este la vanzator, care trebuie sa achite transportul, dar exista un risc si ti-l asumi intr-un astfel de caz.
    Pe site-urile de publicitate sunt destui tepari si nebuni, dar cred ca iti poti da seama din conversatia avuta daca merita sa cumperi sau sa vinzi un joc de la un user. Eu nu am intampniat probleme, poate sunt si mai prevazator.

  16. #16 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    dar cred ca iti poti da seama din conversatia avuta daca merita sa cumperi sau sa vinzi un joc de la un user.
    Mmmda, unii aleg sa nu faca pe psihologii si prefera sa faca vanzarea face to face simplu si direct.

  17. #17 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Evident, e cea mai simpla si sigura metoda.

  18. #18 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by SYZYGY View Post
    Mmmda, unii aleg sa nu faca pe psihologii si prefera sa faca vanzarea face to face simplu si direct.
    Daca nu esti din bucuresti nui chiar asa simplu , daca adaugi si costul transportului sa te duci personal ajungi mai scump ca altex dupa.
    Ps.Nu am cine stie ce jocuri ps4 in mangalia, deabea am dat un joc de xbox .

  19. #19 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    acum ceva timp vindea cineva , aici pe forum , un controller xbox one elite doar in Bucuresti , i-am propus respectivului ca ii virez jumate de suma in cont , urmand ca cealalta jumatate sa o platesc curierului dupa ce verificam ca nu mi-a trimis un cartof . Credeti ca a acceptat ?

  20. #20 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca nu vinzi ceva foarte vechi si necautat, nu ai de ce sa trimiti prin curier sau posta din Bucuresti. Gasesti cu siguranta cumparator local, e mai comod asa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Voi ce jocuri jucati impreuna cu prietenii? Adica multiplayer. By KiritoStefan in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7 Last Post: 03-05-2017, 13:57
  2. Replies: 4 Last Post: 22-10-2012, 12:36
  3. De unde va cumparati jocurile? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 113 Last Post: 23-07-2011, 09:58
  4. De unde cumparati jocuri? By obidan in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 21 Last Post: 27-07-2010, 22:16
  5. De unde va cumparati skin-uri pt PS3? By Mask in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 30-08-2009, 15:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts