Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Ajutor, pentru inceperea unui acvariu

  1. #1 SP
    Junior Member maimutica's Avatar

    Ajutor, pentru inceperea unui acvariu

    Salutare, sunt nou pe forum, si doresc putin sprijin daca se poate:

    1. vreau sa achizitionez un acvariu(80x35x45 cm), care are in dotare si un filtru intern Eheim si m-am gandit sa folosesc ca substrat Substrat AquaMedic Volcanit 7 kg x 2 pungi(sunt de ajuns pentru o grosime de 3-4 cm?), mai trebuie adaugat si altceva ?
    2. am achizitionat Eheim Eco pro 300, si doresc sa stiu daca ce are el in dotare(ca medii filtrante este ok).
    3. daca il ajut la startare cu Prodibio StartUp, mai trebuie si altceva si cam dupa cat timp pot introduce pesti?

    Cam atat pentru inceput.
    Va multumesc anticipat.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut si bine ai venit pe forum !

    1. Presupun ca vei avea acvariu plantat... prin urmare iti trebuie o linie de fertilizare. Doar Volcanitul nu este suficient. Intrucat nimeni nu recomanda combinarea solutiilor de fertilizare de la diverse firme, iti va trebui linia de la AquaMedic (vezi aici: Aqua Medic - KATALOG). Volcanitul se foloseste cu Terralit, Floreal, Terapur, etc...

    2. La Ecco Pro 300 ai mediile destul de ok, dar ai putea sa inlocuiesti primul sertar (cel cu maruntire mecanica prin cilindrii aceia de plastic) cu Siporax de la Sera (exista si o varianta mini cred), al doilea sa pui jumatate cu Eheim Substrat Pro (ca in cel de sus) si in jumatate sa-ti pui un burete mai grosier pentru extra filtrare mecanica.

    3. Ciclarea dureaza 21 de zile minim... nu te sfatuiesc sa introduci pesti in perioada asta. Bineinteles ca Prodibio StartUp ajuta, foloseste cu incredere (desi cred ca doar BioDigest e suficient, plus ceva mancarica pentru bacterii)

    Bafta !

  3. #3 SP
    Junior Member maimutica's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Salut si bine ai venit pe forum !

    1. Presupun ca vei avea acvariu plantat... prin urmare iti trebuie o linie de fertilizare. Doar Volcanitul nu este suficient. Intrucat nimeni nu recomanda combinarea solutiilor de fertilizare de la diverse firme, iti va trebui linia de la AquaMedic (vezi aici: Aqua Medic - KATALOG). Volcanitul se foloseste cu Terralit, Floreal, Terapur, etc...

    2. La Ecco Pro 300 ai mediile destul de ok, dar ai putea sa inlocuiesti primul sertar (cel cu maruntire mecanica prin cilindrii aceia de plastic) cu Siporax de la Sera (exista si o varianta mini cred), al doilea sa pui jumatate cu Eheim Substrat Pro (ca in cel de sus) si in jumatate sa-ti pui un burete mai grosier pentru extra filtrare mecanica.

    3. Ciclarea dureaza 21 de zile minim... nu te sfatuiesc sa introduci pesti in perioada asta. Bineinteles ca Prodibio StartUp ajuta, foloseste cu incredere (desi cred ca doar BioDigest e suficient, plus ceva mancarica pentru bacterii)

    Bafta !
    Mersi mult,

    "mancarica pentru bacterii", adica ?

    Si cantitativ, substratul cat ar trebui pentru acvariul ales ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor in hotararea unui wishlist By Bobby in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 5 Last Post: 01-04-2015, 13:51
  2. Pentru băieții din București caut ajutor By andreiaka in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 13-03-2015, 17:58
  3. Sfaturi pentru achizitie a unui Monitor By zaice in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-04-2010, 19:23
  4. Ajutor in cumpararea unui procesor By razvan2701 in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 05-02-2009, 00:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts