Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 69

Thread: Hamsterii

  1. #1 SP
    Member klausn's Avatar

    Hamsterii

    Totul despre hamsteri...
    Aveti hamster? Puteti sa ne puneti o poza cu el,ce tip este (sirian,pitic),daca aveti probleme cu el..
    Idei pentru organizarea obiectelor in cusca & more.

    Hamsterul meu pitic:
    Attached Images Attached Images picture006.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Si asta e luat de la PLUS?

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    hehe . prietena mea are un hamster . I-am cumparat 2 acu 1 an si cateva luni (de ziua ei ) . Erau 2 femele , da una dintre ele nu stiu din ce cauza a murit . O sa ii spun de thread si sigur o sa intre mai des pe CG . Am avut si eu grija de ei cat timp era plecata prietena mea cu parintii ei la mare . Erau foarte draguti . Dupa ce mergeau a mei la somn , cam pe la miezu noptii le dadeam drumu din cusca in timp ce eu ma jucam pe consola . Ii lasam 3-4 ore sa isi faca de cap . Very cute animal . Si din cate am auzit sunt mai usor de ingrijit decat alte rozatoare (cum ar fi porcusorii de guineea de exemplu )

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am avut cand eram pitic... si cred ca i-am omorat dandu-le prea mult de mancare. Imi placea de ei ca-si strangeau frumusel mancarea si o tineau in falci... de parca se pregateau in fiecare zi pt. hibernare, nu alta. Tin minte ca nu-mi placea mizeria facuta de ei, dar probabil in ziua de azi au mai avansat tehnicile de incropit o casuta pt. hamsteri (se folosea talas pe-atunci, grrr).

    Sa va traiasca !

    Btw, cum stau la capitolul inteligenta ? Stiu pe cineva care avea asa ceva si-l lasa liber prin casa, i se cuibarea pe tastatura... nu facea mizerie decat la el in casa Ma intreb, oare te poti intelege cu ei ? Daca-i certi, daca ii chemi... cum se comporta ?

  5. #5 SP
    Junior Member dede.deea06's Avatar
    hamsterii sunt foarte ascultatori, dupa ce sunt un pic obisnuiti cu persoana.la inceput sunt mai salbatici dar dupa cateva luni se acomodeaza super. eu imi las hamsterica in casa(bucatarie si hol), si nu mia e nevoie s ao ademenesc cu mancare.simte tonul vocii cand vorbesti cu ea, si daca ii bat putin in podea si "vorbesc cu ea" este suficient sa vina.o data spalam vasele si mam trezit cu ea cuibarita pe piciorul meu.a avut si unele aventurica de exemplu, bungee jumping de la etajul 3 fara coardaasta s-a intamplat prin iunie, cand se incalzea vremea si o lasam pe balcon,din nefericire, tata nu a inchis bune cusca si a iesit pe balcon,fiindca nu apreziaza cam deloc distantele a sarit in gol, pe iarba.a-2a zi mi-a zis mama ca hamsterica nu era in cusca, si ca a cautat-o in jurul blocului toata dimineata.am cautat-o si eu, si acelasi rezultat. urmaream toate pisicile, si daca vedeam vre-o una lingandu-se pe bot, imediam o acuzam ca a papat hamsterul.dupamasa am coborat din nou sa o caut, sincer fara pic de speranta cand tata vorbea cu o vecina care era foarte fericita ca a gasit un hamster in fata blocului,care era de fapt Scrappy a mea.a zis vecina ca a gasit-o la intrare in bloc, a venit la ea si s-a ridicat in 2 labute, probabil dupa acel soc, vroia sa fie tinuta in bate.si a dus-o vecina la ea si i-a pus intr-o cutie niste ziare si foi de salata.cand am adus-o acasa, nu abea absolut nimic rupt, doar putin lovita la ochisor, dar asta s-a rezolvat cu niste ceai de musetel.
    cand era mica , si-a rupt piciorusul, dar nu a vea ce sa iif aca doctorul, a zis ca ori se reface ori moare.dar este o hamsterica ff norocoasa si este bine si in ziua de azi. sper sa nu mai pateasca nimic rau..maia les ca acum este cam "batranica" pt un hamster

  6. #6 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Intr-adevar sunt foarte dragastosi. Am avut si eu 3 hamsteri: un hamster pitic femala - Uca si doi masculi (sirieni cred) - Pinky si Billy. Tot in talas ii tineam si eu (tin minte ca obisnuiam sa cumpar baxuri deoarece se murdarea repede talasul). In cusca mai aveau si o casuta si o roata. Tin minte ca glumeam pe seama faptului ca as putea sa imi alimentez PC-ul cu energia rezultata de la invartitul acelei roti. Cel putin o data pe zi ii scoteam sa se plimbe. Cateodata se cuibareau in halatul meu si dormeau.
    Le placea la nebunie sa evadeze din cusca. Ii gaseam destul de repede oricum. M-am chinuit destul de mult sa il scot pe unul dintre ei din spatele sifonierului. Am reusit sa il ademenesc pana la urma cu ceva de mancare.
    Partea rea este ca au o speranta de viata foarte scurta si ti se rupe sufletul cand mor.

    Sa-ti traiasca hamsterul si sa te bucuri de el Jumper!

  7. #7 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Un pic off-topic, dar ca fapt divers, soarecii pot sa cada de o distanta teoretic infinita fara sa pateasca nimic. Asta pentru ca viteza terminala (viteza peste care nu mai accelereaza in cadere datorita frecarii cu aerul) nu e destul de mare cat sa-i omoare.
    Cred ca acelasi lucru e valabil si pentru hamsteri.

    In orice caz, nu experimentati asta acasa

  8. #8 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Am avut cand eram pitic... si cred ca i-am omorat dandu-le prea mult de mancare. Imi placea de ei ca-si strangeau frumusel mancarea si o tineau in falci... de parca se pregateau in fiecare zi pt. hibernare, nu alta. Tin minte ca nu-mi placea mizeria facuta de ei, dar probabil in ziua de azi au mai avansat tehnicile de incropit o casuta pt. hamsteri (se folosea talas pe-atunci, grrr).

    Sa va traiasca !

    Btw, cum stau la capitolul inteligenta ? Stiu pe cineva care avea asa ceva si-l lasa liber prin casa, i se cuibarea pe tastatura... nu facea mizerie decat la el in casa Ma intreb, oare te poti intelege cu ei ? Daca-i certi, daca ii chemi... cum se comporta ?
    In orice caz,dupa cum m-am documentat si bla bla,nu e bine sa certi un hamster,la cat de miculut este,indiferent de greseala pe care ar face-o nu l-as putea certa deloc.Cat despre inteligenta,eu il am de 2 luni si deja s-a invatat cu mine.Treburile si le face DOAR in casuta lui,in care ii schimb rumegusul odata la 2-3 zile,pentru ca se umple repede de excremente.Mizerie nu imi face deloc,deocamdata nu il las de capul lui pentru ca este mic si cine stie unde se duce,nu am incredere totala in el deocamdata. Ce sa zic,este un animalut de companie excelent care nu necesita foarte mult timp liber,si pe deasupra e si foarte funny.
    Apropo,find niste animale nocturne,deageaba zice lumea ''apai nu imi trebuie deoarece sunt nocturne si nu stau seara ma ajoc cu el''.Aici gresesc mult,ei dorm,insa nu toata ziua,se culca vreo 2-3 ore,dupa care te poti juca cam atat cu ei,si daca ii lasi in casuta se culca mai departe,seara sunt 60-70 % treji,depinde de de ce activitate a avut parte in ziua respectiva.Prima zi cand l-am adus,fratele meu mai mic s-a jucat cu el incat seara nu a fost treaz 1 minut .

    Ce sa zic,sunt niste animale foarte dragute,acum am de gand sa imi cumpar si un chinchilla.
    P.S: Va rog pentru cei care detineti hamsteri,sa puneti poze cu ei,multumesc.

  9. #9 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Am primit si eu la 13 ani cadou un hamster alb (femela) si m-am trezit ca la o saptamana sa imi fete. 4 pui : 1 cafeniu 2 mari albi si 1 mic alb (singura care era femela).-*ZERG RUSH!*

    Ii cumparasem roata dar era cam grasa si nu putea sa intre...nici dupa ce a fatat.
    Am dat puii unor cunostiinte de-ale mamei si dupa 1 an... am ramas doar cu BigMomma. Insa intr-o zi am scos acvariul pe balcon(nu aveam cusca)sa facem curatenie in camera si am pus o hainuta deasupra sa nu ii intre frigul...dupa ce am terminat curatenia am observat ca haina scapase in acvariu si hamsterul lipsea(se catzarase pe haina) , am cautat vreo 2 ore si ceva...fara rezultat...

    Si in ziua de azi cred ca a cazut prin gaura de evacuare si a fost mancata de una din pisicile din spatele blocului ( si asa matzele astea sunt grase de zici ca sunt butoaie cu picioare).

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Hamsters = Little Darlings!

    'Nuff Said!
    Attached Images Attached Images hamster011hi3.jpg

  11. #11 SP
    Member klausn's Avatar
    @Madk91 Imi pare rau de hamsterul tau...de atunci ti-ai luat altul sau ai renuntat?

    Ronan e al tau sau...?
    Exact asa ma linge si al meu,asa probez daca ii este sete sau nu,ma ud pe deget si ii intind degetul,iar el incepe sa ma linga cu limbuta lui mica,very cute.

  12. #12 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Nu mi-am mai luat altul
    Acum incerc sa ma decid ce sa imi iau pentru studentie la sibiu
    Hamster / pesti / iepuras / testoasa / altele

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu cred ca e al lui, nu are timp si asa e ocupat sa faca 1000/1000

  14. #14 SP
    Member klausn's Avatar
    Madk91 - Sincer,pesti nu iti recomand,DELOC.Daca nu iti permiti si nu amenajezi cum trebuie,mai bine stai pe locul tau,crede-ma am patit-o
    Iepuras - Imi plac deoarece sunt foarte inteligenti,daca ai unde sa il tii si ai timp sa te joci cu el,e perfect.
    Hamster - La fel ca iepuras,doar ca e mai micut si se obisnuieste mai greu cu stapan-ul,nu e foarte sociabil.
    Testoasa - Daca vrei sa privesti ceva ce manca,doarme si cam atat,cumparo,daca ai chef de companie,nu ti-o recomand.

    Totusi,iti recomand pe alte parti un caine micut sau o pisicuta desigur,dar daca nu ai posibilitatea,un hamster sau un iepuras ar rezolva problema.

  15. #15 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Am avut 4 hamsteri, din pacate, 2 (care stateau in aceasi casa) au murit, probabil aveau o boala. Pe amandoi ii primisem de la o prietena. Mai am unul, marisor, care are casa lui, in care are o casuta in care doarme, roata si niste ronduri + tevi prin care trece. Zilele trecute am mai primit unul de la o cunostinta, unul foarte mic. Il pusesem intr-o cusca normala, a reusit sa iasa prin gratii si a stat o zi ascuns prin camera, l-am prins, a iesit din nou, l-am prins a doua oara si l-am bagat intr-o casuta mai mica de unde vad ca nu mai iese

  16. #16 SP
    Member klausn's Avatar
    O poza ne poti pune? Cei mici sunt foarte dragalasi.

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Jumper View Post
    Ronan e al tau sau...?
    Nu but I still <3 them.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu vrea cineva sa puna poze... vin eu cu cateva mai funny. Sunt haiosi foc
    Attached Images Attached Images hamster_funny_1.jpg hamster_funny_2.jpg hamster_funny_3.jpg hamster_funny_4.jpg hamster_funny_5.jpg hamster_funny_6.jpg hamster_funny_7.jpg hamster_funny_8.jpg

  19. #19 SP
    Member klausn's Avatar
    Foarte frumoase,mai ales in a 3-a,imi place la nebunie sa ma uit la hamsterul meu cand se spala,mai ales cand o face in palma mea,se face ca o bila .

  20. #20 SP
    Junior Member dede.deea06's Avatar
    scrappy la doar cateva saptamani dupa ce am primit-o
    Attached Images Attached Images dsc00094.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts