Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce preferati ?

Voters
122. You may not vote on this poll
  • Papagal

    16 13.11%
  • Pesti

    20 16.39%
  • Caine

    73 59.84%
  • Pisica

    47 38.52%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 65

Thread: Papagal, pesti, caine sau pisica ?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Papagal, pesti, caine sau pisica ?

    O intrebare buna pt. iubitorii de necuvantatoare. Eu am avut doar caini si pesti. Am luat o pauza momentan, pentru ca nu prea mai suport sa sufar cand ii vad ca mor pe langa tine... Nah, un caine traieste in medie 15 ani... de pesti nu mai zic.

    Asa ca am zis sa deschid un poll de discutii, mai ales ca ma batea rau de tot gandul sa-mi iau un papagal (or more) mai destept. Macar ala stiu ca ma ingroapa (bine, ca-si va smulge penele dupa aia, dar asta e problema lui ). Sunt rautacios, stiu... dar, dupa ce mi-am pierdut ceva prieteni dragi pe 4 labute, mi-e greu sa ma gandesc la un altul.

    Insa nici fara nu pot sa stau... e clar. Deh, asa am copilarit, cu animalute pe langa, mai ales la bunici la tara.

    So, daca aveti sfaturi, idei, recomandari... aici este locul, iar eu sunt omul.
    Stiu ca la un moment dat incepusem sa ma documentez despre papagali, despre preturi (olala, si ce preturi, mai ales la cei mai destepti/vorbitori), despre cum e recomandat sa-i iei (nu pui, ci un picut dresati de cineva priceput), despre colivii imense (desi oricum aia destepti numai in colivie nu vor sta, spre nefericirea femeii care va trebui sa faca curat prin casa si dupa animalutz)...

    Din pacate, nu stau la vila/curte... asa ca e mai dificil. Dar, macar sariti cu poze, cu sfaturi, si poate poate induplec si eu femeia sa ne mai luam un animalutz.

    P.S. La pesti nu ma mai bag, ca ai naibii in atatia ani de zile, nu au scos un sunet. Si parca e prea multa liniste cu ei

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Am avut caine pe care l-am indragit enorm, dar a trebuit sa ma mut si nu mai aveam curte pt. el asa ca l-am dat. Deci caine.

    M-am mutat si mi-am luat pisica. La inceput nu imi placea deloc, dar acum mi se pare adorabila and i love her .

    ps: in poll, am uitat sa pun si pisica .

  3. #3 SP
    Member N3O2005's Avatar
    caine + pisica

    Am avut o pisica birmaneza pe care, la fel, nu prea o suportam la inceput dar dupa ceva timp m-am atasat foarte tare de ea. Din pacate dupa vreo 6 ani de stat cu noi a murit subit ... unfortunately .

    Atm am caine, de un an si un pic.

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    Daca as sta la casa as alege caine si/sau pisica, dar la bloc mai bine pesti/papagal.
    Dintre ele cainele e preferatu meu.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Eu am un porc de guineea E adorabila :X:X E mascota casei
    Attached Images Attached Images dsc00687_resize.jpg dsc00662.jpg dsc00542.jpg dsc00550.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Eu am 5 pesti de toti din care 3 au 6 luni, unu are un an jumate si celalalt vreo 9 luni. Nu m-am asteptat sa tina atat de mult, cand m-am apucat de acvariu luam pesti din toate speciile si mureau pe capete dar am ajuns sa ma specializez pe o specie anume.

    L.E. - ar trebui adaugata si categoria broaste testoase - sunt rezistente si am vazut la multa lume

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu am votat toate animalele. Deocamdata eu nu am nici un animalutz, insa parintii mei au momentan motan, papagali si porc de guineea. Am avut si caini, si pesti, si o sa va spun povestea lor alta data, pentru ca e prea tarziu si mi-e somn...

    Oricum, a house is empty without a kid and a pet... Cativa, de pe forumul asta sunt fericiti ca le au pe amandoua... One can only hope...

  8. #8 SP
    Member N3O2005's Avatar
    i'm a kid ... and i have a pet

  9. #9 SP
    Member EvilG's Avatar
    ufff venind vorba de animale....eu am un catzel (pechinez metis) e vedeta de fiecare data cand iese la plimbare o sa pun si poze sa vedeti la ce ma refer. are 7 luni si e mica pe langa ea mai am si un pisic (gri tigrat- castrat : ) care e nebun rau. si am si procusor de guinea e cel mai batran are 1 an deja. sper sa revin si eu cu cateva poze

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    eu am doua broaste... am pozat doar una pentru ca se observa si din poza, tocmai sunt dupa masa si deja au inceput sa murdareasca apa

    LE: daca se pun si cainii... am 7 in curte... 3 maidanezi, 3 rotwailler metis, un lup cu rotwailler care da in lup metis

    @bobby... super purcelusul tau de angora (am avut si eu unul)
    Attached Images Attached Images img_0006.jpg

  11. #11 SP
    Junior Member Sandman's Avatar
    Ai uitat sa pui in poll ca optiune prietena/nevasta

  12. #12 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Mie imi plac cel mai mult cainii (am avut un pekinez cand stateam la parinti, care acum are aproape 14 ani) si as vrea sa avem si acum unul dar probabil ca la cat spatiu avem in casa cel mai indicat ar fi unul mic dar daca aveam mai mult spatiu cu siguranta as fi vrut unul mare (cu blana multa si pufoasa indiferent de marimea cainelui).
    Cat sunt sanatosi sunt super pentru ca sunt iubitori si te forteaza sa iesi si mai des din casa si ai oricand cu cine sa te plimbi (mai ales cand ploua sau e viscol).
    Problema e ca suferi foare mult din cauza lor daca se imbolnavesc sau mor....
    Dar ar fi frumos si un papagal care traieste mult si care sa invete sa si vorbeasca.... si care am auzit ca face foarte multa mizerie si galagie.
    Pisicile sunt frumoase dar sa ma joc cu ale altora....
    Deci e o mare dilema ... pentru ce sa optezi ?

  13. #13 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Monky... ce spui de un shar pei?
    Attached Images Attached Images doggy.jpg

  14. #14 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    This is Tommy! He's lilke... huuuge!

    PS: A doua poza a modificat-o frate-miu, pentru a evidentia calitatile animalului de companie...
    Attached Images Attached Images x7dsaj651682-02.jpg yq6w7n244930-02.jpg

  15. #15 SP
    Junior Member Carinutza's Avatar
    Quote Originally Posted by Sandman View Post
    Ai uitat sa pui in poll ca optiune prietena/nevasta
    ......pentru ca barbatul este oricum un animal domesticit cu multe secole in urma

    La noi acasa "stapana" e Pritzi, o maidaneza imperiala , cu mama birmaneza veritabila si tata vagabond de Udriste. Probabil ca daca nu am fi fost asa niste stapani lenesi si puturosi am fi avut un catel, dar tre sa il scoti la plimbare si dimineata si seara, tre sa il duci la veterinar mai des, in functie de rasa il duci si la coafor..... Cu o pisica e muuuult mai simplu, 2 mese pe zi, primele 2-3 luni rabdare pana invata unde ii este wc-ul si locul unde isi ascute unghiile .....in rest no problem. In ceea ce priveste surprizele pe care ti le poate face, probabil ca te poti astepta la asa ceva si de la un catel: daramat jardinera cu flori in casa, furat hartie igienica din debara + decorarea intregului apartament, furat obiecte mici de pe birou (verigheta, ceas, mobil, pix, tigari, bricheta etc) si fugarite prin casa, vanatul imaginilor din televizor, lupte cu covorasele mici din casa si incaltamintea din hol etc.
    Trebuie sa recunosc ca o pisica nu este la fel de recunoscatoare ca un caine, nu se bucura cu aceiasi efervescenta cand ai ajuns acasa, e ranchiunoasa si dupa o cearta zdravana (+vreo palma la fund) poate sa stea suparata si 2 zile dar....tot o iubesc pe a mea. E lipicioasa, prietenoasa, excroaca sentimentala, si intotdeauna cand venim acasa ne asteapta la usa, isi ia portia de jughineala si apoi (e lege) fuge la baie si face un pipi de bucurie - spre exasperare mea, ca pana ne culcam mai face de 5 ori si tre sa spal ligheanul de fiecare data
    Attached Images Attached Images img_6363autocorect.jpg img_6250autocorect.jpg lupte-cu-pensula.jpg pisica-zugrav.jpg

  16. #16 SP
    Junior Member Sandman's Avatar
    I freaking hate cats, nu suport nici sa le vad.

    La viata mea am avut doi caini, un irish setter si un brac german. Mi-au placut la nebunie da' de fiecare data a intervenit maica-mea cu lipsa ei de spatiu si a trebuit sa-i dau.
    Cainii imi plac la nebunie, cu cat mai mari cu atat mai bine

    *pozele sunt doar cu caracter informativ
    Attached Images Attached Images irishsetter.jpg brac-20german.jpg

  17. #17 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    ia uite ce se spala pe dinti cu bidineaua

  18. #18 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Carinutza, e superba! Sa va bucurati de ea 1000 de ani!

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... i love them all. Cred ca intr-o viata anterioara am fost crescator de animale or something... Nu prea inteleg insa cum e cu fobiile astea de genul "era sa mor, a trecut o pisica pe langa mine"... cand de mii de ani traim printre ele (era sa zic ca animalele)

  20. #20 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Mie imi plac mai mult cainii, dar si pisicile sunt dragute, in special cand sunt mici.
    Momentan avem 3 caini si 4 motani si 1 pisica.
    Am avut mai multe pisici, intr-un timp aveam 13 pisici cu pui cu tot, dar a trebuit sa dam din ele si sa pastram doar o pisica si in rest motani, ca se inmulteau ca si chinezii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pisica pentru adoptie By DeathOfArt in forum Pets
    Replies: 5 Last Post: 17-03-2015, 20:06
  2. Adoptie pui de pisica By tudyniuz in forum Pets
    Replies: 2 Last Post: 31-07-2014, 17:57
  3. Spalare caine By Execitor in forum Pets
    Replies: 5 Last Post: 05-02-2010, 01:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts