Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Piesele Kinect costa doar 56$

  1. #1 SP
    Member Quasivasi's Avatar

    Piesele Kinect costa doar 56$

    Un nou raport al UBM Tech Insights a dezvaluit ca piesele ce compun camera Kinect pentru Microsoft Xbox 360 costa aproximativ 56$. Luat piesa-cu-piesa (BOM, Bill-of-materials) reiese ca sistemul de referinţă PrimeSense, ce include camerele de luat vederi, microfoanele si procesorul, ar costa doar 17 $, destul de uimitor avand in vedere cate tehnologie se afla in centrul Kinect. BOM este, evident, pretul pieselor ce compun Kinect şi nu include factori precum costuri de producţie, ani de research and development, marketingul masiv etc. Cu toate acestea, daca Microsoft reuseste sa vand multele milioane de Kinect la care se asteapta, la un pret recomandat de 149 dolari, compania va reusi sa faca un profit destul de frumusel cu fiecare unitate vanduta.

    Sursa: Industry Gamers
    Attached Images Attached Images kinect.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member george1976's Avatar
    Micro$$oft...

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by george1976 View Post
    Micro$$oft...
    Ce gandire limitata.
    De ce nu calculezi de exemplu si cat costa tranzistoarele si restul "pieselor" dintr-un Intel Extreme Edition. Sau dintr-un Lamborghini Reventon, daca vrei sa schimbam domeniul. Sau dintr-un iphone 4.

    Mai baieti...totul se rezuma la piese ? Alea nu trebuie asamblate ? Dar testate ? Ambalate...

    Se asambleaza asa singure ? Nu trebuie folosita si o fabrica pt ele ? Plus muncitori...

    Ah, n-am zis ce e mai important - costul R & D. Adica research & development.

    Dar se vede ca n-ai citit tot anuntul si n-ai inteles nimic. Deh, e usor sa scriem un post de un cuvant si sa ne dam smecheri.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ganditi-va numai la faptul ca ei un creeat o tehnologie care va revolutiona contolul in gaming pe viitor. Chiar daca acum este destul de slaba camera si destul de limitata de jocuri, ganditi-va cum va fi peste 5 ani, dupa ce va iesi o alta generatie de console. Poate va avea implementat asa ceva. Poate ne va recunoaste si obiectele de mobilier sa ne putem ascunde dupa ele, obiectele din mana... Posibilitatile sunt nelimitate. Este si normal sa ceara bani si pentru faptul ca ei au inventat ceva.

    Daca toti ar cere banii doar pentru piese, inseamna ca nu ar mai vinde nimeni, nimic.

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Ah, am uitat inca o chestie - EXTREM de importanta.
    Microsoft nu vinde direct, are retaileri, ca orice producator important. Stiti ce adaus de practica in vanzari ? Minimum 30%. De obicei mult mai mult. De ce credeti ca sunt discount-urile de 2-3% acordate cu foarte multa usurinta ? Sau discount-uri de 10-20% care se vad cu diverse ocazii...

    Nu mai zic de reducerile de sarbatori si "lichidarile de stoc".

    Si nu doar asta costa, sunt costuri la care nici nu va puteti gandi...

    In spatele unui asemenea produs se gasesc armate uriase de ingineri, designeri, oameni de marketing, testeri, etc.

    Si costa si transportul, ca doar nu iese Kinect din fabrica si merge in magazin.

    Si DA, normal ca Microsoft isi pune si profit, ca nu e organizatie caritabila.

  6. #6 SP
    Banned nurv's Avatar
    Oare cate sute de experti au lucrat cati ani de zile, pe bani grei, inainte sa se vanda orice copie a Kinect-ului, pana au pus la punct tehnologia din spate... aia au primit bani din aer?

  7. #7 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Si totusi s-a vandut peste 4 milioane.

  8. #8 SP
    Member kside's Avatar

    Cool Innovation Adoption Curve

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    ... acum este destul de slaba ....peste 5 ani.... Poate va avea.... Poate ne va... Posibilitatile sunt nelimitate...
    Poate peste 5-6 ani merita cumparata. Poate o sa si coste de 5-6 ori mai putin...
    Dar costa cat un Wii second hand si ce faci cu ea? Esti "cool" ?

    Hai sa ne gandim cand a aparut primul XBox ... Cat potential, si gata au scos X360 si XB1 a fost sters din istorie. Macar SONY a facut o chestie si NU a facut o alta camera, dar a preferat sa folosesca ceva ce poate sute de mii de clienti au deja.

    Ei stiu asta si de aceea e asa de scumpa! Stiu ca nu vor avea cine stie ce jocuri si vor sa-si scoata investitia cat e "proaspata" tehnologia si lumea nu s-a prins ca cumpara (cu bani reali) o idee, un potential, adica ceva care nu exista !*

    Rogers a clasificat acest ciclu de adoptie (difuzie) a tehnologiei.*

    1. Innovators = Brave people, pulling the change. Innovators are very important communication.
    2. Early Adopters = Respectable people, opinion leaders, try out new ideas, but in a careful way.
    3. Early Majority = Thoughtful people, careful but accepting change more quickly than the average.
    4. Late Majority = Skeptic people, will use new ideas or products only when the majority is using it.
    5. Laggards = Traditional people, caring for the "old ways", are critical towards new ideas and will only accept it if the new idea has become mainstream or even tradition.*

    La fel cum APPLE mizeaza pe 1+2 la fel face si divizia de gaming M$. Problema este ca deja baza de utilizatori de XBox360 este formata din 3+4 (tineri, in mare parte) si #5 care sunt mai "hard-core" si mai inclinati inspre concret decat "valva" (hype).*

  9. #9 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    voi ar trebui sa lucrati pentru microsoft

  10. #10 SP
    Junior Member consoleStaR's Avatar
    Uite frate ei pun pieste cu 50/60 $ in ele si noua ne vinde cu 200./300.Sa mai reduca naibi.

    Apai daca se mai face o revolutie la noi in tara voi pune o pancarda si cu pacalici astia care fac piesarae chinezesti de 50$ si le vine cu 200/300 $.

  11. #11 SP
    Junior Member dIAs's Avatar
    te cam bate romana,

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ai cautat mult thread-ul asta ca sa pui virgula inainte de un smiley face ?

  13. #13 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Nu Microsoft a inventat tehnologia asta, ei doar au pus-o in practica. Kinect-ul nu este nimic mai mult decat un device, momentan inutil, construit doar de dragul de a spune "noi am venit cu ceva diferit", pentru ca in momentul de fata este la fel de util ca un prezervativ gaurit.

  14. #14 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by Nefraim View Post
    Nu Microsoft a inventat tehnologia asta, ei doar au pus-o in practica. Kinect-ul nu este nimic mai mult decat un device, momentan inutil, construit doar de dragul de a spune "noi am venit cu ceva diferit", pentru ca in momentul de fata este la fel de util ca un prezervativ gaurit.
    Fanboy hate troll much?

  15. #15 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Fanboy hate troll much?
    Da da, nici nu stii cat de mult ma agit ca Microsoft a scos pe piata Kinect-ul, nici nu mai pot sa dorm noaptea de invidie. Nu sunt eu singurul care spune ca e inutil, persoane pe care le cunosc se plang ca au dat banii degeaba pe el, in afara de Dance Central mai e folosit doar la ocupat spatiul in casa de pomana. Ia cauta pe net si vezi ce a spus Michael Pachter despre Kinect. Si din cate am vazut esti mai troll decat mine..

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Nefraim View Post
    Nu sunt eu singurul care spune ca e inutil, persoane pe care le cunosc se plang ca au dat banii degeaba pe el
    La mine acasa a rezistat vreo 15 minute, dupa care l-am bagat inapoi in cutie si l-am returnat (multumesc inca odata firmei gameshop pentru amabilitate). Insa asta nu inseamna ca produsul e inutil, parerile sunt imparite. Daca eu zic ca pantalonii "trei sferturi" (dau un exemplu din burta) sunt inutili si multi altii zic la fel asta inseamna ca sunt intr-adevar inutili pentru toti ? Ba chiar pot si argumenta : cand e cald iti iei pantaloni scurti, nu trei sferturi.

    Insa topicul e altul : pretul componentelor Kinect. Si parerea mea e ca e absolut irelevant cat e pretul componentelor, conteaza mult mai mult cercetarea care a stat in spate. Asa putem zice : pretul componentelor care formeaza un procesor Intel high end e 5 euro (cat costa un wafer plin cu tranzistoare impartit la numarul de procesoare care se pot face din respectivul wafer). Si procesorul se vinde cu 1000 euro. Ar trebui ca Intel sa vanda procesorul cu 7-8, hai fie 10 euro, nu ? Ca doar din asta consta un produs, din componente.

    Asta e valabil pentru orice : vezi cat costa tabla dintr-o caroserie de Ferrari sau lemnul, membrana si magnetul din niste boxe Behringer.

  17. #17 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Insa topicul e altul : pretul componentelor Kinect. Si parerea mea e ca e absolut irelevant cat e pretul componentelor, conteaza mult mai mult cercetarea care a stat in spate. Asa putem zice : pretul componentelor care formeaza un procesor Intel high end e 5 euro (cat costa un wafer plin cu tranzistoare impartit la numarul de procesoare care se pot face din respectivul wafer). Si procesorul se vinde cu 1000 euro. Ar trebui ca Intel sa vanda procesorul cu 7-8, hai fie 10 euro, nu ? Ca doar din asta consta un produs, din componente.

    Asta e valabil pentru orice : vezi cat costa tabla dintr-o caroserie de Ferrari sau lemnul, membrana si magnetul din niste boxe Behringer.
    Bineinteles ca nu vinzi produsul doar la pretul componentelor din care este alcatuit, pentru ca este imposibil sa existi ca si producator daca faci asta. Dar eu personal pun problema astfel, am cumparat ceva pentru care mi s-a promis suport si pe care inca nu l-am primit. Microsoft a cheltuit 500 de milioane de $ cu publicitatea promitand marea cu sarea, dar inca nu s-au tinut de cuvant, iar pretul de 150 de dolari dupa parerea mea nu este justificat din punctul de vedere al utilitatii lui. Si am precizat mai sus ca persoanele pe care le cunosc s-au plans de el, nu toata lumea care l-a cumparat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox 360 de 4 GB si Kinect senzor la doar 99$? By Nestea in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 08-05-2012, 20:24
  2. Replies: 6 Last Post: 16-04-2012, 23:28

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts