Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Microsoft cumpara Nokia pentru 7.2 miliarde de dolari

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft cumpara Nokia pentru 7.2 miliarde de dolari

    Nu pot sa nu incep o astfel de stire altfel decat spunand ca "era predestinat sa se intample mai devreme sau mai tarziu". Dupa problemele intampinate pe piata de telefonie de catre cei de la Nokia si plecarea lui Steve Ballmer de la Microsoft, era destul de clar ca o sa vedem o "miscare de forta" in cadrul monstrului de la Redmond. Si iata ca aceasta miscare de proportii s-a intamplat, Microsoft anuntand azi achizitia companiei Nokia, atat pe partea de device-uri si servicii precum si patentele detinute de aceasta. Totul pentru suma de 7.2 miliarde de dolari (aproximativ 5.44 miliarde de euro) si avand ca deadline "early 2014".

    Daca analizam exact ce a cumparat Microsoft... well, practic avem 4.99 miliarde de dolari pentru partea business-ul Nokia si 2.18 miliarde de dolari pentru patents-urile detinute de Nokia. La partea de business a fost inclusa si cea mai mare parte din echipa Nokia, aproximativ 32.000 angajati. Din acestia vorbim de 4.700 de angajati din Finlanda si 18.3000 de oameni care sunt implicati direct in procesul de productie. Cu alte cuvinte Microsoft nu a cumparat doar drepturi, licente si inventii... ci face aproximativ aceiasi pasi pe care i-a parcurs Google in preluarea companiei Motorola.

    Personal nu pot sa-mi opresc "ranjetul" cand ma gandesc ca Microsoft a platit pe colosul Nokia mai putin decat a platit la achizitia Skype (care a ajuns la 8.5 miliarde de dolari). Probabil ca acest lucru a fost ultima lovitura "de gratie" realizata de Steve Ballmer impreuna cu CEO-ul Nokia (acum fost CEO) Stephen Elop. Chiar se mentioneaza ca datorita acestui deal exista sansa ca Stephen Elop sa preia o functie executiva la Microsoft, poate chiar sa ocupe fotoliul lui Steve Ballmer. Talk about "selling out"...

    Conform termenilor de preluare, Nokia va transfera drepturile de utilizare pentru "Asha" si "Lumia" la Microsoft, insa "Nokia" va ramane o proprietate intelectuala finlandeza timp de 10 ani. Practic dupa acesti 10 ani brand-ul Nokia va inceta sa mai existe. Pentru a putea utiliza serviciile HERE (si cartografierea NAVTEQ), Microsoft a semnat separat un contract de licentiere pentru urmatorii patru ani.

    Conform celor prezentate de Terry Myerson (EVP) Microsoft are planuri concrete pentru noua achizitie. Mai exact planul este sa creasca share-ul de smartphone-uri produse la 15 procente din piata pana in 2018 (adica de aproximativ de 4 ori mai mare decat este acum).

    Bineinteles ca multi se intreaba daca odata cu achizitia Nokia va mai exista suport pentru alte companii in ceea ce priveste Windows Phone-ul. Well, tot Terry Myerson ne spune ca nu exista niciun plan de a renunta la colaborarea cu alti producatori, si se va continua colaborarea cu partenerii OEM.

    E un pas important pentru Microsoft, este un "adios" pentru Nokia, si este inca un motiv de "ranjet" pentru mine. Nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca atat Google cat si Microsoft au ajuns sa faca exact ceea ce "urau" la Apple. Mai exact sa devina compania care sa tina intr-o mana divizia de hardware si in cealalta divizia de software, avand control mult mai bun asupra combinarii celor doua.

    Va reamintesc ca aceasta achizitie a mai esuat odata in Iunie, prin urmare pana la inceputul lui 2014, orice se poate intampla. Oricum ar fi insa, Steve Ballmer si-a facut "dansul de final" iar Nokia a depus armele. Ce va fi in viitor ramane de vazut. Sunt curios ce credeti despre aceasta nebunie...
    Attached Images Attached Images microsoft_buys_nokia_elop_ballmer.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asa am aflat eu de stire:
    Attached Images Attached Images 1234841_10151648436776840_1648589388_n.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Idem tudyniuz )

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Haha, cat de adevarat:
    Attached Images Attached Images btnhzwicuaa4bod.png

  5. #5 SP
    Junior Member M4NU's Avatar
    O zic cu pararere de rau...RIP Nokia. Sunt fan Nokia (posesor de N9) dar odata cu implementarea windows phone nu a fost decat inceputul sfarsitului anutat azi si probabil finalizat in 2014.
    Sunt sigur ca alta ar fi fost situatia daca se continua cu dezvoltarea MeeGo OS iar acum probabil am fi vorbit de trei mari OS-uri pt telefoane si nu doua (IOS si Android). Potentialul lul MeeGo era enorm la data respectiva.

  6. #6 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Nu imi plac achizitiile astea. Inca un pas spre monopol. In ritmul asta in xx ani 3 -4 fime vor conduce lumea. Nokia cine s-ar fi gandit ca de pe locul 1 ajungi ultima veriga.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Stati oleaca ca daca nu era cumparata de Microsoft era RIP Nokia. Acum cu resurse, fonduri R&D poate sa isi revina. Si in plus Windows Phone-ul este la inceput. Poate devein mai bun pe parcurs. Cu aceasta tranzactie Nokia s-a departat de soarta Blackberry, de vanzare fara client interest de asa ceva...

  9. #9 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Hardware-ul e potent, dar soft-ul lasa de dorit, acolo trebuie sa lucreze Microsoft.

  10. #10 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Asa cum ziceai si tu, MonkY, era previzibil. Cel putin avand in vedere strategia extrem de ciudata pe care au adoptat-o pe piata smartphone-urilor. Au ales sa se duca de rapa cu Symbian si, in final, sa moara cu Windows Phone. Cat de distrus ar fi Android, sunt convins ca daca ar fi intrat cu device-uri si pe acest palier s-ar fi salvat.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De unde tot negativismul asta? Sa nu uitam ca trendul de a desconsidera Microsoft, mai ales aici pe forum, vine in urma experientelor din ultimii ani cu Steve Ballmer. Se poate sa nu se schimbe nimic, dar se poate si sa apara schimbari in bine la Microsoft care sa ii propulseze spre succes acum ca Ballmer pleaca. Ma rog, eu sunt mai optimist.

  12. #12 SP
    Junior Member PROAlinMaster's Avatar
    Eu sper să meargă totul spre bine , zic d.p.d.v al unui deținător de Windows Phone , dar vom trăi și vom vedea !

  13. #13 SP
    Manager paul's Avatar

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti aici un articol interesant despre ratarile si succesul in privinta achizitiilor facute de Microsoft de-a lungul timpului: Microsoft acquisitions: Its biggest hits and misses | Microsoft - CNET News.

    Visio
    - Purchased for: $1.375 billion
    - Date: January 7, 2000

    Navision
    - Purchased for: $1.45 billion
    - Date: July 11, 2002

    Rare
    - Purchased for: $375 million
    - Date: September 24, 2002

    Tellme Networks
    - Purchased for: $800 million
    - Date: March 14, 2007

    aQuantive
    - Purchased for: $6.3 billion
    - Date: August 13, 2007

    Fast Search & Transfer
    - Purchased for: $1.2 billion
    - Date: April 25, 2008

    Skype
    - Purchased for: $8.5 billion
    - Date: May 10, 2011

    Yammer
    - Purchased for: $1.2 billion
    - Date: June 25, 2012

  15. #15 SP
    Member solaru's Avatar
    Sa spui ca achizitia Navision a fost un esec ma face sa cred ca autorul este amator rau de tot... aproape paralel cu industria...

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar

  17. #17 SP
    is the man! trickz's Avatar
    NYT: Nokia was testing Android on Lumia phones before Microsoft deal

    Nokia had been testing Android on Lumia devices. The Finnish firm reportedly started experimenting with Android "well before" the deal, making it easier to switch platforms if the Microsoft partnership didn't last beyond 2014.

  18. #18 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Pffft, sper sa fie de bine pentru Nokia, desi eu am mari emotii... Intrand in contact cu foarte multe multinationale nu pot sa nu observ ca foarte multe companii fug de Microsoft (exceptie facand anumite software-uri la care Microsoft e fruncea, clar) si cauta variante.
    Si nu vorbesc doar de Romania... Germania, Italia, Franta, fac tot posibilul sa scape de kraken-ul Microsoft. Daca aceasta tendinta este mai mare decat mica experienta pe care o am eu si tinde sa devina generala (50%+1 etc), atunci orice achizitie Microsoft si orice brand achizitionat de Microsoft ar trebui sa-si faca probleme.

    Om trai si om vedea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 28-01-2014, 18:37
  2. Microsoft pierde 900 milioane de dolari cu Surface RT By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 20-07-2013, 07:44
  3. Replies: 0 Last Post: 23-04-2013, 02:42
  4. Replies: 1 Last Post: 14-01-2009, 01:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts