Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 54

Thread: Cele 7 Tipuri De Gameri

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Cele 7 Tipuri De Gameri

    Conform studiului Games Segmentation 2008 prezentat de The NPD Group exista 7 tipuri de gameri. Hehe, eu banuiam doar 2. Pc sau Console, dar se pare ca inca o data m-am inselat.Categoriile au fost facute dupa ce platformele folosesc, cate ore se joaca si cat de des se joaca acele ore. Adica ore/zi.O sa va frapeze numarul de ore de la Extreme Gamer. Dar continuati sa cititi ca nu va zic ce este mai important in al doilea paragraf.

    Se pare ca suntem in total 174 milioane de gameri in lume. Cam putin. Dar de, nu toata lumea ne intelege pasiunea. Cand ai 10 ani esti prea mic pentru jocuri violente iar de la 18 ani in sus lumea nu intelege de ce te mai joci. "Grow up dude". Asta o aud zilnic. Din aceste 174 milioane se formeaza 7 mari categorii de gameri. Desi 3 categorii sunt cam una singura.

    Avem asa :
    • Extreme Gamer
    • Avid PC Gamer
    • Console Gamer
    • Online PC Gamer
    • Offline PC Gamer
    • Young Heavy Gamer
    • Secondary Gamer
    Ce nu inteleg eu : Avid PC Gamer, Online PC Gamer, Offline PC Gamer nu sunt cam aceelasi lucru. Depinde din ce unghi privesti. Pentru unii WoW e o prostie pentru altii e un stil de viata. Deci poate da, trebuie sa impartim si utilizatorii de PC in 3 grupe.
    Procentajele celor 7 grupe sunt asa :
    • Cel mai predominant gamer este Young Heavy Gamer, adica copilul cu mult timp liber ce se joaca de fiecare data cand are ocazia, in proportie de 22%.
    • Urmeaza Seconday Gamer despre care studiul nu zice nimic, doar ne tranteste numele si procentajul; cred ca este vorba de cei ce se joaca doar cand au ceva timp liber, cand nu au la ce film sa se uite sau ce serial sa urmareasca.
    • Urmeaza categoria celor ce se joaca pe console. Adica noi, astia de pe forum Bine nu doar noi ca am reprezenta in cazul asta doar 0.00000001% cred. Consolistii reprezinta 17% din totalul gamerilor din lume. E bine .
    • Le prezint impreuna ca asa mi se pare firesc. Impatimitii PC-ului au 9%, cei ce joaca MMORPG-uri pe PC sunt 14% ( dintre care 90% se joaca WoW ) iar cei ce joaca singleplayer reprezinta 15%. Foarte ciudata impartirea asta.
    • Iar spuma, elita gamerilor o reprezinta acei 3% ce formeaza Extreme Gamers.
    Asa, ce putem spune despre Extreme Gamers? Pai sunt acei oameni ce toti ne dorim sa fim. Sa avem atatia bani si atat de mult timp liber ( no job/school ) incat de cand ne trezim pana cand ne culcam sa stam in canapea cu controller-ul in mana si sa tot jucam. Da, acestia sunt Extreme Gamers. Sunt cei care se joaca peste 45 de ore saptamanal si au cumparat peste 24 de jocuri in ultimile 3 luni. Acestia se bazeaza foarte mult pe consolele Next-Gen si anume PS3 si Xbox 360.


    In partea opusa se afla gramada si anume Young Heavy Gamers, reprezentand 38 milioane de gameri ( 22%). Acestia fiind in floare varstei prefera consolele portabile precum PSP si DS. 6 din 10 gameri ce detin aceste console sunt considerati drept Young Heavy Gamers.

    Desi PC este cel mai des folosit cei din categoriile Console Gamers, Young Heavy Gamers si Extreme Gamers prefera mereu sa se joaca pe o console decat pe PC. (no ****?!)

    "Although Extreme Gamers are heavily involved with the industry, they represent a small portion of the potential market for any new game that comes to market.In order to promote continued growth, we must better understand all of the gaming segments."
    (Anita Frazier, industry analyst, The NPD Group.)


    Cand vine vorba despre gamerii ce detin mai multe console s-a ajuns la concluzia ca cei ce detin in principal un PS3 si inca o alta consola sunt mai numerosi decat cei ce detin Wii sau Xbox 360 ca platforme principale. 45% dintre cei ce detin PSP detin si un DS in timp ce doar 21% din cei ce detin Nintendo DS detin si un PSP. Doar 10% dintre cei ce detin un PS2 detin si fratele mai mare, PS3.

    Studiul spre final devine ciudat. Desi in titlul report-ului ei declara ca Extreme Gamers se joaca 45 pe saptamana, la final ei spun ca Extreme Gamers se joaca in medie 22.3 ore pe saptamana. Sa precize atunci la inceput " Se joaca pana la 45 ". Parca ar fi jurnalistii nostrii. "apa de 5m" iar apa ii vine la calcai. Revenind la timpul petrecut jucandu-se, aflam ca Console Gamers si Extreme Gamers sunt cei ce domina topul. Consolistii se joaca in medie 8.2 ore zi ( putin ? ) iar Extreme Gamers 22.3 ore ( de unde pana unde 45? ).

    Cand vine vorba de cumparaturi Extreme Gamers sunt numarul 1, cumparand aproape 24 jocuri in ultimile 3 luni. Este de aproape 8 ori mai mult decat locul 2, Console Gamers, ce au cumparat doar 3.2 jocuri in ultimele 3 luni.

    Hmm, din ce in ce mai mult am inceput sa aud despre Digital Distribution. Hai sa vedem si cum este impartita aceasta distributie fara farmec. De ce fara farmec? Ce farmec mai are sa ai jocurile pe HDD si nu in rafturi, frumos aranjate. 14% din jocurile cumparate in ultimile 3 luni au fost pe format digital. Avid PC Gamers au cel mai mare procentaj: din totalul jocurilor cumparate de ei 27% au fost pe format digital.

    Cand vine vorba de Downloadable Content peste 50% din Extreme Gamers si putin peste 33% Avid PC Gamers au declarat ca vor downloada un content extra pentru un joc ce deja il detin

    Cat pentru devotament pentru jocuri fie ele de console fie de PC las pozele sa vorbeasca !!

    Ee, oameni buni cam asta a fost reportul despre gameri in anul 2008. Console cresc usor dar constant. Avem 17% din total. Putin Mult nu se stie. Vedem la anul. Stim ca noi avem aici o comunitate care si ea creste incet dar constant.

    Sursa
    Attached Images Attached Images gamer_evolution.jpg consolegames_gaming_chart.png extreme_gamer_1.jpg extreme_gamer_2.jpg extreme_gamer_4.jpg extreme_gamer_5.jpg gamercake.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Young Heavy Gamer here, 14 and proud, m-as juca si pe masina de spalat daca ar avea jocuri!

  3. #3 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

  4. #4 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    ma declar un console gamer fericit .

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    eu nu stiu unde m-as pune.. n-am categorie... adica sigur exista Console Gamer dar unde pui si toata partea retro legata de jocurile de PC.

    ma consider hybrid intre Console Gamer si Offline PC Gamer

  6. #6 SP
    Member EvilG's Avatar
    Console Gamer till the day I die

  7. #7 SP
    Banned dragosh's Avatar
    good read.
    keep em coming bobby.
    daca as avea niste bani sa imi iau un pc de vis,atunci PCul ar fi platforma mea principala.
    intre timp ma multumesc cu 360ul si pspul meu.

  8. #8 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Console Gamer

  9. #9 SP
    Member Arslany's Avatar
    I'm a proud Console Gamer.

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Casual gamer here... frag sigur

  11. #11 SP
    Member mishu's Avatar
    Console Gamer

    "Este de aproape 8 ori mai mult decat locul 2, Console Gamers, ce au cumparat doar 3.2 jocuri in ultimele 3 luni."
    cum adica 3.2 jocuri???

  12. #12 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Console Gamer...Urasc sondajele

  13. #13 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    @myshu : s-a facut o medie
    @mo : casual gamer ?

  14. #14 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Nush ce sa spun, proaspat consolist scrie pe mine insa totusi pina nu vad MMORPG (gen WoW cu pretentia la grafica) pe consola nu cred ca o sa sar calul in ceea ce priveste console play time. Ma cam plictiseste treaba asta cu incearca pina reusesti, nu stiu cite jocuri sint asa pe console insa asa am o senzatie ca 99%. Ceea ce apreciez la maxim este grafica care trebuie sa recunosc in majoritatea cazurilor e departe de PC.

  15. #15 SP
    Junior Member TigeR's Avatar
    Ma impart intre Young Heavy Game,Console Gamer,Offline Gamer si ONline gamer.La toate ma incadrez foarte bine.Cum a spus si Khan,sunt hybrid

  16. #16 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    console gamer , **** people who say " man , grow up "

  17. #17 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Console Gamer.

  18. #18 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    ca si Q de curand tocmai ce am descoperit bucuria pe consola...
    pana atunci offline si online gamer
    dar odata cu inaintarea in varsta si cu responsabilitatiile care intervin nu pot sa ma joc cum si cat as vrea....
    eu ma joc tot timpul...dar mai mult in mi mind(rejoc ce am jucat deja sau mai implementez eu grafica si prelungesc subiectul la cate un perfect game)
    i love video games....fara ele viata ar fi mai minzerabila si mai urata..... pentru unii sunt un motiv in plus de a traii

    la naiba cu cei care nu inteleg pasiunea pentru gamin....nu conteaza varsta....just love them and play them

  19. #19 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Console Gamer here.

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Pai sunt multi care cred ca jocurile sunt o pierdere de timp, e ca si cum ai spune ca iesitul la iarba verde e pierdere de timp, excursiile la munte, mersul la mare, sa vezi lumea din punctul lor de vedere este oare tot pierdere de timp.
    Jocurile video reprezinta picatura noastra de evadare din cotidian , pt. cei care vor sa ne-o rapeasca ii asteptam cu shootgun-ul pe strazile din Liberty City

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Gameri targu-mureseni By verde in forum Console Club
    Replies: 43 Last Post: 02-05-2013, 16:09
  2. Gameri in Romania By DobaiSzilard in forum Console Club
    Replies: 8 Last Post: 29-12-2012, 14:10
  3. Gameri, ni se pregateste o revolutie?!? By GreyhounD in forum Hot Story
    Replies: 126 Last Post: 20-08-2012, 10:54
  4. Gameri din Oradea By Muthu Raoul in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 13 Last Post: 25-05-2009, 21:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts