Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Landmark -repere turistice din marile orase

  1. #1 SP
    Banned Alex Khan's Avatar

    Landmark -repere turistice din marile orase

    Francezii au Turnul Eiffel:


    Englezii au Big Ben si Palatul Westminster


    Italienii au Colosseumul



    Grecii au Parthenonul



    Germanii au Brandenburg Gate



    Spaniolii au Sagrada Familia



    Egiptenii au piramidele


    Arabii au cea mai inalta cladire - Burj Khalifa


    Americanii au statuia libertatii


    Turcii au Hagia Sofia


    Chinezii au Marele Zid :



    Peruanii au Machu Pichu



    Brazilienii il au pe Christos


    Rusii au catedrala Sf.Vasile



    Noi romanii ce avem ca reper?
    Un **** de Casa Poporului, un parlament construit de comunist, considerat cea mai urata cladire din lume. Ne miram de ce turismul e la pamant.


    Ah, si Catedrala Mantuirii Neamului, chiar langa Casa Poporului.

  2. #2 SP
    Member smits's Avatar
    what the actual ... f

  3. #3 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    what the actual ... f
    Ma plang ca noi romanii nu avem un reper, o constructie mare cu care sa ne mandrim.
    Ma uit la toate celelalte popoare care isi iubesc tarile.
    Si poate pentru ca au repere si monumente deosebite, frumos construite, care iti ridica moralul.
    Altceva e cand traiesti de exemplu la Atena sau la Roma si vezi o constructie precum Partenonul sau Colosseumul atunci cand stai dimineata in trafic in drum spre serviciu.
    Sau daca traiesti la Paris si vezi Turnul Eiffel si Catedrala de Notre-Dame. Vezi cladirile alea si te minunezi, parca iti da o pofta de viata.
    Si vezi cladiri construite cu un stil, cu bun gust, cu mult rafinament.....


    Nu, noi bucurestenii ne trezim dimineata si vedem Casa Poporului, o cladire urata fara pic de culoare, fara pic de gust, si cu o Catedrala mare langa ea care e urata in comparatie cu Hagia Sofia sau Catedrala de la Moscova.
    Poate de aia si sunt romanii saraci, furiosi, deprimati si ....prosti.
    Cand nu ai un reper frumos nu prea esti motivat sa te dezvolti, sa inveti si sa muncesti cu drag.

  4. #4 SP
    Member smits's Avatar
    well alta cultura, alta viata, alta mentalitate.

    din pacate nu se poate compara.

  5. #5 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Cica suntem stat laic, dar Biserica e mai in stransa legatura cu Statul cand vad cum Preafericitul Daniel da comenzi la politicieni, nu plateste o taxa si isi construieste o catedrala chiar langa cladirea puterii legislative in secolul 21.

    Zici ca vor sa ne transmita ca suntem oprimati si de statul "pesedist" si de biserica ortodoxa. De la departare parca suntem un oras din ala distopic unde trebuie sa te supui partidului si bisericii, mai ceva ca in romanul 1984. Nu m-ar mira sa aiba si niste dispozitive cu frecventa inalta, dar e suficient aspectul doar sa le vezi si sa te faca lipsit de speranta si fericire.

    Totul functioneaza in tara asta ca sa te tina in continuare prost, depresiv si sarac, adica sclavul util pentru toti coruptii.

  6. #6 SP
    Member smits's Avatar
    Cam asa e peste tot

  7. #7 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    Cam asa e peste tot
    Ai fost tu in numeroase alte tari ?
    Da-mi te rog exemple, pe scurt, in special despre tarile "dezvoltate".
    Ce te-a nemultumit?

  8. #8 SP
    Member smits's Avatar
    Olanda, belgia, austria etc.

    common daca nu ai trait in afara nu prea ai ce comenta.

    si nici nu se poate compara.

  9. #9 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Reperul tău turistic pentru România este Bucureștiul?

  10. #10 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Reperul tău turistic pentru România este Bucureștiul?
    Nu pentru mine.
    Dar cica Bucurestiul este capitala oficiala a Romaniei!
    Romania o fi tara frumoasa daca mergi pe la munte , prin Transilvania, dar tot nu se compara cu tarile vestice si nordice.



    ---------- Post added 13-03-2021 at 09:58 ----------

    Quote Originally Posted by smits View Post
    Olanda, belgia, austria etc.

    common daca nu ai trait in afara nu prea ai ce comenta.

    si nici nu se poate compara.


    Nene, eu ti-am cerut exemple concrete de ce nu se poate trai bine si in afara, nu sa o arzi cu arogante, ca vai , daca nu am fost acolo, nu am ce comenta.

    Tarile alea au niste economii dezvoltate, infrastructura, un nivel avansat de cultura si educatie pe care Romania nu le va atinge nici peste 500 ani!
    Daca as pune piciorul in tarile alea, fie si pentru o singura ora , as fi cu 1000000000000000000000000000% mai fericit decat sunt acum in Romania.

  11. #11 SP
    Member smits's Avatar
    Pot sa fi fericit oriunde "nene".

    Si in afara nu mai e chiar asa de roz, si acolo ai datorii.

    Piata imobiliara in olanda la momentul de fata e jale, oamenii nu au ce manca si se chinuie de pe o zi pe alta.
    Nu mai fi asa de pesimist ca sunt si destul multe lucruri bune si in romania.

  12. #12 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    Piata imobiliara in olanda la momentul de fata e jale, oamenii nu au ce manca si se chinuie de pe o zi pe alta.
    ACUM, ca e pandemie si somaj crescut.
    Dar eu vorbesc de vremurile obisnuite.

    Sunt plictisit de replica "nici in afara nu umbla cainii cu covrigi in coada".
    Ba umbla, pentru ca altceva e cand traiesti intr-o tara cu nivel crescut de civilizatie , educatie si disciplina.

    In Olanda ai 90% mai mari decat in Romania sa fii ajutat de stat sau de un om bogat cand esti la ananghie care sa-ti doneze ceva.
    In Romania, unde statul iti da ajutor social 200 lei parca la misto, si unde mai toti romanii sunt egoisti si lacomi, efectiv ajungi sa mori pe strada.


    In Olanda ai locuri de munca mai bine platite, salariul minim fiind de 1600 euro.
    In Romania cam cat este? Tot 400 euro?
    Si e de asteptat ca intr-o tara ca Olanda cu salariul minim de 1600 euro sa ai parte de sefi mai buni si mai competenti, de colegi mai solidari, priceputi, saritori si mai cu atitudine colegiala si spirit de echipa, un mediu de lucru mai curat si cu toate dotarile necesare. Chiar si ca gunoier sau maturator o duci mai bine si esti mai bine platit in Olanda decat ca IT-ist in Romania.
    In Romania, cu 400 euro, mai bine te apuci de bisnita pe OLX decat sa muncesti intr-un supermarket, call-center sau fast-food.


    In Olanda, unde sunt legi clare si pedepse aspre, si amenzile foarte mari , sunt sanse minime sa intalnesti melteni in trafic si riscul de accident rutier e mult mai mic decat in Romania.



    In Olanda o fi locuintele scumpe, dar pretul e corect pe masura confortului. Si sunt locuinte vechi de 300 ani care sunt foarte confortabile.
    In Romania poti sa platesti enorm si tot ai parte de tevi sparte, gandaci, mucegai, vecini galagiosi, indiferent ca stai intr-un bloc comunist din beton sau bloc postdecembrist construit in graba cu materiale proaste.


    De nivelul de poluare, coruptie si infractionalitate nu mai spun, fiindca in Olanda ai politicieni carora le PASA!
    Si toate modalitatile de distractie si relaxare.....

    Amsterdam pare un adevarat parc de distractii in comparatie cu Bucurestiul!

  13. #13 SP
    Member smits's Avatar
    Am locuit 10 ani acolo. So pe degeaba imi zici.

  14. #14 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Kahn e pe avarii, iar a inceput sa piarda semnal.

    La o simpla si rapida cautare ai fi putut alege Palatul Culturii, Castelul Peles sau Castelul Huniazilor, chiar dacă ultimele două nu se află în aglomerații urbane mari sau f. mari.
    Dar ce sa faca un plictisit ca tine...da, alege drept simboluri o cladire comunista si o o catedrala, desi Bucurestiul e plin de cladiri frumoase precum Ateneul sau Palatul Regal. Am curaj sa pariez ca n-ai vizitat nimic prin Romania.


    Uite, o clădire superba dintr-un oraș mare al Romaniei.

  15. #15 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
    Kahn e pe avarii, iar a inceput sa piarda semnal.

    La o simpla si rapida cautare ai fi putut alege Palatul Culturii, Castelul Peles sau Castelul Huniazilor, chiar dacă ultimele două nu se află în aglomerații urbane mari sau f. mari.
    Dar ce sa faca un plictisit ca tine...da, alege drept simboluri o cladire comunista si o o catedrala, desi Bucurestiul e plin de cladiri frumoase precum Ateneul sau Palatul Regal. Am curaj sa pariez ca n-ai vizitat nimic prin Romania.

    Ce am vorbit eu cu o postare inainte?
    Am spus strict capitala!


    Ateneul , palatul Culturii, Castelul Peles, Castelul Huniazilor sunt frumoase, dar...si vesticii au la greu din astea. Nu avem nimic UNIC!

    Si pot sa spun ca am calatorit cu familia in Moldova si prin Transilvania, am vizitat toate castelele, manastirile si monumentele faimoase. Daca vrei, iti arat poze din ce am vizitat in Transilvania, le am pe Facebook.

    Insa cum am spus, palesc in comparatie cu ce au vesticii.

    Mai las-o naibii cu patriotismul.

  16. #16 SP
    Member mladin86's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Ma plang ca noi romanii nu avem un reper, o constructie mare cu care sa ne mandrim.
    Ma uit la toate celelalte popoare care isi iubesc tarile.
    Si poate pentru ca au repere si monumente deosebite, frumos construite, care iti ridica moralul.
    Altceva e cand traiesti de exemplu la Atena sau la Roma si vezi o constructie precum Partenonul sau Colosseumul atunci cand stai dimineata in trafic in drum spre serviciu.
    Sau daca traiesti la Paris si vezi Turnul Eiffel si Catedrala de Notre-Dame. Vezi cladirile alea si te minunezi, parca iti da o pofta de viata.
    Si vezi cladiri construite cu un stil, cu bun gust, cu mult rafinament.....


    Nu, noi bucurestenii ne trezim dimineata si vedem Casa Poporului, o cladire urata fara pic de culoare, fara pic de gust, si cu o Catedrala mare langa ea care e urata in comparatie cu Hagia Sofia sau Catedrala de la Moscova.
    Poate de aia si sunt romanii saraci, furiosi, deprimati si ....prosti.
    Cand nu ai un reper frumos nu prea esti motivat sa te dezvolti, sa inveti si sa muncesti cu drag.
    Ai sute poate mii de “constructii “ cu care sa te mandresti ca esti roman . Esti intr o mare eroare , imi pare rau sa te anunt. Castelul Peles ar fi favoritul meu aici si Cazinoul din Constanta imi place in mod deosebit si sper sa apuc sa l vad reabilitat odata ) ai si Ateneul Romana la Bucuresti , ai Capul lui Decebal la Orsova , ai Sfinxul, operele lui Brancusi Coloana infinitului , Poarta Sarutului etc etc etc ... si e plina tara asta de castele , manastiri , biserici si cladiri istorice absolut superbe ! Despre ce vb aici, puiule? Poate dupa pandemia asta ar fi bine sa calatoresti si tu mai mult sa ti cunosti mai bine tara si poate o sa ti mai schimbi perceptia despre ea si despre viata in general.

  17. #17 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by mladin86 View Post
    Ai sute poate mii de “constructii “ cu care sa te mandresti ca esti roman . Esti intr o mare eroare , imi pare rau sa te anunt. Castelul Peles ar fi favoritul meu aici si Cazinoul din Constanta imi place in mod deosebit si sper sa apuc sa l vad reabilitat odata ) ai si Ateneul Romana la Bucuresti , ai Capul lui Decebal la Orsova , ai Sfinxul, operele lui Brancusi Coloana infinitului , Poarta Sarutului etc etc etc ... si e plina tara asta de castele , manastiri , biserici si cladiri istorice absolut superbe ! Despre ce vb aici, puiule? Poate dupa pandemia asta ar fi bine sa calatoresti si tu mai mult sa ti cunosti mai bine tara si poate o sa ti mai schimbi perceptia despre ea si despre viata in general.
    Repet.Sunt frumoase!
    Dar nu sunt UNICE!

    Si vesticii au o gramada de palate, monumente, biserici, statui.................vezi ca Sfinxul nu intra la realizari umane, e doar o iluzie optica.....
    Dar ale lor sunt mult mai frumoase!
    De monumentele vesticilor stiu si americanii care nu stiu sa arate pe harta.
    Si din cate se pare, nu prea avem turisti americani. Spaniolii, italienii, germanii, francezii si englezii au milioane de turisti americani anual.

  18. #18 SP
    Member mladin86's Avatar
    Coloana Infinitului e unica 100% Manastirea Voronet ( albastru de Voronetz ) . Sunt stiluri arhitecturale care au influentat la momentul in care au fost construite castele si bisericile astea , dar ele sunt unice , cel putin prin implementare . Stil arhitectural 100% romanesc , unic si cum vrei tu sa i mai spui, original este stilul brancovenesc de ex.

  19. #19 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Coloana Infinitului?
    Da Turnul Eiffel ce are? Plus ca poti lua liftul si sa ajungi in varf!



    Albastrul de la Manastirea Voronet.... UNIC?
    Dar de albastrul Portilor lui Ishtar ce zici ?




    Cat despre manastirile din Moldova, niciuna nu se compara cu vreo manastire budista din Tibet!



    Castelele din Romania?
    Dar de Castelele din Germania ce zici?



    Biserici?
    Uite ce de catedrale ca lumea ca Notre-Dame sau Hagia Sofia, nu ca panarama aia in forma falica si rusinoasa din Piata Constitutiei care ne costa degeaba zeci de milioane .





    Stilul brancovenesc?
    Prefer stilul Versaillez!



    Sau hai, Schonbrunn sa fiu mai modest.




    Sfinxul din Bucegi? Ala nici macar nu e o sculptura, e o iluzie optica!
    Asta sfinx adevarat

    Sau daca vrei sa vezi o statuie spectaculoasa, uite una cu Buddha din Leshan

  20. #20 SP
    Member smits's Avatar
    Muta-te atunci daca nu iti convine.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Assassin's Creed soseste pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 15 Last Post: 01-09-2015, 12:27
  2. Ratchet & Clank pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 25-04-2013, 10:08
  3. De unde isi procura marile magazine jocurile? By felixanu in forum Console Club
    Replies: 29 Last Post: 03-08-2012, 18:19
  4. Replies: 0 Last Post: 05-11-2010, 21:14
  5. Preview Uncharted 2 pe marile ecrane By trickz in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-10-2009, 22:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts