Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 69

Thread: Creste pretul la Xbox Live Gold !

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Creste pretul la Xbox Live Gold !

    Back in town to bring in the good news. Pretul la Xbox Live Gold creste. Wait! What? Major Nelson a anuntat ca pentru un an de Gold vom plati $60 (in momentul de fata costa $50). Aceasta crestere va intra in efect la 1 Noiembrie in US, Canada, Mexic si UK. Momentan pe Xbox.com subscriptia pe un an costa doar $40 so go for it. Ironic este ca tot azi, Nintendo a anuntat o scadere de preturi la DSi. Oh well...
    Attached Images Attached Images xbox_live_hd.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La fix mi-am luat Gold-ul pe un an (acum o saptamana)... phew. Evil M$ vrea mai mult...

  3. #3 SP
    Senior Member tray's Avatar
    daca se tin de cuvant, si fac o calitate audio mai buna, merita

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Pentru cei cu UK nu se schimba nimic, singurul increase e la tariful pe 1 luna.

    Price change for Xbox LIVE Gold subscription - Xbox Live's Major Nelson

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    uite aici un tabelas cu pretul de acuma si pretul de dupa scumpire . thanks vg247 .
    Attached Images Attached Images livehike.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu e cam mult... sa platesti 60$ pentru multiplayer-ul care a fost intotdeauna gratis?

  7. #7 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Pentru cei ca tine carora parintii le platesc pana si acest privilegiu de a posta pe un forum da...intradevar e o suma. Multiplayerul n-a fost niciodata free decat daca a fost peer to peer, pana si counterstrikeu' ala care l-ai jucat era hostat pe un server pt. care cineva platea intr-un fel sau altul.
    Tin minte ca acum cativa ani plateam bani bunicei pt. un server dedicat de Wolfenstein in Germania...so yeah.

    Sau uite inca o chestie, du-te si intreaba pe un forum de WoW, ei de ce platesc multiplayer-ul daca tot a fost gratis din totdeauna ?

  8. #8 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu e cam mult... sa platesti 60$ pentru multiplayer-ul care a fost intotdeauna gratis?
    omule, stam in europa, nu se modifica pretul, chiar asa fanboy esti?
    si da chiar merita, merita ca ai o interfata pe live foarte buna si rapida + exclusives, ce platesti la sony+ primesti la ms gold

  9. #9 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu e cam mult... sa platesti 60$ pentru multiplayer-ul care a fost intotdeauna gratis?
    Merita sa platesti daca ai cu cine juca multiplayer si daca esti sigur ca asta e important pentru tine. Eu am avut gold pentru 12 luni si pot spune ca nu prea si-a meritat banii pentru ca mare lucru nu am jucat online. Doar Resident Evil 5, FM 3 si Castle Crashers. Probabil acest lucru a fost precipitat si de faptul ca nu prea am avut cu cine sa joc online, atunci neavand asa multi oameni in lista de prieteni cum am acum.

    Ce iti pot spune si eu din experienta, este ca nu am avut niciodata probleme de conexiune, cand am vrut sa ma joc pur si simplu ma jucam, atat. Nu stateam sa astept conectarea la XBL, nu aveam probleme de DNS (cei care au PS3 stiu), etc. Si da, si cross game voice chat-ul chiar este un lucru binevenit.

    Inca o data, daca vrei sa joci multiplayer, daca ai cu cine, si daca stii ca vei juca constant, atunci probabil ca merita sa-ti cumperi Gold. Acum ca este prea mult, prea putin nu sunt eu in situatia sa zic, pentru ca acest lucru depinde clar de situatia financiara a fiecaruia.

    Da, ar fi fost mai frumos sa fie gratis, dar cine stie ce calitate ar fi avut serviciile lor.

    12 Luni de gold costa 30 de Lire. Daca stai sa te gandesti mai bine, asta s-ar reduce la 2.5 Lire/ luna. Nu stiu daca e chiar asa de mare pretul...

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Pentru cei ca tine carora parintii le platesc pana si acest privilegiu de a posta pe un forum da...intradevar e o suma. Multiplayerul n-a fost niciodata free decat daca a fost peer to peer, pana si counterstrikeu' ala care l-ai jucat era hostat pe un server pt. care cineva platea intr-un fel sau altul.
    Tin minte ca acum cativa ani plateam bani bunicei pt. un server dedicat de Wolfenstein in Germania...so yeah.

    Sau uite inca o chestie, du-te si intreaba pe un forum de WoW, ei de ce platesc multiplayer-ul daca tot a fost gratis din totdeauna ?
    WoW e un MMO, eu vorbesc de celelalte genuri care au fost gratis pentru utilizator. Nu ma intereseaza ce a platit hostul. N-am juca CS 1.6, nu m-a atras niciodata. Si da, parintii imi platesc tot, te deranjeaza cu ceva?

    Quote Originally Posted by tray View Post
    omule, stam in europa, nu se modifica pretul, chiar asa fanboy esti?
    si da chiar merita, merita ca ai o interfata pe live foarte buna si rapida + exclusives, ce platesti la sony+ primesti la ms gold
    Da, doar ca PS+ ofera niste jocuri gratis, demo-uri inainte si altele. Daca era asa si XBL Gold nu aveam nicio problema pentru ca era alegerea fiecaruia, dar sa platesti pentru online? Ce fac... dau 60$ pentru joc, si alti 60$ ca sa pot sa-l joc?

    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Merita sa platesti daca ai cu cine juca multiplayer si daca esti sigur ca asta e important pentru tine. Eu am avut gold pentru 12 luni si pot spune ca nu prea si-a meritat banii pentru ca mare lucru nu am jucat online. Doar Resident Evil 5, FM 3 si Castle Crashers. Probabil acest lucru a fost precipitat si de faptul ca nu prea am avut cu cine sa joc online, atunci neavand asa multi oameni in lista de prieteni cum am acum.

    Ce iti pot spune si eu din experienta, este ca nu am avut niciodata probleme de conexiune, cand am vrut sa ma joc pur si simplu ma jucam, atat. Nu stateam sa astept conectarea la XBL, nu aveam probleme de DNS (cei care au PS3 stiu), etc. Si da, si cross game voice chat-ul chiar este un lucru binevenit.

    Inca o data, daca vrei sa joci multiplayer, daca ai cu cine, si daca stii ca vei juca constant, atunci probabil ca merita sa-ti cumperi Gold. Acum ca este prea mult, prea putin nu sunt eu in situatia sa zic, pentru ca acest lucru depinde clar de situatia financiara a fiecaruia.

    Da, ar fi fost mai frumos sa fie gratis, dar cine stie ce calitate ar fi avut serviciile lor.

    12 Luni de gold costa 30 de Lire. Daca stai sa te gandesti mai bine, asta s-ar reduce la 2.5 Lire/ luna. Nu stiu daca e chiar asa de mare pretul...
    Probleme cu PSN n-am mai avut de mult, iar pentru restul am scris putin mai sus.

  11. #11 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Repet, shooterele au fost gratis pt. ca nu plateai tu hostingul, punct. Mi se pare normal ca ms sa incerce sa isi recupereze din investitii...o sa vezi inaintand in varsta ca pana la urma nimic nu e gratis in viata asta.

    Nu ma deranjeaza ca parintii iti platesc tot, dar nici nu vad de ce te plangi de scumpirea unui serviciu pe care oricum nu il folosesti si pe care nu ti l-ai permite.

    Dar well bineinteles, e ceva negativ legat de ms, nu te-ai putut abtine sa nu iti bagi coada...sper sa te maturizezi in timp.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    erik95: vezi ca in ultima vreme ai devenit fanboy rau de tot. Si daca pe cei de pe Xbox 360 nu-i vad postand in threadurile de PS3 cu chestii gen "vai, asa prost este pe PS3 ?" sau "vai, atat de scump este pe PS3" in schimb pe tine in ultima vreme te vad postand la fiecare "issue" legat de o consola pe care nu o detii, nu o cunosti, nu o folosesti. That's flaming/trolling 100% ! Am rugamintea de a te opri din astfel de lucruri, pentru ca nu e fair... si nu e frumos fata de ceilalti camarazi consolisti, chiar daca sunt pe o alta consola. Stii bine ca ti s-a mai atras atentia... incearca sa ii intelegi si pe cei carora chiar le place consola respectiva. Daca nu poti, nu am cum sa te ajut. Bafta !

  13. #13 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    [...]Multiplayerul n-a fost niciodata free decat daca a fost peer to peer, [...]
    Forza 3 din cate stiu e p2p, platesc gold numai pentru jocul asta si in multiplayer e durere: platesc ca sa fiu dat afara din lobby si sa am lag. deci platesc pentru un serviciu de toata rusinea care dupa spusele tale ar trebui sa fie free. it's not.
    asa ca Xbox Live Gold nu e chiar atat de premium pe cat se vrea.

  14. #14 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Matchmaking-ul tot de Microsoft e facut pana la urma...deci tot exista un server care se ocupa de fiecare joc, de calitatea jocului mai departe nu stiu ce sa zic pt. ca nu il joc, in ultima vreme joc mai mult arcade-uri online unde nu am nici un fel de issue.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Enthroll: iti simt durerea legat de Forza Motorporsport 3 (mai ales ca ai picat in ultima cursa)... Insa n-am nici cea mai mica idee unde este problema lor si de ce nu o rezolva. De exp. eu nu am picat niciodata in nici-un joc de FM3 (nu ca as juca si foarte mult)... insa ma gandesc sa nu fie legat de anumiti ISP or something... Sau poate ceva legat de cel care e master/hoster...

  16. #16 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    pai da, e aiurea sa ai un serviciu care nu e constant in calitate: spre exemplu acum 1 an si ceva cand am jucat putin Gears 1 online am ramas placut impresionat. sper sa-si revina MS si sa investeasca bani si acolo unde sunt probleme. creste pretul, ok, dar imbunatateste acolo unde e nevoie.

  17. #17 SP
    Banned GhostyAbudy's Avatar
    Eh, continuati sa platiti saizeci de euro pe un lucru pe care ORICUM trebuia sa-l aveti din start..Continuati sa dati si 15 euro pe cinci harti pe care ORICUM trebuia sa le primiti gratis...Si in cinci , sase ani o sa platiti cate 20 de euro pe multiplayer-ul fiecarui joc.

    Da' nu-i treaba mea, ca-s banii vostri. Problema e ca la un moment dat cred ca o sa ma afecteze si pe mine.

    Si muggz banii pentru host veneau din reclame, donatii, vanzare VIP, admin and smth like that. Ieseai chiar in profit daca aveai un server bun.

  18. #18 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    DLC'urile sunt lansate din mult mai multe motive, nu doar in ideea de a mai face cativa banuti...sa stii si tu ca multe DLC'uri abia daca isi acopera bugetul din vanzari. "Alea 5 harti pe care oricum trebuia sa le avem" ori au fost taiate din retail ca jocul sa iasa la timp, ori sunt lansate sa mai stea jocul in topuri cateva saptamani, si lista poate continua.

  19. #19 SP
    Banned GhostyAbudy's Avatar
    Aoleu. Ba ai dreacu' prosti de la valve care lanseaza campanii intregi free si suport pentru jocurile lor. Tre' sa-l sun pe Gabe Newell sa le scoata pe bani neaparat.

    Si tu chiar crezi ca cinci harti ingreuneaza lansarea jocului la timp ? Cine te-a mintit in halu' asta ?

    Si in plus, pe unii oameni nu prea-i intereseaza cat de repede apare jocu', vor doar sa-l primeasca COMPLET cand platesc 60 de euro la lansare pe el.

  20. #20 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Atata timp cat omul lucreaza in domeniu, o stii el ceva acolo. "Experti" sunt multi pe lumea asta. GhostyAbudy, folosesti serviciul live? Daca nu, de ce esti asa frustrat?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Restrictii Xbox Live / Live Gold ( si Xbox Kinect) By ImakeDragonStew in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 18 Last Post: 26-08-2015, 08:49
  2. Replies: 28 Last Post: 14-10-2014, 13:46
  3. Zvon: Xbox Live - creste limita de friends ! By MonkY in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 15-10-2010, 19:20
  4. Va creste subscriptia pentru Xbox Live Gold ? By darcangel in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 23-10-2009, 13:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts