Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 74

Thread: Battlefield 3 pe console va arata ca versiunea de PC pe low

  1. #1 SP
    PlayStation Forever! Chris's Avatar

    Battlefield 3 pe console va arata ca versiunea de PC pe low

    Ei bine, dupa o lunga pauza de postat stiri pe ConsoleGames, m-am intors cu o stire nu tocmai fericita pentru console gameri. Versiunea de console a jocului Battlefield 3 nu se poate compara cu versiunea de PC, cei de la DICE spunand ca aceasta va arata ca versiunea de PC pe setarile low. Cel putin scapam de acel Battlelog in-browser care pe mine, cat timp a durat Beta-ul jocului, m-a sacait enorm, gasind serverele foarte greu. Si de aceea toata perioada de Beta am jucat-o pe PS3, si vreau sa va spun ca experienta de joc mi se pare cu mult mai distractiva, iar meniul este mult mai organizat. Pentru a rula Battlefield 3 nu va trebuie decat o consola, dar pentru versiunea de PC, va trebuie multi-GPU pentru a avea 60 FPS la Ultra. Oricum eu zic ca ceea ce au facut cu grafica pe console nu e tocmai frumos, si eu cred ca se putea mult mai bine. Ce versiune de Battlefield 3 veti achizitiona voi, X360, PS3 sau PC? Va las si un citat de la DICE:

    �Battlefield 3 is shaping up to be one of the best FPS games ever made, and if you have a good PC, it is recommended that you buy the game for that platform, as it is definitely the definitive version of the game.�
    Attached Images Attached Images battlefield3october6v9.jpg i2tpt.png

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... era de asteptat, to be honest...

  3. #3 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Grafica este overrated. Nu conteaza nici pe jumatate cat conteaza gameplayul.

  4. #4 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Xbox 360 4gb de la amazon.co.uk + Battlefield 3 LE + transport = ~850 ron

    GTX 560 (minim la Recommended Specs) = 800 ron (nu mai includ jocul si alte componente, n-are rost)

    What to choose..? Hmm..

  5. #5 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Mda, acum cateva luni ziceau ca o sa arate la fel pe toate platformele. Nici vorba sa il cumpar de la lansare.

  6. #6 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Xbox 360 4gb de la amazon.co.uk + Battlefield 3 LE + transport = ~850 ron

    GTX 560 (minim la Recommended Specs) = 800 ron (nu mai includ jocul si alte componente, n-are rost)

    What to choose..? Hmm..

    Nu iti trebuie minim un 560 ca sa-l joci pe PC, ce naiba, parca nu stim cat hype se face la asemenea jocuri. Am prieteni care l-au jucat cu placi mai slabe pe medium/high. Iti trebuie un PC decent, nu high end. Daca visezi numai ultra si maxed out-uri ca un copil de 14 ani, da, iti trebuie un PC foarte bun. Cum spunea cineva mai sus, conteaza mai mult gameplay-ul decat grafica, dar daca e si ea inclusa in afacere, de ce sa nu ne bucuram?

    Sincer sa fiu, nici nu ma asteptam la altceva. Mai mult de atat nu se poate face. Poate generatia urmatoare sa poata, desi daca ne luam dupa zvonuri, nu o sa aiba cine stie ce configuratie. Una peste alta, la acest joc optez pentru varianta PC dintr-un motiv simplu: pe PC ma voi bucura de versiunea mai buna a jocului, nu de o versiune ciuntita. Playeri mai multi, harti mai mari, experienta mai buna overall. Cu totii vrem grafica uimitoare si atunci cand un developer face un engine state of the art, incepem sa ne cotim, ca de ce nu ne merge totul la high pe laptopuri si configuratii Cora.

  7. #7 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Am zis minim la Recommended Specs.
    Eu am jucat beta pe High cu Radeon 5770.

    Dar oricum, am vazut ca noul high pe PC e un fel de Medium defapt.

    PS: vad ca toata lumea zicea de mai multi jucatori si harti mai mari, dar credeti ca alea nu consuma resurse ? Cu cat sunt mai multi jucatori si sunt hartile mai mari, cu atat ai nevoie de un sistem mai bun.

    @Caponescu simplu. Nu se lucreaza la fiecare versiune in parte ci la una dupa care o porteaza si pe alte platforme.

    Da, corect. Eu nu ma joc pe pc decat la 1920x1080, de aici si comparatia. Decat sa incep sa scad din rezolutie, mai bine ma duc si ma arunc direct in consola, indiferent ca e Xbox sau PS3.. Sau in cazul asta chiar Wii U (la anul).

  8. #8 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Vor sa reinvie gamingul pe PC. Este bataie de joc, cum de jocuri precum Uncharted 3 pot avea o asa grafica iar cele multiplatform nu !?

    ---------- Post added 17-10-2011 at 04:28 PM ----------

    @rulzmaker conteaza mult si rezolutia la care joci.

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Vor sa reinvie gamingul pe PC. Este bataie de joc, cum de jocuri precum Uncharted 3 pot avea o asa grafica iar cele multiplatform nu !?
    Wow. Chiar, oare cum? Oare pt ca-s super mega ultra optimizate pt o platforma? Cand scoti un joc pt PS3 stii exact hardware-ul, stii ca ai fix 256 mb video ram, ca ai exact x shadere pe placa video, ca ai fix 7 core-uri la dispozitie si ca poti baga 25 gb de date in joc. Mai mult, poti coda portiuni in asambalare. Apoi stii ca testezi doar pe PS3, nu pe 2 console si pe nspe configuratii de PC.

  10. #10 SP
    Member muski's Avatar
    Am jucat Battlefield 3 si pe PS3 si pe PC, pot sa zic ca diferenta este foarte mare la grafica intre Pc si PS3. (ma refer la setari ultra high la PC, rezolutie clar 1920x1080). Este alta experienta pe PC. Daca nu aveam foarte multi prieteni pe consola cu care sa ma joc la orice ora din zi sau noapte , alegeam clar versiunea PC, asa ma multumesc si cu versiunea PS3, dar cu putina strangere de inima.

  11. #11 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Iar o luati cu Uncharted care nu are termen de comparatie pentru ca e facut special pentru o platforma. Se intampla exact invers fata de anii trecuti. Nu se mai face development pentru console si apoi se porteaza in graba pe PC pentru niste bani in plus. Au un engine care poate sa ofere mult mai mult, sa-l imparta la cel mai mic numitor cand vine vorba de performante grafice anuleaza rationametul de a mai face un engine nou. Normal ca rezolutia mai mare si numarul mai mare de jucatori solicita mai mult configuratia PC-ului, de aceea a fost si BETA. Sa vezi ce-ti poate duce actualul PC. Care a vazut ca nu-i misca nici in Rush nici in CQ nu cred ca se arunca la pre-order.

  12. #12 SP
    Member LeGenD's Avatar
    preorder stays (ps3)

  13. #13 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Daca arata cel putin la fel de bine ca in Beta grafica, e ok pt mine. D-abia astept jocul (Ps3)

  14. #14 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Vreau urmatoarea generatie de console.

  15. #15 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Ei, data viitoare cand o sa mai fac precum un mosneag si o sa tot spun ca nu ii ajuta deloc sa tot promoveze grafica PC la un joc unde grosul banilor vine din console, sa ma credeti si pe mine Talentati baietii de la DICE, dar am impresia ca cineva a luat niste hotarari foarte proaste in ce priveste promovarea acestui joc (includem aici si clusterfukcul care a iesit la "BETA"). E normal ca lumea sa fie dezamagita de grafica pe console cand luni de zile am vazut numai screenshoturi mega HD de pe ceva PC-uri cu configuratie de racheta.

    Eu sunt chiar multumit de grafica de pe PS3 pentru ca am tot incercat sa nu bag in seama toate efectele si rezolutiile si texturile din varianta PC. Din moment ce eu am PS3 si o sa-l joc pe PS3, imaginile de pe PC au fost si raman irelevante pentru mine. Acuma, daca ar fi sa analizam grafica versiunii PS3 comparata cu alte jocuri PS3, ati vedea ca stam chiar foarte bine.

    Totu-i relativ

  16. #16 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Ei, data viitoare cand o sa mai fac precum un mosneag si o sa tot spun ca nu ii ajuta deloc sa tot promoveze grafica PC la un joc unde grosul banilor vine din console, sa ma credeti si pe mine Talentati baietii de la DICE, dar am impresia ca cineva a luat niste hotarari foarte proaste in ce priveste promovarea acestui joc (includem aici si clusterfukcul care a iesit la "BETA"). E normal ca lumea sa fie dezamagita de grafica pe console cand luni de zile am vazut numai screenshoturi mega HD de pe ceva PC-uri cu configuratie de racheta.

    Eu sunt chiar multumit de grafica de pe PS3 pentru ca am tot incercat sa nu bag in seama toate efectele si rezolutiile si texturile din varianta PC. Din moment ce eu am PS3 si o sa-l joc pe PS3, imaginile de pe PC au fost si raman irelevante pentru mine. Acuma, daca ar fi sa analizam grafica versiunii PS3 comparata cu alte jocuri PS3, ati vedea ca stam chiar foarte bine.

    Totu-i relativ

    Cred ca ai confundat cu seria CoD. Pentru BF, PC-ul a fost si ramane platforma principala. BF3 este urmasul lui BF2, care a fost PC only. Asta spune tot.

  17. #17 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Cred ca ai confundat cu seria CoD. Pentru BF, PC-ul a fost si ramane platforma principala. BF3 este urmasul lui BF2, care a fost PC only. Asta spune tot.
    Nu vad legatura, Bad Company 1 a fost/este console exclusive. Timpurile s-au schimbat. Cand BF2 era la putere pe PC, consolele erau mult mai slabe si nu aveau capabilitati de multiplayer ca acesta (ma refer la PS2/Xbox 1).

  18. #18 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Nu vad legatura, Bad Company 1 a fost/este console exclusive. Timpurile s-au schimbat. Cand BF2 era la putere pe PC, consolele erau mult mai slabe si nu aveau capabilitati de multiplayer ca acesta (ma refer la PS2/Xbox 1).

    Da, un spin off al seriei care sa atraga console crowd-ul catre BF.Ti se pare ca BC1 arata extraordinar? Mie nu. Plus ca este o diferenta de la cer la pamant intre BF si BC cand vorbim de gameplay. Adevarat, timpurile s-au schimbat. De aceea mi-am luat si o consola, dar asta nu inseamna ca mi-am pierdut rationamentul si am asteptari peste margini de la ceva total depasit.

  19. #19 SP
    Member Downshifting's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Iar o luati cu Uncharted care nu are termen de comparatie pentru ca e facut special pentru o platforma. Se intampla exact invers fata de anii trecuti. Nu se mai face development pentru console si apoi se porteaza in graba pe PC pentru niste bani in plus. Au un engine care poate sa ofere mult mai mult, sa-l imparta la cel mai mic numitor cand vine vorba de performante grafice anuleaza rationametul de a mai face un engine nou. Normal ca rezolutia mai mare si numarul mai mare de jucatori solicita mai mult configuratia PC-ului, de aceea a fost si BETA. Sa vezi ce-ti poate duce actualul PC. Care a vazut ca nu-i misca nici in Rush nici in CQ nu cred ca se arunca la pre-order.
    Dice/EA ne-au tot „amenintat” din februarie cu „noul” si senzationalul engine FB2. Ba chiar la un moment dat mai aveau si tupeul sa spuna ca o sa faca mari probleme concurentei care le-a cam dat ceata constant anii trecuti. Pai in cazul asta ne-am cam fi asteptat ca jocul sa fie optimizat la maxim pe console si sa arate macar aproximativ la fel ca jocuri gen KZ3 si Uncharted.
    Acum ca gogoasa s-a desumflat ( si ca in mare parte ni s-a aruncat publicitate mincinoasa in ochi), cu ce mai ramanem? Un joc care arata binisor si are un MP lent pe console? COD va arata cel putin la fel de bine pe console dar cu un MP mai atragator. Sau poate EA/Dice urmaresc sa se bata la vanzari cu Activision numai pe PC?

  20. #20 SP
    Member s0whaT's Avatar
    Eu am la precomanda aman2 versiunile PC & Ps3 . Sa ma bucur de o experienta totala .
    Astept cu nerabdare noile console , pt ca grafica cam lasa de dorit pe actualele ( consoles < PC )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7 Last Post: 26-02-2013, 18:04
  2. Replies: 24 Last Post: 08-07-2011, 23:46
  3. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 01:58
  4. Zvon: Battlefield Heroes vine pe console By erik95 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 18-05-2009, 17:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts