Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Sony a cumparat Gaikai

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Sony a cumparat Gaikai

    Acum cateva luni se auzeau zvonuri in ceea ce priveste un parteneriat intre Sony si cei de la Gaikai pentru game streaming. In aceasta dimineata Sony a anuntat achizitionarea serviciului pentru o suma de 380 milioane dolari americani. Dupa achizitionarea acestui serviciu de cloud gaming nu putem sa tragem decat o singura concluzie: acesta este viitorul jocurilor, cel putin pentru cei de la Sony. Presedintele grupului Sony Computer Entertainment, Andrew House, a declarat: "utilizatorii Sony se vor putea bucura de o gama larga de continut, de la jocuri cu grafica avansata pana la cele casual, oricand si oriunde atata timp cat exista conexiune la internet".

    Deocamdata nu se stie daca acest serviciu isi va face aparitia pe consola Sony PlayStation 3 sau va trebui sa asteptam sa fie lansat in acelasi timp cu urmatoarea consola a celor de la Sony. Voi ce parere aveti, serviciul o sa fie implementat incepand cu actuala generatie de console sau sa ne asteptam sa isi faca apartia pe urmatoarea consola Sony?
    Attached Images Attached Images look.com.ua-28278.jpg

  2. #2 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Defineste, "serviciu de cloud gaming" te rog. Adica, platesti un abonament sau le cumperi in format digital si jocurile ruleaza de pe hardware-ul lor si/sau nu mai trebuie sa le descarci? Pai, e ok ca poti sa-ti iei oriunde colectia de jocuri dupa tine si treaba asta o sa reduca f mult daca nu de tot pirateria. Daca se rezuma only digital, sux hard. Eu imi vreau raftul cu jocuri. Fara CE-uri?!

  3. #3 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Mai jos aveti un articol cu pareri pertinente, referitor la ce va insemna Gaikai si "cloud gaming" pt. Sony :

    Clouded vision: what Sony will do with Gaikai | VG247

    Gaikai�s technology is pretty good. Unlike his rivals at OnLive, Perry has always been careful to downplay where cloud gaming is right now � he doesn�t trumpet it as a way to replace consoles or gaming PCs, but rather as a way to deliver gaming in new ways and to new devices. Gaikai runs in a browser, without needing any dedicated hardware or software, and it�s perfect for things like running fully functional game demos on websites, or logging in to an MMO from a tablet device that�s not powerful enough to run the actual game client. You can play full games on it too, of course, but Gaikai shies away from the dubious claims of lag-free, crystal-clear HD perfection with which OnLive has become associated.

    That probably tells you something about how Sony views cloud gaming. The Gaikai vision, which I suspect is shared at Sony, is of cloud gaming as a supplement to the gaming you do already. It�s not going to replace a next-generation PlayStation packed with custom hardware and aimed at providing the ultimate console gaming experience from games distributed digitally or on Blu-Ray discs � instead, it�s going to give you extra gaming options on a variety of different devices.

    That, I think, is how the Gaikai future will look. Not a replacement for your home console, but rather, more PlayStation in more places � an execution of a strategy that Sony�s been struggling to get its head around for the best part of a decade. Of course, there�s also one final reason why Sony bought Gaikai right now. It wanted to stop anyone else from doing it, and you can be sure that as well as Samsung, Gaikai was talking to plenty of other firms Sony considers to be rivals.

  4. #4 SP
    Junior Member Wintzy's Avatar
    Se va intampla cam ceea ce prevedeam in urma cu cateva luni cand am postat in threadul de PS4

    Quote Originally Posted by Wintzy View Post
    Eu cred ca viitoarea generatie de console se va axa si mai mult pe software si servicii, hardware-ul deja nu mai este extraordinar de relevant pentru ca el oricum evolueaza in mod natural insa partea de software/servicii adauga valoare si ele pot face diferenta. Sistemele de operare trebuie regandite complet, trebuie sa vina cu interfete mult mai functionale, dinamice si in care sa integreze servicii la fel cum vedem ca se intampla acum pe smartphone-uri si tablete.
    Spre exemplu mi s-ar parea extraordinar ca Sony sau Microsoft sa vina cu un concept hibrid intre rularea jocului direct pe hardware-ul consolei si cloud gaming (OnLive spre exemplu) adica sa poti sa joci jocul in cloud fara sa mai fie nevoie sa-l downloadezi/cumperi varianta hard (si asta ar veni cu foarte multe avantaje cum ar fi posibilitatea sa iti continui jocul si cand nu esti la consola, poate chiar direct dintr-un browser de pe orice pc sau tableta) dar sa ai si posibilitatea sa il joci direct pe consola sau sa cumperi varianta retail pentru colectionari. Un astfel de concept ar reprezenta un pas important in evolutia gamingului la fel cum a fost si trecerea de la generatia precedenta (PS2, xbox1) la actualele console care functioneaza mai bine ca centre multimedia si se axeaza mult mai mult pe multiplayer/comunitatile online asa cum era si natural.
    http://www.consolegames.ro/forum/f15...tml#post779047

  5. #5 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu multumesc,nu am de gand sa platesc $60 pe un joc digital cand il pot cumpara la $45(day one) si apoi sa-l si vand la $25-$30.Daca PS4 va avea doar Cloud Gaming voi spune pas si voi cumpara xbox-ul.

  6. #6 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Daca PS4 va avea doar Cloud Gaming voi spune pas si voi cumpara xbox-ul.
    Good choice ! V-a fi la fel, tu ce crezi?
    Cloud gaming ii avantajeaza, greu de piratat. Vor face tot posibilul sa se ajunga aici.
    Se testeaza piata, si tot o data ne familiarizeaza cu ce va fi, prin intermediul ofertelor de pe PS Plus.
    Ca jucam pe serverele lor sau de pe hardul consolei mai vedem, dar se pare ca vor sa elimine ofertele in format fizic, pe discuri.

    Microsoft va cumpara OnLive si uite asa se fac jocurile.

  7. #7 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Daca va fi la fel ,asta e ,life goes on.Probabil voi achizitiona PS4-ul(sau cum s-o numi) dar in nici un caz nu voi mai cumpara atat de multe jocuri ,uitati-va la preturile de pe PSN ,$60 pentru The Amazing Spider-Man...get real ,Sony!

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Nu multumesc,nu am de gand sa platesc $60 pe un joc digital cand il pot cumpara la $45(day one) si apoi sa-l si vand la $25-$30.Daca PS4 va avea doar Cloud Gaming voi spune pas si voi cumpara xbox-ul.
    +1

    Desi probabil ca si Microsoft va merge pe aceeasi varianta. Ramane PC-ul atunci, nu-i problema. Daca si acolo vor aparea doar digital asta e, inca am o tona de jocuri bune nejucate.

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Urmatoarea generatie sigur nu o sa fie cloud-only, iti trebuie o conexiune la internet foarte buna, >20MBps, si multi nu. Dar sunt sanse ca jocurile in format digital sa fie prin cloud.

  10. #10 SP
    Junior Member hallo40's Avatar
    foarete buna metoda .va face pirateria si mai ieftina ,nici nu mai trebuie sa cumperi un amarat de disc

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by hallo40 View Post
    foarete buna metoda .va face pirateria si mai ieftina ,nici nu mai trebuie sa cumperi un amarat de disc
    Nu-i chiar asa, s-ar putea sa fie eficient in a stopa pirateria, desi tot timpul se vor gasi metode de a pirata. Insa orice e "digital only" are un puternic efecy negativ asupra mea cand vreau sa cumpar, eu vreau sa "vad" pe ce am dat banii, nu ma simt deloc bine sa platesc un "serial number" sau ceva de genul.

    Apoi e ideea ca un joc fizic il poti oricand revinde/schimba, asta mi se pare un avantaj urias fata de digital, poate odata ma las de gaming si daca vand colectia de jocuri mai recuperez niste banuti sau poate odata am un necaz si am nevoie de bani, etc.

    Nu ma deranjeaza deloc jocurile digitale cat timp am si alternativa de a cumpara jocul retail, dar daca am doar optiunea digital e nasol.

  12. #12 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu a ridicat nimeni problema duratei de download al unui joc digital?Cei care au o conexiune slaba de internet,vor trebui sa astepte zile intregi,ca sa poata juca un joc,ceea ce mi se pare absurd.

  13. #13 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Cei care au viteze mici de net se presupune ca se afla in tari extrem de slab dezvoltate. Astfel de zone oricum nu sunt un target de vanzari pt. Sony, si nu numai pt Sony.
    Pana se lanseaza PS4 tarile care vor conta vor avea super viteze de net.

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Cei care au viteze mici de net se presupuna ca se afla in tari extrem de slab dezvoltate. Astfel de zone oricum nu sunt un target de vanzari pt. Sony, si nu numai pt Sony.
    Pana se lanseaza PS4 tarile care vor conta vor avea super viteze de net.
    Eu stiu ca in uk cei care au viteza mai mare pt internet au si trafic limitat,deci eu zic sa mai asteptam un pic,cica peste o luna se vor da mai multe detalii.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  15. #15 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Cei care au viteze mici de net se presupune ca se afla in tari extrem de slab dezvoltate.
    Nu e chiar asa, de exemplu in Belgia net-ul e mult mai slab ca la noi si totusi cred ca Belgia nu e tara extrem de slab dezvoltata, nu? Apoi se pune si altfel problema, poate eu am o casuta de vacanta undeva la munte si acolo n-am deloc internet, dar eu am totusi acolo un TV si o consola sa ma joc seara cand vin acasa de la o drumetie. Ce fac atunci?

    Repet: n-am nimic impotriva distributiei digitale, dar asta doar daca am si alternativa de a cumpara un joc retail care sa nu depinda de internet, activari online, etc.

  16. #16 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Ce fac atunci?
    Foarte simplu man, te orientezi spre activitati specifice unei vacante.
    Iesi si tu in natura, faci o baita, stai tolanit la soare, etc.

    PS4 dezvoltat din 2010.
    http://www.vg247.com/2012/07/02/sony...-2010-says-cv/

  17. #17 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    s-a jucat cineva pe "Gaikai"? n-am avut o experienta placuta, 720p (atat are laptopul rezolutie). Concluzie: "Gaikai" & cloud gaming sux hard. Parca te uiti la un film tras din cinema (daca poti...)

  18. #18 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Foarte simplu man, te orientezi spre activitati specifice unei vacante.
    Iesi si tu in natura, faci o baita, stai tolanit la soare, etc.
    Esti amuzant, dar era bine sa citesti inainte tot ce am scris ca nu era mult. Hai totusi ca pt tine dau un quote cu esentialul:

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    ma joc seara cand vin acasa de la o drumetie
    Intelegi acum? Nu poti sa stai tolanit la soare seara. Sau poate ploua puternic intr-o zi si esti blocat in casa in vacanta... la munte. Nu strica sa bagi un joc in ziua aia, nu?

  19. #19 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    discutia asta imi aduce aminte de un banc:
    intrebare la radio erevan:
    se poate face sex cu fereastra deschisa?
    raspuns: da,dar parca mai bine e cu o femeie!

  20. #20 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    ori,
    poate cautam activitati mai importante pentru noi si dezvoltarea noastra individuala decat sa simtim iluzia ca vrem sa jucam tot ce iese..
    devenim mai selectivi in ce jucam si nu ne mai umplem capul cu all the media non-sense..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  2. Replies: 0 Last Post: 12-01-2012, 10:06
  3. Sony a cumparat studioul Media Molecule By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 03-03-2010, 12:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts