Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Baldur's Gate se intoarce !?

  1. #1 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar

    Baldur's Gate se intoarce !?

    De cateva zile tot apar pe internet indicii referitoare la un nou joc din seria Baldur's Gate, site-ul oficial ascunzand in codul sursa al paginii linii de dialog din Baldur's Gate 1. Mai jos aveti o lista cu informatiile disponibile pana acum. Cand primim un anunt oficial? Cel mai probabil in cadrul conferintei GDC 2012 ce are loc intre 5-9 Martie si unde Beamdog si-au anuntat prezenta.

    - Cine detine licenta pentru Baldur's Gate ? Proabil multi ati spune EA si Bioware, dar din fericire nu este asa, licenta pentru jocurile ce au loc in Faer�n sau Forgotten Realms se afla la Atari si Wizards of the Coast, Bioware si EA neavand nici un drept asupra francizelor Baldur's Gate si Neverwinter Nights.

    -Cine se ocupa de proiect ? Aparent de proiect se ocupa studioul Beamdog, studio creat de Trent Oster, co-fondator Bioware. Trent Oster a specificat ca noul proiect nu are legatura cu venirea lui Baldur's Gate 2 pe Steam.

    -Sequel, prequel sau remake ? Din punct de vedere al povestii, un sequel iese din discutie, povestea s-a terminat in expansion pack-ul, Throne of Bhaal, dar asta nu i-a impiedicat pe alti producatori sa lanseze jocuri in acelasi univers dar cu o poveste ce nu are legatura cu jocurile precedente. Un prequel ar avea sens in cadrul povestii, mai ales ca pe site-ul amintit mai sus se poate auzi muzica din primul Baldur's Gate. Un remake si o venire pe platformele portabile este cea mai posibila varianta, Beamdog sunt cunoscuti pentru portarea jocurilor pe device-urile mobile.

    Sursa: Baldur's Gate
    Attached Images Attached Images u8lju.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    O veste foarte buna. Sper doar sa-l faca asa cum era pe vremuri

  3. #3 SP
    Member Plavs's Avatar
    sa vedem ce o fi...timp sa avem sa le jucam pe toate

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    recent am cumparat vreo 5-6 RPG-uri cu sistem D&D la vreo 4-5 lire (printre care si toate Baldur's Gate-urile). Cred ca am timp (chiar si cu programul asta incarcat) sa le termin pana la lansarea celui de-al treilea... sigur daca il anunta luna asta la GDC, atunci lansarea va fi undeva prin 2013...

  5. #5 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    ^Trebuie să-ţi faci puţin timp pentru Planescape:Torment, este �n opinia mea cel mai bun RPG făcut vreodată. Dacă eşti sătul de universurile Tolkiene pline de elfi şi dwarfi pe care le �nt�lnim la tot pasul, Planescape e alternativa perfectă.

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Zombozo View Post
    ^Trebuie să-ţi faci puţin timp pentru Planescape:Torment, este �n opinia mea cel mai bun RPG făcut vreodată. Dacă eşti sătul de universurile Tolkiene plin de elfi şi dwarfi pe care le �nt�lnim la tot pasul, Planescape e alternativa perfectă.
    Multumesc pentru sfat.Numai de ala nu stiam mai nimic din tot pack-ul (am primit Planescape:Torment, Baldurs Gate 1 si 2+expansion-uri, IceWind Dale I+II+expansions si Temple of Elemental Evil (ok poate si asta l-as pune in aceeasi categorie cu Planescape:Torment )...toate la incredibilul pret de 5 lire ).

    La vara o sa incerc sa imi fac timp de toate pt ca sunt RPG-uri cu sistem D&D care mi se par destul de interesante si ceva mai complexe decat Dungeon Siege sau Diablo. Semestrul asta oricum fac parte din Board Gaming Society-ul de la facultate unde chiar ma joc D&D 3.5 deci tot e ceva

  7. #7 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    La vara o sa incerc sa imi fac timp de toate pt ca sunt RPG-uri cu sistem D&D care mi se par destul de interesante si ceva mai complexe decat Dungeon Siege sau Diablo. Semestrul asta oricum fac parte din Board Gaming Society-ul de la facultate unde chiar ma joc D&D 3.5 deci tot e ceva
    Sunt mult mai complexe... daca stau bine sa ma gandesc nici nu se prea pot compara. Eu sunt un fan convins al RPG-urilor D&D, asta nu inseamna ca nu am incercat Diablo, Dungeon Siege sau altele.
    Am jucat Planescape cu placere la vremea lui si l-as mai juca si acum, asa cum joc si Fallout 1 si 2.

    Spor la joaca.

  8. #8 SP
    Member Snake's Avatar
    Ooo, asta da o veste buna! Duceam dorul unui Baldurs Gate! Fie el chiar si in varianta "taiata" pentru console. Tin minte ca Baldurs Gate pe PS2 (Dark Alliance) m-a lasat masca. Sper sa mai primesc din nou acea masca pentru ca a fost super!

  9. #9 SP
    Member Link's Avatar
    Quote Originally Posted by Zombozo View Post
    ^Trebuie să-ţi faci puţin timp pentru Planescape:Torment, este �n opinia mea cel mai bun RPG făcut vreodată. Dacă eşti sătul de universurile Tolkiene pline de elfi şi dwarfi pe care le �nt�lnim la tot pasul, Planescape e alternativa perfectă.
    Amin, are o atmosfera usor steampunk care nu prea se aseamana cu niciun joc din ce-am jucat pana acum. Si povestea e geniala. Oricine are dragoste pentru jocurile RPG ar trebui sa incerce acest joc, desi e un titlu care are mai multi ani decat unii utilizatori de pe forum.

  10. #10 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    gata si cu misterul asta: era vorba de un Enhanced Edition Baldur’s Gate gets Enhanced Edition this summer, new content confirmed | VG247
    The countdown at BaldursGate.com has finally ended and with it comes the announcement of the Baldur’s Gate Enhanced Edition from Atari and digital distributor Beamdog.

    Details are scarce, but if it’s anything like the Witcher’s enhanced editions, then we’re in for a treat. Stay tuned for details.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Baldur's Gate: Enhanced Edition vine si pe iPad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 15 Last Post: 14-04-2012, 08:32
  2. Dante se intoarce... in HD! By MonkY in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 21-10-2011, 15:28
  3. MDK se intoarce ! By Zombozo in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 02-07-2010, 15:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts