Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Under Siege pe caldura mare...cu morcov si consola

  1. #1 SP
    Senior Member h0stile's Avatar

    Under Siege pe caldura mare...cu morcov si consola

    Daca va spun 'Seed Studios' cred ca o sa va pierdeti pentru moment, ca apoi sa-mi aruncati o privire contrariata. Clar o sa va dea cu virgula. Daca va spun 'Under Siege', probabil unii dintre voi vor replica 'Worms'. Nu, nu e asta si nu e nici Discovery Channel, ci doar un joc, insa nu orice fel de joc. Am inceput in ultimul timp un fel de trend, anume acela de a aduce in fata proiecte mai mult sau mai putin cunoscute. Fac asta pentru ca m-am saturat de jocurile scoase pe banda rulanta de marii producatori. Da, au si ele rolul lor, insa hai sa fim seriosi. Avanseaza industria sau fenomenul cunoscut sub numele de gaming cu ajutorul lor? Clar ca nu, mon cher! Acum, revenind la oile noastre, Under Siege este un joc in productie la Seed Studios, un mic studio din Porto, Portugalia. Poate nu e nimic curios in asta, insa oamenii aia, trebuie sa recunosc, au mult tupeu. Nu stiu daca e din cauza caldurii sau e pur si simplu o dovada de entuziasm, insa ei s-au hotarat sa dezvolte un RTS exclusiv pentru console. De fapt, scuzati pluralul. Ar fi trebuit sa spun exclusiv pentru PlayStation 3. Cred ca in acest moment orice persoana aparent sanatoasa ar trebui sa izbucneasca in ras. Amuzant sau nu, Seed Studios e pus pe treaba si tocmai au lansat doua poze dintr-un build pre-alpha al jocului. Ei promit o schema de control adaptata perfect controllerului si un multiplayer de calitate. Stiu, am mai auzit asta si inainte si chiar de la nume mai mari. Nu strica insa o vizita pe blogul companiei, cu mentiunea ca exista si un site oficial, deocamdata gol, dar unde troneaza un mare mesaj: 'Coming 2009'. Asa o fi. Eu unul chiar le doresc succes pentru ca astept cu nerabdare un RTS de calitate pe console. Stiu ce o sa-mi spuneti, ca Halo Wars e deja Gold, insa nu strica sa fim deschisi si altor abordari. Poate iese ceva interesant, cum ar fi...un morcov. In fond (nu, nu acolo), nu stii (de) unde (di)s(p)are iepurele. Sa speram totusi ca morcovu' o sa merite efortu'.
    Attached Images Attached Images screenshot02.jpg screenshot01.jpg

  2. #2 SP
    Member zaice's Avatar
    O placere sa citestesti articolul lui h0stile.Felul cum scrie e captivant.Iar despre joc, va fi interesant pentru detinatorii de ps3 sa guste un rts exclusiv dedicat lor.

  3. #3 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nice game! Cel putin din pozele de pana acum...
    Grafica vad ca e bunica si ajuta la crearea unei atmosfere cel putin interesanta. Ramane de vazut daca va da lovitura, desi momentan sunt cam sceptic cand vine vorba de RTS-uri pe consola

  4. #4 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Nu prea imi inspira incredere. Acum vreo doua luni cand a aparut site-ul oficial nu credeam ca va fi RTS.

  5. #5 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Imi place ce vad dar as fi vrut ca axact din aceasta perspectiva de vizualizare sa fie ceva in genul Champions Of Norath sau Champions Return to Arms...tare mult mi-au placut aceste jocuri...sau Baldur's Gate Dark Alliance II ...insa daca e strategie...

  6. #6 SP
    Member UrSuLeTzU's Avatar
    Interesant.. I guess...

  7. #7 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Aparent, potențial există. Nu vreau să presupun nimic. Doar că p�nă nu primesc un inside gameplay movie, nu vreau să-mi dau cu părerea. Așa cum face istrategie , cică nu-i inspiră �ncredere, din două screenshot-uri.

  8. #8 SP
    Senior Member huber's Avatar
    h0stile te pricepi asa de bine sa spui vesti despre unele jocuri incat zici ca spui povesti felicitatri te admir pentru asta .
    jocul pare cu o grafica foarte buna dabea il astept de mult imi doream asa ceva pe ps3 acuma ramane sa vedem cum o sa iasa.

  9. #9 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    eXist, strategia nu e pentru console! Nu vad ce fel de control ar putea sa faca ca sa fie jucabil pe consola.

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    mie mi-ar placea sa vad primul joc RTS, exclusiv pe console, cu suport pentru mouse si tastatura, iar in MP sa poti filtra jucatorii in functie de schema de control. daca la UT3 a fost posibil, nu vad care e baiu aici.

  11. #11 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    mie mi-ar placea sa vad primul joc RTS, exclusiv pe console, cu suport pentru mouse si tastatura, iar in MP sa poti filtra jucatorii in functie de schema de control. daca la UT3 a fost posibil, nu vad care e baiu aici.
    Chiar la un sistem de control cu tastaura si mouse ma gandeam si eu adineauri. Chiar s-ar merita pentru RTS-uri, numa' ca le trebuie acordul celor de la Sony, banuiesc.

  12. #12 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    istrategie - dude, tocmai ti-ai primit raspunsul ... + ca asa se spune si despre shootere ... majoritatea gamerilor refuza total sa creada ca exista game-play pe console in FPS-uri.

    Ubisoft cred ca a realizat asta prin EndWar... si chiar functioneaza. Voice Control.

  13. #13 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    este deja RTS pe console , Command & Conquer Red Alert 3 , l-am jucat la un prietem pe xbox si mi-a placut foarte mult , se controla bine si era perfect adaptat consolei

  14. #14 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Un RTS exclusiv pentru PS3...ma intreb cum o sa fie

  15. #15 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sper ca o sa fie bun.Probabil va suporta m&k sau va veni cu o metoda originala de control

  16. #16 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    astia persista....inca trei poze
    Attached Images Attached Images screenshot03.jpg screenshot04.jpg screenshot05.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Game Features

    Q: The game will be a tower defense style? Mini-RPG, tower defence game. RTS? Is it a RPG? There is base building involved right?
    A: Under Siege is an RTT (Real Time Tactics) game. It focus only in battles without gathering resources or base building.

    Q: Will there be a single player story campaign in addition to multiplayer? Splitscreen co-op and versus support would be AWESOME
    A: Yes, there is a Single Player campaign. We will have split-screen support, more on this soon.

    Q: I’m guessing user made content will be maps?
    A: We will reveal more in a future dev diary post.


    - How to get it

    Q: Are we looking at a PSN or full fledged Bluray release?
    A: It’s a PSN release.

    Q: Is this a Playstation Network Exclusive?
    A: Yes.


    - Suggestions & Misc

    Q:You could have the PS3 stream the map directly to the PSP. Or do you guys think that would be arkward? The PSP could work as a side mini-map?
    A: There are currently no plans to support the PSP.

    Q: Can’t wait for gameplay footage…maybe E3, GDC, Leipzig?
    A: Gameplay footage coming soon!!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema mare consola wii modata By nemox in forum Nintendo Wii
    Replies: 2 Last Post: 18-12-2011, 17:53
  2. Under Siege Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 24-11-2010, 05:17
  3. Under Siege By AndRewqp in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 19-11-2010, 21:37
  4. Under Siege: o noua exclusivitate pentru PS3 By istrategie in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 20-12-2008, 12:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts