Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: Fallout: New Vegas Anuntat

  1. #21 SP
    Junior Member Eudaimon's Avatar
    Eu is fan primele 2 Fallout-uri, si am asteptat cam 7 ani pentru al treilea. Inca n-am apucat sa-mi "infig" calumea dintii in el, doar vreo 4-5 ore de gameplay, dar este genul de joc pe care ori il "devorezi" , ori il "scuipi" imediat

  2. #22 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Cum zicea si Sanjuro Obsidian are in componenta 90% fosti membri BlackIsle deci se preconizeaza o noua capodopera.
    Fallout e un univers complex care e greu de inteles doar din Fallout 3, trebuie jucate si primele 2 ca sa se faca simtit sentimentul Wasteland.

  3. #23 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Corect, Fallout 3 e doar "cum ar arata Fallout in 3D" pus in practica. Atmosfera, muzica, lore-ul, etc., sunt doar extensii (foarte bine facute, intr-adevar) ale celor din primele 2 jocuri.

    Ma intreb daca 3-ul va fi jucat tot din perspectiva izometrica . Desi, totusi, cred ca va fi ceva gen over the shoulder, ca in Mass Effect, de ex.

  4. #24 SP
    Member Witchalok's Avatar
    E drept ca si HeatoN exagereaza, dar nu inteleg de ce va luati de el pentru ca nu a jucat Fallout 1 si 2.
    Am jucat Fallout 2, mi-a placut, dar nu are mare lucru in comun cu 3, care nu este de fapt decat un shooter cu mici elemente de RPG. Elemente care de altfel sunt slab implementate.
    De exemplu am atins nivelul maxim cu mult inainte sa ajung departe in povestea principala, si aveam la maxim majoritatea skill-urilor importante. Inamicii spre final mureau toti cu cate un headshot din V.A.T.S (apropo, de cate ori poti sa vezi cum le zbori capul in slow-motion pana cand te plictisesti?).
    In Fallout 2 nu aveai la fel de multe skill-points, aveai mai putine perks, trebuia sa alegi un stil de joc si sa incerci sa-l duci pana la capat. In 3 poti sa faci cam ce vrei... am terminat cu small guns, energy weapons, big guns, stealth, lock-pick si electronics (sau cum ii spuneai ca sa folosesti computers si sa deschizi usi electronice) toate la maxim... penibil din puctul meu de vedere, si isi pierde din rejucabililitate. Daca as fi cautat toate cartile si toate bubble-heads ar fi fost si mai si.

    Sistem de followers mult prea puternic (l-am luat pe Fawkes ca sa vad de ce e in stare... putea sa omoare orice fara sa ia damage considerabil, chiar si 2-3 Deathclaws in acelasi timp).
    Mi-am facut un caracter care se baza pe stealth... pe la jumatatea jocului a devenit irelevant intrucat puteam sa omor mai orice super usor si era foarte greu sa mor. Sa merg tot timpul in stealth ca sa am acel "first shot" critical a devenit o pierdere de timp.


    Si vad commenturi gen "Vise nene,nu poti intelege o capodopera ca aceasta,asa trebuie sa arate un joc bun.Uitate la contrastul dintre muzica veche(de opera) si razboiul nuclear ce zici e un gameplay si o atmosfera nasoala,nu?Grafica,nu am ce discuta dar este extraordinara pt. acest joc" si raman aproape mut. Jocul nu este nici pe departe o capodopera, si nu trebuie sa fii un "fin cunoscator" ca sa o intelegi.
    Da jocul reuseste in anumite momente sa redea realist atmosfera de Washington al anilor '50 post-apocaliptic, dar in la fel de multe momente peisajul este generic. Peste 50% din harta e formata din "campie" cu cate o ramasita a unui pod suspendat. Si toate elementele astea sunt cunoscute din Fallout 1 si 2. De fapt jocul nu aduce nimic nou, doar o transpunere in 3D. Gameplay slab, grafica mediocra (nu ca as pune mare pret pe asta) dar atmosfera buna (insa in acelasi timp nimic inovator, mi s-a parut mai bine redata in celelalte jocuri ale seriei)

    Jocul este, din puctul meu de vedere, mediocru. Majoritatea jocurilor le-am terminat mai mult de o singura data, dar la Fallout 3 chiar nu am mai avut rabdare sa-l reincep, si nu regret absolut deloc ca l-am dat la schimb. Chiar am avut sperante mari, si l-am inceput foarte entuziasmat, insa cu cat am jucat mai mult cu atat si-a aratat minusurile culminand cu finalul care a fost foarte slab si stupid.
    In ultima misiune, care se vroia o super batalie nu am facut absolut nimic. Am omorat doar vreo 2 inamici.
    Si cand esti pus sa faci alegerea finala


    Ma rog s-a cam deviat de la subiectul threadului. Bine ca acest nou joc din univers nu este facut de Bethesda, si sper ca va fi mai mult de un "Oblivion with guns".

    Edit: Si era sa uit de sistemul imbecil de Karma. Deschid o usa inchisa sau fur ceva fara sa ma vada nimeni... bad karma... De unde pana unde scade parerea NPC-urilor despre mine, datorita unor lucruri despre care nici nu stiu.

  5. #25 SP
    Banned HeatoN's Avatar
    stie cineva vrun site de unde pot sa i-au Fallout 2 ?

  6. #26 SP
    Senior Member Mika's Avatar

  7. #27 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Imi cer scuze pentru ce am scris mai sus privind producatorul. Daca jocul e facut de Obsidian atunci am chiar mai putine sperante decat daca ar fi fost facut de Bethesda.
    Atat KoTOR II cat si NWN2 m-au dezamagit cumplit, comparat cu jocurile originale.

  8. #28 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Mie Fallout 3 mi s-a parut un joc extraordinar , sper ca sequel-ul sa fie tot first person.Desi nu mi-a placut NWN 2 am mari sperante in echipa de la Obsidian

  9. #29 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    @witchalok: seria Fallout a evoluat; trebuia sa se intample, nu putea ramane la nivelul lui 1998. Bineinteles, evolutia respectiva nu putea multumi pe toata lumea si bineinteles ca Fallout 3 nu e perfect. Eu unul l-am abordat ca pe un concept nou in universul Fallout si m-am distrat la nebunie.

    Cam la ce te astepti de la New Vegas, cum ai vrea tu sa fie? Te intreb fara nici o urma de bascalie.

  10. #30 SP
    Banned HeatoN's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Thanks

  11. #31 SP
    Member Witchalok's Avatar
    @SublimingSun:

    Sincer e greu sa raspund la intrebarea asta, mai ales pentru ca nu s-a anuntat mare lucru despre joc inca (sau cel putin nu am gasit eu). In orice caz sper sa rezolve lucrurile care m-au deranjat cel mai mult la Fallout 3 si anume:
    - sa nu mai aiba feeling de FPS. As prefera un mod over-the-shoulder, cu posibilitate de zoom-out pana la top-down-view. Cam ceva gen The Witcher.
    - o definire mai mare a personajului in functie de modul de joc ales (mellee, small guns, big guns etc)... destul de multe skill-points sa maximezi 1-2 skilluri, nu pe toate;
    - as prefera sa fie turn based combat-ul. Nu-mi dau seama cum se poate face un rpg bun cu arme real time si fara sa aiba feel de shooter;
    - decat sa fie open world si sa ai mereu senzatia de deja-vu, mai bine sa fie pe "zone" care sa fie mai bine definite;
    - un sistem de follower mai bine implementat, in fallout 3 simteam ca nu am nici un control asupra lui.

    Ar fi mai multe chestii, poate nu la fel de importante.
    Ideea e ca eu ma asteptam ca Fallout 3 sa fie un rpg bun, si in schimb am primit un fps nu tocmai grozav. Da, atmosfera din primele jocuri din serie era acolo, insa din incercarea de a-l face in acelasi timp si fps (probabil pentru a spori vanzarile) si rpg, nu a iesit nimic bun.

  12. #32 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Ok, am inteles.

    Cu perspectiva si feeling-ul sunt de acord, intr-un fel. Combat-ul turn based - nu stiu aici, daca il joci over-the-shoulder ar fi cam aiurea sa te trezesti teleportat pe campul de lupta ca in JRPG-uri... Insa poate se poate implementa asa incat sa nu rupa imersiunea si nu vad eu cum (foarte posibil).

    Cu open world-ul si deja vu-ul nu stiu, totusi lumea e dupa un razboi nuclear... Nu cred ca pot reface quest-ul The Oasis (Fallout 3) la nesfarsit .

    Cu follower-ul ai iarasi dreptate, daca introduc ei un party sistem; daca ramane la stadiul de follower, a fost ok si in Fallout 3 (dupa mine).

    Dupa parerea mea, daca ar arata si ar avea gameplay-ul apropiat de Mass Effect/ KoTOR s-ar putea implementa tot ce ne dorim. In afara de combat turn based, la care nu cred ca se mai intorc. Dar, cine stie.

  13. #33 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    In niciun caz...sper sa nu fie ca Mass Effect

  14. #34 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    @HeatoN - gasesti Fallout si Fallout2 2 in 1pack la diverta la exageratul pret de 30ron .
    @Withalok - cind spuneam capodopera, faceam referire la Fallout si Fallout 2 si nicidecum la Fallout 3.

    Si pe mine m-a dezamagit perspectiva adoptata, FPS cu elemente RPG, as fi vrut sa fie mai mult RPG si sint deasemeni deacord cu tine ca noul Fallout ar trebui sa aiba combat turn-based si un sistem de follower bazat pe echipa (gen F1 si F2) nu pe un singur cetatean.

  15. #35 SP
    Banned HeatoN's Avatar
    @tiberiu_sim-Thanks man am sa trag azi o fuga pe acolo

  16. #36 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    sa nu fie ca Mass Effect? sa nu fie FPS? lol, dar cum sa fie? ca Diablo (2)? voi chiar nu va dati seama ce aberatii produceti? nu spun ca poate nu ar fi interesant un astfel de joc insa acum sunt la moda action games cu first person sau third person view si nici un producator nu va da cu piciorul in asa ceva pentru ca s-ar pierde fff multi bani. va rog, fiti realisti.

    am jucat si kotor II si mass effect, le-am terminat si pot sa spun ca sunt mult peste fallout 3 din punctul meu de vedere (mai ales dpdv al storyline-ului). multe dintre problemele lui F3 le-a prezentat Witchalok intr-un post anterior, insa nu sunt de acord cu grafica mediocra. trebuie sa distingeti intre latura tehnica si cea artistica iar din punct de vedere artistic atmosfera redata este excelenta. nu ma intereseaza ca nu are texturi super hi-res sau efecte a la crysis insa nici nu are nevoie de asa ceva.

    am jucat F3 pina la jumatate si m-am plictisit. este fff repetitiv si nici povestea nu se chinuie sa te stimuleze (aici sunt sigur ca Obsidian o sa faca o treaba buna). asemenea jocuri trebuie sa aiba in spate o poveste bine scrisa pentru ca in multe cazuri curiozitatea te atrage cel mai mult (chiar daca mai sunt probleme de gameplay pe ici, pe colo). joc acum Valkyria Chronicles care are o poveste beton si ale carui misiuni sunt fff diversificate incit nici dupa jumatatea jocului nu te plictisesti. in plus de asta, nu stiu cite ore dureaza sa termini F3, insa in Valkyria Chronicles am ajuns pe la jumatate cu vreo 11 ore de gameplay....deci se justifica investitia. nu vreau sa compar cele doua jocuri in mod direct insa ce vreau sa spun este ca Bethesda ar fi putut da dovada de ceva mai mult geniu creativ si ar fi putut sa faca F3 o tzira mai interesant. (sorry daca nu sunt fff coerent insa ma grabesc sa plec la munca)

  17. #37 SP
    Member Vami's Avatar
    Super veste !

  18. #38 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Ma rog, povestea din Fallout 3 e, dupa mine, multumitoare. Eu unul nu m-am plictisit, unele referiri la jocurile anterioare au chiar amuzante, over all a fost ok (chiar daca nu a fost Planescape Torment , nici nu ma asteptam la asa ceva).

    Jucasem putin peste 50 de ore Fallout 3 pana sa apara DLC-urile (cu tot cu ele am ajuns pe la 60 de ore, cred); insa mi s-a stricat 360-ul si nu mi-am mai putut recupera salvarile, cred ca il voi juca din nou pentru Broken Steel (dar mai pe la anul, asa, cand il mai uit ).

    Ca sa fiu sincer, ce mi-a placut cel mai mult la el a fost atmosfera: feeling-ul acela melancolic, de sfarsit de lume, in care te zbati sa faci ceva parca dintr-un reflex, pentru ca, oricum, raportat la ce s-a pierdut in razboiul nuclear, impactul tau este foarte mic si covarsitor de "local"...

    Sunt gata sa iert unele carente in poveste si in gameplay pentru atmosfera.

  19. #39 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Sunt gata sa iert unele carente in poveste si in gameplay pentru atmosfera.
    100% true

    termin VC si ma re-apuc de el. cu putine sanse poate imi recunoaste salvarile (le-am mutat cu un MC de pe un hdd pe celalalt cind am trecut la 60GB).

  20. #40 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Just as a side note, eu am terminat Fallout 3 cu 70 de ore de gameplay si doar spre sfarsit am inceput sa ma plictisesc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Fallout 3 sau Fallout : New Vegas~~Opinii & Pareri By PayneKiller in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 12-06-2012, 12:04
  2. Fallout: New Vegas Ultimate Edition anuntat By Dant3 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 22-01-2012, 10:11
  3. Fallout: New Vegas Ultimate Edition, anuntat! By iUser in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 03-11-2011, 18:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts