Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: De ce vrea Ubisoft mai multe Nintendo Wii U vandute?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    De ce vrea Ubisoft mai multe Nintendo Wii U vandute?

    Cunoastem foarte bine situatia complicata in care se afla Nintendo in special dupa ce Electronic Arts a declarat ca nu mai are in development jocuri pentru Wii U. Well, de astazi aflam si opinia celor de la Ubisoft, care desi au venit cu exclusivitati si chiar day one launch titles... cer si ei celor de la Nintendo sa faca ceva pentru a creste install base-ul. Si mai exact, cei de la Ubisoft au declarat ca nu se mai gandesc la nici-un joc exclusiv pentru Wii U pana ce Nintendo nu va demonstra ca s-a schimbat situatia. Mai mult, Ubisoft a venit si cu un tabel comparativ prin care ne arata procentul de vanzari la jocurile lor, impartite pe procente.

    Dupa cum se poate vedea, Nintendo Wii U de-abia atinge suma de 3%, pe cand competitia (PS3 si Xbox 360) are fiecare cate 23%. Wii U inca nu se poate compara nici macar cu Wii-ul cu 10% din vanzari. Partea funny e ca daca luam toate consolele la un loc avem 64% fata de vanzarile de PC cu 20%. Deci PC-ul nu e inca mort (cel putin nu pentru Ubisoft) :evil:

    Fata de Electronic Arts cei de la Ubisoft nu renunta in totalitate la Wii U si au anuntat ca sunt in lucru titluri precum Cloudberry Kingdom, Splinter Cell: Blacklist, Assassin's Creed IV: Black Flag, Rayman Legends, Just Dance 2014 si Watch Dogs. Nu e rau... si cred ca pe langa Nintendo, Ubisoft este publisherul cu cele mai multe jocuri pentru Wii U.
    Attached Images Attached Images wii_u_sale.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos aveti si tabelul venit de la Ubisoft...
    Attached Images Attached Images wii_u_sales_by_ubisoft.jpg

  3. #3 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Others se refera la smarthphone-uri/tablete ??

  4. #4 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Cand industria incepe sa vand pixeli si nu jocuri cam asta e efectu.
    Nintendo a crezut ca inca mai merge ca pe vremea Wii cu WiiU...dar publicul e deja educat sa cumpere pixeli...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyTiME View Post
    Others se refera la smarthphone-uri/tablete ??
    Cred ca da. Din pacate in comunicatul respectiv nu e specificat exact. Si nici nu stiu daca acolo este inclus Gameloft sau nu (ma indoiesc).
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Cand industria incepe sa vand pixeli si nu jocuri cam asta e efectu.
    Nintendo a crezut ca inca mai merge ca pe vremea Wii cu WiiU...dar publicul e deja educat sa cumpere pixeli...
    Din pacate asa este. Dar vazand ca traim intr-o lume in care o placa video este cea mai vanduta componenta de PC... cred ca e ceva normal. Mai grav este ca vezi oameni platind si peste 1000 EUR pe o placa video, dar care joaca numai piraterii. Software-ul (si ideea in sine, conceptul, munca) au trecut pe planul doi, pe cand hardware-ul a trecut pe locul intai. Sper ca se va ajunge la un moment in care hardware-ul sa fie "suprasaturat"... si sa inceapa sa conteze cu adevarat software-ul. Ma tem insa ca nu voi prinde acea perioada...

  6. #6 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nintendo is up **** creek without a paddle.....
    Observ o dilema sau un cerc vicios..
    Nintendo are vanzari slabe la Wii U ->
    Din cauza vanzarilor slabe producatorii de jocuri abandoneaza Wii U ->
    Gamerii nu cumpata Wii U pt ca oferta de jocuri este slaba.
    Atunci ce ar trebui sa faca nintendo pt a creste procentul de vanzari?
    Raspunsul e simplu.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E un cerc vicios aici... si developerii stiu foarte bine ca daca ei nu scot jocuri, nici platforma nu se va vinde. Macar cei de la Ubisoft au fost destul de fair... dar cei de la EA au trantit-o direct. Iar Nintendo ce sa faca? In afara de a scade pretul si a continua sa imbunatateasca sistemul de operare al Wii U-ului... nu prea au ce sa faca. Pentru ca jocuri first party scot... au cele mai multe exclusivitati, daca ii comparam cu concurenta.

  8. #8 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Corect, insa cum ai spus si tu mai sus software-ul face difereta ei au nevoie de o serie exclusiva cum este God Of War-ul pt. Sony. Daca singura lor strategie de piata este sa scada preturile nu cred ca va creste foarte mult procentul de vanzari.

  9. #9 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    ei au nevoie de o serie exclusiva cum este God Of War-ul pt. Sony.

    Da, Nintendo chiar are nevoie de exclusivitati. (*cough* Mario, Zelda, Metroid, Pokemon, Donkey Kong, Kirby, Smosh Bros., Wario, Yoshi, Pikmin, Fire Emblem, Animal Crossing, Golden Sun, Kid Icarus, Star Fox, F-Zero *cough*)

  10. #10 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    E un cerc vicios aici... si developerii stiu foarte bine ca daca ei nu scot jocuri, nici platforma nu se va vinde. Macar cei de la Ubisoft au fost destul de fair... dar cei de la EA au trantit-o direct. Iar Nintendo ce sa faca? In afara de a scade pretul si a continua sa imbunatateasca sistemul de operare al Wii U-ului... nu prea au ce sa faca. Pentru ca jocuri first party scot... au cele mai multe exclusivitati, daca ii comparam cu concurenta.
    Da, nu prea au ce sa mai faca. Deja au facut-o. Au scos o consola deja depasita. A tinut figura cu WII, developerii au inteles, au oferit suport, dar cred ca totusi si-au facut niste socoteli si au zis ca nu merita. Hai sa comparam vanzarile de FIFA pe toate platformele.
    Eu de exemplu vad un cliseu de pe vremea lui NES. Mario, Zelda, Donkey, Metroid, etc.... Parca scot aceleasi jocuri de peste 20 de ani. Un gamer vrea sa mai joace si altceva pe o consola. Ca de exemplu nonexclusivitati ca FIFA, Call Of Duty, sau altceva cu o grafica mai decenta si adaptata zilelor noastre si jocuri noi, in trend. Cat Mario sa mai joc? Pana cand?
    Cand aud de mare exclusivitate "Star Fox", ma apuca greata. Sau Yoshi.

  11. #11 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    Acuma sincer, sa doresti o consola noua pentru Fifa....consider ca te numesti gamer manelist. Poti juca Fifa pe orice..nu cred ca iti trebuie cea mai noua consola pentru Fifa. Eu chiar ma bucur ca EA nu scoate jocuri pe Wii U pentru ca astfel se reduce numarul de gameri manelisti de pe aceasta consola )))

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Intrebare: As vrea sa Inchiriez o consola nintendo wii u By Rivaldo in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 1 Last Post: 25-04-2015, 16:03
  2. Replies: 2 Last Post: 09-10-2013, 23:17
  3. Nintendo Wii U - 890.000 de unitati vandute! By MonkY in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 14-01-2013, 19:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts