Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: Pregatiti-va portofelele! Xbox One se ieftineste (din nou)!

  1. #21 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Acum e timpul sa-i intreaca XONE ca sa aiba si PS4 online comparabil cu XBOX Live

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu cred ca ii vor intrece (mai ales in Romania)... insa tehnica iepurelui folosita e al naibii de buna. Pentru cei care nu stiu, e un termen din atletism, care il prezinta pe cel care se sacrifica si trage mult prea tare din start, si care desigur va ceda primul. Cel din spate sta la "aspiratie" si nu rateaza niciun moment... In cazul nostru, Sony deja s-a cam culcat pe lauri, si se vede asta in problemele cu firmware-uri busite, cu probleme via PSN, cu cresteri de preturi la PSN, cu servicii useless. Asta in timp ce Microsoft, pentru a reduce din handicap, vine cu functii noi constant, scade preturile, aduce tone de bundle-uri, and so on...

    Acum tot ce le mai trebuie celor de la MS ar fi DirectX 12, ca sa reduca once and for all handicap-ul hardware... si cat mai multe exclusivitati. Restul e Can-Can

  3. #23 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    2015 va fi tot un an de succes pentru Sony si Playstation 4! Sunt 100% convins ca oricat de bine se va misca Microsoft cu divizia Xbox tot Sony va vinde mai multe console si in cursul anului viitor. Dar...si spun dar, problemele curente intampinate de Sony (deconectari din PS4, firmware instabile, insuficiente servicii si aplicatii) le va adauga celor de la Microsoft un plus in vanzari mai ales in perioada Craciunului. Si poate la total nu se va vedea un salt...dar el va fi. Si pas cu pas cred ca prin 2016 Xbox One se va batea de la egal la egal cu Playstation 4. Ceea ce pentru noi gamerii este un plus, orice concurenta intre cele doua platforme este in beneficiul tuturor.

  4. #24 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    E timpul sa-mi pregatesc buzunarul sa-mi iau si un XO acum ca am PS4 si nu pot juca Drive Club si ma chinui pe PSN.

  5. #25 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Pe cat de scarbit am fost de Microsoft de la lansarea XOne, pe atat de mult imi place atitudinea lor de acum. Daca eram convins ca voi cumpara PS4 in loc de One, acum balanta e puternic inclinata catre Microsoft. Sper sa prinda cat mai mult teren; concurenta nu ne aduce noua, gamerilor, nimic altceva in afara de avantaje.

  6. #26 SP
    Member nutzule's Avatar
    Pai asta e singura metoda de supravietuire ramasa , ieftinirea.
    Toti am ramas paf, wow ce tactica buna de marketing, dar in realitate nu au alta alternativa. Deja a trecut un an de "next-gen console", e normal sa se ieftineasca, boom ul vanzarilor s-a cam dus.
    Sunt curios, cati vor cumpara bundle-ul COD cu hard de 1 T, la pretul de 20-23 mil chiar mai mult, ieftin nu?
    Sigur vor fi si alte reduceri pe viitor, inclusiv la actualele / viitoare reduceri anuntate!

  7. #27 SP
    Member blondutzu's Avatar
    supravietuirea cui? nu i-as plange pe Microsoft de bani daca la ei faceai referire

  8. #28 SP
    Member nutzule's Avatar
    ma refer strict la partea de gaming si vanzari
    normal ca MS nu va intra never ever in faliment

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic ca boom-ul vanzarilor de-abia acum incepe, cand avem in sfarsit o groaza de titluri mari pt. next-gen. N-ai cum sa zici ca boom-ul vanzarilor a trecut dupa de-abia 10 milioane de console... avand in vedere faptul ca vor sa vanda mai mult decat in generatia precedenta.

  10. #30 SP
    Member nutzule's Avatar
    Dear MonkY,

    priveste situatia altfel, PS2 s-a vandut aprox in 150 mil unitati, PS3 si Xbox360 undeva la 75-77 mil unitati. Nush ce sa zic, next gen ul actual va depasi aceste cifre?

    Daca vor depasi precedentele vanzari, nu vom sti decat peste cativa ani buni (5-6). Sa speram totusi ca vor face asta, asfel incat sa aiba bani (saracii de ei sony si ms) de jocuri de calitate, si nu indies, promisiuni desarte, amanari, anulari, etc.

    La generatia anterioara, a fost altfel, nu s-au lansat simultan, nu aveau cine stie ce concurenta, iar la vremea respectiva diferenta grafica old / next gen era destul de mare ps one ps2 vs xbox360 ps3 wii (sau gow 1, 2 vs gow 3), cel putin asa imi amintesc.

    Acum, poti spune "pas" usor, ai de unde alege. Old gen console inca vand bine, apoi ai multitudinea de console: psp, psvita, wiiu, etc, plus toti gigantii isi fac console, tablete, telefoane, gaming ul e peste tot.

    Practic suntem sufocati de atatea dispozitive dedicate gaming ului, orice vei alege oricum vei avea ce juca, timp sa ai.

    P.S. - Cand spui 10 mil unitati vandute te referi la Xbox One?

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, uita de vremurile cu PS2... pe-atunci nu prea aveai alternative. Acum, un amarat de smartphone sau tableta e de zeci ori mai rapid decat un PS2, si probabil iti ofera si mai multe jocuri. Also, PS2 a avut timp 12 ani ca sa ajunga la acea cifra de vanzari... lucru pe care nimeni nu-l va mai mentine in zilele noastre, pentru ca avanseaza mult mai repede tehnologic. Mai mult, nu uita ca PS2 a fost vandut o mare perioada de timp ca fiind "cel mai ieftin DVD Player" - multi si l-au cumparat in ideea ca "uite, e DVD player si stie si jocuri!".

    Asa cum ai spus si tu, acum sunt alte vremuri, si trebuie sa concureze cu tonele de device-uri de gaming de pe piata. Daca ar fi sa compari rapid numai cu tabletele Apple... gandeste-te ca pana acum s-au vandut 270 milioane de tableta (iPad). Deci in vreo 4 ani numai ei au vandut mai mult decat Sony in 12. Stiu, comparam mere cu pere... insa de ce sa nu recunoastem, multi isi cumpara tablete pt. jocuri. Insa acum nu mai avem doar iPad, Nexus Tablet & Co... ci avem Fire TV (Amazon), Ouya, Nexus Player, PlayStation TV & Co.

    Revenim insa la ale noastre (boom-ul consolelor next-gen). Daca au vandut pana acum vreo 10 milioane de console, fara prea multe jocuri disponibile... imi imaginez ca de-acum inainte vor vinde cel putin dublu (pe an) avand mult mai multe titluri la dispozitie. O sa vezi numai GTA V ce impact va avea - unii spun ca numai acest titlu singur va impinge cel putin 10 milioane de console noi la vanzare. Gandeste-te ca GTA V s-a vandut in peste 32 milioane de exemplare doar pe PS3 si Xbox 360, deci estimarea nu mi se pare exagerata.

    Da, am zis 10 milioane de Xbox One, desi stiu ca ultima statistica (la sfarsitul lui August) era de vreo 6 milioane. Insa luand in calcul reducerile, faptul ca se apropie sarbatorile, Black Friday, extrem de multe titluri... eu zic ca luna asta sar de 10 milioane. Vom trai insa si vom vedea. Iar Sony va sari probabil de 15 milioane usor. Cum sa zic, daca la sfarsitul lui 2015 Microsoft va reusi sa vanda vreo 15 milioane iar Sony vreo 20, eu cred ca e foarte OK pentru ei. La urma urmei de-abia a trecut un an de la lansare... Desigur, acestea sunt cifrele optimiste...

  12. #32 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Console vândute pana pe 18 octombrie 2014 la nivel global
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1414715261470.jpg

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Console vândute pana pe 18 octombrie 2014 la nivel global
    Aceea fiind sursa vgchartz.com, care cateodata o mai da in bara. Exemplu: cand Sony a anuntat ca a depasit 10 milioane de PS4-uri vandute, pe vgchartz erau 8.2 milioane. Au rectificat dupa, insa vroiam sa atrag atentia sa nu luati tot ce gasiti pe internet ca fiind 100% real.

  14. #34 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu stiu, cei mai mulți spun ca e o sursa bună, cei care mai scriu stiri de acolo se inspira. Alta sursa oficiala nu stiu. Eu cred ca la nivel global asa sta treaba, 2 la 1, cifre exacte nu știu. Oricum asta e perioada in care XboxOne are sanse mari sa mai câștige teren. Sper sa vad reduceri si pe la noi.

  15. #35 SP
    Senior Member silvian92's Avatar
    Poate or sa ajunga la pretul asta si prin europa ca m.am apucat de strans bani . Si consolele Xbox One sunt Pal si Ntsc?

  16. #36 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Region Free parca, eu asa stiu.

  17. #37 SP
    Member nutzule's Avatar
    6 years later, for u MonkY
    Attached Images Attached Images 18903.jpeg

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @nutzu: Cel mai probabil ca lucrurile se vor mentine cam la fel, atata timp cat Microsoft impinge in continuare "exclusive on PC & Xbox". Majoritatea celor ce detin un PC de gaming, isi vor cumpara un PlayStation sau un Switch, fix doar pentru exclusivitati (exceptie mai fac doar nebuni d-astia ca mine, car vor ei neaparat sa se joace pe consola). Oricum observ in topul acela un trend ciudat rau de tot, care nu prea arata bine pentru nimeni, nici macar pentru Sony. Exemple:
    • PS2 s-a vandut mult mai bine decat PS4. (cu aproape 50% mai mult)
    • PS1 s-a vandut mai bine decat PS3. (cu vreo 20% mai mult)
    • Xbox 360 s-a vandut mai bine decat Xbox One. (cu aproape 50% mai mult)
    • Wii s-a vandut mai bine decat Switch. (cu aprox. 40% mai mult)
    Nu pot trage decat concluzia ca generatia actuala a pierdut enorm de mult teren. Probabil fata de PC/smartphones/tablets. Si ma tem ca la next-gen vor pierde si mai mult, mai ales ca au inceput sa dea navala si serviciile de game streaming, VR & Co.

  19. #39 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Cu mentiunea ca topul ofera cifre inventate in dreptul Xbox One. Cifrele exacte le cunoaste doar MS.

  20. #40 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [*]PS2 s-a vandut mult mai bine decat PS4. (cu aproape 50% mai mult)
    Sunt foarte curios ce vanzari aveau jocurile de Ps2?
    Din ce imi aduc aminte majoritatea aveau Ps2 modat, pana si salile de jocuri, la mine in cartier erau doua sali ambele aveam console modate.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft lanseaza un nou Xbox One! By djleo666 in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 14-06-2015, 01:24
  2. Replies: 10 Last Post: 12-11-2014, 10:39
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 11:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts