Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Xbox One va veni fara Kinect!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox One va veni fara Kinect!

    Eh, uite asta e o veste pe care multi chiar o asteptau de ceva vreme, sau cel putin asa gaseau de cuviinta sa "protesteze". Initial a fost problema DRM-ului, care a fost dezactivat ca urmare a reactiei gamerilor. Acum, dispare si problema Kinect-ului inclus in pachet, pretul noii console avand un RRP (retail recommended price) de 399$. Asta desigur in ale noastre State Unite (doar acolo avem majoritatea conturile de Xbox Live, nu?).

    Personal cred ca e o idee buna si chiar nu inteleg de ce nu au procedat asa de la inceput. Nu stim o data exacta legata de cand veti putea gasi in magazine noua varianta "Kinect-free", dar voi updata cum primim detalii. Am un feeling ca aceasta stire ar fi trebuit sa fie "secreta" pana la E3 2014, dar cineva nu a mai rezistat tentatiei.

    Sunt curios cu cat vor creste vanzarile la Xbox One... desi cred ca mai repede ar veni cu titluri mari la E3, decat cu tot felul de reduceri care oricum pe cei care detin deja consola nu-i intereseaza... ba chiar as putea spune ca-i va enerva. But, this is Microsoft we're talking about, right?

    Sursa: Microsoft Announces Xbox One Without Kinect, Shipping June 9.

    Update: se pare ca aceasta va putea fi gasita in magazine incepand cu 9 Iunie 2014. Hai ca nu-i rau!
    Attached Images Attached Images xbox_one_without_kinect.jpg

  2. #2 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Intr-adevar, vesti foarte bune. Ne face cu ochiul xbox one din ce in ce mai mult

  3. #3 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    N-a trecut nici o luna de cand am postat asta si se pare ca s-a adeverit:

    Quote Originally Posted by ReNeGaDe124 View Post
    Foarte surprinzator. Nu ma asteptam sa castige Sony luna martie in America. Microsoft are o problema serioasa; au inclus gratuit in pachet unul dintre cele mai importante jocuri ale lor de anul acesta, au fost si niste reduceri de 50$ la acest bundle si tot nu au reusit sa intreaca PS4. Anticipam ca Titanfall sa nu fie un system seller, dar credeam ca macar ii va ajuta pe termen scurt. Vestea buna este ca vom vedea mai repede decat credeam un pachet fara Kinect sau o reducere semnificativa a pachetului existent.
    Ciudat insa ca nu au pastrat anuntul pentru conferinta de la E3.

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mie mi se pare ca au un marketing penibil. Te lauzi atata timp ca pui obligatoriu la pachet o tehnologie pentru ca developerii sa poata sa se adreseze unui public mai larg si nu unei nise... ca apoi sa iti bagi picioarele si sa scoti o varianta fara kinect?!?!?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Microsoft s-a obisnuit cu penibilul legat de Xbox One de la inceputuri... acum deja nu mai este o problema de perceptie, ci trebuie sa vinzi cat mai mult (pentru a nu ajunge ca in cazul Wii U). Asta sau cealalta optiune de care se tot vorbeste, cum ca ar vrea sa vanda divizia Xbox.

    In final, pe cumparator nu-l intereseaza cate greseli a facut Microsoft... ci cat de adanc trebuie sa bage mana in buzunar. Si sunt ferm convins ca diferenta de 100$ va avea efect. Plus ce va veni la E3, desigur!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mai e si perceptia cumparatorului de rand care o sa tinda spre un produs mai stabil pe piata si care nu a intampinat atat de multe probleme pana acum. Also, zvonul cu vanzarea diviziei Xbox care circula de ceva timp, nu ii face bine deloc. Iti da un sentiment de nesecuritate vizavi de platforma asta, pentru ca nu stii cu ce se razgandesc in viitorul apropiat si ce se mai intampla.

    Eu unul sunt bucuros de reducere, am tot amanat achizitia cautand pretexte, acum nu voi mai avea niciunul. Vara asta o sa iau consola.

  7. #7 SP
    Junior Member darkshines's Avatar
    @MonkY tocmai ce vazusem la altex XBONE TITANFALL BUNDLE la 2250 lei... eu zic ca e un pret super fata de cum era la 2800 lei standard fara joc.

    Si eu cred ca au facut o decizie buna, acuma ramane penibilul fazele cu DX12 si alte baliverne, nu o sa le duca... pentru ca hardware slab. Sa nu mai zic ca Trials Fusion nu e 1080p

  8. #8 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Vestea buna e ca va fi lansata o versiune fara Kinect. Vestea proasta e ca, daca se adevereste, pretul de 400$ e cam mult dupa mine tinand cont ca are un hardware inferior lui PS4 si cel putin pentru moment nu cred ca are vreun avantaj nici cand vine vorba de exclusivitati.
    S-ar putea sa se bazeze pe anunturile de la E3, poate acolo vor veni cu ceva fara rival din partea Sony, cine stie.
    Un pret de 350$ era mai corect.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    Un pret de 350$ era mai corect.
    Desi nu cred ca exista cineva pe lumea asta sa nu isi doreasca produsele mai ieftine... cred ca se exagereaza un pic. E totusi vreo 300$ un Xbox 360 cu HDD de 250GB. O consola lansata acum 9 ani, pentru numele lui Dzeu! Care nu doar ca are HDD mai mic sau RAM de 16 ori mai putin dar nu are nici BluRay, DVR sau toate biz-biz-urile de pe X1... Sa ceri ca next-gen-ul sa fie cu doar 50$ mai mult e totusi un pic mai greu de digerat. Mai ales la vreo 6 luni de la lansare.

    Da, daca as fi rautacios as spune ca pentru a scade pretul la X1, trebuie sa procedeze ca Sony: sa foloseasca materiale reciclate in productia de gamepad-uri, baterii, carcase si alte alea. Nu conteaza ca ti se destrama gamepad-ul in mana sau tine bateria cateva ore... important e sa fie mai ieftin! Nope... eu zic sa lase asa, ca e suficient de bine. Daca pe langa pretul asta vin si cu ceva mai multe exclusivitati, eu zic ca s-au salvat. S-a vazut efectul unui singur joc (Titanfall)... daramite daca vin cu 2-3 super titluri exclusive.

    Ah, si sa vina Dzeului mai repede cu DX12 ala si totul in 1080p, ca sa terminam odata discutia asta cu X1 nu poate. Eu zic ca poate, dar sunt niste capcauni pe-acolo care nu fac lucrurile sa mearga bine.

    Pe de alta parte (intrucat nu exclud si cealalta varianta), e posibil sa fi venit cu solutia asta pt. ca nu au titluri si nu vor avea nici in viitorul apropiat. Caz in care, la E3 se va vedea exact ce si cum... si daca e adevarat, isi dau singuri foc la valiza. Nici pe Nintendo nu i-a salvat ieftinirea lui Wii U, deci avem precedent.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, la asta nu m-am gandit: Microsoft: Dropping Kinect could free up extra processing power in Xbox One | Polygon. Daca ne aducem bine aminte, Xbox One are procesare dedicata la nivel de hardware. Odata ce nu se mai foloseste pt. Kinect, resursele respective ar putea fi folosite pt. altceva. How about increasing the framerate in games?!?

    Pe de alta parte... ce se intampla cu cei care au Kinect? Ramane de vazut... sper ca la E3 sa faca un anunt bomba.
    Attached Images Attached Images kinect_processing.jpg

  11. #11 SP
    Member eneea's Avatar
    Asta e miscare logica si majoritatea dintre noi am prezis-o. Niciodata nu mi-as fi luat un X1 cu kinect. Si pretul mi se pare corect, desi in europa o sa ajunga putin mai umflat

  12. #12 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    FRANCIS DISCONNECTS HIS KINECT!!:

  13. #13 SP
    Banned nurv's Avatar
    E foarte retardat tipu asta. El Presador e mult mai funny.

    E foarte bine sa scoata un bundle fara KINECT. Daca vreau KINECT, il cumpar separat. Asta daca sunt jocuri care sa ma convinga. Ei fac acum cu KINECT cum a facut AGEIA cu placa de fizica acum cativa ani. Nu au fost jocuri care sa te faca sa o cumperi, ne-a fost varata pe gat cu promisiunea ca vor fi. Si la urma urmei au fost o mana de ele si nimic impresionant. Nici acum nu e nimic impresionant cu PHYSX, cum nu e nimic impresionant pentru KINECT.

    Utilizatorii ar trebui sa aibe posibilitatea sa aleaga.

  14. #14 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, la asta nu m-am gandit: Microsoft: Dropping Kinect could free up extra processing power in Xbox One | Polygon. Daca ne aducem bine aminte, Xbox One are procesare dedicata la nivel de hardware. Odata ce nu se mai foloseste pt. Kinect, resursele respective ar putea fi folosite pt. altceva. How about increasing the framerate in games?!?

    Pe de alta parte... ce se intampla cu cei care au Kinect? Ramane de vazut... sper ca la E3 sa faca un anunt bomba.
    Vreti jocuri la 1080 si 60 cadre... nu va luati kinect.

  15. #15 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Au recunoscut ca kinectul nu e necesar si e adresat doar clientilor care vor sa joace jocuri de wii pe xbox....incet incet se alninieaza la piata....

  16. #16 SP
    Junior Member kone22's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, la asta nu m-am gandit: Microsoft: Dropping Kinect could free up extra processing power in Xbox One | Polygon. Daca ne aducem bine aminte, Xbox One are procesare dedicata la nivel de hardware. Odata ce nu se mai foloseste pt. Kinect, resursele respective ar putea fi folosite pt. altceva. How about increasing the framerate in games?!?
    Hai sa fim seriosi. Toata lumea care si-a pus cap la cap un pc stie ca placa aia video petarda cu ddr3 (xbone) se gaseste undeva la sectiunea best buy pe site-uri. O cumperi ca sa-ti mearga fifa si cs ok. Atat.

    Nu exista nimic de putere ramas ascuns. Si PS4 e limitat deja ca putere, dar acolo stafeta e mai sus.
    Asta fara sa mai zic de faptul ca ei nu pot face discrepante de performanta intre useri cu kinect si fara kinect. Asta e motivul pentru care nu exista upgrade la console. Consola reprezinta un standard; jocurile trebuie sa ruleze identic de la o consola la alta.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by kone22 View Post
    Hai sa fim seriosi. Toata lumea care si-a pus cap la cap un pc stie ca placa aia video petarda cu ddr3 (xbone) se gaseste undeva la sectiunea best buy pe site-uri. O cumperi ca sa-ti mearga fifa si cs ok. Atat.
    kone22, exagerezi cam mult. Pe Xbox 360 au fost zeci de jocuri bune... iar Xbox One este cu siguranta mai performant decat Xbox 360 (5-6x speed la GPU, 3x speed la RAM, 8GB vs 512MB RAM, etc...). Si nu, eu n-am cumparat niciodata consola pt. Fifa si CS, ci pt. jocuri serioase. Cine vrea Fifa si CS, poate sa ramana la PC.

  18. #18 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by kone22 View Post
    Hai sa fim seriosi. Toata lumea care si-a pus cap la cap un pc stie ca placa aia video petarda cu ddr3 (xbone) se gaseste undeva la sectiunea best buy pe site-uri. O cumperi ca sa-ti mearga fifa si cs ok. Atat.

    Nu exista nimic de putere ramas ascuns. Si PS4 e limitat deja ca putere, dar acolo stafeta e mai sus.
    Asta fara sa mai zic de faptul ca ei nu pot face discrepante de performanta intre useri cu kinect si fara kinect. Asta e motivul pentru care nu exista upgrade la console. Consola reprezinta un standard; jocurile trebuie sa ruleze identic de la o consola la alta.
    Sper ca nu compari GPU-ul din Xbox One cu cel din PC. OS-ul rulat pe consola si PC se comporta diferit, la fel si resursele pe care la cere GPU-ul din consola fata de cel din PC sunt diferite, la final acelasi joc rulat pe o consola si pe un PC vor arata aproape la fel (vezi Mass Effect 2) dar vor cere resurse diferite. Deci ar trebuii sa nu mai comparam mere cu...pepeni!

  19. #19 SP
    Member Kratos's Avatar
    Guys, don't feed the troll!

  20. #20 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by kone22 View Post
    Hai sa fim seriosi. Toata lumea care si-a pus cap la cap un pc stie ca placa aia video petarda cu ddr3 (xbone) se gaseste undeva la sectiunea best buy pe site-uri. O cumperi ca sa-ti mearga fifa si cs ok. Atat.
    Esti doar un hater, nimic mai mult. Pe petardele astea, jucam exclusivitati pe care tu o sa le joci cam NICIODATA. Mult succes cu cs si fifa, de fapt cam atat poti juca momentan pe jalnicul pc, nu prea mai vad noutati, cel mult niste portari de pe console

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Xbox One devine cu 10% mai rapid fara Kinect By MonkY in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 11-06-2014, 22:24
  2. Microsoft: Niciun Xbox One fara Kinect! By Marinake in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 29-08-2013, 15:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts