Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: PS3 va suporta filme si jocuri 3D in 2009

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    PS3 va suporta filme si jocuri 3D in 2009

    Potrivit Meant to be Seen, "the world's first and only stereoscopic 3D Certification and Advocacy group", Sony va suporta tehnologia 3D pentru jocuri si filme Blu-Ray pe Playstation 3. Astfel, vom putea sa ne jucam si sa vizionam filme in 3D folosind o pereche speciala de ochelari, cum exista in cinemaurile de afara unde se difuzeaza filme 3D. Pentru a beneficia de aceasta tehnologie, utilizatorii vor fi nevoiti sa faca un update de firmware, care "may be unique to Sony PS3 versus the other console solutions".
    Attached Images Attached Images ps3.jpg

  2. #2 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    daca este imax, este bine, daca este anaglyph, praf

  3. #3 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Cred ca o sa fie super sa ne jucam in 3D.Deja ma gandesc cum o sa fie Final Fantasy,God of War sau Gran Turismo in 3D

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    marmota vine impreuna cu ochelarii sau se cumpara separat ?

  5. #5 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    marmota vine impreuna cu ochelarii sau se cumpara separat ?
    ochelarii se pot achizitiona fara probleme separat

    iata un exemplu de 2 perechi

    http://cgi.ebay.co.uk/2-PAIR-3D-GLAS...1%7C240%3A1318

    cheers

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Nu cred ca o sa fie cu ochelari ca aia. O sa fie cu ochelari cu lentile incolore. Am vazut un film cu ochelari cu lentile incolore la acvariul de la Genova si pot spune ca era extrem de realist. O sa fie ceva extraordinar daca o sa ajunga jocurile la nivelul ala.

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Toti fanii iPhone tocmai au primit o veste trista odata cu aceas anunt.

  8. #8 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    interesant va fi si 3d ... deocamdata astept sa ruleze si mkv-urile!

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    .mkv-uri 3d va suporta ?

  10. #10 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    .mkv-uri 3d va suporta ?
    ))))
    Anyway...mie mi se pare super ok asa...faza cu ochelari 3D...'kinda suck

  11. #11 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    nu prea ma pricep la 3d,dar am auzit ca trebuie sa ai tv cu tub si nu lcd sau plasma,ca sa poti folosi ochelarii si sa poti vedea 3D,nu-i asa???

  12. #12 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Nu neaparat. 3D-ul poate fi redat pe aproape orice tip de ecran, pt. ca in principiu, 3D-ul se bazeaza pe optica, mai precis pe capabilitatile uchiului uman de a interpreta culori s.a.m.d.

  13. #13 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    3D se bazeaza in principiu pe impartirea si transmiterea imaginilor/cadrelor catre ochiul sting/drept si pe sincronizare. Exista la ora asta patru mari tehnologii care-si disputa piata. Pe scurt:

    Xpand (ex. Nuvision) functioneaza cu o pereche ochelari si un singur proiector. Imaginile sint proiectate alternativ pentru ochiul sting/drept. Ochelarii permit luminii cu lungimea de unda corespunzatoare sa ajunga la destinatie. Se utilizeaza pe orice tip de ecran.

    Real D se utilizeaza un filtru rotativ (Z filter) care alterneaza imaginile trimise de proiector. Filtrul modifica lumina prin polarizare circulara. Ochelarii au aceeasi functie, respectiv filtrarea luminii astfel incit sa ajunga la destinatie doar lumina care este destinata ochiului respectiv. Dezavantajul este ca are nevoie de ecran suflat cu Ag.

    Dolby 3D utilizeaza un filtru colorat - rotativ, sincronizat cu imaginile. Ochelarii au aceeasi functie, respectiv filtrarea luminii.

    Proiectia dubla polarizata are la baza doua proiectoare ce transmit lumina polarizata diferit catre ecranul suflat cu Ag. Ochelarii au aceeasi functie, respectiv filtrarea luminii. Problema este ca se pierde efectul 3D odata cu miscarea capului.

  14. #14 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    din cate am citit eu nvidia era f mult preocupata de redarea in 3d asta inainte sa apara lcd-urile, care este chestia, un monitor are nevoie de rata de refresh de cel putin 120hz pentru a putea reda cat de cat bine imagini 3d (asta vine echivalentul a 60 hz) 60hz pt imaginile vazute de ochiul din stanga, 60hz pt dreapta, ori lcd-urile ajung pe la 75 hz chiar 85hz pt cei norocosi, acum s-a avansat avem monitoare care pot reda la 120 hz fie ele lcd-uri sau plasme, dar foarte scumpe, deci da, totul se rezuma la monitor si imi pare rau k te contrazic seikq dar 3d-ul nu poate fi redat pe orice ecran

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Playstation 4 va suporta jocuri PS3? By Dant3 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 19-02-2013, 10:28
  2. HAWX pe PS3 suporta YouTube upload By istrategie in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-03-2009, 19:45
  3. Ps3-ul va suporta fisiere .mkv By Srachi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 48 Last Post: 06-02-2009, 01:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts