Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Xbox 360: 50 de milioane vandute !

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Xbox 360: 50 de milioane vandute !

    Kinect a avut parte de o lansare reusita, dar cum ramane cu 360-ul? Nu o duce prea rau nici "consola-mama". Presedintele Microsoft, Steve Ballmer a anuntat la Consumer Electronic Show (CES) 2011 faptul ca s-au livrat 50 de milioane de Xbox 360-uri worldwide. Asta inseamna ca au ajuns la magazine, dar nu s-au vandut efectiv inca. Even so, that's a lot of'em.
    Attached Images Attached Images 69583d1280238043-user-review-xbox-360-sub-ire-slim_1.jpg

  2. #2 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pai daca s-au stricat asa de des, trebuiau sa tot livreze altele noi lol

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    360-ul meu e mandru. A aparut si intr-un review, acum si intr-o stire.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt persoane care au avut si cate 4-5 Xboxuri pentru ca s-au tot stricat. Daca ai 50 de jocuri pe X360 e cam greu sa treci la PS3 si sa o iei de la zero cu jocurile. Si atunci tot Xbox iti iei, si asta e motivul pentru care numarul e atat de mare. Cel putin 10 milioane au fost cumparate pentru ca alte 10 milioane s-au stricat. Cel putin... PS2 s-a vandut in 140 mil bucati, si nu cred ca s-au stricat mai mult de 1000, nici atat. Sa le fie rusine celor de la Microsoft ca se dau mare cu asa ceva

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Tu chiar crezi ce spui? Doar 1000 de PS2uri stricate?! Sunt mult mai multe, desigur ca nu la un failure rate urias (cum a avut X360 in primii 2 ani). Ca Microsoft a vandut multe console din diverse motive (console stricate, ban wave etc.), cred ca in acele 50 de milioane sunt incluse si consolele date la garantie (console stricate au fost schimbate, nu toate au fost reparate), este relativ adevarat.

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am spus 1000 pentru ca numarul de PS2uri stricate este nesemnificativ. In timp ce X360uri au fost foarte multe

  7. #7 SP
    Member St Mael's Avatar
    @tudyniuz, esti prea haios. Poate ar trebui sa cunosti mai bine politica Microsoft in ceea ce priveste gestionarea consolelor cu probleme daca tot vrei sa-i acuzi. In regiunile in care este oferit suport oficial pentru Xbox, consolele care sunt acoperite de garantie se trimit direct catre Microsoft care o repara si dupa care vor returna aceiasi consola, adica ei nu contorizeaza nicio consola in plus la vanzari cand una se defecteaza. Desigur ca in Romania si alte tari unde Microsoft nu ofera suport oficial nu este cazul acestor proceduri, iar consolele se inlocuiesc de catre comerciantii intermediari cu altele noi, insa din moment ce Microsoft oricum primesc la randul lor inapoi consolele defecte nu pot contoriza acele inlocuiri in dreptul vanzarilor. Iar tinand cont ce procent infim de console se vand in astfel de locuri in raport cu acele piete principale acoperite de politicile lor de returnare trebuie sa spun ca estimarea ta de 10 mil. de console in plus e total pe langa.

    Defapt cei care au plusat mai mult de o singura consola in contul Microsoft au fost numai cativa din cei care nu erau acoperiti de garantie si cei cu adevarat pasionati care au vrut neaparat sa aiba si un Elite dupa ce a inlocuit Pro-ul in topul ierarhiei sau care au simtit nevoia sa treaca ulterior la Slim, insa cei din urma ar trebui sa fie mai putin relevanti fiindca si in cazul PS3-ului au tot aparut SKU-uri mai noi iar final un PS3 Slim. Daca tot ar fi sa-i acuzam eu as spune ca maxim 1 sau 2 milioane nu isi au locul in cele 50, in niciun caz mai multe.

    In final simt totusi ca aici am scris o chestie care nu isi are rostul si care e degeaba fiindca abordeaza un subiect total irelevant, dar ametesc cand vad unii copii pe care ii doare inima atunci cand consola pe care o au in semnatura s-a vandut mai putin decat alta.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @St Mael: in toate tarile unde 360 s-a comercializat, cele defecte au fost inlocuite. Chiar si in SUA, principala piata a celor de la Microsoft, consolele stricate au fost schimbate cu unele noi in proportie de 80 %. Acum daca luam in considerare faptul ca din primele 20-30 de milioane de console, toate puteau sa dea RROD, cu o proportie de 50%, chiar daca procentul este mai mare (cauta sondaje facute de GameInformer), ajungem la cel putin 10 milioane, daca nu chiar mai mult, de console care au dat RROD. Numarul persoanelor care au facut upgrade, la Elite si Slim insa este nesimnificativ, ca de altfel si in cazul PS3ului. Ca detinator al ambelor console, mereu imi fac griji ca Xboxul s-ar putea strica, si daca se va strica, voi lua unul nou cu siguranta. Nu s-a intamplat inca.
    Si sper ca data viitoare cand vei face pe cineva "copil" te informezi putin inainte. Adevaratul copil in acesta discutie esti tu

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    oricum ne-am prins da sunt praf au vandut putin
    propun stirile legate de xbox sa fie read only. mereu prin comentarii apar minunatii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox 360: 70 de milioane de unitati vandute By MonkY in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 25-10-2012, 10:35
  2. IPad - 2 milioane vandute in 60 zile ! By Daniel in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 03-06-2010, 18:33
  3. Xbox 360 - 40 de Milioane Vandute ! By Mika in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 23-04-2010, 17:42
  4. Xbox 360 - 30 de milioane de unitati vandute By consol3 in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 29-05-2009, 12:19
  5. 50 De Milioane de PSP-uri Vandute By consol3 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 16-02-2009, 03:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts